Постанова від 11.04.2024 по справі 440/6106/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2024 року

м. Київ

справа №440/6106/22

адміністративне провадження № К/990/30138/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Білак М.В.,

суддів - Губської О.А., Жука А.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Полтавській області

на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19 січня 2023 року (головуючий суддя - Довгопол М.В.)

та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2023 року (головуючий суддя Катунов В.В., судді: Чалий І.С., Ральченко І.М.)

у справі №440/6106/22

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Полтавській області

про визнання протиправним та скасування наказу, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії

I. РУХ СПРАВИ

1. ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом, в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28 березня 2022 року №146 о/с "Про виплату додаткової винагороди під час дії воєнного стану поліцейським ГУНП в Полтавській області", в частині Додатку до нього, передбаченого підпунктом 5 пункту 3, а саме: списку поліцейських, які виконують службові обов'язки та заслуговують на додаткову винагороду 30 000 грн у 2022 році слідчого управління Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо обрахованого розміру додаткової винагороди старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_1 , у розмірі 5 000 грн;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області внести зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Полтавській області від 28 березня 2022 року №146 о/с «Про виплату додаткової винагороди під час дії воєнного стану поліцейським Головного управління Національної поліції в Полтавській області», в частині Додатку до нього, передбаченого підпунктом 5 пункту 3, а саме: списку поліцейських, які виконують службові обов'язки та заслуговують на додаткову винагороду 30 000 грн у 2022 році слідчого управління Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо обрахованого розміру додаткової винагороди старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_1 у розмірі 60 000 грн;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо не здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 щомісячної додаткової винагороди поліцейським в розмірі 30 000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168) за період з 24 лютого 2022 року по 18 березня 2022 року у розмірі по 30 000 грн щомісячно (лютий 2022 та березень 2022), з урахуванням раніше виплаченої суми;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової винагороди поліцейським в розмірі 30 000 грн, передбаченої Постановою №168 за період з 24 лютого 2022 року по 18 березня 2022 року у розмірі по 30 000 грн щомісячно (лютий 2022 та березень 2022), з урахуванням раніше виплаченої суми.

2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пунктом 1 Постанови №168 встановлено, що на період дії воєнного стану поліцейським виплачується додаткова винагорода у розмірі 30 000 грн щомісячно, будь-яких додаткових обмежень або умов здійснення вказаних виплат постановою у редакції, що діяла на дату звільнення позивачки, не передбачено. За таких обставин позивачка вважає, що за час проходження служби в поліції у період воєнного стану протягом лютого - березня 2022 року роботодавець мав виплатити їй щомісячну додаткову грошову винагороду за 2 місяці по 30 000 грн щомісячно. Однак відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Полтавській області (далі - ГУНП в Полтавській області) від 28 березня 2022 року №146 о/с загальний обрахований розмір додаткової винагороди позивача за період з 24 лютого 2022 року по 25 березня 2022 року склав 5 000 грн та був виплачений у сумі 4 925 грн (з врахуванням військового збору 1,5 %).

3. Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 19 січня 2023 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2023 року, позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ГУНП в Полтавській області щодо не здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної додаткової винагороди поліцейським, передбаченої Постановою №168 за період з 24 лютого 2022 року по 18 березня 2022 року у розмірі 30 000 грн щомісячно за лютий 2022 року та березень 2022 року.

Зобов'язано ГУНП в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової винагороди поліцейським, передбаченої Постановою №168, за період з 24 лютого 2022 року по 18 березня 2022 року, виходячи із розміру додаткової винагороди 30 000 грн щомісячно, за лютий 2022 року та березень 2022 року, з урахуванням раніше виплаченої суми.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Полтавській області на користь ОСОБА_2 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 2 500 грн.

4. Не погодившись із вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ГУНП в Полтавській області звернулося із касаційною скаргою, в якій просить скасувати такі рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

5. Ухвалою Верховного Суду від 14 вересня 2023 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. ОСОБА_1 призначена з 07 листопада 2015 року старшим слідчим слідчого управління ГУНП в Полтавській області, а з 02 червня 2020 року на посаду старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Полтавській області.

7. Наказом начальника ГУНП в Полтавській області від 16 березня 2022 року №133 о/с майора поліції ОСОБА_1 , старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління, звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини першої статті 77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію» 18 березня 2022 року.

