707/989/24
3/707/623/24
10 квітня 2024 року м. Черкаси
Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; в розпорядженні начальника НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону, солдата, про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,-
ОСОБА_1 , будучи солдатом в розпорядженні начальника НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону, в умовах особливого періоду, а саме 07 квітня 2024 року близько 15 години 30 хвилин, був виявлений на території тимчасового місця розташування наметового містечка НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону в АДРЕСА_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння. В подальшому був доставлений до КЗ «Черкаський обласний наркологічний диспансер», де відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 , у судове засідання не з'явився, однак надав суду заяву про слухання справи у його відсутності, у якій свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, визнав.
Статтею 268 КУпАП не передбачена обов'язкова участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 172-20 КУпАП, а тому, для забезпечення розгляду справи у межах строку накладення адміністративного стягнення, суд вважає за можливе розглянути справу без участі ОСОБА_1 .
Дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Згідно із статтею 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
24 лютого 2022 року відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» постановлено ввести в Україні воєнний стан строком на 30 діб. У подальшому цей строк був неодноразово продовжений, який діє і на даний час.
Відтак, з моменту видання Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України почав діяти особливий період, який триває до теперішнього часу.
Рішень про демобілізацію усіх призваних військовослужбовців та переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу Президент України не приймав.
З урахуванням наведеного, дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, як відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинена в умовах особливого періоду.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, стверджується наступними доказами по справі:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЧЦП № 000224;
- витягом з наказу начальника НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 487-ОС від 14 серпня 2023 року;
- витягом з наказу начальника НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 540-ОС від 01 вересня 2023 року;
- витягом з наказу начальника НОМЕР_1 мобільного прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 866-ОС від 28 листопада 2023 року;
- випискою з амбулаторної карти № 18 від 07 квітня 2024 року, відповідно до якої ОСОБА_1 відмовився від медичного огляду на стан сп'яніння;
- копією військового квитка серії НОМЕР_2 від 25 січня 1990 року, виданого ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- копією письмових пояснень ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 08 квітня 2024 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 08 квітня 2024 року;
- заявою ОСОБА_1 від 08 квітня 2024 року.
Суд зазначає, що вказані письмові докази повністю підтверджують зміст протоколу про військове адміністративне правопорушення, узгоджуються між собою, є допустимими і об'єктивними. Відсутність будь-яких протиріч між ними дає підстави дійти висновку щодо їх логічності, послідовності та правдивості, вони підтверджують обставини, що підлягають доказуванню, впливають на оцінку дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та доводять вину такої особи в інкримінованому їй правопорушенні.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, доведена.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчиненого ним правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують покарання ОСОБА_1 , суд не вбачає.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті.
Дане адміністративне стягнення є необхідним і достатнім для його виправлення.
Згідно вимог п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 172-20, ст.ст. 280, 283, 284 КУпАП, суддя -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчинені правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить суму 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до судової палати у кримінальних справах Черкаського апеляційного суду через Черкаський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. В. Морозов