Рішення від 10.04.2024 по справі 420/20576/23

Справа № 420/20576/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000/9813/2405 від 15.05.2023 року,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №000/9813/2405 від 15.05.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він не погоджується із висновками Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, наведеними у Акті перевірки, відповіді стосовно заперечень до Акта документальної перевірки, а також прийнятим податковим повідомленням-рішенням, враховуючи їх протиправність, безпідставність, необґрунтованість, необ'єктивність, невідповідність фактичним обставинам, первинним документам, та вимогам діючого законодавства України. Також, позивачем наголошено, що податковим органом не враховано надходження платежів, в загальній сумі 166 053,71 доларів США (USD), що призвело до неправомірних висновків податкового органу щодо недотримання ФОП Алі законодавчо встановленого строку розрахунків (ненадходження коштів, або несвоєчасне надходження коштів в іноземній та/або національній валюті) по експортному контракту від № 1 від 03.01.2019 р. Крім того, позивач не погоджується з розрахунком пені, здійсненим податковим органом по 11 зовнішньоекономічним операціям в загальному розмірі 2 222 769,13 грн., вважаючи його безпідставним і складеним з порушенням вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій ФОП ОСОБА_1 .

Відповідачем - Головним управління ДПС у Одеській області до суду надано відзив на позов(вхід. № 29802/23 від 01.09.2023 р.), та наголошено на безпідставність позовних вимог, з огляду на те, що станом на 07.04.2023 року за даними перевірки по Контракту від 03.01.2019 № 1 з нерезидентом Фірмою «Azar Sabalan Co» (Іран) лічиться дебіторська заборгованість 494666,99доларів США (USD). При цьому, ФОП ОСОБА_1 не звертався з позовом до суду про стягнення з нерезидента заборгованості згідно Контракту на поставку від 03.01.2019 № 1. Документи щодо підтвердження наявності форс-мажорних обставин при виконанні договору відсутні. Висновки щодо продовження граничних строків розрахунків податковим органом не отримувались.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито провадження у справі №420/20576/23 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення. Справу №420/20576/23 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 27.10.2023 року, з урахуванням положень п. 3 ч. 2 ст. 183 КАС України, закрито підготовче провадження по справі №420/20576/23. Призначено справу №420/20576/23 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - до судового розгляду по суті.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 03.01.2019 року між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Продавцем) та Компанією "Azar Sabalan Co.", Іран (Покупець), був укладений Контракт на поставку товару № 1, згідно умов якого Продавець зобов'язується відвантажити, а Продавець купити на умовах FCA-Одеса, згідно Інкотермс - 2010 товари, номенклатура яких наведена в Специфікаціях до Контракту, та являється невід'ємною частиною цього контракту. 15.04.2020 року між сторонами укладено Додаткову угоду до Контракту від 03.01.2019 року № 1, щодо зміни банківських реквізитів Продавця.

01.09.2020 року між сторонами укладено Додаткову угоду до Контракту від 03.01.2019 року № 1, щодо доповнення пункту 4 Контракту від 03.01.2019 року № 1 наступним: « 4.6. Розрахунки за цим контрактом від імені Продавця доручається URAY MAKINA YEDEK PARCA LTD. STI. в рамках зобов'язань контракту».

01.01.2021 року між сторонами укладено Додаткову угоду до контракту від 03.01.2019 року №1, щодо доповнення пункту 4 контракту від 03.01.2019 року №1 наступним: « 4.6. Розрахунки за цим контрактом від імені Продавця доручається AIR SEA MODE LTD в рамках зобов'язань контракту».

01.05.2021 року між сторонами укладено Додаткову угоду до контракту від 03.01.2019 року №1, щодо доповнення пункту 4 контракту від 03.01.2019 року №1 наступним: « 4.6. Розрахунки за цим контрактом від імені Продавця доручається DES-МАК MAKINA HIRDAVAT SAN VE TIC LTD. STI. в рамках зобов'язань контракту».

01.09.2022 року між сторонами укладено Додаткову угоду до контракту від 03.01.2019 року №1, щодо доповнення пункту 4 контракту від 03.01.2019 року №1 наступним: « 4.6. Розрахунки за цим контрактом від імені Продавця доручається AIR SEA MODE LTD в рамках зобов'язань контракту».

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання умов Контракту від 03.01.2019 року №1, ФОП ОСОБА_1 , згідно інвойсів та вантажно-митних декларацій, здійснено відправлення товару (верстати, ливарні машини та інше) на загальну суму 569675,06 доларів США (USD) (екв. 15486007,71 грн.).

На підставі вимог п. п. 19-1.1.4 п. 19-1.1 ст. 19-1, п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. п. б) п. п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, із змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 12.05.2022 року № 2260-IХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», та п. 79.1 ст. 79, Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-1V (зі змінами та доповненнями), відповідно до Наказу від 28.02.2023 №1233-п, виданого Головним управлінням ДПС в Одеській області, а також у зв'язку з надходженням інформації від ДПС України від 12.06.2020 №9361/7/99-00- 07-07-02-07; від 12.07.2022 №7028/8/99-00-07-05-02-07; від 10.06.2022 №8856/7/99-00-07-05-02-07; від 05.09.2022 №10109/7/99-00-07-05-02-07, та від 02.11.2022 №13439/7/99-00-07-05-02-07 яка направлена на підставі інформації Національного банку України, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, головним державним інспектором відділу позапланових перевірок оподаткування фізичних осіб управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області ОСОБА_2 , проведена документальна позапланова невиїзна перевірка фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні контракту на поставку від 03.01.2019 року №1, за період з 03.01.2019 по дату закінчення документальної позапланової невиїзної перевірки, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки. Повідомлення від 03.03.2023 №93/15-32-24-05, та копія наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 28.02.2023 №1233-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 надіслано поштою рекомендованим листом (6510406842437), яке отримано останнім 06.03.2023 року.

За результатами вказаної перевірки Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , 14.04.2023 року ГУ ДПС в Одеській області складено Акт № 8946/15-32-24-05-09/2907623434 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні контракту на поставку від 03.01.2019 року № 1», у висновках котрого зазначено щодо порушення позивачем пунктів 1,2 ст.13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» із змінами і доповненнями, з урахуванням п.21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №5, із змінами і доповненнями, в результаті чого допущено порушення вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій в частині не надходження або несвоєчасного надходження коштів в іноземній валюті на поточний рахунок ФОП ОСОБА_1 за контрактом від 03.01.2019 № 1, укладеним з фірмою «Azar Sabalan Co.», в сумі 88765,56 доларів США (USD) (екв. 2407006,50 грн.) за період з 03.01.2019 року по 07.04.2023 року.

28 квітня 2023 року, на підставі п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України, ФОП ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області подано заперечення на Акт №8946/15-32-24-05-09/2907623434 від 14 квітня 2023 року документальної позапланової невиїзної перевірки ФОП ОСОБА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні контракту на поставку №1 від 03.01.2019.

26.05.2023 року засобами поштового зв'язку ФОП ОСОБА_1 отримано відповідь на заперечення №5906/КПР/15-32-24-05-06 від 11.05.2023 р, в якій зазначено, що Комісією з питань розгляду заперечень платників податків та пояснень до Акта перевірки Головного управління ДПС в Одеській області за результатами голосування прийнято рішення залишити подане заперечення від 28.04.2023 без задоволення.

