08 квітня 2024 рокуЛьвівСправа № 460/21885/23 пров. № А/857/608/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Онишкевича Т.В.,
суддів Сеника Р.П., Судової-Хомюк Н.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій,
суддя у І інстанції Гресько О.Р.,
час ухвалення рішення не зазначено,
місце ухвалення рішення м. Рівне,
дата складення повного тексту рішення 11 грудня 2023 року,
У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області), яка полягає у відмові провести перерахунок з 17 травня 2022 року його пенсії у розмірі 80% середньої заробітної плати відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок з 17 травня 2022 року пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% його середньої заробітної плати відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та здійснити виплату пенсії.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2023 року у справі № 460/21885/23, ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, вказаний позов було задоволено повністю.
При цьому суд першої інстанції виходив із того, що оскільки позивач відпрацював на підземних роботах у шахті за Списком № 1 понад 15 років, то він має право на обчислення своєї пенсії за віком з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” щодо мінімального розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям.
Водночас, відповідачем при призначенні пенсії позивачу за віком на пільгових умовах і обчисленні її розміру не застосовано ці норми, що є порушенням прав позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому законом.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не застосовано при обчисленні з 17 травня 2022 року розміру пенсії за віком позивачу обов'язкові для виконання приписи статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” та абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
У апеляційному порядку рішення суду першої інстанції оскаржено відповідачем, який у своїй скарзі просив скасувати рішення суду та прийняти нове про відмову в задоволенні позову.
На обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що при винесені рішення суд першої інстанції не враховано рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2023 року у справі № 460/49649/22, на підставі якого було позивачу призначено пенсію визначену частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При виконанні рішення суду пенсійним органом зараховано до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком №1, періоду роботи з 25 листопада 2010 року по 31 березня 2022 року, що становить 11 років 04 місяці 07 днів. Таким чином, для здійснення перерахунку пенсії позивачу у розмірі 80% його середньої заробітної плати відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» позивачу не вистачає 15 років необхідного пільгового стажу за Списком №1.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається у порядку письмового провадження.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення поданої апеляційної скарги, виходячи із такого.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується відповідною довідкою, та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2023 року у справі № 460/49649/22, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 квітня 2023 року, визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 26 травня 2022 року №172850016159 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано ГУ ПФУ в Рівненській області зарахувати до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на призначення пенсії за Списком №1, ОСОБА_1 період роботи з 25 листопада 2010 року по 31 березня 2022 року у повному обсязі та призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 17 травня 2022 року.
На виконання вказаного рішення суду з 17 травня 2022 року позивачу призначено пенсію на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
На підставі звернення позивача листом від 03 липня 2023 року №25168-22580/К-02/8-1700/23 відповідач повідомив, що розмір пенсії позивача визначений відповідно до статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. При визначені розміру пенсії відповідач не врахував положення статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, чим порушив право позивача на пенсійне забезпечення.
17 липня 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 17 травня 2022 у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Листом від 15 серпня 2023 року №29255-26633/К-02/8-1700/23 відповідач зазначив, що враховуючи вимоги статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для обчислення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 позивачу враховано стаж 35 років 10 місяців 9 днів (24 роки 10 місяців 9 днів - фактичний стаж + 11 років за кожний повний рік роботи за Списком № 1). Коефіцієнт страхового стажу, визначений з урахуванням вартості оцінки одного року страхового стажу 1 % відповідно до статті 25 Закону, становить 0,35833 ((35 років х 12 місяців + 10 місяців) х 1% ): 100 % х 12)).
З 17 травня 2022 року розмір пенсії, визначений з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, відповідно до статті 27 Закону, становить 8431,39 грн (23529,68 грн х 0,35833 - коефіцієнт страхового стажу). Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2023 року у справі № 460/49649/22 виконано в межах покладених зобов'язань. Враховуючи викладене, відсутні підстави для задоволення вимог, викладених ОСОБА_1 у зверненні.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду із позовом, що розглядається.
Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції даного публічно-правового спору оскаржуваним рішенням та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Відповідно до частини 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Частиною 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до частини 2 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Згідно з приписами частини 3 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як визначено статтею 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-ІV), пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Частиною 1 статті 27 Закону № 1058-ІV наведено формулу розрахунку розміру пенсії за віком: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону № 1058-ІV, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з частинами 4, 6 статті 28 Закону № 1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою-третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Різниця між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого і третього частини першої, частини третьої цієї статті, та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 цього Закону, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Як передбачено статтею 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” (далі - Закон № 345-VІ), дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VІ встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Таким чином, як вірно зазначено судом першої інстанції, саме Законом № 345-VІ передбачено особливості обрахування розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям та такий розмір встановлено у 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Ці положення поширюються на працівників, зазначених у Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, тобто, які були зайняті повний робочий день саме на підземних роботах.
Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону № 345-VІ та абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058-ІV є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону.
Як встановлено судом першої інстанції, пенсійним органом позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058-ІV.
Відповідно до частини 3 статті 114 вказаного Закону працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Отже, обов'язковою умовою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до норм Закону № 1058-ІV є наявність необхідного страхового стажу (в тому числі пільгового) та досягнення особою визначеного законодавством пенсійного віку.
Таким чином, як вірно виснував суд першої інстанції, призначаючи позивачу пенсію на підставі вимог частини 3 статті 114 Закону № 1058-ІV ГУ ПФУ в Рівненській області підтвердило наявність у позивача необхідного страхового стажу (в тому числі пільгового). Оскільки позивач відпрацював на підземних роботах у шахті за Списком № 1 понад 15 років, то він має право на обчислення своєї пенсії за віком з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону № 345-VІ та абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону № 1058-ІV щодо мінімального розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям.
Підсумовуючи наведене, на переконання апеляційного суду, доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи фактичних обставин, які б були безпідставно залишені без розгляду судом першої інстанції.
Порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права поза межами вимог апелянта та доводів, викладених у апеляційній скарзі, у ході апеляційного розгляду справи встановлено не було.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи цей публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.
Підстав для зміни розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду справи у відповідності до вимог частини 6 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України немає.
Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2023 року у справі № 460/21885/23 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції лише у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т. В. Онишкевич
судді Р. П. Сеник
Н. М. Судова-Хомюк