Справа №521/1996/24
Номер провадження 3/521/2969/24
09 квітня 2024 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеса Поліщук І.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з УПП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 173, 185 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 849636 від 15.01.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , о 09 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , гр. знаходячись у під'їзді будинку, виражався нецезурною лайкою, погрожував, стукав у двері відносно громадянки ОСОБА_2 , внаслідок чого порушував громадський порядок і спокій громадян.
Дії гр. ОСОБА_1 кваліфіковані за як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 849637 від 15.01.2024 гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15.01.2024 року близько 09 години 00 хв. за адресою: м. Одеса, вул. Генерала Петрова 76 знаходячись у громадському місці, а саме у під'їзді будинку не виконував закону вимогу поліції про припинення правопорушення, а саме дрібного хуліганства у формі нецензурної лайки.
Дії гр. ОСОБА_1 кваліфіковані як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП.
Відповідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а тому, суддя вважає за можливе об'єднати адміністративну справу № 521/1996/24 провадження №3/521/2969/24 (на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 849636 від 15.01.2024) та адміністративну справу № 521/1997/24 провадження 3/521/2970/24 (на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 849637 від 15.01.2024) щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 173, 185 КУпАП, в одне провадження, присвоївши справі №521/1996/24 провадження №3/521/2969/24.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, а саме шляхом направлення судової повістки на адресу, яка зазначена в протоколі про адміністративне правопорушення. Про причини неявки суду не повідомив.
Слід зазначити, що у рішенні ЄСПЛ від 03.04.2008р. «Пономарьов проти України» суд вказав, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. Крім того, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Верховним Судом в п. 34 постанови від 12 березня 2019 року по справі №910/9836/18 також зазначено, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду є обов'язком не тільки для держави, а й в осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
В рішенні першої дисциплінарної палати Вищої Ради правосуддя від 25.01.2019 року № 194/1дп/15-19 зазначено, що з огляду на принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суди мають проводити розгляд справ за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Справа перебуває у провадженні суду з 14.02.2024 р. ОСОБА_1 добре відомо про складання на нього вказаних вище протоколів про адміністративне правопорушення та про направлення їх на розгляд до Малиновського районного суду м. Одеси. При цьому, суд ураховує те, що останній до суду не з'явився, ходом руху справи не цікавився, будь-яких клопотань до суду не подавав.
Відповідно до положень ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Положеннями ст. 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зі змісту ст. 9 КУпАП слідує, що адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
Диспозицією статті 173 КУпАП передбачена відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Статтею 185 КУпАП передбачено відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що дії ОСОБА_1 кваліфіковані вірно, оскільки він вчинив дрібне хуліганство та проявив непокору працівнику поліції, та вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 173, 185 КУпАП, підтверджена наявними в матеріалах справи та дослідженими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 849636 від 15.01.2024; протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 849637 від 15.01.2024; заявою ОСОБА_2 від 15.01.2024 року; письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 15.01.2024 року; протоколом серії АА№ 018241 від 15.01.2024 року.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
При призначенні покарання, суддя відповідно до ст. 33 КУпАП враховує характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення та особу правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що обтяжують і пом'якшують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення ОСОБА_1 згідно ст. 34 КУпАП суд визнає щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, судом не встановлено.
Згідно з положеннями ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи вищенаведене, з урахуванням того, що події, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення, відбуваються в одному місці, в один і той же час, на підставі положень ст. 36 КУпАП, суд дійшов висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме: ст. 185 КУпАП у виді штрафу в дохід держави в розмірі п'ятнадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті становить 255 (двісті п'ятдесят п'ять) гривень.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01.01.2024 року складає 605,60 грн.
Доказів того, що ОСОБА_1 відноситься до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору суду не надано, а відтак, з нього належить стягнути судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) копійок.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 36,40-1,173,185, 245,252,280,283, ст. 284ч. 1 п. 1 КУпАП, п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України "Про судовий збір",
Об'єднати в одне провадження адміністративну справу: № 521/1996/24 провадження №3/521/2969/24 (на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 849636 від 15.01.2024) та адміністративну справу № 521/1998/24 провадження 3/521/2970/24 (на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 849637 від 15.01.2024) щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 173, 185 КУпАП, в одне провадження, присвоївши справі №521/1996/24 провадження №3/521/2969/24.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст. 173, 185 КУпАП та призначити йому стягнення:
- за ст. 173 КУпАП - у вигляді штрафу у розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті становить 51 (п'ятдесят одна) гривня;
- за ст. 185 КУпАП - у вигляді штрафу у розмірі п'ятнадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті становить 255 (двісті п'ятдесят п'ять) гривень.
На підставі ст. 36 КУпАП остаточно призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятнадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті становить 255 (двісті п'ятдесят п'ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: І.О. Поліщук