Ухвала від 19.03.2024 по справі 755/1933/24

Справа №:755/1933/24

Провадження №: 1-кс/755/509/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" березня 2024 р. м.Київ

Слідчий суддя Дніпровського районного суду м.Києва ОСОБА_1 , при секретарі судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі дистанційного судового провадження, в залі Дніпровського районного суду м.Києва, клопотання старшого слідчого 3 відділу СУ ГУ СБ України в АР Крим ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023011000000140 та додані до нього матеріали відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки РФ, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

слідчого ОСОБА_6 ,

захисника адвоката ОСОБА_7 ,

ВСТАНОВИВ:

І. Суть питання, що вирішується, і за чиєю ініціативою воно розглядається.

01.02.2024 року старший слідчий 3 відділу СУ ГУ СБ України в АР Крим ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням, погодженим з прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023011000000140 відносно ОСОБА_5 , підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

01.02.2024 року відповідно до протоколу автоматизованого розподілу було визначеного головуючого - слідчого суддю ОСОБА_1

ІІ. Зміст клопотання слідчого, погодженого з прокурором.

Вимоги клопотання обґрунтовані тим, що слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 07.06.2023 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023011000000140, за підозрою громадянки України ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

Досудовим розслідуванням отримані фактичні дані, що громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на ТОТ України - в м.Ялта, усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету й територіальній цілісності, добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконних органах влади, а саме, в окупаційній адміністрації держави-агресора, створених на тимчасово окупованій території України - Автономній Республіці Крим, а саме в «администрации города Ялта», яка знаходиться за адресою: пл.Радянська, буд.1, м.Ялта, АР Крим .

09.03.2023 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, громадянка України ОСОБА_5 , перебуваючи у м.Ялта, добровільно, умисно зайняла посаду т.зв. «заместителя главы администрации города Ялта», що підтверджується т.зв. «решением главы муницыпального образования городского округа Ялта Республики Крым - председателя Ялтинского городского совета №35 від 09.03.2023».

На посаді т.зв. «заместителя главы администрации города Ялта» ОСОБА_5 , ввійшла до складу міжвідомчої комісії по оцінці готовності освітніх організацій муніципального освітнього міського округу Ялта до нового 2023/2024 учбового року та контролювала вказану підготовку (т.зв. «постановления заместителя начальника Департамента образования и молодежной политики Администрации города Ялта ОСОБА_12 от 14.07.2023 №4231-п»); організувала підготовку святкових заходів, присвячених дні міста Ялта; контролювала надання т.зв. «муніципальних послуг» (т.зв. «постановления главы администрации города Ялта ОСОБА_13 №4490-п від 31.07.2023»); контролювала створення міжвідомчої комісії по перевірці підготовки муніципальних бюджетних установ додаткової освіти муніципального освітнього міського округу (т.зв. «постановления главы администрации города Ялта ОСОБА_13 №3906-п від 29.07.2023»); здійснила інші повноваження по контроль та організації освітньої та культурної сфери.

Зазначене вказує на виконання ОСОБА_5 організаційно-розпорядчих функції у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, в тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

В силу наявної освіти та життєвого досвіду ОСОБА_5 достеменно розуміла протиправність своїх дій, однак здійснила сприяння реалізації політики окупаційної влади РФ на території Автономної Республіки Крим, що свідчить про наявність прямого умислу та добровільності дій.

Враховуючи зазначенні обставини, 03.01.2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

На виконання вимог ст.135 КПК України, 03.01.2023 року повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про її виклик на 08.01.2024, 09.01.2024 та 10.01.2024 опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», випуск №2 ( 7662 ) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, а також на офіційну електронну пошту т.зв. « Администрации города Ялты Республики Крым », kanc.admin@yzlta.rk.gov.ru.

Проте, ОСОБА_5 за вказаними повістками не прибула, причин неприбуття та жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала. У зв'язку із викладеним у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що ОСОБА_5 переховується від органу досудового розслідування та суду.

У зв'язку з тим, що підозрювана переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності і її місцезнаходження невідоме, 11.01.2024 року ОСОБА_5 оголошено у розшук.

