Справа № 726/565/24
Провадження №2/726/159/24
Категорія 35
11.04.2024 м. Чернівці
Садгірський районний суд м. Чернівці у складі:
головуючого судді Асташева С. А.,
з участю секретаря судових засідань Сківернічук А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду м. Чернівці, в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, цивільну справу № 726/565/24 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрвторресуси - Буковина» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за договором про надання послуг,
07.03.2024 на адресу Садгірського районного суду м. Чернівці, через систему «Електронний суд», надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрвторресуси - Буковина», від імені та в інтересах якого діє представник ОСОБА_5 , до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за договором про надання послуг у якому представник позивача просить суд стягнути солідарно із відповідачів на користь позивача заборгованість за несплачені послуги на суму 8 702, 03 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ТОВ «Укрвторресуси - Буковина» є виконавцем послуг з поводження з побутовими відходами на підстав рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.12.2020 № 602/27 та договору на надання послуг з вивезення побутових відходів на окремій території м. Чернівці від 18.12.2020. Вказує, що ОСОБА_1 , як власниця будинку та інші відповідачі, як зареєстровані мешканці будинку, несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг на підставі ч.3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Зазначає, що позивач належним чином виконує свої зобов'язання та надає послуги вивезення побутових відходів за адресою відповідачів, згідно графіку, однак відповідачі не здійснюють щомісячну оплату послуг з управління побутовими відходами.
Звертає увагу суду на наявність публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, а доказом укладення публічного договору є розташування помешкання будинку на території, яку обслуговує позивач, а власник будинку не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору.
Крім того позивач наводить розрахунок вартості спожитих послуг.
Також просить покласти судові витрати на відповідачів.
21.03.2024 судом отримано заяву про усунення недоліків позову, разом із доказами направлення позову на дійсну адресу відповідачів.
21.03.2024 від відповідачів надійшов відзив на позовну заяву у якому просять частково задовольнити позовні вимоги та стягнути солідарно із ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 на користь позивача 4 931,82 грн, а у стягненні коштів з ОСОБА_3 відмовити.
Відповідачі зазначають, що згідні сплатити кошти за вивезення побутових відходів за 4 осіб, які фактично там проживають. Зазначають, що 01 листопада 2015 року між ОСОБА_1 та МКП «Чернівціспецкомунтранс» було укладено договір на вивіз та утилізацію твердих побутових відходів з приватного сектора, останній платіж здійснено у квітні 2021 року, а в травні 2021 на Укрпошті повідомили про те, що змінилися дані надавача послуг. При цьому звертають увагу, що позивач не направляв повідомлення або пропозицію укладення договору та від нього послуг на вивезення відходів не отримували, а самостійно утилізували відходи у господарстві.
Також у відзиві відповідачі вказують про те, що ОСОБА_3 та двоє його неповнолітніх дітей фактично проживають за адресою: АДРЕСА_1 . Крім того 13.03.2024 ОСОБА_1 звернулася із письмовою заявою-пропозицією до позивача щодо укладення договору.
03.04.2024 судом отримано відповідь на відзив від представника позивача ОСОБА_5 у якому останній просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та вказує на відсутність підстав для перерахунку вартості послуг, виходячи із іншої кількості мешканців, ніж 7 зареєстрованих осіб.
Зазначає, що публічний договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, який розміщено на офіційному сайті ТОВ «Укрвторресурси - Буковина», а також на офіційному сайті Чернівецької міської ради є укладеним із споживачами на підставі абз. 8 ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», оскільки власник будинку не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на веб-сайті.
Вказує, що відсутність скарг свідчить про надання послуг належним чином, а той факт, що відповідачі визнають позов в частині вартості послуги із розрахунку відносно 4 мешканців суперечить аргументу, що вони послугами не користувались.
Довідка виконавчого комітету Мамаївської сільської ради від 24.01.2024 №40 не містить періоду часу, за який перелічені особи проживають без реєстрації, у зв'язку із чим неможливо визначити термін відсутності осіб за зареєстрованим місцем проживання. При цьому зауважує, що відповідачі не виконували свій обов'язок, передбачений п. 11 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» щодо інформування позивача про зміну власника житла та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі у спірний період, у зв'язку із чим у позивача відсутні інші підстави визначення кількості мешканців для нарахування вартості послуги, ніж інформація, надана Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради у листі від 21.02.2024 №01/02-10/463, а саме - 7 осіб.
