ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
№ 3/473
27.11.07
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пателі Лізинг»
До Київської міської ради (відповідач 1)
Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу
Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
(відповідач 2)
Про визнання права на земельну ділянку, укладення договору оренди
земельної ділянки і його державної реєстрації
Суддя Сівакова В.В.
Представники:
від позивача Коваленко В.Є.- по дов. № 9211/07 від 12.11.2007
від відповідача 1 Колодрубський О.О. -по дов. № 225-КР-1258 від 15.10.2007
від відповідача 2 Колодрубський О.О. -по дов. № 06-34/31173 від 01.11.2006
У засіданні брали участь
Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 14.11.2007 оголошувалась перерва.
На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Пателі Лізинг» Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про визнання права на земельну ділянку та укладення договору оренди земельної ділянки і його державної реєстрації.
Позивач у позові та своїх поясненнях зазначає, що ним вчинено всі необхідні дії для прийняття Київською міською радою рішення про укладення оренди земельної ділянки. Зазначає, що звернувся до Київської міської ради з клопотанням № К-1991 від 15.07.2004 та одержав згоду Київської міської ради №Д-0987 від 11.02.2004 на розроблення проекту відведення земельної ділянки на розі вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі для будівництва житлово-офісного комплексу з вбудованими приміщеннями громадського харчування та підземним паркінгом. На підставі згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки за замовленням позивача товариством з обмеженою відповідальністю «Транспроект-1»розроблено проект відведення земельної ділянки для будівництва житлово-офісного комплексу з вбудованими приміщеннями громадського харчування та підземним паркінгом на розі вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі, який відповідно до ч. 6 ст. 123 ЗК України погоджено з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини та по якому одержано висновок державної землевпорядної експертизи. Позивач зазначає, що Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) підготовлено проект рішення Київської міської ради «Про передачу земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Пателі Лізинг»для будівництва житлово-офісного комплексу з вбудованими приміщеннями громадського харчування та підземним паркінгом на розі вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі». Вказаний проект рішення погоджено головою постійної комісії Київради з питань землекористування 26.09.2005, головою постійної комісії Київради з питань містобудування 10.10.2005. Однак, з невідомих позивачу причин Київською міською радою рішення щодо передачі йому в оренду земельної ділянки не приймається та проект договору оренди земельної ділянки, який направлено на адресу Київської міської ради та підписаний з боку позивача Київською міською радою не розглянуто та не підписано і зауважень щодо нього не висунуто, внаслідок чого вважає що порушено його право на одержання в оренду земельної ділянки в установленому законодавством порядку.
Відповідач 1 проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до ст. 116 ЗК України юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Відповідно до п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Згідно ст. 1 ЗУ «Про оренду землі»та ст. 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відповідно до ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Відповідно до ст. 125 ЗК України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Київською міською радою рішення про передачу позивачу в оренду земельної ділянки на перетині вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі м. Києва для будівництва житлово-офісного комплексу з вбудованими приміщеннями громадського харчування та підземним паркінгом не прийнято, а отже відсутні підстави для укладення договору оренди земельної ділянки. Крім того, вказує, що згідно зі ст. 16 ЗУ «Про оренду землі»договір оренди земельної ділянки може бути укладений лише за взаємним волевиявленням сторін Згідно ч. 4 ст. 202 ЦК України двостороннім правочином є погоджена дія двох сторін. Відповідно до вимог ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору. Вимогами, передбаченими ч. 3 ст. 203 ЦК України, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. На даний час договір оренди земельної ділянки на перетині вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі м. Києва Київською міською радою в особі Київського міського голови не підписаний, тобто відсутнє волевиявлення однієї із сторін договору.
Відповідач 2 проти позову заперечує. Зазначає, що прав позивача не порушував, оскільки останній або його представник з належним чином оформленою довіреністю та з підписаним обома сторонами договором оренди земельної ділянки на розі вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі м. Києва з приводу державної реєстрації зазначеного договору оренди земельної ділянки не звертався та не відмовляв позивачу в реєстрації такого договору.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва
Стаття 116 Земельного кодексу України визначає, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської рад у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.