8. Відповідно до підпункту 5 пункту 3 наказу начальника ГУНП в Полтавській області від 28 березня 2022 року № 146 о/с «Про виплату додаткової винагороди під час дії воєнного стану поліцейським ГУНП в Полтавській області» на виконання Указу Президента України від 24 лютого 2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та Постанови №168, узагальнено списки на виплату додаткової винагороди, зокрема, поліцейським слідчого управління ГУНП за розрахунковий місячний період з 24 лютого 2022 року по 25 березня 2022 року.

9. Відповідно до витягу зі списку поліцейських слідчого управління ГУНП в Полтавській області, які виконують службові обов'язки та заслуговують на додаткову винагороду 30 000 грн у 2022 році, позивачу з 24 лютого по 25 березня 2022 року обрахований розмір додаткової винагороди 5 000 грн за 5 днів проходження служби.

10. 14 червня 2022 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою та просила здійснити перерахунок та виплату щомісячної додаткової винагороди відповідно до пункту 1 Постанови №168, в редакції станом на день її звільнення, а саме 18 березня 2022 року, в розмірі 30 000 грн щомісячно (лютий та березень 2022 року), з урахуванням раніше виплаченої суми 5 000 грн.

11. Листом від 11 липня 2022 року №29/К-140 позивача повідомлено про те, що в період з 24 лютого 2022 року по 18 березня 2022 року вона перебувала за місцем проходження служби та фактично виконувала службові обов'язки поліцейського усього 5 днів, тому 28 березня 2022 року начальником ГУНП в Полтавській області видано наказ № 146 о/с про виплату додаткової винагороди за 5 днів у сумі 5 000 грн, а тому відсутні підстави для нарахування та виплати додаткової винагороди відповідно до Постанови №168 за 2 повних місяці (лютий і березень 2022 року).

12. Уважаючи такий наказ протиправним, а також бездіяльність щодо нездійснення перерахунку та виплати щомісячної додаткової винагороди поліцейським в розмірі 30 000 грн, позивач звернулася до суду із цим позовом.

IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

13. Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач має право на отримання додаткової винагороди за спірний період, як особа, яка несла відповідну службу.

14. Суди вказали на те, що чинними станом на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правовими актами передбачено, що всі без винятку поліцейські отримують щомісячно додаткову винагороду в розмірі 30 000 грн, відтак така винагорода підлягала виплаті і позивачу за період проходження служби з 24 лютого 2022 по 18 березня 2022 року, тобто за два місяці - лютий, березень 2022 року.

15. Суд апеляційної інстанції не взяв до уваги посилання відповідача про те, що у лютому - березні 2022 року ОСОБА_1 набула право на виплату додаткової винагороди тільки за 5 календарних днів (з 24 лютого 2022 року по 28 лютого 2022 року), так як з 01 по 03 березня 2022 року фактично не виконувала свої функціональні обов'язки за штатною посадою, у період з 04 по 16 березня 2022 року була звільнена від виконання службових обов'язків на підставі листка про тимчасову непрацездатність, а наказом від 16 березня 2022 року №133 о/с звільнена зі служби в поліції. Пунктом 8 розділу І Порядку №260 встановлено, що лише за час відсутності поліцейського на службі без поважних причин грошове забезпечення не виплачується, а підставою припинення виплати грошового забезпечення поліцейському є наказ керівника (начальника) органу поліції, у якому вказується, за який період припиняється виплата грошового забезпечення. Доказів прийняття керівником органу поліції наказу про припинення виплати грошового забезпечення позивачу не надано, а із довідки ГУНП в Полтавській області №1100/115/29/10/01/- 2022 від 11 серпня 2022 року слідує, що у березні 2022 року позивачу нараховано грошове забезпечення за 18 календарних днів, відповідно неврахування при виплаті додаткової винагороди часу проходження служби позивачем у березні 2022 року є безпідставним.

16. Також безпідставним на переконання суду апеляційної інстанції є твердження відповідача про те, що розрахунковий період для виплати поліцейським додаткової винагороди відповідно до Постанови №168 почався з 24 лютого 2022 року, оскільки згідно з пунктом 13 розділу І Порядку №260 виплата грошового забезпечення поліцейським та здобувачам ЗВО здійснюється щомісяця з 25 числа по останній день місяця за поточний місяць.

17. Щодо посилань відповідача на положення Методичних рекомендацій Національної поліції щодо виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану, передбаченої Постановою № 168, суд апеляційної інстанції зазначив, що такий документ має рекомендаційний характер, не зареєстрований як нормативно-правовий акт, а тому застосуванню підлягає безпосередньо Постанова № 168.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

18. У касаційній скарзі ГУНП в Полтавській області просить переглянути та скасувати рішення судів попередніх інстанцій з підстав, передбачених пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС України.

