Ухвала від 05.04.2024 по справі 132/1589/23

Справа № 132/1589/23

2-р/132/1/24

Ухвала

Іменем України

05 квітня 2024 року Калинівський районний суд Вінницької області у складі: головуючого - судді СЄЛІНА Є.В., при секретарі судового засідання - РЯБІШИНІЙ Ю.С., за участі: представника Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - ЦИВАТИ М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Калинівка Хмільницького району Вінницької області заяву начальника Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Цивати Мар'яни Володимирівни про роз'яснення рішення Калинівського районного суду Вінницької області від 13 грудня 2023 року у цивільній справі № 132/1589/23 за позовом ОСОБА_1 до Калинівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про анулювання актового запису про смерть,

ВСТАНОВИВ:

14.02.2024 року до Калинівського районного суду Вінницької області звернувся начальник Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Цивата Мар'яна Володимирівна із заявою про роз'яснення рішення Калинівського районного суду Вінницької області від 13 грудня 2023 року у цивільній справі № 132/1589/23 (номер провадження 2/132/490/23) за позовом ОСОБА_1 до Калинівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про анулювання актового запису про смерть, в якій просить роз'яснити порядок його виконання.

Протоколом передачі судової справи раніше визначеного складу суду від 14.02.2024 року, визначено склад суду з розгляду цієї заяви: головуючого суддю Сєліна Є.В.

Представник Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - ЦИВАТА М.В. в судовому засіданні підтримала подану заяву та просила роз'яснити судове рішення, оскільки його виконання є неможливим, т.я. анулювання актового запису про смерть порушить права родичів померлого.

Інші учасники судового провадження до суду не з'явились, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, що не перешкоджає розглядові заяви про роз'яснення рішення.

Розглянувши доводи заяви та дослідивши матеріали цивільної справи, суд вважає, що у задоволенні заяви про роз'яснення судового рішення заявнику необхідно відмовити, виходячи з наступних підстав:

Рішенням Калинівського районного суду Вінницької області від 13 грудня 2023 року у цивільній справі № 132/1589/23 (номер провадження 2/132/490/23), задоволено позов ОСОБА_1 до Калинівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про анулювання актового запису про смерть. Визначено анулювати актовий запис про смерть № 463 від 03 березня 2023 року, складений Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Уладівка Літинського району Вінницької області.

При ухваленні даного судового рішення судом зокрема було враховано наступне.

Статтею 49 ЦК України визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», який визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.

За частиною першою статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

При цьому, як зазначено в частині першій статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.

Частинами першою, другою, третьою, п'ятою статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

Порядок проведення державної реєстрації смерті визначений статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», згідно якої, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: 1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; 2) встановлення у судовому порядку факту смерті; 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України. Особи, які мають право або зобов'язані подавати заяву про визнання спадщини відумерлою, мають право на безоплатне одержання інформації з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті громадян.

Аналогічні положення містяться в Правилах державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Міністерством юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 року № 3307/5).

Як вбачається з матеріалів цивільної справи № 132/1589/23 за позовом ОСОБА_1 до Калинівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про анулювання актового запису про смерть, 17.05.2023 року до Калинівського районного суду Вінницької області звернувся ОСОБА_1 із позовом про анулювання актового запису про смерть № 463 від 03.03.2023 року, посилаючись на те, що під час його звернення до уповноваженого органу для оформлення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, було встановлено, що в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті, містяться відомості про його смерть, яка начебто сталася ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області, що не відповідає дійсності. При зверненні до Калинівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з питання анулювання актового запису про смерть, йому було роз'яснено, що відповідно до підпункту 1 пункту 4.6 розділу ІV Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, відділ державної реєстрації актів цивільного стану анулює первинні актові записи цивільного стану на підставі рішення суду про анулювання актового запису цивільного стану.

За наслідками розгляду даної цивільного позову, Калинівським районним судом Вінницької області ухвалено рішення про його задоволення, яким було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , був виявлений труп особи чоловічої статі без ознак насильницької смерті, в помешканні якого був виявлений та вилучений паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 03 серпня 2004 року Жовтневим районним відділом Криворізького міського управління УМВС України в Дніпропетровській області, на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Уладівка Літинського району Вінницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 .

За даним фактом, 03 березня 2023 року внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023041790000135, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України, та СВ відділення поліції № 1 Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області розпочато досудове розслідування.

