Постанова від 08.04.2024 по справі 560/22152/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/22152/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Салюк П.І.

Суддя-доповідач - Мацький Є.М.

08 квітня 2024 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мацького Є.М.

суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. В грудні 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просила:

1.1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, а саме: перерахунку понаднормового стажу у розмірі 1 відсотку розміру пенсії за віком за кожний рік страхового стажу понад 20 років відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка діяла на момент виникнення права на пенсію;

1.2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , а саме: перерахувати понаднормовий стаж у розмірі 1 відсотку розміру пенсії за віком за кожний рік страхового стажу понад 20 років відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка діяла на момент виникнення права на пенсію;

1.3. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та перерахованою пенсією за останні 6 місяців.

2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що її пенсія протиправно обрахована без урахування 1 відсотку розміру пенсії за віком за кожний рік страхового стажу понад 20 років відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказує, що на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії діяла норма, згідно якої мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, однак на момент виникнення права на пенсію та дату з якої відповідачем було її призначено діяла норма, відповідно до якої мінімальний розмір пенси за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом та за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. За вищевказаних обставин, зважаючи на вимоги п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якого пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності, позивач стверджує, що має право на перерахунок пенсії, а перерахунку понаднормового стажу у розмірі 1 відсотку розміру пенсії за кожний рік страхового стажу понад 20 років відповідно до норм, які діяли на момент виникнення права на її призначення.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

3. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року адміністративний позов задоволено частково.

3.1. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку понаднормового стажу ОСОБА_1 у розмірі 1 відсотку розміру пенсії за віком за кожний рік страхового стажу понад 20 років відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка діяла на момент виникнення права на пенсію.

3.2. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок понаднормового стажу ОСОБА_1 у розмірі 1 відсотку розміру пенсії за віком за кожний рік страхового стажу понад 20 років відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка діяла на момент виникнення права на пенсію.

3.3. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

3.4. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДОВОДІВ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

4. Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позовних вимог.

5. Апелянт вказує, що оскільки за призначенням, пенсії позивач звернулась 29 листопада 2011 року, тобто після набуття чинності з 01 жовтня 2011 року змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстав для обрахунку понаднормативного стажу у розмірі 1 відсотку пенсії за віком за кожний рік страхового стажу понад 20 років - відсутні.

ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

6. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1 .

7. Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 08.09.2011 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

8. 22.09.2023 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до норм ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка діяла на момент встановлення інвалідності та призначення пенсії, тобто станом на 08.09.2011.

9. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 12.10.2023 повідомило позивача, що оскільки за призначенням, пенсії позивач звернулась 29 листопада 2011 року, тобто після набуття чинності з 01 жовтня 2011 року змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстав для обрахунку понаднормативного стажу у розмірі 1 відсотку пенсії за віком за кожний рік страхового стажу понад 20 років - відсутні.

10. Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, а доводи відповідача хибними, позивач звернулася до суду з цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

11. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058).

12. Закон №1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та визначає, зокрема, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

13. Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: 1) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у ст. 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; 2) особи, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення" - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел, а також у випадках, передбачених цим Законом, - члени їхніх сімей.

14. Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

15. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 30 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого ст. 32 цього Закону.

ІV. ОЦІНКА АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

16. Вирішуючи питання обґрунтованості апеляційної скарги, колегія суддів виходить з такого.

17. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

18. У такому ж самому порядку призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вимоги ч. 2 ст. 33 цього Закону виконані на день встановлення інвалідності і з дня виникнення такого права - якщо вимоги ч. 2 ст. 33 цього Закону виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності.

19. У разі коли вимоги ч. 2 ст. 33 цього Закону виконані після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права.

20. З матеріалів справи встановлено, що інвалідність позивачу встановлена 08.09.2011, а із заявою до відповідача позивач звернулася в межах тримісячного строку - 29.11.2023. Вказані обставини відповідачем не спростовуються про що свідчить те, що саме з дати встановлення інвалідності - 08.09.2011 ОСОБА_1 призначена пенсія.

21. Нормами частини 1 ст. 28 Закону №1058-IV, які діяли на момент виникнення у позивача права на пенсію, передбачалося, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

22. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

23. Частиною 1 ст. 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;

2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

24. З 01.10.2011, набув, чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VІ від 08.07.2011, яким внесено зміни у низку Законів України щодо пенсійного забезпечення громадян, зокрема, і в ст. 28 Закону №1058-IV. З урахуванням змін від 01.10.2011 ст. 28 Закону №1058-IV передбачає збільшення пенсії жінкам за кожний рік страхового стажу понад 30 років на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

25. Саме з цієї підстави відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку, оскільки вважає, що так як вона звернулася до пенсійного органу за призначенням пенсії після набуття чинності з 01 жовтня 2011 року змін до Закону №1058-IV підстав для обрахунку понаднормативного стажу у розмірі 1 відсотку пенсії за віком за кожний рік страхового стажу понад 20 років відсутні.

26. Як вже зазначалося вище, пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.

27. Аналіз ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV дає підстави для висновку, що існує вичерпний перелік умов за яких пенсія може призначатися не з дати звернення, а раніше. Позивачем такі умови дотримані. У зв'язку із встановленням інвалідності вона у тримісячний строк звернулася до пенсійного органу і пенсія, як встановлено судом призначена саме з дати виникнення права на неї, а саме з 08.09.2011, тобто до внесення змін в ст. 28 Закону №1058-IV, яка на момент виникнення права на пенсію передбачала, за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону.

28. З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач при призначенні пенсії позивачу помилково застосував норму закону, яка на момент виникнення права на пенсію, в той момент ще не діяла.

29. Згідно з ст. 58 Конституції України «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

30. Справа «Стек та інші проти Сполученого Королівства» (заяви №№65731/01 та 65900/01) - в сучасній демократичній державі багато осіб протягом усього свого життя або ж його частини, коли йдеться про засоби для існування, перебувають у повній залежності від виплат за соціальним страхуванням або соціальним забезпеченням. В правових системах багатьох країн визнається, що такі особи потребують певного забезпечення, і відтак для них передбачається, що в разі дотримання умов, за яких вони можуть скористатися цими встановленими для них виплатами, вони автоматично будуть отримувати відповідні виплати.

31. Справа «Сук проти України» (Заява №10972/05) від 10 березня 2011 року поняття «майно» в першій частині статті 1 Першого протоколу має автономне значення, яке не обмежується правом власності на фізичні речі та є незалежним від формальної класифікації в національному законодавстві. Певні інші права та інтереси, що складають активи, наприклад, борги, можуть також вважатися «майновими правами» і, відповідно, «майном» у розумінні цього положення. Держава на власний розсуд визначає, які доплати надавати своїм працівникам із державного бюджету. Держава може ввести, призупинити або припинити їх виплату, вносячи відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним (пункти 22, 23).

32. Враховуючи викладені обставини в сукупності колегія суддів приходить до висновку, що відмова відповідача у перерахунку понаднормового стажу позивача у розмірі 1 відсотку розміру пенсії за віком за кожний рік страхового стажу понад 20 років відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка діяла на момент виникнення права на пенсію не відповідає вищезазначеним критеріям, а тому є протиправною.

33. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

V. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

34. Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

35. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

36. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

37. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

38. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

39. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, Апеляційний Суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які б були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Мацький Є.М.

Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.