19. Скаржник вказує про відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування у подібних правовідносинах пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

20. На переконання ГУНП в Полтавській області, виплата додаткової винагороди поліцейським здійснюється в розмірі 30 000 грн щомісячно. Воєнний стан в Україні введено з 24 лютого 2022 року, відтак за лютий місяць позивач отримала додаткову винагороду за 5 робочих днів (5 000 грн). Однак в цій справі суди дійшли висновку що за 5 робочих днів лютого з моменту введення воєнного стану позивач має право на винагороду у розмірі 30 000 грн. проте додаткова винагорода повинна виплачуватись пропорційно кількості відпрацьованих днів.

21. Відповідно до затвердженого наказом начальника ГУНП в Полтавській області від 28 березня 2022 року №146 о/с списку поліцейських слідчого управління, ОСОБА_1 встановлено винагороду за розрахунковий місячний період з 24 лютого по 25 березня 2022 року за п'ять днів у розмірі 5 000 грн, так як позивач відпрацювала фактично лише 5 днів (у лютому 2022 року), починаючи з моменту початку виплати додаткової винагороди (по 1 000 грн за один відпрацьований день).

22. З 01 березня 2022 року ОСОБА_1 фактично не виконувала свої функціональні обов'язки за штатною посадою з різних підстав, а тому період з 01 по 16 березня 2022 року також не був врахований при встановленні додаткової винагороди.

23. Представник позивача у відзиві на касаційну скаргу просив відмовити у її задоволенні.

24. Звертав увагу на те, що системним аналізом пункту 1 Постанови № 168, в редакції станом на день звільнення позивача (18 березня 2022 року), встановлено, що для отримання поліцейським щомісячної додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн необхідним є настання одночасно двох умов: перебування на службі в поліції у звітному календарному місяці року; введення воєнного стану протягом цього звітного календарного місяця року. Законодавець передбачив підставою для виплати спірної винагороди факт проходження служби в поліції незалежно від кількості днів у звітному календарному місяці року.

V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

25. З метою визначення меж розгляду справи Верховним Судом належить застосовувати правила статті 341 КАС України, відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

26. Предметом спору у цій справі є правомірність бездіяльності ГУНП в Полтавській області щодо ненарахування й невиплати додаткової винагороди відповідно до Постанови №168 за період з 24 лютого по 18 березня 2022 року, виходячи із розміру додаткової винагороди 30 000 грн щомісячно, з урахуванням раніше виплаченої суми.

27. З огляду на обставини спору, доводи його учасників і висновки судів попередніх інстанцій у цій справі перед Верховним Судом стоїть завдання уяснити положення пункту 1 Постанови №168 у контексті їхнього застосування до поліцейського, яка фактично працювала та виконувала функціональні обов'язки з 24 лютого по 28 лютого 2022 року, а з 01 березня по 03 березня 2022 року не виконував функціональні обов'язки за штатною посадою, з 04 березня по 16 березня 2022 року - звільнена від виконання службових обов'язків на підставі листка про тимчасову непрацездатність, а з 17 березня 2022 року не проходить службу в Національній поліцій у зв'язку зі звільненням.

28. Відповідно до статті 2 Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

29. Згідно зі статтею 17 Закону № 580-VIII, у редакції на час виникнення спірних правовідносин, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції. Поліцейський має службове посвідчення та спеціальний жетон. Зразки та порядок видання службових посвідчень та спеціальних жетонів затверджує Міністр внутрішніх справ України.

30. Відповідно до частини першої, другої статті 94 Закону поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України

31. Згідно з пунктом 3 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року №260, до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

32. Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 в Україні уведений воєнний стан з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Указ затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX.

33. Надалі воєнний стан продовжений Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 з 5 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб та Верховна Рада України затвердила його відповідним законом.

34. Крім цього, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 оголошена загальна мобілізація упродовж 90 діб. Строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався згідно з указами Президента України, які щоразу затверджувала Верховна Рада України відповідними законами.

35. Пунктом 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 постановлено Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

36. Також пунктом 4 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 постановлено Кабінету Міністрів України невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

37. На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України 28 лютого 2022 року видав постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

38. Згідно з пунктом 1 цієї постанови Уряд установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

39. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

40. У пункті 5 цієї постанови зазначено, що вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

41. Надалі Уряд видав постанову №217 від 07 березня 2022 року «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168», якою у пункті 1 Постанови №168 виключив в абзаці першому слова «(крім військовослужбовців строкової служби)».

42. За колом осіб пункт 1 Постанови №168 у зазначених редакціях діяв, зокрема, щодо поліцейських.

