Справа № 509/1810/24
10 квітня 2024 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі :
головуючого судді Гандзій Д.М.,
при секретарі Задеряка Г.М.
розглянувши в закритому судовому засіданні в залі суду в смт. Овідіополі, цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб : ОСОБА_2 та Овідіопольського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
27 березня 2024 року, ОСОБА_1 звернувся до суду з вищеназваною заявою, в якій просив суд встановити факт смерті свого батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Білогорськ, АРК, Україна, допустивши негайне виконання рішення, що необхідно йому для реєстрації факту смерті на тимчасово окупованій території України та оформлення своїх спадкових прав після смерті батька з посиланням на ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» з підстав відсутності у нього документу, встановленої форми про смерть батька на території України, що підтверджується довідкою про смерть № С-00269 від 27.02.2024 р. «білогорським РВЗАЦС департаменту ЗАЦС мінюсту РК» та свідоцтвом про смерть від цієї ж дати, виданого цією ж незаконною установою та відповідно до «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22 грудня 2022 року (із змінами відповідно Наказу № 30 від 05 лютого 2024 року) - вся територія Автономної Республіки Крим та вся територія Олешківської міської територіальної громади Херсонської області віднесені до тимчасово окупованих територій.
Заявник в судове засідання не з'явився, надіславши до суду письмову заяву, в якій підтримав свою заяву про встановлення факту смерті свого батька на тимчасово окупованій території України та проханням про слухання справи без його участі (а.с. 23).
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з?явилась, надіславши до суду клопотання, в якому визнала доводи заяви свого сина ОСОБА_1 щодо встановлення факту смерті його батька та її чоловіка ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території України та проханням про слухання справи без її участі (а.с. 24).
Представник заінтересованої особи Овідіопольського ВДРАЦС в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, згідно відмітки про вручення ухвали суду та матеріалів справи, причини своєї неявки суду не повідомив, заяви про слухання справи за його відсутності суду не надав (а.с. 22).
Дослідивши письмові докази у справі, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦПК України - заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Відповідно до «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22 грудня 2022 року (із змінами відповідно Наказу № 30 від 05 лютого 2024 року) - вся територія Автономної Республіки Крим та вся територія Олешківської міської територіальної громади Херсонської області віднесені до тимчасово окупованих територій.
Згідно з ч.ч. 1,2 ст. 4, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими ч. 2 цієї статті є недійсним і не створює правових наслідків.
У відповідності до пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», розпорядженням № 1275-р від 2 грудня 2015 р. Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, в додатках до якого передбачене м. Донецьк.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закон поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою.
За приписами п. 5 «Правил державної реєстрації актів цивільного стану», затверджених Наказом Мінюста від 18.10.2000 р. № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006р. № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006р. за № 1150/13024.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено: «1. Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. 2. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. 3. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків». Пунктом 3 Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мінюста від 18.10.2000р. № 52/5 передбачено: «У зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території».
Пунктом 2 частини 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація смерті фізичної особи проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Законом України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» від 4 лютого 2016 року № 990-VIII Цивільний процесуальний кодекс України доповнено ст. 257-1, згідно якої вбачається, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи».
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ підготовив та направив головам апеляційних судів областей, Апеляційного суду м. Києва інформаційний лист про окремі питання застосування вказаного закону, в якому зокрема йдеться про те, що Постанова ВРУ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 № 254-VIII не містить чіткого та вичерпного переліку назв населених пунктів Донецької та Луганської областей, які визнаються тимчасово окупованою територією України.
Оскільки норми статті 317 ЦПК України спрямовані на забезпечення прав осіб, які проживають на території, де органи ДРАЦС не здійснюють свою діяльність, тимчасово окупованою територією слід вважати населені пункти, визначені Розпорядженням КМУ від 07.11.2014 р. № 1085-р.
Що стосується можливості при розгляді заяв прийняття судом до уваги документів, виданих органами та установами (лікарняними закладами), які знаходяться на окупованій території, ВССУ зазначив, що відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Поряд з цим, відповідно до практики ЄСПЛ, Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії - не можуть визнаватись недійсними всі документи, видані на окупованій територій, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Це стосується реєстрації смертей, народжень, шлюбів.