Статтею 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Статтею 16 Закону України «Про оренду землі»визначено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Згідно з частинами 1 та 3 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Згідно частин 3 та 5 ст. 123 Земельного кодексу України юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Частиною 6 ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сесії міські ради вирішують питання регулювання земельних відносин.
Частиною 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць.
Позивач звернувся до Київської міської ради з клопотанням № К-1991 від 15.07.2004 про передачу йому в оренду на 5 років земельної ділянки на розі вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі м. Києва орієнтовним розміром 0,6 га для будівництва житлово-офісного комплексу з вбудованими приміщеннями громадського харчування та підземним паркінгом.
На підставі зазначеного клопотання Київським міським головою надано згоду Д-0987 від 11.02.2004 на розроблення проекту відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 0,492 га на розі вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі м. Києва для будівництва житлово-офісного комплексу з вбудованими приміщеннями громадського харчування та підземним паркінгом в оренду строком на 5 років.
На підставі зазначеної згоди за замовленням позивача товариством з обмеженою відповідальністю «Транспроект-1»розроблено проект відведення земельної ділянки розміром 0,37 га на розі вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі м. Києва для будівництва житлово-офісного комплексу з вбудованими приміщеннями громадського харчування та підземним паркінгом в оренду строком на 5 років.
Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджено, в порядку встановленому ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України, Головним управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища (висновок від 07.06.2005 № 19-4653); Київською міською санепідстанцією (висновок від 13.04.2005 № 2531); Державним управління екології та природних ресурсів в м. Києві (висновок від 04.07.2005 № 06-6-25/3344); Головним управлінням культури, мистецтв та охорони культурної спадщини (висновок від 04.05.2005 № 001-09/2449); Державною службою охорони культурної спадщини (висновок від 10.06.2005 № 22-2093/85); Київським міським головним управління земельних ресурсів Держкомзему України (висновок від 28.09.2005 № 09-02-4/2533); Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (висновок від 21.09.2005 № 03-52/1047) та одержано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи (висновок Київського міського головного управління земельних ресурсів Держкомзему України від 28.09.2005 № 07-53).
Порядок підготовки проекту рішення та розгляд Київською міською радою питання про надання у користування земельних ділянок, визначено главою 5 (ст.ст. 20 - 25) Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішення Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867.
Згідно ст. 20 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки після отримання висновку землевпорядної експертизи, подається землевпорядною організацією до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) для підготовки проекту рішення Київської міської ради.
В червні 2005 року товариством з обмеженою відповідальністю «Транспроект-1»забезпечено передачу проекту відведення зазначеної земельної ділянки в установленому порядку до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) для підготовки проекту рішення Київської міської ради та його передачі на розгляд сесії Київської міської ради.
В вересні 2005 року Головним управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на підставі проекту відведення земельної ділянки підготовлено проект рішення Київської міської ради «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Пателі Лізинг»для будівництва житлово-офісного комплексу з вбудованими приміщеннями громадського харчування та підземним паркінгом на розі вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі».
Вказаний проект рішення Київської міської ради за поданням Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) від 09.09.2005 погоджено головою постійної комісії Київради з питань землекористування 26.09.2005, головою постійної комісії Київради з питань містобудування 10.10.2005.
Відповідно до ст. 24 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві», встановлено, що проект рішення Київради після ухвалення постійною комісією Київради з питань містобудування та землекористування висновку з цього питання відповідно до Регламенту Київради подається до президії Київради для внесення на розгляд на найближчому пленарному засіданні Київради.
Відповідачем 1 порушено норми ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України та ст.ст. 26, 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»щодо порядку та строків прийняття рішення про передачу Позивачу в оренду земельної ділянки.
Статтею 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами. Підстави, види і порядок відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно зі ст. 5 Земельного кодексу України земельне законодавство базується, зокрема на принципі забезпечення гарантій прав на землю.