Позовна заява ТОВ «Укрвторресуси - Буковина» сформована у системі «Електронний суд» 06.03.2024 та отримана судом 07.03.2024 і того ж дня передана на розгляд головуючого судді Асташева С.А., згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.03.2024 (а.с. 25).
Ухвалою судді Садгірського районного суду м. Чернівці Асташева С.А. від 07 березня 2024 року, після отримання судом інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання фізичних осіб - відповідачів у справі, на виконання вимог частин 6, 7 ст. 187 ЦПК України (а.с.27-30), прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання призначено на 21 березня 2024 року, про що повідомлено сторони (а.с.31).
Також ухвалою судді від 11.03.2024 задоволено клопотання представника позивача та зобов'язано відповідачів надати письмові відповіді на запитання у формі заяви свідка (а.с. 40-41).
Заявою повідомленням, отриманим судом 21.03.2024 відповідачі, як свідки, відмовилися від надання відповіді на поставлені питання на підставі ст. 71 ЦПК України та ст. 63 Конституції України, оскільки являються між собою родичами.
За клопотанням позивача та у зв'язку із надходженням відзиву, із яким не ознайомлений позивач, судове засідання у справі відкладено на 02.04.2024, а в подальшому на 05.04.2024 та за клопотанням відповідачки на 11.04.2024.
У судове засідання, представник позивача ОСОБА_5 не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Подав до суду 10.04.2024 заяву у якій підтримав позовні вимоги та просив розгляд справи провести за його відсутності.
Відповідачі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце його проведення. Відповідач ОСОБА_1 11.04.2024 скерувала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Частиною 3 ст. 211 ЦПК України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Зупинення і поновлення провадження у справі не здійснювалося.
Заходів спрямованих на забезпечення доказів та позову не вживалося.
Дослідивши матеріали справи, в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, та наявні у ній докази, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд доходить таких висновків.
Судом встановлено, що відповідно рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради № 602/27 від 11.12.2020 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на окремих територіях м. Чернівці» визначено виконавцем послуг з вивезення побутових відходів строком на 10 років ТОВ «Укрвторресуси - Буковина» на території, межі якої визначено у додатку 2, копію якого долучено (а.с. 13-15).
Згідно копії Договору № 2 на надання послуги з вивезення побутових відходів на окремій території м. Чернівці від 18 грудня 2020 року, укладеного між Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, як замовником, та ТОВ «Укрвторресуси - Буковина», як виконавцем, було укладено договір за яким виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з вивезення побутових відходів на окремій території м. Чернівці (що обмежена відповідними вулицями), а замовник зобов'язується виконати обов'язки передбачені Договором.
Відповідно до п. 2.4.1 Договору виконавець зобов'язується укласти договори на надання послуг з вивезення побутових відходів із споживачами на території, визначеній цим Договором, відповідно до Типового договору про надання послуг з вивезення побутових відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 318 від 27.03.2019. Також згідно з п. 2.4.2 виконавець зобов'язується надавати послуги з вивезення побутових відходів відповідно до вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, Правил благоустрою м. Чернівців, умов цього договору, актів замовника, рішень конкурсної комісії та погодженого Замовником графіка надання послуг (а.с.9-11).
Також суду надано Графік № 5 вивезення побутових відходів на території Чернівецької міської територіальної громади від 08.07.2022, згідно з даними якого вивезення відходів у приватному секторі по вул. Робоча у вівторок о 09:25 (а.с. 19-20).
Долучено і Графік вивезення побутових відходів із приватного сектору на день тижня вівторок, зокрема на території вул. Робоча (а.с.22-23).
Згідно з даними Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 366247986 від 17.02.2024, право приватної власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровано за ОСОБА_1 (а.с.17).
Згідно з даними Довідки 01/02-10/463 від 21.02.2024, наданої Чернівецькою міською радою, у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстровані 7 осіб (а.с.21).
Більше того реєстрація відповідачів за вказаною адресою підтверджена і даними щодо реєстрації, отриманими судом із Єдиного демографічного реєстру, при відкритті провадження у справі.
Позивач зазначає, що позов подано лише до повнолітніх осіб зареєстрованих у житловому будинку.
Публічний договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами розміщено на офіційному сайті ТОВ «Укрвторресурси - Буковина» за посиланням: https://uvrbuk.com.ua/dogovir/
а також на офіційному сайті Чернівецької міської ради за посиланням: https://www.city.cv.ua/mt/jitlo-ta-energoefectyvnist/vyvezennia-smittia-22
Позивачем надано розрахунок заборгованості, згідно з яким по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 , з червня 2021 по січень 2024 року наявна заборгованість у розмірі 8 702 гривні 03 копійки (а.с.18).