ВССУ зазначив, що, враховуючи ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку при розгляді справ в порядку статті 317 ЦПК.
Суд встановив і це підтверджується матеріалам справи, що заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Херсоні та його батьками є ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 5-10).
З заяви вбачається, що до війни з рашистською педерацією, сім?я заявника проживала у м. Олешкі (м. Цюрупінськ) Херсонської області у належному батькам будинку під АДРЕСА_1 .
З досягненням пенсійного віку батьки заявника стали пенсіонерами за віком і як громадяни України отримували від держави пенсійне забезпечення (а.с. 11,12).
Після початку агресії рашистської педерації проти України - м. Олешкі тимчасово опинилося під рашистською окупацією, а заявник залишив Херсонську область, переїхавши на «материкову» частину України, набувши статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) з реєстрацією у кв. АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою ЦНАП Овідіопольської селищної Ради від 04.05.2022р. №5152-7001131990 про взяття на облік в якості ВПО (а.с. 13).
Батько заявника ОСОБА_3 був хворою людиною та лікувався у лікарні м. Олешкі (а.с. 14).
Згодом, стан здооров?я батька заявника погіршився, оскільки у Олешківській ЦРЛ йому не змогли надати адекватне лікування, то його транспортували до лікарні у м. Білогорськ, який знаходиться у Автономної республіці Крим, де 25.02.2024 р. він помер, що підтверджено довідкою про смерть №С-00269 виданої 27.02.2024 р. виданої незаконним органом - білогорським РВЗАЦС департаменту ЗАЦС міністерства юстиції республіки крим (а.с. 15).
Цією ж незаконною установою, яка була створена рашистською педерацією на території АР Крим 27.02.2024 р. матері заявника ОСОБА_2 було видано свідоцтво про смерть ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 16).
На другий день 28.02.2024р. тіло батька заявника було піддане кремації (а.с. 17).
Таким чином батько заявника - ОСОБА_3 громадянин України помер на території України, яка тимчасово опинилася під окупацією рашистських військ.
З заяви випливає, що після поховання батька заявника, його матір ОСОБА_2 за допомогою міжнародної організації виїхала із окупованої території України і приїхала до свого сина (заявника) в смт. Овідіополь, де вони разом з нею стали проживати в буд. АДРЕСА_3 .
Мати була взята на облік як внутрішньо переміщена особа і її місце мешкання було зареєстроване у вказаному будинку, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації №5125-7001982185 від 16.03.2024 р.
Згідно п. 7 ч.1 ст. 1-1 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» під тимчасово окупованою рашистською педерацією території України розуміється частини території України, в межах яких збройні формування рашистської педерації та її окупаційна адміністрація незаконно встановили та здійснюють фактичний терористичний контроль з метою встановлення своєї окупаційної адміністрації.
Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку не передбаченому законодавством України, а тому будь які документи видані ними не створюють правових наслідків.
Таким чином, недійсність виданих установами рашистської педерації документів в тому числі і свідоцтва про смерть батька встановлена вказаним Законом України, так як органи, які їх видали створені у порядку, який не передбачений діючим законодавством України.
З метою отримання дійсного свідоцтва про смерть батька, заявник звернувся до Овідіопольського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса), де йому було відмовлено у видачі свідоцтва про смерть батька з вищевказаних обставин і рекомендацією звернення до суду для встановлення факту смерті батька на тимчасово окупованій території України, що потрібно заявнику для реалізації своїх спадкових прав, як спадкоємця свого батька, який був громадянином України та помер на тимчасово окупованій території України.
З наведених підстав суд приходить до висновку, що заява обґрунтована і підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 315-319 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд, -
1. Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб : ОСОБА_2 та Овідіопольського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
2. Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Херсона, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 на тимчасово окупованій території України : м. Білогорськ, АРК ;
3. Допустити негайне виконання даного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 30 денний строк з дня проголошення рішення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст судового рішення виготовлено та підписано 10.04.2024 р.
Суддя Гандзій Д.М.