11 квітня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/1812/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/1812/24 за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
10.02.2024 ОСОБА_1 направив до Полтавського окружного адміністративного суду позов, що заявлений до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області (надалі - відповідач, ТУ ДСА), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо надання довідки №02/397/2024-вих. від 24.01.2024 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 із застосуванням розміру прожиткового мінімуму на 01.01.2024 в розмірі 2102,00 грн;
- зобов'язати ТУ ДСА видати ОСОБА_1 таку довідку із застосуванням розміру прожиткового мінімуму на 01.01.2024 в розмірі 3028,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на обставини того, що відповідно до приписів Закону України від 02.06.2016 № 1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду визначається залежно від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року. Однак відповідач у спірній довідці застосував розмір посадового окладу позивача з розрахунку прожиткового мінімуму у розмірі 2102 грн відповідно до положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", тобто спеціального розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, а не із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 01.01.2024 - 3028,00 грн), що призвело до протиправного зменшення гарантованого законодавством розміру окладу судді та порушення прав позивача як судді у відставці.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ).
У письмових поясненнях представник третьої особи просить суд відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум для осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 01.01.2024, не змінювався (а.с. 22-24).
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву (а.с. 33-36) представник зазначив, що суди фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, визначених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді станом на 1 січня становить 2102 грн. Отже, законом про Державний бюджет запроваджено розрахункову величину для визначення базового розміру посадового окладу судді, який станом на 01.01.2024 становить 2102 грн. З 2021 по 2024 роки суддівська винагорода (посадовий оклад) нараховується та виплачується, виходячи з розміру прожиткового мінімуму 2102 грн у межах річного фонду суддівської винагороди, затвердженого головним розпорядником бюджетних коштів (ДСА України) кошторисом на кожен бюджетний рік. Стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», якою визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 1 січня 2024 року у розмірі 2102,00 грн, є чинною, не конституційною не визнавалася, а тому підлягає застосуванню.
Правом на подачу відповіді на відзив позивач не скористався.
Розгляд справи, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 КАС України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до 29.05.2018 обіймав посаду судді Шишацького районного суду Полтавської області.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 29.05.2018 №1546/0/15-18 ОСОБА_1 звільнено з посади судді Шишацького районного суду Полтавської області у зв'язку з поданням заяви про відставку.
15.01.2024 позивач звернувся до ТУ ДСА із заявою про видачу йому довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 01.01.2024 (а.с. 12).
24.01.2024 відповідачем була видана запитувана довідка №02/397/2024-вих про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, відповідно до якої станом на 01.01.2024 суддівська винагорода ОСОБА_1 , яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 94590,00 грн (а.с. 38 зворот), а саме: посадовий оклад - 63060,00 грн, доплата за вислугу років (50%) - 31530,00 грн.
Не погоджуючись із застосованим відповідачем розміром прожиткового мінімуму, який підлягає врахуванню при обчисленні базового розміру посадового окладу судді на рівні 2102 грн, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні норми чинного законодавства.
Частиною першою статті 135 Закону України від 02.06.2016 №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" (надалі - Закон № 1402-VIII) передбачено, що суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Частиною другою статті 135 Закону №1402-VIII передбачено, що суддівська винагорода виплачується судді з дня зарахування його до штату відповідного суду, якщо інше не встановлено цим Законом. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 135 Закону №1402-VIII, базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
Відповідно до частини дев'ятої статті 135 Закону №1402-VIII, обсяги видатків на забезпечення виплати суддівської винагороди здійснюються за окремим кодом економічної класифікації видатків.
Таким чином, Законом №1402-VIII визначено базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду, який становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.
При цьому слід зауважити, що норма частини третьої статті 135 Закону №1402-VIII є бланкетною, оскільки встановлює лише кількість прожиткових мінімумів для обчислення базового розміру посадового окладу судді місцевого суду (30), але не встановлює розміру прожиткового мінімуму, який необхідний для цього.
З огляду на це слід звернутися до інших законів, які встановлюють розмір прожиткового мінімуму для визначення посадового окладу судді.
Такі норми доповнюють частину третю статті 135 Закону №1402-VIII і встановлюють єдину спеціальну норму, якою визначається розмір посадового окладу судді.
Такий висновок узгоджується із позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 04.11.2020 у справі №200/9195/19-а, аналізуючи норми законодавства за подібних фактичних обставин справи.
Нормативним доповненням до зазначеної статті є відповідні законодавчі положення Закону України від 09.11.2023 №3460-IX "Про Державний бюджет України на 2024 рік" (надалі - Закон №3460-IX), статтею 7 Закону якого визначено у 2024 році прожитковий мінімум на одну працездатну особу, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 2102 гривні.
Таким чином, з 01.01.2024 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, становить 2102 гривні.
Суд зазначає, що Закон №3460-IX не змінював розмір суддівської винагороди, як це стверджує позивач, а запровадили розрахункову величину для визначення розміру базового розміру посадового окладу судді.
Відповідно до ч. 4 ст. 148 Закону №1402-VIII, функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України.
Частиною четвертою статті 142 Закону №1402-VIII передбачено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Пунктом 2 розділу IІ Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1 (надалі - Порядок №3-1), передбачено, що до заяви про перерахунок щомісячного довічного утримання додається довідка про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (далі - довідка про суддівську винагороду) видана судом, з якого суддя вийшов у відставку, з урахуванням суддівської винагороди (винагороди судді) судді, який працює на відповідній посаді.
Форма довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці передбачена Додатком 2 до Порядку № 3-1.
Згідно з додатком 2 до Порядку №3-1, довідка має містити розмір винагороди діючого судді за відповідною посадою, який складається з: посадового окладу, доплати за вислугу років, доплати за науковий ступінь, доплати за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, щомісячної доплати відповідно до частини шостої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
До відома позивача, діючі судді за загальним правилом отримують заробіток з розрахунку прожиткового мінімуму для працездатних осіб 2102,00 грн.
Отже, відповідач, як розпорядник бюджетних коштів місцевих судів, видає довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за формою, згідно з Додатком 2 до Порядку № 3-1.
Зважаючи на те, що станом на час розгляду цієї справи норми статті 7 Закону №3460-IX щодо розміру прожиткового мінімуму, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, не визнаний неконституційним, то підстави для його незастосування відповідачем відсутні.
Тож дії ТУ ДСА щодо видачі позивачу довідки для обчислення довічного грошового утримання із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді з 01.01.2024 у розмірі 2102,00 грн відповідають положенням чинного законодавства, а тому визнаються судом правомірними.
За таких обставин суд приходить до висновку про необґрунтованість заявленого позову, у зв'язку з чим відмовляє у його задоволенні у повному обсязі.
За відсутності підстав для задоволення позову, відсутні й підстави для розподілу судових витрат у вигляді сплаченого позивачем судового збору за звернення до суду з позовом, у сумі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 26304855; вул. Соборності, буд. 17, м. Полтава, 36032).
Третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36014).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун