Справа № 3/593/295/2024
"10" квітня 2024 р. суддя Бережанського районного суду Тернопільської області Крамар В. М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Лебедин Сумської області, жителя АДРЕСА_1 , не одруженого, освіта середня -спеціальна, старшого солдата військової частини НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.3 ст. 17220 КУпАП, протягом року не притягувався, -
за ч.3 ст. 17220 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
10 квітня 2024 року в м. Бережани тимчасово виконуючий обов'язки за вакантною посадою командира роти охорони та оборони військової частини НОМЕР_1 старший лейтенант ОСОБА_2 склав протокол про військове адміністративне правопорушення № 2, передбачене ч.3 ст. 17220 КУпАП відповідно до якого:
«Будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, відповідно до вимог ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статуту), солат ОСОБА_3 , був зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
08.04.2024 р. о 14:30 год. тимчасово виконуючим обов'язки за вакантною посадою командира роти охорони та оборони військової частини НОМЕР_1 старшим лейтенантом ОСОБА_4 виявлено старшого солдата ОСОБА_5 на території військової частини НОМЕР_1 в стані, підозріло схожому на стан алкогольного сп'яніння. За наказом старшого лейтенанта ОСОБА_4 заступник командира роти охорони та оборони військової частини НОМЕР_1 з морально-психологічного забезпечення молодший лейтенант ОСОБА_6 провів старшого солдата ОСОБА_7 до чергового фельдшера, яка візуально засвідчила підозрілість старшого солдата ОСОБА_7 на стан алкогольного сп'яніння та видала направлення у КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» ТОР для проходження визначення старшого солдата ОСОБА_7 на стан алкогольного сп'яніння.
Близько 15:40 год. старший солдат ОСОБА_7 у супроводі молодшого лейтенанта ОСОБА_6 та старшого сержанта ОСОБА_8 був доставлений у КНП «Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня» ТОР, де близько 16:00 год. старший солдат ОСОБА_7 пройшов засвідчення на стан алкогольного сп'яніння, а молодший лейтенант ОСОБА_6 отримав виписку №68 від 08.04.2024 р. про результати засвідчення на стан алкогольного сп'яніння старшого солдата ОСОБА_9 .
Після того старший солдат ОСОБА_7 , молодший лейтенант ОСОБА_6 та старший сержант ОСОБА_10 повернулися у розташування військової частини НОМЕР_1 .
Таким чином, за викладених вище обставин, старший солдат ОСОБА_11 , будучи військовослужбовцем, займаючи посаду водія 2-го відділення охорони 3-го взводу охорони роти охорони та оборони військової частини НОМЕР_1 , діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, в умовах особливого періоду, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 17220 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Ст. 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч.1,2 ст. 7 та ст. 245 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі додержання принципу законності; завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч.1 ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Згідно з п. 14 ч.1 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, за статтями 17210 - 17220 КУпАП протоколи про правопорушення мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів).
Не зважаючи на такі вимоги, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано відомостей про те, що тимчасово виконуючий обов'язки за вакантною посадою командира роти охорони та оборони військової частини НОМЕР_1 старший лейтенант ОСОБА_2 уповноважений командиром (начальником) військової частини НОМЕР_1 складати протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 17220 КУпАП.
Розгляд справ про адміністративне правопорушення врегульовано главою 22 КУпАП, де в ст. 279 КУпАП встановлено, що розгляд справи розпочинається з представлення посадової особи, яка розглядає дану справу. Посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.
Виходячи з системно-логічного тлумачення вказаних норм законодавства, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на підставі протоколу про адміністративне правопорушення в межах викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, шляхом перевірки за допомогою доказів доданих до справи про адміністративне правопорушення, наявності відомостей викладених у протоколі про адміністративне правопорушення та встановлення в діях особи складу адміністративного правопорушення передбаченого відповідною нормою КУпАП, що зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини якщо в протоколі про адміністративне правопорушення фабула відображена не повно або невірно, суд не може самостійно її доповнювати чи уточнювати (рішення ЄСПЛ у справах Малофєєва проти Росії та Карелін проти Росії), у яких йдеться про те, коли викладена у протоколі про адміністративне правопорушення фабула не відображає всіх істотних ознак складу адміністративного правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа належним чином не може підготуватись до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатись від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 17220 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 не містить: чіткої вказівки про суть адміністративного правопорушення, що є порушенням вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення.
Виходячи з наведеного, оскільки суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, - протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 17220 КУпАП, складений щодо ОСОБА_1 , слід повернути для належного оформлення органу, який його склав.
Керуючись ст. ст. 7, 256, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Повернути матеріали адміністративної справи, а саме протокол про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 17220 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 17220 КУпАП військовій частині НОМЕР_1 , - для належного оформлення.