Провадження 2-о/557/28/2024
Справа 557/572/24
про залишення заяви без руху
09 квітня 2024 року с-ще Гоща
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Оленич Ю.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Гощанська селищна рада про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,
ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаною вище заявою, в якій просить встановити факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 з 05 листопада 2013 року по 16 квітня 2023 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Перевіривши вищезазначену заяву ОСОБА_1 та додані до неї матеріали, суддя приходить висновку про те, що вона підлягає залишенню без руху.
Відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
За приписами ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право.
Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану.
У порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, про стан, але не спір про право цивільне, так як метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності самого факту, і факт, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення, і мати безспірний характер, оскільки якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз'яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.
З вище наведеного вбачається, що встановлення факту, що має юридичне значення в окремому провадженні можливе при умові, що факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Як зазначено у заяві ОСОБА_1 , встановлення факту її проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 , який проходив військову службу та зник безвісти під час виконання бойового завдання 16 квітня 2023 року, їй необхідне для встановлення статусу члена сім'ї військовослужбовця, для отримання пільг та соціальних виплат відповідно до ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та для отримання спадщини.
Разом з тим, щодо визначення заявником мети встановлення юридичного факту, слід зазначити, що положення ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» регулюють призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця.
З урахуванням положень ст.ст. 16, 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога не призначається і не виплачується у разі безвісно зниклого військовослужбовця.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що за військовослужбовцями, які пропали безвісти в період проходження військової служби, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення. Сім'ям зазначених військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі додаткові та інші види грошового забезпечення, у порядку та в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Грошове забезпечення виплачується таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей.
Статтею 1 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» до близьких родичів та членів сім'ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин віднесено наступних осіб: чоловіка, дружину, батька, матір, вітчима, мачуху, сина, дочку, пасинка, падчерку, рідного брата, рідну сестру, діда, бабу, прадіда, прабабу, внука, внучку, правнука, правнучку, усиновлювача чи усиновленого, опікуна чи піклувальника, особу, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Як убачається із доданої заявником копії cповіщення сім'ї від 25 квітня 2023 року №01/3/1473 третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 на ім'я матері загиблого ОСОБА_2 прийшло сповіщення сім'ї про безвісти зниклого військовослужбовця ОСОБА_3 .
Заявником визначено заінтересованою особою матір ОСОБА_4 - ОСОБА_2 , однак не зазначено та не додано доказів щодо відсутності у військовослужбовця інших родичів та членів сім'ї, або осіб, які перебувають на його утриманні, які також можуть мати право на отримання соціальних виплат та пільг у порядку, передбаченому законодавством України та можуть бути заінтересованими особами.
Крім того, заявник не додала до заяви доказів, які б підтвердили відсутність перебування заявника та зниклої особи в зареєстрованому шлюбі з будь-якою іншою особою за час їх спільного проживання на момент зникнення безвісти ОСОБА_3 .
Зазначені вище недоліки позбавляють суд можливості відкрити провадження за цією справою та призначити її до судового розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
При вирішенні питання про залишення заяви без руху враховується практика Європейського суду з прав людини (рішення Суду у справі «De Geouffre de la Pradelle проти Франції», №12964/87, § 28, від 16 грудня 1992 pоку), де зазначено, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.
За таких обставин, заяву належить залишити без руху, визначивши спосіб усунення названих вище недоліків шляхом подання заяви у новій редакції. Визначений вище недолік має бути усунутий у п'ятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 260, 318 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Гощанська селищна рада про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу залишити без руху і надати заявниці п'ятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків.
У випадку не усунення недоліків у визначений судом термін, заява буде вважатися не поданою та повернута заявниці.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Оленич