Відповідно до частини 1 ст. 23 Господарського кодексу України органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, іншими законами.
Частинами 6 та 7 та ст. 23 Господарського кодексу України передбачено, що органи, посадові та службові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед суб'єктами господарювання, підстави, види і порядок якої визначаються Конституцією України та законом. Спори про поновлення порушених прав суб'єктів господарювання та відшкодування завданої їм шкоди внаслідок рішень, дій чи бездіяльності органів, посадових або службових осіб місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень вирішуються в судовому порядку.
Частиною 9 ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Стаття 20 Господарського кодексу України визначає, що кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема визнання наявності або відсутності прав та іншими способами, передбаченими законом.
Відповідно до ст. 10 Господарсько процесуального кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду.
Частиною 1 ст. 181 Господарського кодексу України встановлено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Частина 2 ст. 181 Господарського кодексу України передбачає, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Частина 3 ст. 181 Господарського кодексу України визначає, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини 1 цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Відповідно до ч. 4 ст. 181 Господарського кодексу України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у 20-ти денний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Позивач листом від 12.09.2007 № 63-09/07 направив на адресу Київської міської ради проект договору оренди земельної ділянки, який підписано та скріплено печаткою з боку позивача, однак зазначений проект договору Київською міською радою залишено без розгляду, а доказів його підписання чи направлення Київською міською радою на адресу позивача зауважень до проекту договору відповідачами суду не надано.
Відповідач 2 листом від 23.10.2007 № 05-351/34725 повідомив позивача, що за дорученням заступника міського голови-секретаря Київради від 14.09.2007 № 33963 лист позивача від 12.09.2007 № 63-09/07 розглянуто та оскільки Київською міською радою рішення про передачу позивачу в оренду земельної ділянки не прийнято то підстав для укладення договору оренди немає та питання про реєстрацію договору оренди земельної ділянки буде вирішено після його підписання позивачем та відповідачем 1 у встановленому порядку.
Отже, суд приходить до висновку, що Київська міська рада своєю бездіяльністю щодо розгляду питання про передачу в оренду земельної ділянки порушили права позивач на одержання земельної ділянки в оренду в порядку встановленому чинним законодавством України, оскільки з боку позивача вчинено всі необхідні дії, передбачені чинним законодавством України на набуття права користування земельною ділянкою.
Стосовно вимог до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), то відповідно до ст.ст. 18, 20 Закону України «Про оренду землі»укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації та набирає чинності після його державної реєстрації.
Стаття 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Також, відповідно до рішення Київської міської ради від 29.05.2003 № 433/593 «Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві»Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту «з»статті 9 та пункту «є»статті 184 Земельного кодексу України.
Частиною 1 ст. 187 Господарського кодексу України передбачено, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Частиною 2 ст. 187 Господарського кодексу України визначено, що день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати право Товариства з обмеженою відповідальністю «Пателі Лізинг»(04071, м. Київ, вул. Костянтинівська, 10, код ЄДРПОУ 32072825) на оренду земельної ділянки на розі вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі м. Києва на умовах погодженого проекту відведення земельної ділянки для будівництва житлово-офісного комплексу з вбудованими приміщеннями громадського харчування та підземним паркінгом.
3. Вважати укладеним, з дня набрання рішенням суду законної сили, договір оренди земельної ділянки для будівництва житлово-офісного комплексу з вбудованими приміщеннями громадського харчування та підземним паркінгом на розі вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі м. Києва між товариством з обмеженою відповідальністю «Пателі Лізинг»і Київською міською радою в редакції, яка підписана товариством з обмеженою відповідальністю «Пателі Лізинг»та відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, та переданою дану земельну ділянку на умовах, викладених у договорі, а саме:
«ДОГОВІР
оренди земельної ділянки
Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) -далі у тексті -«Орендодавець», в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»-з однієї сторони, та товариство з обмеженою відповідальністю «Пателі лізинг»(04071, м. Київ, вул. Костянтинівська, 10, нежилі прим. №38, ІІ поверх, Подільською районною у місті Києві державною адміністрацією 22.07.2002 р. за №1 071 120 0000 002478) -далі у тексті -«Орендар», в особі директора Пашели Світлани Миколаївни, що діє на підставі Статуту, - з другої сторони, уклали договір оренди земельної ділянки (далі у тексті -Договір) про нижченаведене:
1. Предмет Договору
1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі -об'єкт оренди або земельна ділянка), визначену цим Договором.
