Справа № 746/56/24
3/746/120/24
10.04.2024 року
Суддя Срібнянського районного суду Чернігівської області Ходіч В.М., при секретарі Гриценко А.М., з участю адвоката Зарічної В.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, пенсіонера,
за ст.156 ч.1 Кодексу про адміністративні правопорушення України,-
Інспектором з РПП ВП №1 Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області поліцейською ОСОБА_2 був складений протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18№ 370715 від 29 січня 2024 року, передбачене ст.156 ч.1 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
Згідно з ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В протоколі не зазначено і до нього не додано жодних документів, які б підтверджували що в зазначений день, час та місці ОСОБА_1 здійснював роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії. Враховуючи, що роздрібна торгівля це процес обміну товарів на гроші з метою задоволення потреб споживача та отримання прибутку, такими доказами можуть бути первинні бухгалтерські документи (товарні накладні, рахунки, чеки, платіжні доручення тощо), акт контрольної закупівлі, пояснення свідків (покупців, власника приміщення, інш.), протокол огляду речей (предмету торгівлі та виручених грошових коштів) з їх вилученням, документи, що підтверджують наявність/відсутність у особи права на здійснення господарської діяльності (роздрібної торгівлі), правомірність її перебування на місці вчинення правопорушення тощо.
В протоколі зазначено, що було проведено особистий огляд та огляд речей, передбачений ст.264 КУпАП в присутності понятих з вилученням предметів торгівлі, однак в порушення норм ст.264 КУпАП такого огляду та пояснення понятих до протоколу про адміністративне правопорушення не долучені.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, полягає у здійсненні торгівлі, тобто процесу обміну товарами та грошима.
Під час дослідження матеріалів справи встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей за якою ціною проводилася реалізація тютюнових виробів, їх кількість і вартість, не зазначено особу, якій було реалізовано тютюнові вироби, не зафіксовано факту продажу та отримання грошей. Також відсутні відомості щодо грошових коштів, вилучених внаслідок реалізації та їх місцезнаходження, оскільки санкція статті передбачає як конфіскацію предметів торгівлі, так і виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Також в порушення Порядку зберігання вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення речей і документів, затвердженого постановою КМУ №17 від 16.01.2012р., до протоколу про адміністративне правопорушення не додано квитанцію за встановленою цим Порядком формою.
Суд вважає, що зазначені недоліки перешкоджають повному, всебічному, об'єктивному розгляду адміністративного матеріалу та прийняттю законного, обґрунтованого і справедливого судового рішення.
До матеріалів справи не долучено відеозапису, який би відображав фактичні обставини щодо інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі без підтвердження іншими належними та допустимими доказами не є безумовним та беззаперечним доказом на доведення вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення, являє собою лише початковий правовий висновок щодо дій певної особи.
У матеріалах справи відсутні відомості щодо того, яким чином було встановлено, що ОСОБА_1 здійснював продаж тютюнових виробів, як вказано у протоколі про адміністративне правопорушення, потребує отримання спеціальних дозволів на те, зокрема, наприклад, чи було проведено відповідне дослідження вилучених працівниками поліції предметів.
Крім того, протокол містить посилання на нормативний акт, який порушив ОСОБА_1 в редакції цього закону станом на 02.12.2020 року, а саме: п.8 ч.1 ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального». Чинна на даний час редакція цього закону - «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» і вона не містить в частині 1 пункту 8.
Таким чином, в протоколі про адміністративне правопорушення не наведено норм закону, що регулюють виробництво і обіг тютюнових виробів , які саме норми порушив ОСОБА_1 , у чому це виразилося, а тому не викладено повно фактичних обставин та суті правопорушення, не вказано осіб, яким останній реалізовував тютюнові вироби, на яку суму, чи існувала системність та регулярність такої реалізації, не надано доказів, які підтверджують, що вилучений товар є тютюновими виробами, що свідчить про його складення з грубим порушенням вимог законодавства України, невідповідність вимогам передбаченим ст.256 КУпАП.
На підставі викладеного і керуючись ст.251, 256 КУпАП
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.156 ч.1 КУпАП відносно ОСОБА_1 повернути Прилуцькому РВП ГУНП в Чернігівській області для належного оформлення.
Суддя В.М. Ходіч