Рішення від 11.04.2024 по справі 360/163/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

11 квітня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/163/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дії протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

08 лютого 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення ОСОБА_1 розміру пенсії з 83% до 70% при здійсненні з 01.04.2019 перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки 3 управління Головного управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях від 16 лютого 2022 року № 78/3/20-145;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням довідки від 16 лютого 2022 року № 78/3/20-145, виданої 3 управлінням Головного управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях, у розмірі 83%, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування зазначено, що позивач є пенсіонером Служби безпеки України, перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію за вислугу років, передбачену Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб”.

Через автоматизовану систему виконавчого провадження 31 жовтня 2023 року позивач дізнався, що відповідачем в жовтні 2023 року, на виконання рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 19 травня 2023 року у справі № 360/377/23, було здійснено перерахунок його пенсії за вислугу років, але перерахунок було зроблено із розрахунку 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

В листопаді 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії в розмірі 83% грошового забезпечення.

Листом від 05 грудня 20023 року за №1200-0209-8/24579 відповідач відмовив в перерахунку пенсії, мотивуючи тим що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії за довідкою про розмір грошового забезпечення, наданою уповноваженим структурним підрозділом Служби безпеки України, з урахуванням норм Закону № 2262, чинних на дату виникнення права на перерахунок, а саме із розрахунку 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 83% до 70% протиправними та такими, що порушують порушується його право на соціальний захист, встановлене статтею 46 Конституції України.

Ухвалою суду від 13.02.2024 прийнято позову заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній заперечував проти вимог з огляду на таке.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XII від 09.04.1992.

Первинно пенсію позивачу розраховано у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення (дата звільнення 06.09.1992).

Згідно розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.01.2007 основний розмір пенсії позивача склав 83% грошового забезпечення (при вислузі років 31), а саме - 4 520, 13 грн.

На час первинного призначення основний розмір пенсії позивача було обчислено відповідно до пункту “а” статті 13 Закону №2262 (в чинній на цю дату редакції), а саме 83 відсотка відповідних сум грошового забезпечення.

У жовтні 2023, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19.05.2023 у справі №360/377/23, здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці 3 управління Головного управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях від 16.02.2022 №78/3/20-145, та фактично сплачених сум, а саме із розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зазначеним судовим рішенням зобов'язання щодо обчислення пенсії у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення не визначено, а тому перерахунок пенсії позивача проведено відповідно до норм статті 13 Закону № 2262 (в редакції, чинній на дату проведення перерахунку) із розрахунку 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно перерахунку пенсії за вислугу років від 01.05.2018, після перерахунку пенсії на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103 з 01.01.2018 основний розмір пенсії позивача склав 70% грошового забезпечення (при вислузі років 31), а саме - 9 250, 50 грн.

Наразі розмір пенсії позивача визначено в межах зобов'язань, покладених рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 19.05.2023 у справі №360/377/23, та з урахуванням норм чинного законодавства.

Також відповідач зазначає, що позовні вимоги заявлено із порушенням норм статті 122 КАС України, тому позовні вимоги повинні бути залишені без розгляду.

Крім того, зазначено, що згідно з частиною другою статті 73 Закону №1058 забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом. Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не має коштів на сплату судового збору, а тому, вимога стягнути з відповідача витрати позивача на оплату судового збору, є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, як отримувач пенсії за вислугу років.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 19.05.2023 у справі № 360/377/23, яке набрало законної сили 12.09.2023, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки 3 управління Головного управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях від 16 лютого 2022 року № 78/3/20-145. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці 3 управління Головного управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях від 16 лютого 2022 року № 78/3/20-145, та фактично сплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

З матеріалів пенсійної справи N/A 1239 д встановлено, що станом на 01.01.2007 основний розмір пенсії позивача склав 83% грошового забезпечення.

З матеріалів пенсійної справи №N/A1239 - СБУ та листа відповідача від 30.10.2023 №1200-0307-8/21555 встановлено, що у жовтні 2023 року здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці 3 управління Головного управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях від 16 лютого 2022 року №78/3/20-145, після перерахунку основний розмір пенсії позивача складає 70% грошового забезпечення.

Листом від 5.12.2023 № 1200-0209-8/24579 у відповідь на заяву від 16.11.2023 відповідач повідомив позивачу, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 за довідкою про розмір грошового забезпечення, наданою уповноваженим структурним підрозділом Служби безпеки України, з урахуванням норм Закону № 2262, чинних на дату виникнення права на перерахунок, а саме із розрахунку 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

Законом № 2262-ХІІ держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII було передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, 100 процентів, до категорії 2, 95 процентів.

Перерахунок призначених пенсій визначено статтею 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII відповідно до якої, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

08.07.2011 прийнято Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI (далі - Закон від 08.07.2011 № 3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011.

Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, зокрема в частині другій статті 13 цифри «90» замінено цифрами «80».

27.03.2014 прийнято Закон від 27.03.2014 № 1166-VII, який набрав чинності з 01.04.2014, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII: у частині другій статті 13 цифри «80» замінено цифрами «70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.

Законом від 27.03.2014 № 1166-VІІ внесені зміни до статті 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII та змінено до 70 % максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.

Відповідач вірно зазначає, що на момент виникнення спірних правовідносин, відповідно до Закону від 27.03.2014 № 1166-VІІ, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Проте, суд зазначає, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 10.02.2021 по справі № 0940/2217/18.

Стаття 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до статті 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII ні Законом від 08.07.2011 № 3668-VI, ні Законом від 27.03.2014 № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом від 08.07.2011 № 3668-VI та Законом від 27.03.2014 № 1166-VII зміни до статті 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону від 08.07.2011 № 3668-VI та Закону від 27.03.2014 № 1166-VII не зазнала.

Аналогічні правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 240/5401/18, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.

Таким чином, відповідачем протиправно зменшено розмір грошового забезпечення позивача при перерахунку основного розміру пенсії з 83% до 70% грошового забезпечення, адже при виході на пенсію його розрахунок проводився виходячи з 83% від грошового забезпечення, а не 70%.

За таких обставин, судом встановлено, що у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача при здійсненні її перерахунку.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно зі статтею 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пункту 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява № 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо строку звернення позивача до суду з позовом суд зазначає таке.

Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19.05.2023 у справі № 360/377/23, яке набрало законної сили 12.09.2023, перерахунок пенсії позивачу здійснено у жовтні 2023 року, а позивач звернувся до суду з даним позовом 08.02.2024, тобто в шестимісячний строк для звернення до суду з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а тому такий строк ним не пропущений. Як наслідок, відсутні правові підстави для поновлення строку звернення до суду, а також для залишення позову без розгляду.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Положеннями статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, о підтверджується квитанцією № 0.0.3451927545.1від 05.02.2024.

Таким чином, на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 83% до 70% суми грошового забезпечення, при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19.05.2023 у справі № 360/377/23, на підставі довідки 3 управління Головного управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях від 16 лютого 2022 року № 78/3/20-145.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% суми грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених в довідці 3 управління Головного управління Служби Безпеки України в Донецькій та в Луганській областях від 16 лютого 2022 року № 78/3/20-145, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.В. Борзаниця