2. Об'єкт оренди
2.1. Об'єктом оренди відповідно до цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками:
- місце розташування -перетин вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі м. Києва;
- розмір -4589 (чотири тисячі п'ятсот вісімдесят дев'ять) кв. м.;
- цільове призначення -для будівництва житлово-офісного комплексу з вбудованими приміщеннями громадського харчування та підземним паркінгом;
- кадастровий номер - 8 000 000 000:85:169:0001
2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки - згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
2.3. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
3. Строк дії Договору
3.1. Договір укладено на 5 (п'ять) років.
4. Орендна плата
4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.
4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянку, відповідно до рішення Київради від 21 грудня 2000 року №118/1095 «Про орендну плату за землю в м. Києві» встановлюється у розмірі 1,5 (одна ціла та п'ять десятих) відсотків від її нормативної грошової оцінки.
4.3. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.
4.4. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
4.5. Орендна плата вноситься Орендарем за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33218812700008, КЕКД 13050200 у ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: УДК в Подільському р-ні м. Києва, ідентифікаційний код 26077939. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що пов'язані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.
4.6. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.
4.7. Розмір орендної плати може переглядатись у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.
4.8. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
4.9. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельної ділянки.
5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо
використання земельної ділянки
5.1. Умови збереження стану об'єкта оренди:
- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту відведення Земельної ділянки у зв'язку зі зміною цільового призначення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту відведення сплачує Орендар;
5.2. Обмеження та сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.
6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
6.1. Земельна ділянка є переданою з моменту державної реєстрації цього Договору.
6.2. Право на оренду Земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.
7. Умови повернення земельної ділянки
7.1. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
8. Права та обов'язки Сторін
8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;
- дотримання місцевих правил забудови;
- своєчасного внесення орендної плати;
- дострокового розірвання цього Договору;
- відшкодування понесених збитків, в тому числі не отриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.
8.2. Орендодавець зобов'язаний:
- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися земельною ділянкою;
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.
8.3. Орендар має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;
- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;
- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору;
- переважне право на купівлю Земельної ділянки у разі її продажу.
8.4. Орендар зобов'язаний:
- приступати до використання земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору та державної реєстрації Договору;
- завершити забудову земельної ділянки, в строки встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку;
- використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;
- своєчасно вносити орендну плату;
- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представнику контролюючих органів;
- повернути Земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;
- у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельної ділянки про сплату орендної плати;
- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, реконструкції та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, розміщених у межах земельної ділянки;
- питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;
- питання пайової участі вирішити до початку будівництва відповідно до рішення Київради від 27.02.2003 №271/431 «Про пайову участь (внески) інвесторів (забудовників) у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Києва»(із змінами та доповненнями, внесеними рішеннями Київради від 12.02.2004 №14/123 а від 28.12.2004 №1051/2461);
- питання відшкодування відновлюючої вартості зелених насаджень (акт обстеження зелених насаджень від 16.02.2005 №17) та інші майново-правові питання вирішувати в установленому порядку;
- виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 07.06.2005 №19-4653, Київської міської санепідемстанції від 13.04.2005 №2531, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 04.07.2005 №06-06-25/3344, Головного управління культури, мистецтв та охорони культурної спадщини від 15.02.2005 №001-09/698, Інституту археології НАН України від 02.02.2004 №23-4а-125/01;