15.05.2023 року на підставі висновків Акта перевірки ГУ ДПС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №000/9813/2405, яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 2 014 937,90 гривень.

Не погоджуючись із вищевказаним податковим повідомленням-рішенням №000/9813/2405 від 15.05.2023 року ФОП ОСОБА_1 до Державної податкової служби України була подана скарга, яку Рішенням Державної податкової служби «Про результати розгляду скарги» від 12.07.2023 року № 18903/6/99-00-06-01-02-06, залишено без задоволення, а прийняте податкове повідомлення-рішення без змін.

Вважаючи вищевказане податкове повідомлення-рішення №№000/9813/2405 від 15.05.2023 року Головного управління ДПС в Одеській області, неправомірним, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою щодо визнання його протиправним та скасування.

Так, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх належність, допустимість, та достовірність, а також достатність та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що даний позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до підп. 19-1.1.4 п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.

Підпунктами 20.1.4, 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право:

- проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків;

- застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України, встановлено, що контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи)-щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ, що встановлюють відповідальність за порушення валютного законодавства, визначені Законом України «Про валюту і валютні операції» №2473-VIII від 21.06.2018 (далі Закон №2473-VIII).

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4, 5, 6, 9, 10 ст. 11 Закону №2473-VIII валютний нагляд в Україні здійснюється органами валютного нагляду та агентами валютного нагляду.

Валютний нагляд здійснюється органами валютного нагляду та агентами валютного нагляду з метою встановлення відповідності здійснюваних валютних операцій валютному законодавству з урахуванням ризик-орієнтованого підходу.

Органами валютного нагляду відповідно до цього Закону є Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Органи валютного нагляду в межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням резидентами та нерезидентами валютного законодавства.

Національний банк України у визначеному ним порядку здійснює валютний нагляд за уповноваженими установами.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, здійснює валютний нагляд за дотриманням резидентами (крім уповноважених установ) та нерезидентами вимог валютного законодавства.

Органи валютного нагляду мають право проводити перевірки з питань дотримання вимог валютного законодавства визначеними частинами п'ятою і шостою цієї статті суб'єктами здійснення таких операцій. Під час проведення перевірок з питань дотримання вимог валютного законодавства органи валютного нагляду мають право вимагати від агентів валютного нагляду та інших осіб, які є об'єктом таких перевірок, надання доступу до систем автоматизації валютних операцій, підтвердних документів та іншої інформації про валютні операції, а також пояснень щодо проведених валютних операцій, а агенти валютного нагляду та інші особи, які є об'єктом таких перевірок, зобов'язані безоплатно надавати відповідний доступ, пояснення, документи та іншу інформацію.

У разі виявлення порушень валютного законодавства органи валютного нагляду мають право вимагати від агентів валютного нагляду та інших осіб, які є об'єктом таких перевірок і допустили такі порушення, дотримання вимог валютного законодавства та застосовувати заходи впливу, передбачені законом.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону №2473-VIII Національний банк України за наявності ознак нестійкого фінансового стану банківської системи, погіршення стану платіжного балансу України, виникнення обставин, що загрожують стабільності банківської та (або) фінансової системи держави, має право запровадити такі заходи захисту: встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5-8 ст. 13 Закону №2473-VIII Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів. У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав-з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

У разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

У разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується.

У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про відмову в позові повністю чи частково в частині майнових вимог або про відмову у відкритті провадження у справі чи про залишення позову без розгляду, а також у разі визнання документа про стягнення заборгованості з боржника-нерезидента таким, що не підлягає виконанню, недійсним, незаконним тощо та (або) закриття (припинення) провадження без зарахування грошових коштів на рахунки резидентів у банках України за таким документом строк, встановлений відповідно до цієї статті, поновлюється і пеня за його порушення нараховується за кожний день прострочення, включаючи період, на який цей строк було зупинено.

У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про задоволення позову сплаті підлягає лише пеня, нарахована до дня прийняття позовної заяви до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за результатами перевірки стягує у встановленому законом порядку з резидентів пеню, передбачену частиною п'ятою цієї статті.

Відповідно до ст.ст. 6, 7, 7-1, 15, 28, 30, 33, 44, 45, 46, 48, 56, 71 Закону України «Про Національний банк України», статті 99 Конституції України, статей 2, 6, 9, 12, 13, 16 Закону України «Про валюту і валютні операції», Правління Національного банку України Постановою №5 від 02.01.2019 затвердило Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті (далі Положення №5).

Пунктом 1 встановлено, що це Положення визначає заходи захисту, запроваджені Національним банком України, порядок їх застосування (порядок здійснення валютних операцій в умовах запроваджених цим Положенням заходів захисту), а також порядок здійснення окремих операцій в іноземній валюті.

Згідно з п. 21 та п. 23 Положення №5, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Відповідно до п.14-2 Постанови Національного банку України від 24.02.2022 року № 18 визначено, що на період запровадження воєнного стану граничний строк за операціями з експорту та імпорту товарів становить 180 календарних днів та застосовується до операцій здійснених з 05.04.2022 року.

Розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного пунктом 21 розділу II цього Положення, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення, у повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.

Зокрема, як встановлено судом, та підтверджується наявними у справі письмовими доказами, 03.01.2019 року між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Продавецем) та Компанією "Azar Sabalan Co.", Іран (Покупець), був укладений Контракт №1 на поставку товарів, згідно умов якого Продавець зобов'язується відвантажити, а Покупець купити на умовах FCA-Одеса, згідно Інкотермс - 2010, товари, номенклатура яких наведена в Специфікаціях до контракту, яка являється невід'ємною частиною цього контракту. 15.04.2020 року між сторонами укладено Додаткову угоду до контракту від 03.01.2019 року № 1, щодо зміни банківських реквізитів Продавця.

01.09.2020 року між сторонами укладено Додаткову угоду до контракту від 03.01.2019 року № 1, щодо доповнення пункту 4 контракту від 03.01.2019 року № 1 наступним: « 4.6. Розрахунки за цим контрактом від імені Продавця доручається URAY MAKINA YEDEK PARCA LTD. STI. в рамках зобов'язань контракту».

01.01.2021 року між сторонами укладено Додаткову угоду до контракту від 03.01.2019 року №1, щодо доповнення пункту 4 контракту від 03.01.2019 року №1 наступним: « 4.6. Розрахунки за цим контрактом від імені Продавця доручається AIR SEA MODE LTD в рамках зобов'язань контракту».

01.05.2021 року між сторонами укладено Додаткову угоду до контракту від 03.01.2019 року №1, щодо доповнення пункту 4 контракту від 03.01.2019 року №1 наступним: « 4.6. Розрахунки за цим контрактом від імені Продавця доручається DES-МАК MAKINA HIRDAVAT SAN VE TIC LTD. STI. в рамках зобов'язань контракту».

01.09.2022 року між сторонами укладено Додаткову угоду до контракту від 03.01.2019 року №1, щодо доповнення пункту 4 контракту від 03.01.2019 року №1 наступним: « 4.6. Розрахунки за цим контрактом від імені ПРОДАВЦЯ доручається AIR SEA MODE LTD в рамках зобов'язань контракту».