43. Системний і цільовий способи тлумачення пункту 1 Постанови №168 у його взаємозв'язку з нормами статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» і приписами Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» дає Верховному Суду підстави для висновку, що додаткова винагорода є видом грошового забезпечення поліцейського, яке виплачується йому за період проходження служби під час дії воєнного стану. Ця винагорода має тимчасовий характер, а її виплата зумовлена виконанням службових обов'язків в обставинах військової агресії РФ проти України. Тому статус поліцейського сам по собі автоматично не забезпечує особі права на отримання додаткової винагороди.

44. Обставини, які унеможливлюють нарахування й виплату поліцейському зазначеної винагороди можуть бути різними, проте мають бути пов'язаними із фактичним невиконанням службових обов'язків без поважних причин.

45. У цьому контексті колегія суддів зауважує, що за обсягом фактичних обставин справи, які установили суди попередніх інстанцій, з 01 березня по 03 березня 2022 року позивач не виконувала функціональні обов'язки за штатною посадою, з 04 березня по 16 березня 2022 року - звільнена від виконання службових обов'язків на підставі документа, що підтверджує тимчасову непрацездатність поліцейського через хворобу, травму, поранення, а 18 березня 2022 року її звільнено зі служби в Національній поліцій у зв'язку з хворобою.

46. За таких обставин, оскільки позивач є поліцейською, яка у період з 01 по 18 березня 2022 року не приступила до виконання службових обов'язків, то не набула права на отримання додаткової винагороди, встановленої пунктом 1 Постанови №168.

47. З огляду на ці обставини й міркування, Суд вважає, що відповідачем не допущено протиправної бездіяльності в частині ненарахування та невиплати позивачу додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, за березень 2022 року.

48. Аналогічних правових висновків Верховний Суд дійшов у постанові від 18 вересня 2023 року у справі № 420/6607/22.

49. Висновки судів попередніх інстанцій про те, що позивач набула право на отримання додаткової винагороди поліцейським у період дії воєнного стану у розмірі 30 000 грн щомісячно під час проходження служби у лютому та березні 2022 року згідно Постанови № 168, є помилковими, з огляду на те, що суди не застосували до спірних правовідносин Постанову №168 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року №793, яка встановлює інші умови виплати додаткової винагороди у період дії воєнного стану (розмір винагороди до 30 000 грн пропорційно в розрахунку на місяць).

50. Верховний Суд у постанові від 07 березня 2024 року у справі № 420/715/23 указав на те, що зміст внесених Постановою №793 змін до Постанови №168 в частині визначення розміру додаткової винагороди «до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць» замість « 30 000 гривень щомісячно» не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом «пропорційність» із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.

51. У зв'язку із викладеним відповідачем правомірно нараховано та виплачено позивачу додаткову винагороду, встановлену Постановою №168, за фактично відпрацьований час у період з 24 лютого по 28 лютого 2022 року, а саме 5 днів.

52. Зважаючи на викладене, Верховний Суд дійшов висновку про скасування рішень судів попередніх інстанцій в частині задоволених позовних вимог, з ухваленням в цій частині нового рішення про відмову.

53. Відповідно до частини першої статті 351 КАС України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.

54. Переглянувши оскаржувані судові рішення у межах доводів і вимог касаційної скарги Верховний Суд зазначає, що суди першої та апеляційної інстанцій, належним чином установивши фактичні обставини справи, допустили неправильне застосування норм матеріального права та дійшли помилкового висновку в частині задоволення позовних вимог.

55. В неоскаржуваній частині щодо відмови у задоволенні частини позовних вимог, що не перевіряється Верховним Судом у межах цього касаційного провадження, рішення судів першої та апеляційної інстанцій відповідно до правил статті 350 КАС України підлягають залишенню без змін.

Керуючись статтями 341, 345, 356 КАС України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Національної поліції в Полтавській області задовольнити частково.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19 січня 2023 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2023 року у справі 440/6106/22 в частині задоволених позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Полтавській області щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної додаткової винагороди поліцейським, передбаченої Постановою №168 за період з 24 лютого 2022 року по 18 березня 2022 року у розмірі 30 000 грн щомісячно за лютий 2022 року та березень 2022 року та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 такої щомісячної додаткової винагороди поліцейським за період з 24 лютого 2022 року по 18 березня 2022 року, з урахуванням раніше виплаченої суми - скасувати.

Ухвалити в цій частині нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

У решті рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19 січня 2023 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2023 року у справі 440/6106/22 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не може бути оскаржена.

...........................

...........................

...........................

М.В. Білак

О.А. Губська

А.В. Жук,

Судді Верховного Суду