- передати Головному управлінню житлового забезпечення виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) 5% загальної площі будинку (крім службової) на підставі п. 65 рішення Київської міської ради від 28.12.2004 №1050/2460 «Про бюджет м. Києва на 2005 рік»;
- відповідно до рішення Київської міської ради від 28.12.2004 №1050/2460 «Про бюджет м. Києва на 2005 рік»сплатити до цільового фонду спеціального фонду міського бюджету міста Києва у термін не пізніше одного місяця з моменту здачі в експлуатацію збудованої житлової площі кошти у розмірі 5% витрат з будівництва загальної площі цих житлових будинків, виходячи з опосередкованої вартості спорудження житла, установленої Державним комітетом України з будівництва та архітектури для міста Києва станом на 1 січня 2005 року;
- проектом будівництва житлового будинку передбачити місця постійного зберігання автотранспорту (крім відкритих автостоянок) у кількості, не меншій за кількість квартир у цьому будинку;
- у складі проекту будівництва виконати розрахунки щодо забезпеченості населення об'єктами соціальної сфери (дитячі дошкільні заклади, загальноосвітні школи об'єкти охорони здоров'я тощо), передбачити їх розміщення та будівництво одночасно із спорудженням житлового будинку;
-у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельної ділянки.
8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обов'язки, визначені законодавством України.
9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе орендар.
10. Страхування об'єкта оренди
Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.
11. Зміна умов договору та припинення і поновлення Договору
11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.
11.2. Витрати, пов'язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.
11.3.Договір оренди припиняється в разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;
- поєднання в одній особі власника Земельної ділянки та орендаря;
- ліквідації юридичної особи -орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
11.4. Припинення Договору шляхом розірвання.
Договір може бути розірваний:
- за взаємною згодою сторін;
- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;
- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі коли Орендар використовує земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), порушення строків завершення забудови Земельної ділянки, встановлених п.8.4 Договору, здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування земельною ділянкою третім особам;
11.5. Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов'язків, визначених у пунктах 8.4 та 5.1 цього Договору.
11.6. Розірвання цього Договору не потребує укладення додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття Орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.
11.7. Поновлення Договору:
- Після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
- У разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов'язку щодо умов повернення Орендодавцеві земельної ділянки Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.
11.9.Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору та вирішення спорів
12.1. У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.
12.2. У разі невиконання орендарем умов цього Договору та обов'язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.
12.3. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
12.4. Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.
13. Суборенда земельної ділянки
13.1. Орендар має право передати земельну ділянку або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.
13.2. Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі земельної ділянки або її частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.
13.3.Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.
14. Прикінцеві положення
14.1. Цей Договір складений у двох примірниках. Один примірник -для зберігання у Орендаря, один -для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
14.2. Невід'ємною частиною цього Договору є:
- план земельної ділянки;
- кадастровий план земельної ділянки;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
- акт приймання-передачі земельної ділянки.
Орендодавець - Київрада
Орендар - ТОВ «Пателі Лізинг»
4. Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код ЄДРПОУ 26199097) зареєструвати договір оренди земельної ділянки на розі вул. Червонопільської та пров. Бестужева у Подільському районі м. Києва з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, між орендодавцем -Київською міською радою та орендарем -Товариством з обмеженою відповідальністю «Пателі Лізинг» у встановленому порядку.
5. Стягнути з Київської міської ради (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Пателі Лізинг»(04071, м. Київ, вул. Костянтинівська, 10, код ЄДРПОУ 32072825) 170 (сто сімдесят) грн. витрат по сплаті державного мита та 59 (п'ятдесят дев'ять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
6. Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код ЄДРПОУ 26199097) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Пателі Лізинг»(04071, м. Київ, вул. Костянтинівська, 10, код ЄДРПОУ 32072825) 85 (вісімдесят п'ять) грн. витрат по сплаті державного мита та 59 (п'ятдесят дев'ять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Суддя
В.В. Сівакова