В ході досудового розслідування проведений огляд виявленого трупа, під час якого ознак насильницької смерті не було виявлено, на підтвердження чого 03 березня 2023 року Комунальним закладом «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» Кам'янського районного відділення Дніпропетровської обласної ради видане свідоцтво про смерть № 555.

На підставі цього свідоцтва про смерть № 555 від 03 березня 2023 року, Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) був складений Актовий запис про смерть № 463 від 03 березня 2023 року, який зареєстровано в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті за № 00144463320.

Постановою слідчого СВ відділення поліції № 1 Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції Роговської О.В. від 09 березня 2023 року, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023041790000135 від 03 березня 2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України, - закрито на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, у зв'язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення.

Оригінал вилученого паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 від 03 серпня 2004 року, виданого на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Уладівка Літинського району Вінницької області, був переданий до Заводського районного відділу у місті Кам'янське Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, де згідно акту № 1222/2178-23 від 28 квітня 2023 року, він був знищений, про що свідчить лист начальника відділення поліції № 1 Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Щерби Р. від 18.09.2023 року № 441/12-6478.

12 квітня 2023 року до чергової частини відділення поліції № 1 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції України у Вінницької області із письмовою заявою звернулась ОСОБА_2 про те, що під час звернення до уповноваженого органу для оформлення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, було встановлено, що в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті, містяться відомості про смерть ОСОБА_1 , яка начебто сталася ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області, що не відповідає дійсності, яка 12 квітня 2023 року за № 1527 була зареєстроване в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України».

За результатами розгляду даного звернення 28 квітня 2023 року ПОГ СП Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області майором поліції Міщенко Р. складена довідка, згідно якої, під час розгляду звернення ОСОБА_2 було встановлено, що остання за дорученням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Уладівка Літинського району Вінницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , здійснювала оформлення субсидії на його ім'я. Так, під час звернення до Уладівського старостинського округу Іванівської сільської ради Вінницької області було встановлено, що в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті, містяться відомості про смерть ОСОБА_1 , яка сталася ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області. Натомість, вказаний факт не відповідає дійсності, оскільки ОСОБА_1 є живим, який з 2019 року по теперішній час проживає за адресою: АДРЕСА_3 . Посилаючись на ту обставину, що місцем внесення недостовірних відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті, є місто Кам'янське Дніпропетровської області, яке являється територією обслуговування Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, а тому було вирішено переадресувати звернення ОСОБА_2 до відповідного територіального органу поліції.

Дане звернення згідно листа начальника відділення поліції № 1 Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області Щерби Р. від 18.09.2023 року № 441/12-6478, надійшло 06 вересня 2023 року до відділення поліції № 1 Кам'янського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області та зареєстроване в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» за № 11025, яке розглянуто відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян». Посилаючись на те, що встановити на даний час, чи паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 від 03 серпня 2004 року, виданий на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Уладівка Літинського району Вінницької області, міг бути недійсним чи підробленим, не представляється за можливе, через його знищення, ОСОБА_2 рекомендовано звернутися до суду за місцем зареєстрованого місця проживання ОСОБА_1 .

Також, з інформації Калинівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) встановлено, що 16 червня 2023 року до цього відділу ДРАЦС звернувся ОСОБА_1 з питання анулювання актового запису про смерть № 463 від 03 березня 2023 року, якому було роз'яснено, що відповідно до підпункту 1 пункту 4.6 розділу ІV Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, відділ державної реєстрації актів цивільного стану анулює первинні актові записи цивільного стану на підставі рішення суду про анулювання актового запису цивільного стану.

17 травня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Калинівського районного суду Вінницької області із позовом про анулювання актового запису про смерть № 463 від 03.03.2023 року, під час розгляду якого судом з інформації Довгинівсько-Металургійного відділу у місті Кривому Розі Головного управління Міграційної служби України в Дніпропетровської області та наданої копії заяви про видачу паспорту (форми № 1) встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю села Уладівка Літинського району Вінницької області, - 07 березня 2014 року Дзержинським РВ в м. Кривий Ріг ГУ ДМС України в Дніпропетровській області був виданий паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , замість втраченого паспорту серії НОМЕР_3 , виданого 09 червня 1982 року Літинським РВВС Вінницької області (справа про втрату паспорта № 69 від 11 лютого 2014 року).

В наданій копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 від 07 березня 2014 року, на аркушах 11-12 «Місце проживання» містяться відомості про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 , зокрема за адресами: АДРЕСА_2 (з 19 вересня 1991 року по 04 жовтня 2019 року ); АДРЕСА_3 (з 04 жовтня 2019 року по теперішній час).