Матеріалами справи також підтверджено, що на виконання умов Контракту від 03.01.2019 року №1, ФОП ОСОБА_1 , згідно інвойсів та вантажно-митних декларацій, здійснено відправлення товару (верстати, ливарні машини та інше) на загальну суму 569675,06 доларів США (USD) (екв. 15486007,71 грн.), зокрема:

1. ВМД № UA500060/2019/001959 від 25.01.2019 на суму 8840,00 доларів США (USD) (екв. 245632,66 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 24.01.2020 р.;

2. ВМД № UA500060/2019/005540 від 28.02.2019 на суму 6100,00 доларів США (USD) (екв. 164655,47 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 27.02.2020 р.;

3. ВМД № UA500060/2019/009570 від 04.04.2019 на суму 6700,00 доларів США (USD) (екв. 181443,37 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 02.04.2020 р.;

4. ВМД № UA500060/2019/018129 від 19.06.2019 на суму 6015,00 доларів США (USD) (екв. 158726,23 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 17.06.2020 р.;

5. ВМД № UA500060/2019/019494 від 01.07.2019 на суму 16290,56 доларів США (USD) (екв. 426452,65 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 29.06.2020 р.;

6. ВМД № UA500060/2019/022639 від 25.07.2019 на суму 4000,00 доларів США (USD) (екв. 102065,20 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 23.07.2020 р.;

7. ВМД № UA500060/2019/028843 від 17.09.2019 на суму 7050,00 доларів США (USD) (екв. 174638,37 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 15.09.2020 р.;

8. ВМД № UA500060/2019/028844 від 17.09.2019 на суму 5700,00 доларів США (USD) (екв. 141196,98 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 15.09.2020 р.;

9. ВМД № UA500060/2019/333835 від 17.10.2019 на суму 3335,00 доларів США (USD) (екв. 82825,39 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 15.10.2020 р.;

10. ВМД № UA500060/2019/034775 від 29.10.2019 на суму 5830,00 доларів США (USD) (екв. 146141,19 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 27.10.2020 р.;

11. ВМД № UA500060/2019/036545 від 09.11.2019 на суму 7900,00 доларів США (USD) (екв. 193674,82 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 07.11.2020 р.;

12. ВМД № UA500070/2019/200681 від 12.12.2019 на суму 6730,00 доларів США (USD) (екв. 158851,56 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 10.12.2020 р.;

13. ВМД № UA500070/2019/200895 від 13.12.2019 на суму 6000,00 доларів США (USD) (екв. 141379,20 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 11.12.2020 р.;

14. ВМД № UA500070/2019/201572 від 20.01.2020 на суму 6000,00 доларів США (USD) (екв. 145516,20 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 18.01.2021 р.;

15. ВМД № UA500070/2019/201573 від 20.01.2020 на суму 6000,00 доларів США (USD) (екв. 145516,20 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 18.01.2021 р.;

16. ВМД № UA500070/2019/202112 від 23.01.2020 на суму 6420,00 доларів США (USD) (екв. 156205,02 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 21.01.2021 р.;

17. ВМД № UA500070/2020/214300 від 22.04.2020 на суму 10065,00 доларів США (USD) (екв. 272575,30 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 21.04.2021 р.;

18. ВМД № UA500070/2020/214304 від 22.04.2020 на суму 6655,00 доларів США (USD) (екв. 180227,38 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 21.04.2021 р.;

19. ВМД № UA 500070/2020/225714 від 13.07.2020 на суму 6100,00 доларів США (USD) (екв. 164398,05 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 12.07.2021 р.;

20. ВМД № UA500070/2020/227716 від 25.07.2020 на суму 7200,00 доларів США (USD) (екв. 200720,88 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 24.07.2021 р.;

21. ВМД № UA500070/2020/228191 від 29.07.2020 на суму 7880,00 доларів США (USD) (екв. 218158,59 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 28.07.2021 р.;

22. ВМД № UA 500500/2020/500350 від 05.08.2020 на суму 7920,00 доларів США (USD) (екв. 220354,20 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 04.08.2021 р.;

23. ВМД № 500500/2020/507862 від 29.09.2020 на суму 8000,00 доларів США (USD) (екв. 226449,60 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 28.09.2021 р.;

24. ВМД № UA 500500/2020/509074 від 07.10.2020 на суму 7400,00 доларів США (USD) (екв. 209892,86 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 06.10.2021 р.;

25. ВМД № UA 500500/2020/509078 від 07.10.2020 на суму 8070,00 доларів США (USD) (екв. 228896,67 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 06.10.2021 р.;

26. ВМД № UA 500500/2020/509756 від 12.10.2020 на суму 7930,00 доларів США (USD) (екв. 223703,71 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 11.10.2021 р.;

27. ВМД № UA 500500/2020/514440 від 10.11.2020 на суму 8000,00 доларів США (USD) (екв. 224892,80 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 09.11.2021 р.;

28. ВМД № UA 500500/2020/514460 від 10.11.2020 на суму 8265,00 доларів США (USD) (екв. 232342,37 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 09.11.2021 р.;

29. ВМД № UA 500500/2020/517675 від 27.11.2020 на суму 8210,00 доларів США (USD) (екв. 233515,39 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 26.11.2021 р.;

30. ВМД № UA 500500/2020/517677 від 27.11.2020 на суму 8190,00 доларів США (USD) (екв. 232946,53 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 26.11.2021 р.;

31. ВМД № UA 500500/2020/521284 від 17.12.2020 на суму 8000,00 доларів США (USD) (екв. 221898,40 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 16.12.2021 р.;

32. ВМД № UA 500500/2020/521283 від 17.12.2020 на суму 8050,00 доларів США (USD) (екв. 223285,27 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 16.12.2021 р.;

33. ВМД № UA 500500/2020/524023 від 30.12.2020 на суму 8510,00 доларів США (USD) (екв. 240496,86 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 29.12.2021 р.;

34. ВМД № UA 500500/2020/524022 від 30.12.2020 на суму 8550,00 доларів США (USD) (екв. 241627,28 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 29.12.2021 р.;

35. ВМД № UA 500500/2021/005459 від 11.02.2021 на суму 7350,00 доларів США (USD) (екв. 204083,78 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 10.02.2022 р.;

36. ВМД № UA 500500/2021/005459 від 11.02.2021 на суму 8100,00 доларів США (USD) (екв. 224908,65 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 10.02.2021 р.;

37. ВМД № UA 500500/2021/005954 від 17.02.2021 на суму 8050,00 доларів США (USD) (екв. 224144,20 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 16.02.2022 р.;

38. ВМД № UA 500500/2021/007693 від 25.02.2021 на суму 8485,00 доларів США (USD) (екв. 237148,96 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 24.02.2022 р.;

39. ВМД № UA 500500/2021/008877 від 04.03.2021 на суму 8485,00 доларів США (USD) (екв. 236287,73 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 03.03.2022 р.;

40. ВМД № UA 500500/2021/008876 від 04.03.2021 на суму 8900,00 доларів США (USD) (екв. 247844,53 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 03.03.2022 р.;

