11 квітня 2024 року Справа № 480/11959/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/11959/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Комунальне некомерційне підприємство "Клінічна лікарня № 5" Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, і просить cуд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо незарахування під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2022 року, згідно з ч. 4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до страхового стажу період роботи з 01.04.2022 по 30.11.2022;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , зарахувавши до страхового стажу для перерахунку пенсії, згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період його роботи з 01.04.2022 по 30.11.2022, та, взявши до уваги заробітну плату, яка збільшилась з моменту останнього перерахунку, з метою отримання пенсії у належному розмірі, та виплатити недоотримані грошові кошти, визначені за результатом перерахунку пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за Списком №2, після призначення якої остання продовжувала працювати. За її заявою 09.12.2022 пенсійним органом було здійснено перерахунок пенсії позивача. Водночас після здійсненого перерахунку пенсії позивачу стало відомо, що період його роботи з 01.04.2022 по 30.11.2022 не враховано при здійсненні перерахунку пенсії з 01.12.2022. Позивач категорично не погоджується з періодом страхового стажу, який був взятий для перерахунку пенсії з 01.12.222, аоскільки вона працювала у період з 31.03.2022 по 30.11.2022, отримувала заробітну плату, з яких були вирахувані єдині страхові внески (ЄСВ), що не було враховано відповідачем для повного перерахунку пенсії, у зв'язку чим просить адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.
Представником третьої особи було було подано пояснення, у яких підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представником відповідача, на виконання вимог ухвали суду, було надано пояснення, в яких зазначає, що за результатами опрацювання звернення ОСОБА_1 з 01.12.2022 здійснено перерахунок пенсії. До страхового стажу зараховано лише період з 01.07.2020 по 31.03.2022, оскільки згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу, сплата внесків за період з 01.04.2022 по 30.11.2022 на час проведення перерахунку була відсутня.
Абзацом 7 пункту 4.3 Порядку передбачено, що у разі якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви про перерахунок пенсії згідно частини четвертої статті 42 Закону надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи за перерахунком пенсії орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення. При цьому, якщо за результатами перегляду рішення про призначення пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі здійснюється з місяця, наступного за місяцем надходження відомостей. Рішення про перерахунок пенсії переглядається на найбільш вигідних умовах відповідно до частини четвертої статті 42 Закону.
Посилаючись на норми вказаного порядку, відповідач пояснив, що оскільки відомості про нарахування та сплату єдиного внеску надійшли за межами строку, передбаченого вищезазначеним пунктом, то для перегляду рішення про перерахунок пенсії підстави були відсутні.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
Позивач є пенсіонером, яка працює в Комунальному некомерційному підприємстві «Клінічна лікарня №5» Сумської міської ради на посаді молодшої медичної сестри з догляду за хворими відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії на 0,1 ставки, з 17.06.2020 по теперішній час.
За електронною базою даних про одержувачів пенсій у Сумській області, позивачу з 13.07.2018 була призначена пенсія за віком за Списком №2, після призначення якої останній продовжує працювати на вище вказаній посаді в КНП «Клінічна лікарня №5» СМР.
За заявою позивача від 09.12.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2022.
Після здійсненого перерахунку пенсії позивачу стало відомо, що період її роботи з 01.04.2022 по 30.11.2022 не враховано при здійсненні перерахунку пенсії з 01.12.2022.
На адвокатський запит щодо причин незарахування спірного періоду роботи, відповідач листом від 10.08.2023 повідомив наступне:
"На запити адвоката А. Пєтухова повідомляємо наступне.
Пенсійне забезпечення в Україні здійснюється за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі -Закон № 1058-IV).
Відповідно до абзаців 1-3 частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV, застрахована особа, яка після призначення пенсії продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі, має право на проведення перерахунку розміру пенсії з урахуванням страхового стажу та із заробітної плані (доходу), з якої вже буде обчислена пенсія, або із заробітної плати, за період страхового стажу починаю з 01.07.2000, або із заробітної плати за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000, незалежно від перерв, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними .документами, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000.
