11 квітня 2024 року м. ПолтаваСправа №440/2260/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні з власної ініціативи питання про доцільність зупинення провадження у справі №440/2260/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
26.02.2024 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо складення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про його грошове забезпечення від 20.04.2023 №9/1/2878/фп78644 станом на 01.01.2021, що враховується для перерахунку пенсії з 01.02.2021;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65% та премії у розмірі 35% для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2021.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 28.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази. Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ГУПФ в Полтавській області.
У позовній заяві позивач зазначає, що телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.01.2021 №248/612 доведено рішення Міністра оборони України, яким встановлено розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, які усі військові частини та формування МОУ мають використовувати у своїй діяльності під час видачі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021.
06.03.2024 через систему "Електронний суд" до суду від відповідача надійшов відзив, в якому представник просить суд відмовити у задоволенні позову з огляду на відсутність у відповідача обов'язку для оформлення та видачі позивачу нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2021. Зазначає, що встановлення рішенням Міністра оборони України розміру надбавки за особливості проходження служби та премії не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ.
Разом з тим, відповідач не надав суду тексту телеграми Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.01.2021 №248/612, яким визначено розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у 2021 році.
Крім того, як визначено абзацом 5 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Тож для правильного вирішення даного спору під час судового розгляду підлягають з'ясуванню ще й відомості про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що фактично виплачені за посадою/прирівняною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з ч. 4 ст. 77 КАС України, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частин 3 та 6 статті 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
З урахуванням наведеного та з метою повного і всебічного з'ясування всіх обставин цієї справи, суд доходить висновку про необхідність витребування від ІНФОРМАЦІЯ_1 :
- належним чином засвідчених копій розпорядчих документів, якими встановлено у 2021 році надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію, розміри яких доведено телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.01.2021 №248/612;
- відомості про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що фактично виплачені за посадою/прирівняною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію (заступник начальника відділу напрямків оперативного управління штабу управління ОК "Північ") за січень 2021 року.
Окрім цього в ході підготовки справи до судового розгляду суд з відкритих джерел встановив, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №380/19324/23 (адміністративне провадження №Пз/990/6/23) відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалу Верховного Суду від 08.11.2023 про відкриття провадження у зразковій справі опубліковано на офіційному веб-порталі судової влади України: https://supreme.court.gov.ua/supreme/pro_sud/zrazkova-sprava/2023_11_10_990_6_23, а також внесено до Єдиного державного реєстру судових рішень (реєстраційний номер судового рішення 114769490).
05.03.2024 Верховний Суд прийняв рішення від 05.03.2024 у вказаній справі, яке втім ще не набрало законної сили, оскільки 08.04.2024 до Великої Палати Верховного Суду надійшла апеляційна скарга.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 291 КАС України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі; при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Згідно з пунктом 21 частини 1 статті 4 КАС України, типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Верховний Суд в ухвалі від 08.11.2023 визначив такі ознаки типової справи:
1) позивач - пенсіонер, якому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
2) відповідач - орган державної влади, до повноважень якого належить видача довідок для перерахунку пенсії;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з видачею довідок на виконання рішень суду, у яких, на думку позивача, усупереч положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, неправильно визначено відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії);
4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії щодо зменшення в довідках станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби із 65% до 1% та премії з 35% до 10%, та, як наслідок, зобов'язати відповідача скласти та подати до територіального органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260, указати правильні відсоткові значення згаданих величин).
Порівняльний аналіз учасників справи, а також предмету та підстав позову в адміністративних справах №380/19324/23 та №440/2260/24 свідчить про те, що остання має ознаки типової справи.
Відповідно до частини першої статті 291 КАС України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
З урахуванням наведеного, зважаючи на відповідність цієї справи ознакам типової справи, визначених в ухвалі Верховного Суду від 08.11.2023 про відкриття провадження у зразковій адміністративній справі №380/19324/23, та обов'язковість висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, для суду, який розглядає типову справу, суд дійшов висновку про наявність підстав та доцільність зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №380/19324/23.
На підставі викладеного та керуючись положеннями ст.ст. 4, 9, 72, 77, 80, 248, 256, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ):
- копії розпорядчих документів, якими встановлено у 2021 році надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію, розміри яких доведено телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.01.2021 №248/612;
- відомості про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що фактично виплачені за посадою/прирівняною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію (заступник начальника відділу напрямків оперативного управління штабу управління ОК "Північ") за січень 2021 року.
Зазначені документи надати до суду у десятиденний строк з моменту отримання копії цієї ухвали або ж повідомити причини неможливості їх надання.
Провадження у справі №440/2260/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №380/19324/23.
Роз'яснити учасникам справи, що провадження у справі буде поновлено після набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і в частині витребування доказів оскарженню не підлягає.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання, але може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Є.Б. Супрун