Постанова від 28.11.2007 по справі 16/418

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"28" листопада 2007 р.

Справа № 16/418

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Коротченко Л.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 16/418

за адміністративним позовом: Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії, м. Олександрія Кіровоградської області

до відповідача: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Олександрія Кіровоградської області

про стягнення 8 494,28 грн.,

за участю секретаря судового засідання Котенко В.О.

та представників сторін:

від позивача - Бєлєнькая Л.А., довіреність № 24/07-35 від 05.06.07 р.;

від відповідача - участі не брав.

Час прийняття постанови - 10 год. 10 хв.

Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії звернулося до господарського суду Кіровоградської області з адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованості в сумі 8 494,28 грн.

Відповідач в судовому засіданні 28.11.07 р. участі не брав, позов не заперечив, однак про дату, час і місце проведення судового засідання належним чином повідомлений, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення № 2388569 та № 2388224 (а.с. 58, 59).

Відповідно до ч. 2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які не прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача господарський суд встановив наступне.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.01 р. № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків.

Пунктом 4 цього ж Положення, Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо стягнення, з метою накопичення коштів в бюджеті Пенсійного фонду України, у передбаченому законом порядку несплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, та з метою недопущення утворення дефіциту бюджету та використання акумульованих коштів для виплати пенсій одній з самих незахищених верств населення.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.02 р. за № 442/6730 (далі - Положення), управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії є органом Фонду, підвідомчим головному управлінню Фонду в Кіровоградській області, що разом утворюють систему органів Фонду, яке здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення в межах міста.

Згідно п. 6 ч. 2.2 Положення управління контролює надходження збору та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-господарської діяльності платників щодо правильності нарахування і сплати страхових внесків та цільового використання коштів Фонду в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій.

Відповідно до п. 6 та п. 7 ч. 2.3 Положення Управління має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків; застосовувати фінансові санкції, передбачені законом.

Таким чином, управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії, звертаючись із позовом до суду про стягнення заборгованості по виплатах сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, діє як орган державної влади при здійсненні управлінських функцій і відповідно, як суб'єкт владних повноважень.

Відповідно до п. 4 ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.03 р. № 1058-IV (надалі - Закон) страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.

До страхових внесків згідно статті 1 Закону, відносяться кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Згідно п. 2 ст. 20 Закону сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду України.

Відповідно до статей 18, 19, 20 п.п. 1 п. 8 Розділу 15 Закону страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначеному цим Законом, та у розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97, тобто платник нараховує та сплачує страхові внески у встановлений граничний термін за визначеною ставкою відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (до 31.03.2005р. - 32%, з 31.03.2005 р. - 32,3%, з 01.01.2006 р. - 31,8%) від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників і відраховує та перераховує страхові внески від об'єкті оподаткування застрахованих осіб - найманих працівників за ставкою 1-2 % від їх сукупного оподатковуваного доходу.

Згідно з пунктами 6 та 12 ст. 20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий звітний період (календарний місяць), не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період дорівнює 1 календарному місяцю. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Відповідно до п. 2 ст. 106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальником у визначені строки вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків.

2 серпня 2001 року фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Олександрії як платник страхових внесків (заява від 02.08.01 р., а.с. 12).

Відповідно до надісланого позивачем обґрунтованого розрахунку за період з 01.01.05 р. по 01.10.07 р. сума внесків, які належать до сплати фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 становить 16 118,26 грн., однак відповідачем сплачено лише 13 582,92 грн., а тому сума недоїмки становить 2 535,34 грн. (а.с. 55).

Як вбачається із матеріалів судової справи, Управлінням Пенсійного фонду в м. Олександрія сформовано вимогу про сплату боргу у розмірі 2 535,34 грн., а саме: № Ф228 від 01.10.07 р. (а.с. 64).

Вказана вимога отримана відповідачем, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 276565 (а.с. 65).

Крім того, рішенням № 708 від 16.08.07 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду начальник управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії застосував до суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 4 568,08 грн. та нарахував пеню в розмірі 1 390,86 грн. (а.с. 51). Дане рішення отримане відповідачем 22.08.07 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення за № 146003 (а.с. 52) та не оскаржено у встановленому законом порядку.

Таким чином, загальна заборгованість фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 перед управлінням Пенсійного фонду України в м. Олександрії становить 8 494,28 грн., з яких 2 535,34 грн. - заборгованість по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, 4 568,08 грн. - фінансові санкції та 1 390,86 грн. - пені.

Вищезазначена заборгованість повністю підтверджується матеріалами справи, а саме: розрахунками сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (додаток 23), що підлягають сплаті за період з грудня 2004 р. по серпень 2007 р. (а.с. 14-46); рішенням № 708 від 16.08.07 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (а.с. 51); корінцем вимоги № Ф228 від 01.10.07 р. на суму 2 535,34 грн. (а.с. 64).

На день звернення до суду відповідач вказану заборгованість в сумі 8 494,28 грн. не сплатив, у зв'язку з чим Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії звернулося до господарського суду Кіровоградської області з даним адміністративним позовом.

Відповідач не надав суду доказів сплати боргу в сумі 8 494,28 грн., в матеріалах справи вказані докази відсутні, а тому позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.

Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 186, ч.ч. 1-4 ст. 254, п. 6 Розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, адреси: НОМЕР_2, АДРЕСА_1; НОМЕР_2, АДРЕСА_2; НОМЕР_2, АДРЕСА_3) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Олександрії (НОМЕР_2, Кіровоградська область, м. Олександрія, пл. Леніна, 8, р/р 256053011220 ВАТ "Державний ощадний банк" МФО 323475) заборгованість в сумі 8 494,28 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Копії постанови надіслати сторонам у справі.

Суддя

Л. С. Коротченко