У разі, якщо після призначення (попереднього перерахунку) пенсії особа набула менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії здійснюється не раніше як через два роки після її призначення (попереднього перерахунку) лише з урахуванням страхового стажу та із заробітної плати, з якої вже було призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Відповідно до статті 44 Закону № 1058-IV перерахунок пенсії проводиться за особистою заявою пенсіонера у строки, визначені статтею 45 Закону № 1058-IV, а саме: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Водночас, відповідно до абзацу 5 частини 4 - статті 42 Закону № 1058-IV щороку (починаючи з 2018 року), з 01 квітня, без додаткового звернення особи, органи Пенсійного фонду України проводять перерахунок пенсій тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на його проведення відповідно до абзаців 1-3 цієї частини.
За електронною базою даних про отримувачів пенсій у Сумській області Вам з 13.07.2018 була призначена пенсія за віком за Списком № 2, згідно з нормами Закону № 1058-IV, після її призначення Ви продовжуєте працювати.
09.12.2022 Ви звернулися із заявою про здійснення перерахунку пенсії згідно з частиною 2 статті 42 Закону № 1058-IV. За результатами її опрацювання проведений перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу.
Страховий стаж зарахований до 31.03.2022 та становить 43 роки 04 місяці 25 днів.
Розмір пенсії з 01.12.2022 склав 2300,00 грн, тобто, залишився без змін.
10.07.2023 та 17.07.2023 Ви звернулися через вебпортал електронних послуг із заявами про проведення перерахунку пенсії згідно з частиною 4 статті 42 Закону № 1058-IV.
Опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії та винесення рішень за результатами їх розгляду здійсиюстьється територіальними органами Пенсійного фонду України у порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа, яка її подала.
За результатами опрацювання поданих Вами заяв та долучених до них документів, рішеннями головних управлінь Пенсійного фонду України в Закарпатській та Полтавській областях від 12.07.2023 №183450002335 та від 20.07.2023 №183450002335 Вам відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за віком, оскільки після попереднього перерахунку не минуло 2 календарних роки та не набуто 24 місяці страхового стажу.".
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо незарахування під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2022, згідно з ч. 4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до страхового стажу, періоду роботи з 01.04.2022 по 30.11.2022, звернулася до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з таких мотивів та норм права.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закріплений у частині 1 статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058).
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно зі статтею 7 Закону № 1058 загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, зокрема за таким принципами:
законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством, а також осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - підприємців;
заінтересованості кожної працездатної особи у власному матеріальному забезпеченні після виходу на пенсію;
рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу);
державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом;
відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
За змістом частини першої статті 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначається, зокрема пенсія по віком.
Згідно із частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Періоди, з яких складається страховий стаж визначено статтею 24 Закону № 1058.
Відповідно до норм частини 1 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з абзацом першим частини другої, абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено у статті 20 Закону № 1058.
Так, абзацом 1 частини 1 статті 20 Закону № 1058 передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Відповідно до частини 2 зазначеної статті обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Згідно з частиною 10 статті 20 Закону № 1058 якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Нормами статті 106 Закону № 1058 передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що обов'язок зі сплати страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
У постановах від 27 березня 2018 року у справі № 208/6680/16-а, від 20 березня 2019 року у справі № 688/947/17, від 30 вересня 2019 року у справі № 316/1392/16-а, від 27 травня 2021 року у справі № 343/659/17 Верховний Суд вказав, що за загальним правилом несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі. Позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи на такому підприємстві.
Як вбачається з матеріалів справи з 13.07.2018 позивачу призначено пенсію за віком за Списком №2 відповідно до Закону № 1058.
З 01.12.2022 ГУ ПФУ в Сумській області здійснено перерахунок пенсії позивача за її заявою від 09.12.2022.
Страховий стаж зарахований до 31.03.2022 та становить 43 роки 04 місяці 25 днів.
Розмір пенсії з 01.12.2022 склав 2300,00 грн, тобто, залишився без змін.
Тобто, під час перерахунку пенсії позивачу до страхового стажу не зараховано період роботи з 01.04.2022 по 30.11.2022 в Комунальному некомерційному підприємстві «Клінічна лікарня №5» Сумської міської ради на посаді молодшої медичної сестри з догляду за хворими відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії.