На думку слідчого, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 , інкримінованого їй кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, зокрема:

- протоколом огляду від 05.07.2023, в якому оглянуто мережу Інтернет з метою виявлення та документування інформації щодо протиправної діяльності громадянки України ОСОБА_5 , а саме: призначення останньої на незаконно створену посаду заступника голови адміністрації м. Ялта, вказана інформація розміщена на сайті т.зв. «Правительства Республики Крым»;

- протоколом огляду від 07.07.2023, в якому задокументовано Інтернет сторінку з назвою «городская власть», яка розміщена на сайті т.зв. «Правительства Республики Крым по г. Ялта», на вказаній сторінці зазначена штатна структура органу, що підтверджує факт заняття громадянкою України ОСОБА_5 зазначеної вище посади, крім того на вказаній сторінці також зазначена контактна та біографічна інформація особи;

- протоколом огляду від 07.07.2023, в якому задокументовано Інтернет сторінку з назвою «Документы», яка розміщена на сайті т.зв. «Правительства Республики Крым по г. Ялта», на вказаній сторінці розміщено ряд постанов, в яких одним з підписантів значить ОСОБА_5 з зазначенням посади т.зв. «заступника голови адміністрації міста Ялта»;

- протоколом огляду від 07.07.2023, в якому задокументовано Інтернет сторінку з назвою «Документы», яка розміщена на сайті т.зв. «Правительства Республики Крым по г. Ялта», на вказаній сторінці розміщено рішення незаконно створеного органу, щодо призначення ОСОБА_5 на посаду т.зв. «заступника голови адміністрації міста Ялта»;

- відповіддю оперативного підрозділу №5/3/4-11231 від 28.06.2023, з якої вбачається інформація щодо наявності актуального засобу зв'язку особи;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 08.01.2024, з якого вбачається інформація щодо заняття ОСОБА_5 посади «заступника голови адміністрації міста Ялта» в незаконно створених органах влади на ТОТ України АР Крим;

- протоколом пред'явлення для впізнання від 08.01.2024 року, згідно з яким свідок впізнав громадянку України ОСОБА_5 ;

- висновком судової портретної експертизи №20548/23-35 від 19.09.2023, з якого вбачається, що особа зображена на фотозображенні розміщеному на сайті т.зв. «адміністації» міста Ялта, яку призначили на посаду т.зв. «заступника голови адміністрації міста Ялта» та особа з особової картки ДМС України в якій зазначена громадянка України ОСОБА_5 є однією особою;

- протоколом огляду від 29.01.2024 мережі Інтернет, а саме: оглядом веб-сайту електронного видання центральних органів виконавчої влади України - газети «Урядовий кур'єр», випуску № 2 ( 7662 ) від 03.01.2024 , в якому опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 та виклики до слідчого підрозділу;

- протоколом огляду від 29.01.2024 мережі Інтернет, а саме: оглядом офіційного веб-сайту Офісу Генерального прокурора, на якому опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 та виклики до слідчого підрозділу;

- протоколом огляду від 29.01.2024 мережі Інтернет, а саме: оглядом поштової скриньки СУ ГУ СБУ в АР Крим, через яку направлено повідомлення про підозру та виклики до слідчого підрозділу на офіційну електронну пошту т.зв. « Администрации города Ялты Республики Крым », kanc.admin@yzlta.rk.gov.ru.

- відповіддю ДЗНД СБ України № 5/3/4-454 від 04.01.2024 згідно з якою, ОСОБА_5 на даний час знаходиться на ТОТ АР Крим (м.Ялта ).

На теперішній час досудовим розслідуванням встановлено, що підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується, відомостями Державної прикордонної служби України та матеріалами оперативного підрозділу: відповідь на доручення за №5/3/4-454 від 04.01.2024.

На думку слідчого, у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі, спрямовані на встановлення усіх суттєвих обставин та доведення вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй злочину.

Зібрані під час досудового розслідування докази, на думку слідчого, є достатніми для складання обвинувального акту, однак завершити досудове розслідування не виявляється за можливе, оскільки підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території АР Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Згідно повідомлення 4 відділу управління «Н» ДЗНД СБ України, якому 12 січня 2024 року надано доручення щодо здійснення розшуку підозрюваної, з метою встановлення в інтересах кримінального судочинства місцезнаходження ОСОБА_5 , яка переховується від органів досудового розслідування та суду, проводяться відповідні оперативно-розшукові заходи.

Отже, на думку слідчого, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 умисно переховується від слідства, прокуратури та суду на ТОТ України АР Крим з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинений нею злочин.

Притягнути ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо.

Враховуючи, що ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, те, що вона умисно та безпідставно ухиляється від явки на виклики слідчого та прокурора, переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у державний розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України - АР Крим, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ національної безпеки України, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності, у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.