41. ВМД № UA 500500/2021/014502 від 02.04.2021 на суму 7900,00 доларів США (USD) (екв. 219875,96 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 01.04.2022 р.;

42. ВМД № UA 500500/2021/014501 від 02.04.2021 на суму 8510,00 доларів США (USD) (екв. 236853,72 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 01.04.2022 р.;

43. ВМД № UA 500500/2021/015392 від 08.04.2021 на суму 8415,00 доларів США (USD) (екв. 234713,70 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 07.04.2022 р.;

44. ВМД № UA 500500/2021/015393 від 08.04.2021 на суму 7395,00 доларів США (USD) (екв. 206263,56 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 07.04.2022 р.;

45. ВМД № UA 500500/2021/016263 від 13.04.2021 на суму 9515,00 доларів США (USD) (екв. 265787,25 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 12.04.2022 р.;

46. ВМД № UA 500500/2021/016264 від 13.04.2021 на суму 7900,00 доларів США (USD) (екв. 220674,65 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 12.04.2022 р.;

47. ВМД № UA 500500/2021/018497 від 24.04.2021 на суму 7600,00 доларів США (USD) (екв. 213287,92 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 23.04.2022 р.;

48. ВМД № UA 500500/2021/019612 від 30.04.2021 на суму 8000,00 доларів США (USD) (екв. 222000,00 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 29.04.2022 р.;

49. ВМД № UA 500500/2021/019611 від 30.04.2021 на суму 7850,00 доларів США (USD) (екв. 217837,50 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 29.04.2022 р.;

50. ВМД № UA 500500/2021/020239 від 06.05.2021 на суму 7900,00 доларів США (USD) (екв. 219097,81 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 05.05.2022 р.;

51. ВМД № UA 500500/2021/020238 від 06.05.2021 на суму 7850,00 доларів США (USD) (екв. 217711,12 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 05.05.2022 р.;

52. ВМД № UA 500500/2021/020814 від 08.05.2021 на суму 6400,00 доларів США (USD) (екв. 177411,20 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 07.05.2022 р.;

53. ВМД № UA 500500/2021/020812 від 08.05.2021 на суму 7850,00 доларів США (USD) (екв. 217605,93 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 07.05.2022 р.;

54. ВМД № UA 500500/2021/020813 від 08.05.2021 на суму 8350,00 доларів США (USD) (екв. 231466,18 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 07.05.2022 р.;

55. ВМД № UA 500500/2021/024932 від 31.05.2021 на суму 8600,00 доларів США (USD) (екв. 236503,44 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 30.05.2022 р.;

56. ВМД № UA 500500/2021/024933 від 31.05.2021 на суму 7927,50 доларів США (USD) (екв. 218009,42 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 30.05.2022 р.;

57. ВМД № UA 500500/2021/025643 від 03.06.2021 на суму 7500,00 доларів США (USD) (екв. 205086,75 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 02.06.2022 р.;

58. ВМД № UA 500500/2021/027628 від 15.06.2021 на суму 8400,00 доларів США (USD) (екв. 226763,88 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 14.06.2022 р.;

59. ВМД № UA 500500/2021/028340 від 18.06.2021 на суму 8600,00 доларів США (USD) (екв. 233672,32 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 17.06.2022 р.;

60. ВМД № UA 500500/2021/028963 від 23.06.2021 на суму 8500,00 доларів США (USD) (екв. 232092,50 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 22.06.2022 р.;

61. ВМД № UA 500500/2021/028963 від 24.06.2021 на суму 8000,00 доларів США (USD) (екв. 218189,60 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 23.06.2022 р.;

62. ВМД № UA 500500/2021/201150 від 07.07.2021 на суму 8350,00 доларів США (USD) (екв. 227535,00 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 06.07.2022 р.;

63. ВМД № UA 500500/2021/201886 від 12.07.2021 на суму 8550,00 доларів США (USD) (екв. 233615,07 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 11.07.2022 р.;

64. ВМД № UA 500500/2021/203301 від 20.07.2021 на суму 8900,00 доларів США (USD) (екв. 242197,48 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 19.07.2022 р.;

65. ВМД № UA 500500/2021/203302 від 20.07.2021 на суму 8160,00 доларів США (USD) (екв. 222059,71 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 19.07.2022 р.;

66. ВМД № UA 500500/2021/203741 від 22.07.2021 на суму 8300,00 доларів США (USD) (екв. 226096,15 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 21.07.2022 р.;

67. ВМД № UA 500500/2021/204390 від 26.07.2021 на суму 9000,00 доларів США (USD) (екв. 243432,00 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 25.07.2022 р.;

68. ВМД № UA 500500/2021/208737 від 19.08.2021 на суму 8550,00 доларів США (USD) (екв. 227819,03 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 18.08.2022 р.;

69. ВМД № UA 500500/2021/208738 від 19.08.2021 на суму 8500,00 доларів США (USD) (екв. 226486,75 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 18.08.2022 р.;

70. ВМД № UA 500500/2021/209614 від 26.08.2021 на суму 8500,00 доларів США (USD) (екв. 227012,90 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 25.08.2022 р.;

71. ВМД № UA 500500/2021/213071 від 16.09.2021 на суму 13827,00 доларів США (USD) (екв. 368420,42 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 15.09.2022 р.;

72. ВМД № UA 500500/2021/214320 від 23.09.2021 на суму 8800,00 доларів США (USD) (екв. 234708,32 грн.), граничний строк надходження коштів за відвантажений товар - 22.09.2022 р.

Виручка від нерезидентів за експортований товар надходила на валютні рахунки № НОМЕР_2 АТ "ПУМБ"; №UA213348510000000026008114174 AT "ПУМБ"; № НОМЕР_3 АТ КБ "ПРИВАТБАНК" в загальній сумі 75008,07 доларів США (USD) в.т.ч. 6983,00 ЄВРО (EUR) (екв. 8331,07 доларам США (USD)), а саме:

- 28.09.2020 року - 8414,00 доларів США (USD) (екв. 237841,06 грн.);

- 28.12.2020 року - 14954,00 доларів США (USD) (екв.- 4240 1618 грн.);

- 15.03.2021 року - 6983,00 ЄВРО (EUR) (екв. 8331,07 доларам США (USD)) (екв. 231024,87 грн.);

- 16.03.2021 року - 5980,00 доларів США (USD) (екв. 165307,53 грн.);

- 11.05.2021 року - 7465,00 доларів США (USD) (екв. 207259,01 грн.);

- 24.05.2021 року 19914,00 доларів США (USD) (екв. 546782,68 грн.);

- 15.06.2021 року - 9950,00 доларів США (USD) (екв. 268607,22 грн.).