При цьому вказано, що у зазначений період жодної оплати не надходило.
Також у своєму позові позивач посилається на те, що помешкання де зареєстровані боржники знаходиться на території яку обслуговує ТОВ «Укрвторресуси - Буковина» та останнє, будучи надавачем послуг на підставі укладеного із органом місцевого самоврядування договору, зобов'язаний здійснювати вивезення побутових відходів з контейнерних майданчиків, згідно з графіком.
Ухвалою Садгірського районного суду м. Чернівці від 01.02.2024 задоволено заяву ОСОБА_1 та скасовано раніше виданий судовий наказ № 726/94/24 від 16.01.2024, виданий Садгірським районним судом м. Чернівці за заявою ТОВ «Укрвторресуси - Буковина». У цій ухвалі зазначено, що: « ОСОБА_3 разом із малолітніми дітьми за даною адресою зареєстровані, але проживають по АДРЕСА_2 . Зазначає, що вона про це повідомляла ЖРЕП та надала відповідний акт» (а.с.8).
Крім того представником позивача долучено документи на підтвердження своїх повноважень та квитанції про оплату судового збору, із застосуванням коефіцієнту 0,8, на підтвердження понесених витрат у справі.
Натомість відповідачі долучають копію раніше укладеного Договору на вивіз та утилізацію твердих побутових відходів (ТПВ) з приватного сектора від 01 листопада 2015 року між ОСОБА_1 та МКП «Чернівціспецкомунтранс».
Крім того надають заяву-пропозицію щодо укладенні договору на надання послуг з вивезення побутових відходів адресовану позивачу.
Згідно з даними Довідки Мамаївської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області № 40 від 24.01.2024 ОСОБА_6 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за вказаною адресою разом із чоловіком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , сином ОСОБА_7 , 2016 року народження, дочкою ОСОБА_8 , які проживають без реєстрації за вказаною адресою.
Також відповідач ОСОБА_1 долучає Акт обстеження будинковолодіння № 359 від 05.04.2024 згідно із яким комісією встановлено, що в будинку за адресою: АДРЕСА_1 проживає зокрема ОСОБА_3 без реєстрації з 24.08.2018 по цей час.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги на підставі досліджених судом доказів, суд виходить із такого.
Законом, який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг є Закон України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII від 09 листопада 2017 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 5 Закону № 2189-VIII до житлово-комунальних послуг належать: комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону № 2189-VIII учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Відповідно до підпункту 23 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить визначення на конкурсних засадах суб'єктів господарювання, що здійснюють у межах певної території надання послуг з вивезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Відповідно до імперативного припису статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Якщо інше не визначено законом, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, управитель багатоквартирного будинку або інша уповноважена особа, яка укладає колективний договір про надання комунальних послуг, згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування, має право на вибір серед визначених у встановленому законодавством порядку виконавців послуг з поводження з побутовими відходами.
Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 11.12.2020 року №602/27 позивача визначено виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на окремій території м. Чернівців, на виконання вище зазначеного рішення між Департаментом житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради, який є головним розпорядником бюджетних коштів м. Чернівців (Замовник) та ТОВ «Укрвторресуси - Буковина» (Виконавець), укладено Договір №2 на надання послуги з вивезення побутових відходів на окремій території м. Чернівців від 18.12.2020 року.
Згідно з ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», встановлені права та обов'язки споживачів, зокрема обов'язок оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Згідно з п. 11 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний інформувати управителя, виконавців комунальних послуг про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача, у випадках та порядку, передбачених договором.
Також споживачі мають право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг (п.6 ч.1 ст.7).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Відповідно до абз. 8 ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» публічні договори приєднання про надання комунальних послуг з власниками індивідуальних (садибних) житлових будинків вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги такий власник не вчинив дій щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
У відповідності до статей 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 599 ЦК України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Таким чином ТОВ «Укрвторресурси - Буковина» виконує свої зобов'язання та надає послуги з вивезення твердих побутових відходів за адресою проживання відповідачів, згідно графіку, натомість відповідачі не здійснили щомісячну оплату послуг з управління побутовими відходами, що призвело до виникнення заборгованості.
Суду не надано доказів того, що відповідачі, протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та на веб-сайті виконавця послуги вчинили дії щодо відмови від комунальної послуги з вивезення побутових відходів. Тобто, публічний договір вважається укладеним на підставі абз. 8 ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до правової позиції висловленої Верховним Судом України у постанові від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс 15 та яка підтверджена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18) вказано, що відсутність письмового договору між сторонами не може бути підставою для звільнення від сплати вартості фактично отриманих споживачем житлово-комунальних послуг.