Враховуючи викладене, слідчий просить суд задовольнити клопотання та винести ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023011000000140 від 07.06.2023 року відносно підозрюваної ОСОБА_5

ІІІ. Позиція сторін кримінального провадження в судовому засіданні з розгляду клопотання слідчого.

1.Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав з підстав, викладених у ньому, просив задовольнити. Крім того, зазначив, що органом досудового розслідування здійснено вичерпні заходи для повідомлення ОСОБА_5 про кримінальне провадження щодо неї та дату розгляду даного клопотання слідчим суддею.

2.Захисник підозрюваної - адвокат ОСОБА_7 заперечувала проти задоволення клопотання слідчого. Крім того, зазначила, що жодного зв'язку з ОСОБА_5 вона не має, позиція щодо захисту з нею не узгоджена, підзахисна на даний час перебуває на території АР Крим, а тому об'єктивно не може з'являтися до органу досудового розслідування та суду.

3. На виконання вимог ст.135 КПК України, судом було розміщено повістки про виклик до суду для розгляду даного клопотання підозрюваної ОСОБА_5 в засобах масової інформації загальнодержавного значення «Урядовий кур'єр», офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, а також офіційному сайті Дніпровського районного суду м.Києва веб-порталу «Судова влада».

ІV. Положення закону, яким керувався слідчий суддя.

Згідно ст.1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.

Кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до ч.1 ст.42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Згідно з ч.5 ст.139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до статті 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Згідно зі статтею 297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.

У клопотанні про здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, передбачених цим Кодексом, крім передбачених абзацом другим частини другої статті 297-1 цього Кодексу, зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;

2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини;

4) відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук;

5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності;

6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

Відповідно до статті 297-3 КПК України клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування розглядається слідчим суддею не пізніше десяти днів з дня його надходження до суду за участі особи, яка подала клопотання, та захисника.

Якщо підозрюваний самостійно не залучив захисника, слідчий суддя зобов'язаний вжити необхідних заходів для залучення захисника.

Слідчий суддя, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог статті 297-2 цього Кодексу, повертає його прокурору, слідчому, про що постановляє ухвалу.

Під час розгляду клопотання слідчий суддя має право за клопотанням сторін кримінального провадження або за власною ініціативою заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування.

Згідно з статтею 297-4 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

За наслідками розгляду клопотання слідчий суддя постановляє ухвалу, в якій зазначає мотиви задоволення або відмови у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування.

Відомості щодо підозрюваних, стосовно яких слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань і публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Частиною 5 статті 9 КПК України визначено, що кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

V. Підстави здійснення спеціального досудового розслідування, мотиви, з яких слідчий суддя виходив при постановленні ухвали, та висновки суду.

Вислухавши доводи та пояснення захисника, доводи слідчого щодо наявності підстав для здійснення спеціального досудового розслідування і дослідивши матеріали справи в їх сукупності, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Судом було встановлено, що 07.06.2023 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості про скоєння злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України (кримінальне провадження №22023011000000140).

Клопотання старшого слідчого 3 відділу СУ ГУ СБ України в АР Крим ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , оформлене відповідно до вимог ст.297-2 Кримінального процесуального кодексу України. До матеріалів клопотання додані копії документів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, а також копії матеріалів, якими обґрунтовується необхідність здійснення спеціального досудового розслідування. Таким чином, слідчим виконані вимоги ст.297-2 КПК України.

У зв'язку з перебуванням ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території України та неможливістю вручення їй письмового повідомлення про підозру із вказаної підстави, 03.01.2023 року повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про її виклик на 08.01.2024, 09.01.2024 та 10.01.2024 опубліковано слідчим в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», випуск №2 ( 7662 ) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, а також на офіційну електронну пошту т.зв. « Администрации города Ялты Республики Крым », kanc.admin@yzlta.rk.gov.ru.

11.01.2024 року постановою слідчого підозрювану ОСОБА_5 оголошено у розшук, оскільки на даний момент під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваної невідоме.

Таким чином, підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч.5 ст.9 КПК України, слідчий суддя враховує позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).

Водночас, обставини здійснення підозрюваною конкретних дій та доведеність її вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» №14310/88 від 23.10.1994 року, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.

Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.

Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваної у вчиненні інкримінованого їй злочину, правильність кваліфікації її дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваної, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_5 могла вчинити інкриміноване їй кримінальне правопорушення.