У той же час, з наданих на виконання ухвали суду пояснень, відповідачем повідомлено, що за результатами опрацювання звернення ОСОБА_1 з 01.12.2022 здійснено перерахунок пенсії. До страхового стажу зараховано період з 01.07.2020 по 31.03.2022, оскільки згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу, сплата внесків за період з 01.04.2022 по 30.11.2022 була відсутня.
Вказано, що абзацом 7 пункту 4.3 Порядку передбачено, що у разі якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви про перерахунок пенсії згідно частини четвертої статті 42 Закону надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи за перерахунком пенсії орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення. При цьому, якщо за результатами перегляду рішення про призначення пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі здійснюється з місяця, наступного за місяцем надходження відомостей. Рішення про перерахунок пенсії переглядається на найбільш вигідних умовах відповідно до частини четвертої статті 42 Закону.
Посилаючись на норми вказаного порядку, відповідач пояснив, що оскільки відомості про нарахування та сплату єдиного внеску надійшли за межами строку, передбаченого вищезазначеним пунктом, то для перегляду рішення про перерахунок пенсії підстави були відсутні.
При цьому, суд зазначає, в матеріалах справи наявна достатня інформація на підтвердження того, що позивач у спірний період працювала в Комунальному некомерційному підприємстві «Клінічна лікарня №5» Сумської міської ради, підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, отримувала заробну плату, з якої сплачувались страхові внески.
Суд погоджується з доводами позивача щодо зарахування спірного періоду до страхового стажу, оскільки аналіз норм статті 24 Закону № 1058 дає підстави дійти висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. В той же час обов'язок щодо нарахування та сплати страхових внесків відповідно до Закону № 1058 покладений на підприємство-страхувальника.
Порушення ж підприємством-страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку з чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише для самого підприємства-страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) і не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді незарахування до страхового та пільгового (підземного) стажу періоду роботи протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески.
Таким чином, через несвоєчасну сплату Комунальним некомерційним підприємством «Клінічна лікарня №5» Сумської міської ради страхових внесків за період з 01.04.2022 по 30.11.2022 позивач не може бути позбавлена права на зарахування цього періоду до страхового стажу та як наслідок на обчислення розміру пенсії з урахуванням такого стажу, починаючи з 01.12.2022.
За таких обставин суд доходить висновку про те, що бездіяльність відповідача щодо незарахування під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2022 року, згідно з ч. 4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до страхового стажу, період роботи з 01.04.2022 по 30.11.2022 є протиправною.
Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, а також з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
З огляду на викладене суд уважає, що у даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , зарахувавши до страхового стажу для перерахунку пенсії, згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період її роботи з 01.04.2022 по 30.11.2022 в Комунальному некомерційному підприємстві «Клінічна лікарня №5» Сумської міської ради.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок з урахуванням заробітної плати, яка збільшилась з моменту останнього перерахунку та виплатити недоотримані грошові кошти, визначені за результатом перерахунку пенсії, суд зазначає, що на час розгляду даної справи відповідачем не проведений жодний перерахунок, оскільки відповідачем взагалі заперечується право позивача на врахування при перерахунку пенсії спірного періоду (з 01.04.2022 по 30.11.2022), у зв'язку з чим неможливо стверджувати про наявність підстав (сум) для виплати вказаної заборгованості. Крім того, вказана вимога фактично охоплюється вимогою про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2022. У зв'язку з викладеним, позовні вимоги у даній частині не підлягають задоволенню, як передчасні.
Враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно ст. 139 КАС України судові витрати в тому числі і судовий збір підлягають відшкодуванню в разі задоволення позову, або пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 1073,60 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа - Комунальне некомерційне підприємство "Клінічна лікарня № 5" Сумської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо незарахування під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2022 року, згідно з ч. 4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до страхового стажу періоду роботи з 01.04.2022 по 30.11.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 01.12.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зарахувавши до страхового стажу для перерахунку пенсії, згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період її роботи з 01.04.2022 по 30.11.2022.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька