Справа № 699/589/24
Номер провадження № 3/699/324/24
10.04.2024 м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., за участю секретаря судового засідання Сміян А.В., прокурора Кіор О.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засідання матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором, тренером-викладачем з боксу Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи, депутата Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області, особи з 2 групою інвалідності, інші дані суду не відомі,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, 03.04.2024 надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , на підставі протоколу від 28.03.2024 № 181/2024 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (далі - протокол).
З проколу вбачається, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області та відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Прикінцевих положень закону, без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 13.02.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судове засідання з'явилися ОСОБА_1 , а також прокурор Корсунь-Шевченківського відділу Смілянської окружної прокуратури Кіор О.П.
У судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечував того, що дійсно подав щорічну декларацію за 2022 рік з порушенням установленого строку. Водночас вказав на те, що виконуючи повноваження депутата Корсунь-Шевченківської міської ради завжди вчасно подавав необхідні декларації. Зокрема, декларацію за 2021 рік він подав ще в січні 2022 року до початку війни, хоча граничний строк був до 01.04.2022. Одразу після введення в Україні воєнного стану 24.02.2022 він поступив на військову службу, де перебував до 16.03.2023, після чого звільнився у відставку за станом здоров'я. Йому було відомо про відновлення декларування та необхідність подання декларації за 2022 рік до 31.01.2024. За основним місцем роботи він є директором, тренером-викладачем з боксу Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи. До його посадових обовязків належить у тому числі пошук організація та проведення змагань, організація участі талановитих вихованців школи в обласних та республіканськиз змаганнях. Наприкінці року таких змагань проводиться велика кількість, оскільки діти навіть під час воєнного стану мають право на цікаве дозвілля та щасливе дитинство. Він як керівник спортивної школи забезпечує дітям організацію змагань в різних, безпечних для дітей, областях України. Тому наприкінці 2023 року подати декларацію він не мав часу, розраховуючи це зробити одразу після новорічних свят. ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи. Після новорічних свят його стан здоров'я різко погіршився, у зв'язку із чим ОСОБА_1 перебував на лікуванні з 15.01.2024 по 25.01.2024.
Одразу після завершення лікування мав терміново виїхати до Львівської області, оскільки з 28 січня до 10 лютого 2024 року в м. Сколе Львівської області на навчально-спортивній базі «Тисовець» проводився навчально-тренувальний збір зі спеціальної фізичної підготовки та вдосконалення техніко-тактичної майстерності до міжнародного турніру (жінки-молодь) національної збірної команди України з боксу. ОСОБА_1 як директор та тренер-викладач з боксу Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи разом із командою боксерів був відряджений Відділом освіти, молоді та спорту Корсунь-Шевченківської міської ради з 27.01.2024 по 11.02.2024 для участі у вказаному зборі. Він був керівником команди боксерів КДЮСШ та на нього покладалася відповідальність за збереження життя і здоров'я членів команди. Подати декларацію за місцем проведення зборів не мав можливості як через відсутність необхідних для цього відомостей, так і відсутності технічної можливості.
Одразу після повернення зі зборів до місця свого проживання ОСОБА_1 подав декларацію за 2022 рік.
На підтвердження наданих пояснень ОСОБА_1 подав до матеріалів справи письмові докази.
З урахуванням зазначеного ОСОБА_1 просив вважати поважними вказані причини несвоєчасного подання ним декларації та не притягувати його до адміністративної відповідальності, закривши провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор Кіор О.П. у судовому засіданні наголосила, що ОСОБА_1 подав декларацію за 2022 рік з порушенням установленого законодавством строку, отже має бути притягнутий до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора Кіор О.П., дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Завданням судді при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 245 КУпАП є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Положеннями ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Приміткою до вказаної статті передбачено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Конструктивною ознакою цього правопорушення є несвоєчасне подання декларації саме без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку із хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Повний перелік поважних причин законодавством не визначений. Визначення, чи є певна причина поважною, відноситься до дискреційних повноважень суду.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Відповідно до протоколу першої чергової сесії Корсунь-Шевченківської міської ради VIII скликання від 27.11.2020, на 1 черговій сесії Голова Корсунь-Шевченківської міської територіальної виборчої комісії зачитала постанову № 64, відповідно до якої ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаського району Черкаської області 8-го скликання.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якою його обрано.
Згідно із ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених законом.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у п. 1, пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Водночас, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2020 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан, який у подальшому продовжено.
Відповідно до п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
ОСОБА_1 є депутатом Корсунь-Шевченківської міської ради VIII скликання Черкаської області, тому граничний строк подання декларації по типу «щорічна» за 2022 рік є 31.01.2024.
ОСОБА_1 вищевказаних вимог закону не дотримався, подавши щорічну декларацію за 2022 рік з порушенням установленого строку, що підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 28.03.2024 № 181/2024, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в якому зафіксовані обставини несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації (а.с. 2-11);
- повідомленням Черкаської обласної прокуратури від 07.03.2024 № 22/3-28вих-24 щодо з'ясування фактів несвоєчасного подання суб'єктами декларування, зокрема ОСОБА_1 , який уповноважений на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації;
- рапортом оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР НП України лейтенанта поліції Горбенко О. про виявлення факту можливого вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, а саме несвоєчасного подання декларації (а.с. 17-18);
- інформацією з ЄДРДО, за якою ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2022 рік 13.02.2024 о 19 год. 23 хв. (а.с. 19-20);
- щорічною декларацію з Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, згідно з якою ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2022 рік 13.02.2024 о 19 год. 23 хв., тобто, поза межами строку, встановленого законом для подання щорічної декларації (а.с. 21-28);
- документами, що підтверджують, що ОСОБА_1 з 27.11.2020 по даний час виконує повноваження депутата Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області, тобто суб'єктом декларування (а.с. 32-36).
Однак, як зазначено вище, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Факт перебування ОСОБА_1 на лікуванні з 15.01.2024 до 25.01.2024 підтверджується записами в його медичній карті та довідкою КНП «Корсунь-Шевченківська БЛ» від 08.04.2024 № 809.
Як директор та тренер-викладач з боксу Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи ОСОБА_1 разом із командою боксерів був відряджений Відділом освіти, молоді та спорту Корсунь-Шевченківської міської ради з 27.01.2024 по 11.02.2024 для участі у навчально-тренувальному зборі зі спеціальної фізичної підготовки та вдосконалення техніко-тактичної майстерності до міжнародного турніру (жінки-молодь) національної збірної команди України з боксу, який проводився з 28 січня по 10 лютого 2024 року в м. Сколе Львівської області на навчально-спортивній базі «Тисовець».
Указане підтверджується наказом ДУ «Управління збірних команд та забезпечення спортивних заходів «Укрспортзабезпечення» від 17.01.2024 № 157/1.006/1 «Про проведення навчально-тренувального збору зі спеціальної фізичної підготовки та вдосконалення техніко-тактичної майстерності до міжнародного турніру (жінки-молодь) національної збірної команди України з боксу», листом ВГО «Федерація боксу України» від 18.01.2024 № 32/6/01-24 та наказом Відділу освіти, молоді та спорту Корсунь-Шевченківської міської ради від 24.01.2024 № 36 «Про участь команди боксерів КДЮСШ у навчально-тренувальних зборах».
Всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що надані ОСОБА_1 докази свідчать про наявність поважних причин несвоєчасного поданния ним щорічної декларації за 2022 рік.
При цьому суд звертає увагу, що при складенні адміністративного матеріали а уповноважена на це особа всупереч приписам законодавства взагалі не досліджувала та не аналізувала питання щодо наявності поважних причин несвоєчасного подання декларації.
Ураховуючи наявність поважних причин несвоєчасного подання декларації, що були зумовлені хворобою ОСОБА_1 , а потім необхідністю відбути у відрядження в іншу, віддалену область України, з метою його участі як керівника групи та тренера у заході, на якому здійснювалася підготовка національної збірної команди України з боксу до міжнародного турніру, суд дійшов висновку, що матеріалами справи не доведено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а отже з цих підстав провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності слід закрити на підставі ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 172-6, 247,266, 283, 294 КУпАП, суддя
Провадження у справі за протоколом від 28.03.2024 № 181/2024 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором, тренером-викладачем з боксу Комплексної дитячо-юнацької спортивної школи, депутата Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області, особи з 2 групою інвалідності, інші дані суду не відомі - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд протягом десяти днів з дня винесення даної постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Літвінова Г.М.