Для виникнення правовідносин з вивезення побутових відходів на підставі публічної оферти не потрібно інших доказів, ніж публікація публічного договору та відсутність заперечень з іншої сторони.
Відповідні правові висновки викладено у постанові Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі № 646/834/17, провадження № 61-33084сво18, яка не відступила від висновків, зроблених Верховним Судом у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 22 лютого 2018 року, справа № 641/2634/16-ц, провадження № 61-4824св18, у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 13 грудня 2018 року справа № 641/533/17, провадження № 61-18779св18. Також вказані висновки підтримано у постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 листопада 2019 року у справі № 639/7978/15-ц, провадження № 61-20192 св 18; у справі № 641/2630/16-ц, провадження № 61-21120 св 18.
При цьому позивач не може припинити надання послуг відповідачами індивідуально, оскільки зобов'язаний згідно з договором із органом місцевого самоврядування здійснювати вивезення побутових відходів з контейнерних майданчиків згідно із графіком.
Доказів того, що позивач не виконує свої обов'язки за адресою відповідачів - суду теж не надано, зокрема скарг щодо нездійснення діяльності із вивезення побутових відходів чи інших доказів на підтвердження відсутності облаштованих місць для збору мусору.
Таким чином, у відповідачів існує обов'язок щодо своєчасної та повної оплати наданих позивачем послуг з управління побутовими відходами.
При цьому, відповідач ОСОБА_1 є власником будинку, що розташований на території, яку обслуговує як виконавець ТОВ «Укрвторресурси - Буковина», а інші відповідачі зареєстровані там та документального підтвердження того, що вони не є споживачами послуг не надали.
Однак суд погоджується із доводами ОСОБА_1 з приводу того, що фактичними користувачами послуг з вивезення відходів є лише 4 мешканці будинку, оскільки ОСОБА_3 та двоє його неповнолітніх дітей фактично проживають за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено документально.
Більше того, долучений акт обстеження будинковолодіння № 359 від 05.04.2024, як і довідка свідчить про те, що такі особи були тимчасово відсутні, не проживали у будинку за адресою: АДРЕСА_2 , за яким здійснювалося вивезення побутових відходів, а отже не користувалися комунальною послугою із вивезення побутових відходів.
Одна лише реєстрація за адресою надання послуг не підтверджує факту користування нею.
Більше того, згідно із п.6 ч.1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об'єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Таким чином суд погоджується із доводами відповідачів про те, що ОСОБА_3 та двоє його дітей не були споживачами послуг, а тому не повинні нести солідарного обов'язку із оплати заборгованості.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 ЖК України, наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Відповідно до ч. 1 ст. 64 ЖК України, члени сім'ї наймача, які проживають разом з ним, користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов'язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. Повнолітні члени сім'ї несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов'язаннями, що випливають із зазначеного договору.
Згідно ст. 541 ЦК України, солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.
Відповідно до Публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами від 01 червня 2021 року, виконавець зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з поводження з побутовими відходами, а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим Договором (далі - послуги), на підставі рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради № 602/27 від 11.12.2020р. про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на окремих територіях м. Чернівців, договору на надання послуги з вивезення побутових відходів на окремій території м. Чернівців від 18.12.2020 р. №2, рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 16 грудня 2019 року №708 «Про затвердження норм надання послуг з вивезення побутових відходів в м.Чернівцях на 2019-2023роки» та рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 25.05.2021р. №346/11 «Про погодження Інвестиційної програми та встановлення тарифів для ТОВ «Укрвторресурси-Буковина» на послуги з поводження з побутовими відходами (зберігання, перевезення твердих, великогабаритних, ремонтних відходів).
Розрахунок вартості Послуг з вивезення ТПВ здійснюється на підставі тарифів, затверджених рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради 25.05.2021р. №346/11 «Про погодження Інвестиційної програми та встановлення тарифів для ТОВ «Укрвторресурси-Буковина» на послуги з поводження з побутовими відходами (зберігання, перевезення твердих, великогабаритних, ремонтних відходів) на одну особу в місяць (п.3.2 Договору).
Розрахунковим періодом є календарний місяць. Платежі вносяться не пізніше 20 числа місяця, наступного за розрахунковим. (п.63 та п.6.4 Договору).
Щодо розрахунку вартості спожитих послуг суд виходить із наступного.