Згідно довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, виданої 12 квітня 2023 року Уладівським старостинським округом Іванівської сільської ради Вінницької області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 .

Дані обставини підтвердили в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та допитані свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

З урахуванням вищенаведеного, судом встановлено, що на момент (ІНФОРМАЦІЯ_2) виявлення трупа особи чоловічої статі без ознак насильницької смерті за адресою: АДРЕСА_1 , позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець села Уладівка Літинського району Вінницької області, мав паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 07 березня 2014 року Дзержинським РВ в м. Кривий Ріг ГУ ДМС України в Дніпропетровської області, та з 04 жовтня 2019 року в передбаченому законом порядку був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , де проживає і на даний час.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», актовий запис цивільного стану анулюється на підставі: 1) рішення суду; 2) висновку відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану у випадках, передбачених законом. Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання. Заява про анулювання актового запису цивільного стану подається заінтересованою особою до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника або за місцем зберігання актового запису цивільного стану, який підлягає анулюванню. Одночасно із прийняттям рішення щодо анулювання актового запису цивільного стану відповідний орган, на підставі рішення або висновку якого проводиться анулювання актового запису цивільного стану, приймає рішення щодо вилучення і повернення анульованого свідоцтва відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану. У разі неповернення анульованого свідоцтва інформація про його анулювання оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно пунктів 4.4, 4.6 розділу ІV Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5, та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793, актовий запис цивільного стану може бути анульований на підставі: рішення суду; висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану, складеного у випадках, передбачених статтею 39 Сімейного кодексу України, за заявою заінтересованої особи; висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації про анулювання поновленого або повторно складеного актового запису цивільного стану; висновку дипломатичного представництва або консульської установи України про анулювання первинного актового запису цивільного стану. Анулювання актових записів цивільного стану на підставі рішення суду проводиться без складання висновку. В інших випадках складання висновку про анулювання або відмову в анулюванні актового запису цивільного стану обов'язкове. Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України анулює первинні актові записи цивільного стану на підставі рішення суду про: анулювання актового запису цивільного стану; визнання шлюбу недійсним; визнання шлюбу неукладеним; визнання розірвання шлюбу фіктивним; скасування рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення померлою у випадках, передбачених статтею 118 Сімейного кодексу України. Актовий запис про розірвання шлюбу анулюється на підставі рішення суду про скасування рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою у разі поновлення шлюбу за спільною заявою подружжя.

З урахуванням наведеного, суд прийшов до висновку про необхідність анулювати актовий запис про смерть № 463 від 03 березня 2023 року, складений Заводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Уладівка Літинського району Вінницької області.

Даний спосіб захисту порушеного права узгоджується із усталеною судовою практикою, зокрема в аналізі судової практики щодо вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану, який був здійснений Житомирським апеляційним адміністративним судом за пропозицією Вищого адміністративного суду України, та розміщений на офіційній веб-сторінці суду за наступним посиланням (https://apladm.zt.court.gov.ua/sud9109/pokazniki-diyalnosti/analitics17/yzagal21_17), зазначено, що у постанові по справі № 806/1887/15 за позовом ОСОБА_4 , Житомирський окружний адміністративний суд зобов'язав відповідача внести виправлення і в актовий запис про шлюб, і у відповідне свідоцтво. Очевидно, що з виконанням такого судового рішення виникнуть труднощі. Подібну помилку допустив Житомирський окружний адміністративний суд і у справі № 806/4124/15 за позовом ОСОБА_5 про анулювання актового запису про смерть. Суд зобов'язав відповідача «виключити відомості з актового запису про смерть, з журналів та електронних баз реєстрації цивільного стану громадян та внести відповідні дані, що будуть засвідчувати юридичний факт, що ОСОБА_5 являється «живим». Виконання такого судового рішення теж проблематичне, оскільки воно не узгоджується з повноваженнями відповідача. У даному випадку було б достатнім зобов'язати відповідача анулювати відповідний актовий запис, оскільки процедура анулювання повністю врегульована чинним законодавством і не вимагає втручання та зайвої, не завжди виправданої, деталізації з боку суду. Діючи відповідно до чинного законодавства (ст.24 Закону та п.п.4.11-4.13 Правил), орган державної реєстрації актів цивільного стану анулює актовий запис, зробивши на ньому відмітку або проставивши штамп: «Актовий запис анульовано згідно з….», що засвідчується печаткою відділу. Одночасно приймається рішення щодо вилучення і повернення відповідного свідоцтва, його анулювання і знищення, а в разі неповернення - про оприлюднення інформації про його анулювання на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.