При цьому, відповідно до оперативної інформації органу досудового розслідування підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території.

Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч.2 ст.281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшук.

Разом з тим, слідчий суддя враховує правову позицію ЄСПЛ у справі «SEJDOVIC v. Italy» (№56581/00), згідно якої у випадках, коли обвинувачена у вчиненні кримінального правопорушення особа не була особисто повідомлена, то лише з її статусу втікача (latitante), обґрунтованого презумпцією з недостатньою фактологічною основою, не можна зробити висновок про те, що така особа відмовилася від свого права з'явитися до суду або захищати себе (див. Colozza, цит. в цій справі, §28). ЄСПЛ також мав нагоду зазначити, що перш ніж стверджувати про те, що обвинувачений імпліцитно, своєю поведінкою, відмовився від важливого права, передбаченого статтею 6 Конвенції, необхідно продемонструвати, що він міг би розумно передбачити наслідки своєї поведінки (див. Jones, цит. в цій справі) (пункт 87 рішення).

Водночас, у рішенні ЄСПЛ у справі «SOMOGYI v. Italy» (№67972/01), Високий Суд зазначив, що з урахуванням важливого місця права на справедливий суд у демократичному суспільстві (див., серед інших справ, «Delcourt v. Belgium», рішення від 17 січня 1970 року, Series A no.11, pp.14 - 15, §25 in fine) стаття 6 Конвенції покладає на кожен національний суд обов'язок перевіряти, чи мав обвинувачений можливість бути поінформованим/ознайомленим із провадженням щодо нього, коли це оскаржується з підстав, які відразу не видаються явно необґрунтованими.

У своїй практиці ЄСПЛ наголошує на тому, що інформування особи про порушене щодо неї обвинувачення є правовим актом такої важливості, що воно має здійснюватися згідно з вимогами матеріального та процесуального права, здатними гарантувати ефективне здійснення обвинуваченим своїх прав, про що, зокрема, свідчить підпункт (a) пункту 3 статті 6 Конвенції; розпливчастого та неофіційного повідомлення недостатньо (див. «T. v. Italy», цит. в цій справі, p. 42, § 28) (пункт 75 рішення).

З огляду на вищевказані вимоги міжнародних стандартів з дотримання прав людини, в ході судового розгляду слідчий надав суду для долучення до матеріалів судового провадження протокол огляду від 29.01.2024 мережі Інтернет, зі змісту якого вбачається, що через поштову скриньку СУ ГУ СБУ в АР Крим направлено повідомлення про підозру та виклики до слідчого підрозділу на офіційну електронну пошту т.зв. « Администрации города Ялты Республики Крым », kanc.admin@yzlta.rk.gov.ru.

Враховуючи наведені слідчим обставини, які документально підтверджуються наданими слідчому судді матеріалами, слід констатувати, що органом досудового розслідування було вжито вичерпних заходів для повідомлення підозрюваній ОСОБА_5 про розгляд клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, останній було направлено відповідні повідомлення усіма можливими та відомими органу досудового розслідування засобами зв'язку, що свідчить про те, що ОСОБА_5 відомо про здійснення щодо неї кримінального провадження та необхідність явки до суду, крім того, встановлено, що остання постійно проживає на тимчасово окупованій території України в АР Крим, оголошена у розшук.

Вказані обставини свідчать про факт переховування підозрюваної ОСОБА_5 від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023011000000140 від 07.06.2023 року, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

При цьому приймаючи рішення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22023011000000140 від 07.06.2023 року, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, слідчий суддя враховує, що неможливість проведення досудового розслідування in absentia може паралізувати проведення кримінального провадження, оскільки це може призвести, наприклад, до спливу строку давності у кримінальному провадженні, а тому за конкретних обставин цієї справи, враховуючи, що тяжкість злочину, про який йдеться, є співмірною із значним суспільним інтересом у відправленні правосуддя, проведення такого розслідування за відсутності підозрюваного саме по собі не суперечитиме статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Керуючись ст.ст. 3, 9, 22, 36, 40, 42, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого 3 відділу СУ ГУ СБ України в АР Крим ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023011000000140 відносно ОСОБА_5 - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023011000000140, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.06.2023 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки РФ, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

Роз'яснити, що у разі якщо підозрюваний, стосовно якого слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, затриманий або добровільно з'явився до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо нього здійснюється із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Дніпровського районного суду

м.Києва ОСОБА_1