Зокрема, у висновках Акта Про «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні контракту на поставку від 03.01.2019 року № 1» від 14.04.2023 року № 8946/15-32-24-05-09/2907623434, фахівцями Головного управління ДПС в Одеській області вказано щодо виявлення порушення пунктів 1, 2 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» із змінами і доповненнями, з урахуванням пункту 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №5, із змінами та доповненнями, в частині дотримання законодавчо встановленого строку розрахунків (не надходження коштів або несвоєчасне надходження коштів в іноземній та/або національній валюті) по експортному контракту від 03.01.2019 № 1, з фірмою «Azar Sabalan Co.», в сумі 88765,56 доларів США (USD) (екв. 2407006,50 грн.), а саме:

- ВМД № UA500060/2019/001959 від 25.01.2019 на суму 8840,00 доларів США (USD) (екв. 245632,66 грн.), з порушенням терміні розрахунку - 248 днів;

- ВМД № UA500060/2019/005540 від 28.02.2019 на суму 6100,00 доларів США (USD) (екв. 164655,47 грн.), з порушенням терміні розрахунку - 305 днів;

- ВМД № UA500060/2019/009570 від 04.04.2019 на суму 6700,00 доларів США (USD) (екв. 181443,37 грн.), з порушенням терміні розрахунку - 270 днів;

- ВМД № UA500060/2019/018129 від 19.06.2019 на суму 6015,00 доларів США (USD) (екв. 158726,23 грн.), з порушенням терміні розрахунку - 194 днів;

- ВМД № UA500060/2019/019494 від 01.07.2019 на суму 16290,56 доларів США (USD) (екв. 426452,65 грн.), з порушенням терміні розрахунку - 259 днів;

- ВМД № UA500060/2019/028843 від 17.09.2019 на суму 7050,00 доларів США (USD) (екв. 174638,37 грн.), з порушенням терміні розрахунку - 251 днів;

- ВМД № UA500060/2019/036545 від 09.11.2019 на суму 7900,00 доларів США (USD) (екв. 193674,82 грн.), з порушенням терміні розрахунку - 220 днів;

- ВМД № UA500070/2019/200681 від 12.12.2019 на суму 6730,00 доларів США (USD) (екв. 158851,56 грн.), з порушенням терміні розрахунку - 848 днів;

- ВМД № UA500070/2019/202112 від 23.01.2020 на суму 6420,00 доларів США (USD) (екв. 156205,02 грн.), з порушенням терміні розрахунку - 806 днів;

- ВМД № UA500070/2020/214300 від 22.04.2020 на суму 10065,00 доларів США (USD) (екв. 272575,30 грн.), з порушенням терміні розрахунку - 716 днів;

- ВМД № UA500070/2020/214304 від 22.04.2020 на суму 6655,00 доларів США (USD) (екв. 180227,38 грн.), з порушенням терміні розрахунку - 716 днів, а отже станом на 07.04.2023 року за даними перевірки по Контракту від 03.01.2019 № 1 з нерезидентом фірмою «Azar Sabalan Co.» (Іран) лічиться дебіторська заборгованість 494666,99 доларів США (USD).

Між тим, суд не погоджується з означеною позицією контролюючого органу, виходячи з наступного.

Так, судом встановлено, що, зокрема, відносно ВМД № UA500060/2019/001959 від 25.01.2019 на суму 8840,00 доларів США (USD) (екв. 245632,66 грн.), податковий орган стверджує про порушення термінів розрахунків за даною зовнішньоекономічною операцією на 248 днів, з урахуванням чого нараховано пеню у розмірі 161 274,95 грн. Втім, суд вважає безпідставним нарахування пені по даній зовнішньоекономічній операції, з огляду на те, що, як з'ясовано судом, податковим органом не взято до уваги, що 15.05.2019 року на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_1 НОМЕР_3 АТ КБ "ПРИВАТБАНК" отримано в якості виручки за імпортований товар, грошові кошти в іноземній валюті, в загальній сумі 10 080,00 доларів США (USD). Наведене у свою чергу свідчить, що відповідно до приписів чинного законодавства повний розрахунок (у сумі 8840,00 доларів США (USD)) по даній зовнішньоекономічній операції відбувся в межах строків, встановлених п.21 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті затвердженого Постановою правління НБУ №5 від 02.01.2019 року, тобто до спливу граничного терміну розрахунків (365 днів), який по даній зовнішньоекономічній операції спливає 24.01.2020 року.

Стосовно ВМД № UA500060/2019/005540 від 28.02.2019 на суму 6100,00 доларів США (USD) (екв. 164655,47 грн.), податковим органом зазначено щодо порушення позивачем термінів розрахунків за даною зовнішньоекономічною операцією на 305 днів, у зв'язку з чим нараховано пеню у розмірі 137 087,22 гривень.

Проте, як з'ясовано судом, та підтверджено наявними у справі відповідними письмовими доказами, податковим органом безпідставно не взято до уваги, що 15.05.2019 року на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_1 № НОМЕР_3 АТ КБ "ПРИВАТБАНК", отримано в якості виручки за імпортований товар, грошові кошти в іноземній валюті, в загальній сумі 10 080,00 доларів США (USD), які в розмірі 8840,00 доларів США (USD) були розрахунком за зовнішньоекономічну операцію оформлену ВМД № UA500060/2019/001959 від 25.01.19 року, та решту отримано на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_1 в якості розрахунку за імпортований товар відповідно до ВМД № UA500060/2019/005540 від 28.02.2019 року. Тобто на момент спливу граничного терміну розрахунків (365 днів) за даною зовнішньоекономічною операцією (ВМД № UA500060/2019/005540 від 28.02.2019), який спливав 27.02.2020 року, загальна сума заборгованості за даною зовнішньоекономічною операцією (ВМД № UA500060/2019/005540 від 28.02.2019) складала 4860,00 доларів США (USD) (екв. 128213,118 грн.).

Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 №1702-VII (що діяв до 28.04.2020) фінансова операція підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу у разі, якщо сума, на яку вона здійснюється, дорівнює чи перевищує 150 000 гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну 150 000 гривень. Як визначено у підпункті 4 пункту 3 розділу І Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою правління Національного банку України від 02.01.2019 №7 (далі Інструкція №7), днем виникнення порушення є перший день після закінчення встановленого Національним банком граничного строку розрахунків за операцією з експорту.

Водночас, як встановлено судом, станом на час здійснення експортної операції (28.02.2019), підпунктом 1 пункту 22 розділу 11 Положення №5 було встановлено, що граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 21 розділу 11 цього Положення не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, установлений для фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу згідно із законодавством у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі в розділі ІІ цього Положення незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій.

Відповідно до підпункту 1 пункту 9 розділу III Інструкції №7 банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми. У разі здійснення розрахунків за експорт, імпорт товарів в іноземній валюті сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу / надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог).

Таким чином, станом на дату спливу граничних строків розрахунків (27.02.2020 року) за зовнішньоекономічною операцією, оформленою ВМД № UA500060/2019/005540 від 28.02.2019, загальна сума незавершених розрахунків складала 4860,00 доларів США (USD) (екв. 128213,118 грн.), тобто не дорівнювала чи перевищувала суму в іноземній валюті, еквівалентну 150 000грн., а отже, враховуючи приписи п.1 ст. 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 №1702-VII (що діяв до 28.04.2020), відсутні підстави для застосування до резидента фінансової відповідальності за прострочення термінів розрахунків у сфері ЗЕД по операціях в незначній сумі та, як наслідок, нарахування пені.