Відповідно до положень частини другої статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання.

Згідно пунктів 1.4, 1.9 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5, та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793, анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його складання на підставі рішення суду. …Анулювання актового запису цивільного стану проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його зберігання, крім випадку зберігання запису на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, порядок анулювання актового запису цивільного стану на підставі рішення суду, чітко визначений у вищезазначених нормативних актах, та додатковому роз'ясненню не потребує.

Калинівський районний суд Вінницької області після набуття законної сили рішенням від 13 грудня 2023 року у цивільній справі № 132/1589/23 (номер провадження 2/132/490/23) за позовом ОСОБА_1 до Калинівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про анулювання актового запису про смерть, невідкладно звернув його до виконання до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем складання та зберігання актового запису.

14 лютого 2024 року на адресу Калинівського районного суду Вінницької області надійшла заява начальника Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Цивати Мар'яни Володимирівни про роз'яснення рішення суду, яка посилається на те, що його виконання є неможливим, оскільки анулювання актового запису про смерть порушить права родичів померлого.

Фактично, начальник Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Цивата Мар'яна Володимирівна не погоджується із обраним позивачем і застосованим судом способом відновлення порушеного права шляхом анулювання відповідного актового запису, та вважає, що в даному конкретному випадку необхідно лише внести зміни до актового запису про смерть, однак дану позицію суд вважає помилковою виходячи з наступних підстав:

Частинами першою, шостою статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Відповідно до пункту 2.1 розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5, та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (надалі - Правил), заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України).

Згідно пунктів 2.5.-2.7 розділу ІІ Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

У пункті 2.12 розділу ІІ Правил визначено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому.

Відповідно пункту 2.15.9 розділу ІІ Правил, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актових записів цивільного стану складається якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Згідно розяснень, викладених в постанові Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року № 12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» судам роз'яснено, що суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

Таким чином, підставою для внесення змін в актового запису цивільного стану є помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості), допущені при його складанні.

За пунктом 1.15 розділу І Правил, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Як вбачається з роз'яснень, викладених в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану» від 29 вересня 2016 року № 12, спір щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи слід кваліфікувати як публічно-правовий спір, що належать до адміністративної юрисдикції. Предметом спору щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану, внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи є власне рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу, а не наявність в особи особистого немайнового права.

Виключно рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду згідно пункту 2.13 розділу ІІ Правил, є підставою для внесення змін в актові записи цивільного стан у.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 в порядку статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану безпосередньо із заявою про внесення змін до актового запису про смерть, не звертався, висновок органом державної реєстрації актів цивільного стану за наслідками перевірки документів, не складався, та відповідно не оскаржувався в судовому порядку. Судове рішення з цього приводу відсутнє.

Оскільки актовий запис про смерть № 463, який складений 03 березня 2023 року Заводським відділом реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), містить персональні відомості ОСОБА_6 та підтверджує факт проведення державної реєстрації його смерті, якої фактично не відбулося, що встановлено під час судового розгляду, а тому дана обставина не може свідчити про помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості), допущені при його складанні.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності.

За пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року № 96/5, та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у випадках, передбачених чинним законодавством.

За відсутності підстав, визначених в пункті 2.13 розділу ІІ Правил, внесення змін в актові записи цивільного стану, є неприпустимим.

Посилання начальника Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Цивати Мар'яни Володимирівни на неможливість анулювання актового запису про смерть з посиланням на порушення прав родичів невідомого померлого, є безпідставними з наступних підстав.

Як встановлено судом, підставою для складання актового запису про смерть № 463 від 03 березня 2023 року, є остаточне лікарське свідоцтво про смерть № 555, яке видане 03 березня 2023 року Кам'янським районним відділенням Дніпропетровського обласного бюро судово-медичної експертизи.