Згідно з ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що плата виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання, складається з: плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства; плати за абонентське обслуговування, яка не може перевищувати граничний розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
Плата за поводження з твердими побутовими відходами в житлових будинках індивідуальної забудови становить: з 01.06.2021 - 25,99 грн., з 01.08.2022 - 34,11 грн., з 15.09.2022 - 37,48 грн., з 01.11.2022 - 38,81 грн.
Плата за поводження з великогабаритними побутовими відходами становить: з 01.06.2021 - 2,14 грн., з 01.08.2022 - 2,80 грн., з 15.09.2022 - 2,94 грн., з 01.11.2022 - 3 грн.
Плата за поводження з будівельними (ремонтними) побутовими відходами становить: з 01.06.2021 - 2,15 грн., з 01.08.2022 - 2,77 грн., з 15.09.2022 - 2,91 грн., з 01.11.2022 - 3 грн.
Плата за абонентське обслуговування, встановлена на підставі абз. 11 ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та наказу ТОВ «Укрвторресурси -Буковина» від 31.05.2021 №37 становить: з 01.06.2021 - 2,71 грн.
За період 01.06.2021-31.07.2022:
(25,99 + 2,14 + 2,15) х (кількість мешканців) + 2,71
За період 01.08.2022-14.09.2022:
(34,11 + 2,8+ 2,77) х (кількість мешканців) + 2,71
За період 15.09.2022-31.10.2022:
(37,48 + 2,94 + 2,91) х (кількість мешканців) + 2,71
За період з 01.11.2022:
(38,81 + 3 + 3) х (кількість мешканців) + 2,71
Враховуючи, що відповідачі не заперечили правомірність розміру наданих послуг, однак погодилися сплатити заборгованість, однак із розрахунку 4 мешканців.
Таким чином, оскільки ОСОБА_3 та двоє його дітей не були споживачами послуг за період з червня 2021 року по січень 2024 року, із відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 підлягає до стягнення заборгованість перед ТОВ «Укрвторресурси - Буковина», із розрахунку на 4 мешканців, яка складає 4 987, 72 грн.
Тобто: за період 01.06.2021-31.07.2022 -1 733,62 грн.; за період 01.08.2022-14.09.2022 - 161,43 грн; за період 15.09.2022-31.10.2022 - 363,42 грн.; за період з 01.11.2022 по січень 2024 року - 2 729,25 грн.
На основі всебічно з'ясованих обставин, на які посилається позивач, як учасник справи, як на підставу заявлених вимог, підтверджених доказами, перевіреними в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, а також достатність, взаємозв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, з врахуванням часткового визнання позовних вимог відповідачами, суд доходить висновку, що позовні вимоги гуртуються на законі і підлягають до часткового задоволення, а тому з відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , як споживачів послуг які не виконали покладених на них зобов'язань та у встановлені строки не оплатили вартість наданих послуг, необхідно стягнути солідарно на користь позивача заборгованість за несплачені послуги у розмірі 4 987, 72 грн. У задоволенні позовних вимог до відповідача ОСОБА_3 - слід відмовити.
Крім цього, згідно з ст. 141 ЦПК України, з відповідачів у рівних долях підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2 422 гривні 40 копійок (а.с.7, 16), у зв'язку із задоволенням позовних вимог щодо стягнення заборгованості.
На підставі ст.ст. ст.ст. 11, 509, 526, 530, 541, 599, 901 ЦК України, ст. 64, 68 ЖК України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», керуючись ст.ст. 2-4, 12-13, 17-18, 76-82, 89, 95, 128, 141, 247, 258-259, 263-265, 268, 272-275, 279-284, 288-289, 352, 354-355 ЦПК України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрвторресуси - Буковина» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за договором про надання послуг - задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРВТОРРЕСУРСИ - БУКОВИНА», код ЄДРПОУ: 39280223, юридична адреса: 03040, м. Київ, вул. Васильківська, 1, фактична адреса: вул. В. Лесина, 4 м. Чернівці, на рахунок IBAN: НОМЕР_5 в АТ КБ «Приватбанк», м. Київ, МФО 305299, заборгованість за не сплачені послуги на суму 4 987 (чотири тисячі дев'ятсот вісімдесят сім) гривень 72 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_4 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРВТОРРЕСУРСИ - БУКОВИНА», код ЄДРПОУ: 39280223, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок, а саме по 807 (вісімсот сім) гривень 47 копійок з кожного.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Судове рішення не проголошувалося в силу ч. 4 ст. 268 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий суддя С. А. Асташев