Відносно ВМД № UA500060/2019/009570 від 04.04.2019 на суму 6700,00 доларів США (USD) (екв. 181443,37 грн.), судом встановлено, що податковий орган у висновках Акта перевірки стверджує щодо порушення позивачем термінів розрахунків за даною зовнішньоекономічною операцією на 270 днів та, відповідно, нараховано пеню у розмірі 149 764,58 гривень.

Так, відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 №1702-VII (що діяв до 28.04.2020) фінансова операція підлягає обов'язковому фінансовому моніторингу у разі, якщо сума, на яку вона здійснюється, дорівнює чи перевищує 150 000 гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну 150 000 гривень. Як визначено у підпункті 4 пункту 3 розділу І Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою правління Національного банку України від 02.01.2019 №7 (далі Інструкція №7), днем виникнення порушення є перший день після закінчення встановленого Національним банком граничного строку розрахунків за операцією з експорту. Відповідно до статті 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 №361-ІХ (чинний з 28.04.2020) фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції.

Зокрема, на день здійснення експортної операції (04.04.2019), судом з'ясовано, що її розмір (181443,37 грн) перевищував незначний розмір валютної операції (150000,00 грн), така операція підлягала валютному нагляду та на таку експортну операцію поширюються граничні строки розрахунків, визначені у пункті 21 Положення (365 календарних днів). Граничний строк розрахунків закінчився 02.04.2020 р. Тобто, спірна експортна операція станом на 04.04.2019 підлягала обов'язковому фінансовому моніторингу, оскільки перевищувала 150000,00 грн.

При цьому, безпідставними, на думку суду, є нарахування контролюючим органом пені за період з 28.04.2020 по 28.12.2020 - за прострочення неодержаних грошових коштів за ЗЕД операцією, адже з урахуванням статті 20 Закону №361-ІХ, яка набрала чинності 28.04.2020,з 28.04.2020 припинено валютний нагляд за операціями з експорту імпорту товарів в незначній сумі, тобто менше 400000,00 грн., а отже, починаючи з 28.04.2020 відсутні підстави для застосування до резидента фінансової відповідальності за прострочення термінів розрахунків у сфері ЗЕД по операціях в незначній сумі, та, як наслідок, нарахування пені. У зв'язку з чим, податковим органом безпідставно нараховано пеню в розмірі 135324,81 грн. за період з 28.04.2020 року по 28.12.2020 року (244 днів прострочення розрахунку у сфері ЗЕД).

Щодо ВМД № UA500060/2019/018129 від 19.06.2019 на суму 6015,00 доларів США (USD) (екв. 158726,23 грн.), податковим органом наголошено на порушення позивачем термінів розрахунків за даною зовнішньоекономічною операцією на 194 дні та, відповідно нараховано пеню у розмірі 93 691,09 гривень.

Проте, суд не погоджується з окресленою позицією податкового органу, виходячи з наступного.

Пунктом 21 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою правління Національного банка України від 02.01.2019 р. № 5, (далі Положення № 5) встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Частиною п'ятою статті 13 Закону №2473-VIII передбачено, що порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Підпунктом 1 пункту 9 розділу ІІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7 (далі Інструкція № 7) встановлено, що банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми. У разі здійснення розрахунків за експорт, імпорт товарів в іноземній валюті сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу/надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог).

За визначенням, наведеним у підпункті 7 пункту 2 розділу Положення № 5 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), незначний розмір валютної операції - розмір валютної операції (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції), який є меншим, ніж розмір, що установлений для фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу згідно із законодавством у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 р. № 1702-VII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, та до 28.04.2020 р.), операції були пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнювали чи перевищували 150 000 гривень або дорівнювали чи перевищували суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну 150 000 гривень.

Статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» № 361-ІХ у редакції, чинній з 28.04.2020 р., передбачено, що фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції.

Отже, до компетенції Національного банку України діючим законодавством віднесено питання встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, а також встановлення мінімальних граничних сум операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються такі граничні строки.

Підзаконним нормативно-правовим актом НБУ, а саме Інструкцією № 7, прийнятою в межах компетенції НБУ, встановлено, що якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми, а загальна сума операції підлягає валютному нагляду, у разі порушення граничних строків розрахунків за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, пеня на суму заборгованості не нараховується.

Таким чином, після досягнення сумою незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів, яка підлягала валютному нагляду, рівня незначної суми, за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, застосування відповідальності до платника податків не є ґрунтовним, позаяк відсутнє податкове правопорушення.

Зокрема, у даному випадку податковим органом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 допустив порушення термінів розрахунків за зовнішньоекономічною операцією суму 6015,00 доларів США (USD) (екв. 158726,23 грн.), а отже оскільки загальна сума зовнішньоекономічної операції за ВМД № UA500060/2019/018129 від 19.06.2019 р. 6015,00 доларів США (USD) (екв. 158 726,23 грн.), а станом на 17.06.2020 року (граничний термін розрахунків), є меншою порогової суми, визначеною статтею 20 Закону №361-ІХ, зважаючи, при цьому, на відсутність ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, пеня на суму заборгованості контролюючим органом нарахована безпідставно.

Судом також встановлено, що відносно ВМД № UA500060/2019/019494 від 01.07.2019 на суму 16290,56 доларів США (USD) (екв. 426452,65 грн.), податковим органом наголошується на порушення термінів розрахунків за даною зовнішньоекономічною операцією на 259 днів, з урахуванням чого нараховано пеню у розмірі 337 552,22 гривень.

Між тим, суд акцентує, що нарахування пені в розмірі 337 552,22 грн., як встановлено судом, є наслідком не врахування контролюючим органом надходження грошових коштів в іноземній валюті які відбулись: 15.05.2019 року - 10080,00 доларів США (USD) № НОМЕР_3 АТ КБ "ПРИВАТБАНК", 28.07.2020 р. 9000,00 ЄВРО №UA213348510000000026008114174 АТ "ПУМБ", 06.11.2020 р. - 11914,00 доларів США (USD) № НОМЕР_4 АТ "ПУМБ", кожний з яких частково був розрахунком за імпортований товар за ВМД № UA500060/2019/019494 від 01.07.2019 року.

Стосовно ВМД № UA500060/2019/028843 від 17.09.2019 на суму 7050,00 доларів США (USD) (екв. 174638,37 грн.), податковим органом вказано на порушення позивачем термінів розрахунків за даною зовнішньоекономічною операцією на 251 день, відповідно, нараховано пеню у розмірі 149276,58 гривень.

Так, пунктом 21 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою правління Національного банка України від 02.01.2019 р. № 5, (далі Положення № 5), встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Частиною п'ятою статті 13 Закону №2473-VIII передбачено, що порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Підпунктом 1 пункту 9 розділу ІІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків задотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7 (далі Інструкція № 7) встановлено, що банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми. У разі здійснення розрахунків за експорт, імпорт товарів в іноземній валюті сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу/надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог).

За визначенням, наведеним у підпункті 7 пункту 2 розділу 1 Положення № 5 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), незначний розмір валютної операції - розмір валютної операції (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції), який є меншим, ніж розмір, що установлений для фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу згідно із законодавством у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 р. № 1702-VII у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин та до 28.04.2020 р., операції були пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнювали чи перевищували 150 000 гривень або дорівнювали чи перевищували суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну 150 000 гривень. Статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» № 361-ІХ (в редакції, чинній з 28.04.2020 р.), передбачено, що фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції.