Порядок видачі лікарського свідоцтва про смерть визначений Інструкцією щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма № 106/о), затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України 08 серпня 2006 року № 545, та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1152/13026, згідно положень якої:

якщо було видано лікарське свідоцтво про смерть з поміткою «остаточне» та була виявлена помилка в записі діагнозу, необхідно заповнити нове лікарське свідоцтво у двох примірниках «замість остаточного лікарського свідоцтва про смерть №___» (абзац 3 пункту 2.6 глави 2);

неправильно заповнені примірники лікарських свідоцтв про смерть закреслюються із записом «анульовано» (пункт 2.7 глави 2);

лікар, який відповідає за якість заповнення лікарських свідоцтв про смерть у закладі охорони здоров'я або ФОП, у разі, якщо виявив помилки, зобов'язаний уточнити розбіжності з лікарем, який видав лікарське свідоцтво про смерть за первинною медичною документацією, забезпечити правильне заповнення лікарського свідоцтва про смерть. У цьому випадку видається лікарське свідоцтво про смерть (замість остаточного № ____) (абзац 1 пункту 2.8 глави 2).

З урахуванням положень Інструкції щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма № 106/о), замість остаточного лікарського свідоцтва про смерть № 555 від 03 березня 2023 року, має бути видане нове лікарське свідоцтво про смерть щодо невпізнаної особи, яке головний лікар (керівник) закладу охорони здоров'я у відповідності до вимог п.2.5 глави 2 цієї Інструкції, зобов'язаний невідкладно передати в органи реєстрації актів цивільного стану.

На підставі цього лікарського свідоцтва про смерть щодо невпізнаної особи, у відповідності до положень пункту 1 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Міністерством юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 року № 3307/5), має бути проведена державна реєстрація смерті невпізнаної особи.

Відповідно до пункту 8 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Міністерством юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 року № 3307/5), якщо заява про державну реєстрацію смерті надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті, то державна реєстрація проводиться за наявності лікарського свідоцтва або фельдшерської довідки про смерть установленої форми на загальних підставах за заявою будь-якої особи, зазначеної у пункті 7 цієї глави, без складання висновку, але після перевірки наявності державної реєстрації смерті за місцем настання смерті, за місцем останнього проживання померлого, за місцем поховання чи виявлення трупа або за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Складений актовий запис включається до книги поновлених актових записів цивільного стану за поточний рік.

Згідно пункту 12 глави 5 розділу ІІІ Правил, при державній реєстрації смерті невпізнаних осіб до актового запису про смерть уносяться тільки ті відомості, які містяться у лікарському свідоцтві про смерть. При встановленні надалі відомостей про померлого, яких бракувало, зміни і доповнення до актового запису про смерть уносяться згідно із законодавством, яке регулює порядок внесення змін, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, на підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану за наявності протоколу впізнання трупа.

Таким чином, при дотриманні зазначеного порядку, визначеного діючим законодавством, дії органу державної реєстрації актів цивільного стану будуть ґрунтується на принципі законності, а посадова особа цього органу буде діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, та не порушать прав і законних інтересів громадян та держави.

Відповідно до частин першої-третьої статті 271 ЦПК України за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз'яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо судове рішення ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред'явлене до примусового виконання. Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може викликати учасників справи, державного чи приватного виконавця в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розглядові заяви про роз'яснення рішення.

Згідно пункту 21 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судове рішення у цивільній справі» від 18 грудня 2009 року № 14, роз'яснення рішення суду, а не ухвали, можливе тоді, коли воно не містить недоліків, що можуть бути усунені лише ухваленням додаткового рішення, а є незрозумілим, що ускладнює його реалізацію. Зазначене питання розглядається судом, що ухвалив рішення, і в ухвалі суд викладає більш повно та ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. Роз'яснення рішення не допускається, якщо воно виконане або закінчився установлений законом строк, протягом якого рішення може бути пред'явлене до виконання. Якщо фактично порушено питання про зміну рішення або внесення в нього нових даних, у тому числі й роз'яснення мотивів ухваленого рішення, суд ухвалою відмовляє в роз'ясненні рішення.

Пунктом 8 цієї ж Постанови передбачено, що ухвалене у справі рішення має бути гранично повним, ясним, чітким, викладеним у послідовності, встановленій процесуальним законом, і обов'язково містити вступну, описову, мотивувальну та резолютивну частини. Разом з тим рішення не повинно містити зайвої деталізації, яка не має правового значення в даній справі, а також незрозумілих словосполучень, занадто довгих речень, через які викладення фактичних обставин важко сприймається.

Резолютивна частина повинна мати вичерпні, чіткі, безумовні й такі, що випливають зі встановлених фактичних обставин, висновки по суті розглянутих вимог і залежно від характеру справи давати відповіді на інші питання (пункт 13 Постанови).

Таким чином, необхідність роз'яснення судового рішення може бути зумовлена його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, або які будуть здійснювати його виконання. Тобто це стосується випадків, коли судом не дотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час його виконання.

Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні його змісту. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті в судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко збігаються з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування, і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.

Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суті рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. Водночас суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.

Крім того, роз'яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповіді на нові або невирішені вимоги, він лише пояснює положення постановленого ним рішення, які нечітко сформульовані або є незрозумілими для заінтересованих осіб.

В ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 14 травня 2019 року у справі № 904/2526/18 (провадження № 12-272гс18) зазначено, що «роз'яснення судового рішення - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового документа. Тобто йдеться про викладення судового рішення у більш ясній і зрозумілій формі. Необхідність такого роз'яснення випливає з обставин неоднозначного розуміння рішення суду з метою його виконання. Здійснюючи роз'яснення судового рішення, суд викладає більш повно і зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін до рішення по суті і не торкаючись тих питань, які не були предметом судового розгляду. Якщо фактично порушується питання про зміну рішення, або про внесення до нього нових даних, або про роз'яснення мотивів прийняття рішення, або фактично про встановлення чи зміну способу і порядку виконання рішення, суд відмовляє в роз'ясненні рішення».

В ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 06 жовтня 2020 року у справі № 233/3676/19 (провадження № 14-65цс20) вказано, що «необхідність роз'яснення судового рішення може бути зумовлена його нечіткістю в резолютивній частині, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, або які будуть здійснювати його виконання. Тобто це стосується випадків, коли рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час його виконання. Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суті рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. Водночас суд, роз'яснюючи рішення, не вносить зміни в існуюче рішення. Разом із цим Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що відповідно до частини другої статті 271 ЦПК України подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо судове рішення ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред'явлене до примусового виконання. Зі змісту цієї норми убачається, що роз'ясненню підлягають не всі судові рішення, а лише ті, які підлягають виконанню, зокрема, у порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження».

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що незрозумілим є рішення суду, в якому припускається декілька варіантів тлумачення. Отже, приводом для роз'яснення рішення суду є утруднення чи неможливість його виконання.

Якщо фактично порушено питання про зміну рішення або внесення в нього нових даних, у тому числі й роз'яснення мотивів ухваленого рішення, суд ухвалою відмовляє в роз'ясненні рішення.

Отже, роз'ясненню підлягають лише ті судові рішення, які набрали законної сили та які підлягають виконанню у випадку, якщо вони не виконані або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред'явлене до примусового виконання.

На думку суду, рішення Калинівського районного суду Вінницької області від 13 грудня 2023 року у цивільній справі № 132/1589/23 (номер провадження 2/132/490/23) за позовом ОСОБА_1 до Калинівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про анулювання актового запису про смерть, про роз'яснення якого просить начальник Калинівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Гавронська Людмила Петрівна, не допускає кількох варіантів тлумачення, є мотивованим, чітким і зрозумілим, тому відсутні підстави для його роз'яснення. Зміст заяви про роз'яснення рішення суду фактично свідчить не про його роз'яснення, а про консультацію з певного правового питання, яке не стосується спору по суті та змісту судового рішення.

Частиною першою статті 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України, яке є обов'язковим до виконання.

Згідно пункту 9 частини другої статті 129 Конституції України, пункту 7 частини третьої статті 2 ЦПК України, основними засадами (принципами) судочинства є, зокрема, обов'язковість судового рішення.

Відповідно до статті 18 ЦПК України, частин другої, четвертої, сьомої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

Згідно статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», пункту 10 розділу 1 глави ІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Міністерством юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 року № 3307/5), за порушення вимог законодавства у сфері державної реєстрації актів цивільного стану органи державної реєстрації актів цивільного стану несуть цивільно-правову, а її працівники - матеріальну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність у встановленому законом порядку. Дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, Міністерства закордонних справ України та/або до суду.

За частиною четвертою статті 271 ЦПК України, про роз'яснення або відмову у роз'ясненні судового рішення суд постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено.

Керуючись ст.ст.258-260, 271, 353 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву начальника Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Цивати Мар'яни Володимирівни про роз'яснення рішення Калинівського районного суду Вінницької області від 13 грудня 2023 року у цивільній справі № 132/1589/23 за позовом ОСОБА_1 до Калинівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про анулювання актового запису про смерть - залишити без задоволення з підстав, викладених в мотивувальній частині цієї ухвали.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вінницького апеляційного суду шляхом подання протягом п'ятнадцяти днів, з дня складання її повного тексту. У разі, якщо ухвала суду не була вручена у день її складання, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали суду.

Суддя