Отже, до компетенції Національного банку України діючим законодавством віднесено питання встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, а також встановлення мінімальних граничних сум операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються такі граничні строки.

Підзаконним нормативно-правовим актом НБУ (Інструкцією № 7), встановлено, що якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми, а загальна сума операції підлягає валютному нагляду, у разі порушення граничних строків розрахунків за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, пеня на суму заборгованості не нараховується.

Відтак, після досягнення сумою незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів, яка підлягала валютному нагляду, рівня незначної суми, за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, не є можливим застосування відповідальності до платника податків, позаяк податкове правопорушення відсутнє.

В даному випадку податковим органом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 допустив порушення термінів розрахунків за зовнішньоекономічною операцією суму 7050,00 доларів США (USD) (екв. 174638,37 грн.). При цьому, оскільки загальна сума зовнішньоекономічної операції за ВМД № UA500060/2019/028843 від 17.09.2019 р. 7050,00 доларів США (USD) (екв. 174638,37 грн.), а станом на 15.09.2020 року (граничний термін розрахунків) є меншою порогової суми, визначеною статтею 20 Закону №361-ІХ, зважаючи на відсутність ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, пеня на суму заборгованості контролюючим органом нарахована безпідставно.

Стосовно ВМД № UA500060/2019/036545 від 09.11.2019 на суму 7900,00 доларів США (USD) (екв. 193674,82 грн.), судом встановлено, що податковим органом зазначено про порушення термінів розрахунків за даною зовнішньоекономічною операцією на 220 днів та, відповідно, нараховано пеню у розмірі 146 708,93 гривень.

Пунктом 21 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою правління Національного банка України від 02.01.2019 р. № 5, встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Частиною п'ятою статті 13 Закону №2473-VIII передбачено, що порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на День виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару)

Підпунктом 1 пункту 9 розділу ІІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої Постановою правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7, встановлено, що банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми. У разі здійснення розрахунків за експорт, імпорт товарів в іноземній валюті сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу/надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог).

Згідно визначення, наведеного у підпункті 7 пункту 2 розділу 1 Положення № 5 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, незначний розмір валютної операції - розмір валютної операції (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції), який є меншим, ніж розмір, що установлений для фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу згідно із законодавством у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 р. № 1702-VII (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин та до 28.04.2020 р.), операції були пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнювали чи перевищували 150 000 гривень або дорівнювали чи перевищували суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну 150 000 гривень.

Статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» № 361-1Х, у редакції, чинній з 28.04.2020 р., передбачено, що фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції. Відтак, до компетенції Національного банку України діючим законодавством віднесено питання встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, а також встановлення мінімальних граничних сум операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються такі граничні строки.

Підзаконним нормативно-правовим актом НБУ (Інструкцією № 7), встановлено, що якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми, а загальна сума операції підлягає валютному нагляду, у разі порушення граничних строків розрахунків за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, пеня на суму заборгованості не нараховується.

Отже, після досягнення сумою незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів, яка підлягала валютному нагляду, рівня незначної суми, за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, неможливо застосування відповідальності до платника податків, оскільки податкове правопорушення відсутнє.

В даному випадку податковим органом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 допустив порушення термінів розрахунків за зовнішньоекономічною операцією суму 7900,00 доларів США (USD) (екв. 193674,82 грн.). Втім, оскільки загальна сума зовнішньоекономічної операції за ВМД № UA500060/2019/036545 від 09.11.2019 р. 7900,00 доларів США (USD) (екв. 193674,82 грн.), а станом на 07.11.2020 року (граничний термін розрахунків) є меншою порогової суми, визначеною статтею 20 Закону №361-ІХ, зважаючи на відсутність ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, пеня на суму заборгованості, на думку суду, контролюючим органом нарахована безпідставно.

Відносно ВМД № UA500070/2019/200681 від 12.12.2019 на суму 6730,00 доларів США (USD) (екв. 158851,56 грн.), податковим органом вказано на порушення позивачем термінів розрахунків за даною зовнішньоекономічною операцією на 848 днів, та, відповідно, нараховано пеню у розмірі 188944,75 гривень.

Пунктом 21 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою правління Національного банка України від 02.01.2019 р. № 5, встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Частиною п'ятою статті 13 Закону №2473-VIII передбачено, що порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару). Підпунктом 1 пункту 9 розділу ІІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7, встановлено, що банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми. У разі здійснення розрахунків за експорт, імпорт товарів в іноземній валюті сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу/надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог.

За визначенням, наведеним у підпункті 7 пункту 2 розділу 1 Положення № 5, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, незначний розмір валютної операції - розмір валютної операції (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції), який є меншим, ніж розмір, що установлений для фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу згідно із законодавством у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. Згідно з частиною першою статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 р. № 1702-VII у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин та до 28.04.2020 р., операції були пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнювали чи перевищували 150 000 гривень або дорівнювали чи перевищували суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну 150 000 гривень.

Статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» № 361-ІХ у редакції, чинній з 28.04.2020 р., передбачено, що фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції.

До компетенції Національного банку України діючим законодавством віднесено питання встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, а також встановлення мінімальних граничних сум операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються такі граничні строки. Підзаконним нормативно-правовим актом НБУ (Інструкцією № 7), встановлено, що якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми, а загальна сума операції підлягає валютному нагляду, у разі порушення граничних строків розрахунків за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, пеня на суму заборгованості не нараховується.

Таким чином, після досягнення сумою незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів, яка підлягала валютному нагляду, рівня незначної суми, за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій неможливо застосування відповідальності до платника податків, адже податкове правопорушення відсутнє.

В даному випадку податковим органом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 допустив порушення термінів розрахунків за зовнішньоекономічною операцією суму 6730,00 доларів США (USD) (екв. 158 851,56 грн.). При цьому, оскільки загальна сума зовнішньоекономічної операції за ВМД № UA500070/2019/200681 від 12.12.2019 р. 6730,00 доларів США (USD) (екв. 158 851,56 грн.), а станом на 10.12.2020 року (граничний термін розрахунків) є меншою порогової суми, визначеною статтею 20 Закону №361-ІХ, враховувючи відсутність ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, пеня на суму заборгованості нарахована контролюючим органом безпідставно.

Щодо ВМД № UA500070/2019/202112 від 23.01.2020 на суму 6420,00 доларів США (USD) (екв. 156205,02 грн.), податковим органом наголошено на порушення термінів розрахунків за даною зовнішньоекономічною операцією на 806 днів та, відповідно, нараховано пеняю у розмірі 181404,16грн.

Як зазначено вище, пунктом 21 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою правління Національного банка України від 02.01.2019 р. № 5, встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Частиною п'ятою статті 13 Закону №2473-VIII передбачено, що порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Підпунктом 1 пункту 9 розділу III Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7, встановлено, що банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків, якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми. У разі здійснення розрахунків за експорт, імпорт товарів в іноземній валюті сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу/надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог).

За визначенням, наведеним у підпункті 7 пункту 2 розділу Положення № 5 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, незначний розмір валютної операції - розмір валютної операції (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції), який є меншим, ніж розмір, що установлений для фінансових операцій, що підлягають обов'язковому фінансовому моніторингу згідно із законодавством у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.10.2014 р. № 1702-VII у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин та до 28.04.2020 р., операції були пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнювали чи перевищували 150 000 гривень або дорівнювали чи перевищували суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну 150 000 гривень.

Статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» № 361-ІХ у редакції, чинній з 28.04.2020 р., передбачено, що фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції. Отже, до компетенції Національного банку України діючим законодавством віднесено питання встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, а також встановлення мінімальних граничних сум операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються такі граничні строки.

Підзаконним нормативно-правовим актом НБУ, а саме Інструкцією № 7, прийнятим в межах компетенції НБУ, встановлено, що якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми, а загальна сума операції підлягає валютному нагляду, у разі порушення граничних строків розрахунків за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, пеня на суму заборгованості не нараховується.

Відтак, після досягнення сумою незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів, яка підлягала валютному нагляду, рівня незначної суми, за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, застосування відповідальності до платника податків не є можливим, оскільки відсутнє податкове правопорушення.

В даному випадку податковим органом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 допустив порушення термінів розрахунків за зовнішньоекономічною операцією суму 6420,00 доларів США (USD) (екв. 156 205,02 грн.), водночас, оскільки загальна сума зовнішньоекономічної операції за ВМД № UA500070/2019/202112 від 23.01.2020 р. 6420,00 доларів США (USD) (екв. 156 205,02 грн.), а станом на 21.01.2021 року (граничний термін розрахунків) є меншою порогової суми, визначеною статтею 20 Закону №361-ІХ, враховуючи відсутність ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій, пеня на суму заборгованості контролюючим органом нарахована безпідставно.

Відносно ВМД № UA500070/2020/214300 від 22.04.2020 на суму 10065,00 доларів США (USD) (екв. 272575,30 грн.), судом встановлено, що у висновках Акта перевірки наголошено на порушення позивачем термінів розрахунків за даною зовнішньоекономічною операцією на 716 днів, та, нараховано пеню у розмірі 282 466,17 гривень.

Проте, суд акцентує на неправомірність нарахування пені по вказаній зовнішньоекономічній операції, з огляду на те, що податковим органом безпідставно не взято до уваги, що 15.04.2021 року на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_1 № НОМЕР_4 АТ "ПУМБ" отримано, як виручку за імпортований товар, грошові кошти в іноземній валюті, в загальній сумі 25 000,00 доларів США (USD).

Наведене у свою чергу свідчить про те, що повний розрахунок у сумі 10065,00 доларів США (USD) по даній зовнішньоекономічній операції відбувся в межах строків, встановлених п.21 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою правління НБУ №5 від 02.01.2019 року, тобто до спливу граничного терміну розрахунків (365 днів), який по даній зовнішньоекономічній операції спливає, зокрема, 21.04.2021 року. З урахуванням чого, нарахування податковим органом пені за порушення ФОП ОСОБА_1 строків розрахунків за вказаною зовнішньоекономічною операцією (ВМД № UA500070/2020/214300 від 22.04.2020), відповідно є безпідставним.

Відносно ВМД № UA500070/2020/214304 від 22.04.2020 на суму 6655,00 доларів США (USD) (екв. 180227,38 грн.), податковим органом зазначено щодо порушення позивачем термінів розрахунків за даною зовнішньоекономічною операцією на 716 днів, та, відповідно, нараховано пеню у розмірі 186 767,25 гривень. Втім, суд вважає безпідставним нарахування пені по даній зовнішньоекономічній операції, з огляду на те, що податковим органом безпідставно не взято до уваги те, що 15.04.2021 року на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_1 № НОМЕР_4 АТ "ПУМБ" було отримано, як виручку за імпортований товар, грошові кошти в іноземній валюті, в загальній сумі 25 000,00 доларів США (USD).

Тобто, у відповідності, до приписів чинного законодавства повний розрахунок (у сумі 6655,00 доларів США (USD)) по даній зовнішньоекономічній операції відбувся у межах строків встановлених п.21 розділу ІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою правління НБУ №5 від 02.01.2019 року, тобто до спливу граничного терміну розрахунків (365 днів), який по даній зовнішньоекономічній операції спливає 21.04.2021 року, а отже, пеню за порушення ФОП ОСОБА_1 строків розрахунків за даною зовнішньоекономічною операцією (ВМД № UA500070/2020/214304 від 22.04.2020), податковим органом нараховано безпідставно.

Таким чином, підсумовуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що Головним управлінням ДПС в Одеській області неправомірно застосовано до ФОП ОСОБА_1 суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, у розмірі 2 014 937,90 грн. (згідно оскаржуваного податкового повідомлення - рішення), що у свою чергу свідчить про невідповідність останнього критеріям, визначеним частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та відповідно є наслідком визнання його протиправним та скасування.

При цьому, суд зазначає, що спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню, у тому числі, у зв'язку з невірним розрахунком спірної суми застосованих штрафних (фінансових) санкцій.

Натомість, судом критично сприймаються твердження Головного управління ДПС в Одеській області щодо не допущення помилок під час визначення граничного терміну надходження валютної виручки, та, як наслідок, моменту її зарахування на рахунки ФОП ОСОБА_1 , позаяк відповідачем на підтвердження окреслених доводів, не надано ані належних обґрунтувань, ані достатніх, допустимих, юридично спроможних доказів, які б спростовували наведені позивачем у позовній заяві, та додаткових письмових поясненнях до позову, акценти, у контексті спірних правовідносин.

Суд, окрім іншого, акцентує, шо в межах даного спору враховується законодавчо передбачений обов'язок контролюючого органу довести встановлені, та окреслені у Акті перевірки, порушення позивачем вимог чинного податкового законодавства, адже саме контролюючий орган стверджує про наявність такого порушення, та до того ж, у контексті приписів частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, саме суб'єкт владних повноважень має довести правомірність прийнятого ним рішення.

При цьому, варто також зауважити, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний приймати рішення, а дії - вчиняти, відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх, дотримуючись встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.

Такий підхід, у тому числі, узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та «Вуліч проти Швеції», ЄСПЛ визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами для призначення податкових штрафів, має саме податкове управління.

Таким чином, зважаючи на вище окреслене, встановлені судом фактичні обставини, та наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №000/9813/2405 від 15.05.2023 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, у загальному розмірі 2014937,90 грн.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не знівельовують.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Відповідно до ч. ч.1, 3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000/9813/2405 від 15.05.2023 року, є правомірними, а отже підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.

Керуючись статтями 2, 6-10, 77, 90, 139, 250, 251, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000/9813/2405 від 15.05.2023 року,- задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №000/9813/2405 від 15.05.2023 року.

3. Стягнути з Головного управління ДПС України в Одеській області (вул. Семінарська,5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 13 420 (тринадцять тисяч чотириста двадцять) грн.00коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано судом « 10» квітня 2024 року.

Суддя Ю.В. Харченко

Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №000/9813/2405 від 15.05.2023 року,- задовольнити

10.04.2024р.