Постанова від 08.04.2024 по справі 560/18641/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/18641/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач - Мацький Є.М.

08 квітня 2024 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мацького Є.М.

суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2024 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІСТОН" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. В жовтні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Інженерно-будівельна компанія "ТРІСТОН" звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

2. В обґрунтування позову зазначив, що 01.09.2022 з товариством з обмеженою відповідальністю "АГРО-ОВЕН" укладений договір поставки №0109/22, відповідно до пункту 1.1 якого позивач зобов'язується в порядку та на умовах, визначених договором, поставити товар (ветпрепарати/кормові добавки/премікси/готові корми), а ТОВ "АГРО-ОВЕН" зобов'язується прийняти товар та оплатити його. За фактом поставки вапнякового борошна у серпні 2023 року позивач сформував податкову накладну від 26.08.2023 № 7. Контролюючий орган зупинив реєстрацію зазначених податкових накладних, у зв'язку з чим позивач надав пояснення до комісії регіонального рівня разом із первинними документами, але в реєстрації податкових накладних було відмовлено. Позивач вважає, що надав контролюючому органу всі необхідні документи, яких достатньо для підтвердження реальності господарських операцій, по результатам яких були сформовані податкові накладні, тому рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є протиправними.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

3. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2024 року адміністративний позов задоволено.

3.1. Визнано протиправними та скасовано рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 19.09.2023 №9548957/41608300 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.08.2023 №7, складену товариством з обмеженою відповідальністю "ТРІСТОН".

3.2. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 26.08.2023 №7, складену товариством з обмеженою відповідальністю "ТРІСТОН".

3.3. Стягнуто на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІСТОН" 2684,00 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДОВОДІВ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

4. Апелянт Головне управління ДПС у Хмельницькій області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

5. В обґрунтування апеляційної скарги вказує про перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних визначений пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216 (далі - Порядок №520). Крім того, чинним законодавством встановлено обов'язок контролюючого органу зазначати в квитанції лише пропозицію щодо надання пояснень та документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Проте позивач не надав достатніх документів для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної 26.08.2023 №7.

ІІ. ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

6. Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРІСТОН", зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 22.09.2017, здійснює діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами.

7. 01.09.2022 між товариством з обмеженою відповідальністю "АГРО-ОВЕН" і позивачем укладений договір поставки №0109/22, відповідно до пункту 1.1 якого позивач зобов'язується поставити товар (ветпрепарати/кормові добавки/премікси/готові корми), а ТОВ "АГРО-ОВЕН" - прийняти товар та оплатити.

8. Пунктом 3.4 договору №0109/22 визначено, що розрахунок за товари здійснюється шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника протягом 45 календарних днів з дати поставки товару.

9. Поставлена продукція відповідно до видаткової накладної від 26.08.2023 №35 придбана у ТОВ "КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ ВАПНЯКОВИЙ ЗАВОД" за договором поставки від 07.07.2022 № 070722/1.

10. Відповідно до пункту 3 Специфікації № 2 від 31.07.2023 до договору поставки № 070722/1 умовами поставки у серпні 2023 року партії товару (базис поставки) сторони визначили FCA, залізничний транспорт (напіввагон). Товар завантажується у вагон Експедитора засобами і за рахунок Постачальника по станції Гуменці ПЗЗ (333007). Експедитор ТОВ "ЗАХІДАГРОСЕРВІС".

11. 02.08.2023 між позивачем та ТОВ "АГРО-ОВЕН" в межах виконання умов договору поставки № 0109/22 складена специфікацію № 2 до договору, відповідно до якої позивач впродовж серпня 2023 року постачає ТОВ "АГРО-ОВЕН" вапнякове борошно фр.0-1 мм. в загальній кількості 276 тон за ціною 1700,00 грн за 1 тону на загальну суму 563040,00 грн. Відповідно до пункту 4 специфікації №2 умовами поставки у серпні 2023 року партії товару (базис поставки) сторони визначили СРТ, залізничний транспорт (напіввагон відкритого типу). Товар доставляється до вантажного терміналу ТОВ "АГРО-ОВЕН" ст. Губиниха (452206), засобами і за рахунок позивача. Експедитор ТОВ "ЗАХІДАГРОСЕРВІС".

12. Відповідно до умов даного договору на надання транспортно-експедиційних послуг від 08.08.2018 № 080818-01 ТОВ "ЗАХІДАГРОСЕРВІС" зобов'язується за плату і за рахунок ТОВ "ТРІСТОН" виконати або організувати виконання транспортно-експедиційних послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу залізничним транспортом.

13. За змістом пункту 1.2. договору № 080818-01 експедитор має право укладати від свого імені або від імені клієнта, в інтересах, за дорученням на користь і за рахунок Клієнта договори перевезення вантажу, договори про організацію перевезень вантажів, договори оренди (подачі, користування) рухомого складу, інші договори на супутні та допоміжні послуги.

14. На виконання умов договору № 080818-01 ТОВ "ЗАХІДАГРОСЕРВІС" організувало перевезення залізничним транспортом вантажу - вапнякове борошно в кількості 69,00 тон на загальну суму 140760,00 грн для ТОВ "АГРО-ОВЕН", що підтверджується видатковою накладною від 26.08.2023 № 35.

15. В рамках господарської операції експедитор уклав договори із ТОВ "Подільська будівельна індустрія", як власником під'їзної колії та відправником вантажу, та ТОВ "АВАНГАРД- ДНЕПР", як експлуатантами рухомого складу (вагонів) і платником залізничного тарифу.

16. За результатом надання послуг по перевезенню вантажу ТОВ "ЗАХІДАГРОСЕРВІС" склало акт виконаних робіт від 26.08.2023 №22 на суму 315756,00 грн, які включають компенсацію експедитора третім особам, що були залучені ним до організації перевезень вантажу за видатковою накладною від 26.08.2023 № 35.

17. Розрахунок за поставлений на користь ТОВ "АГРО-ОВЕН" товар згідно видаткової накладної від 26.08.2023 №35 станом на момент подання пояснень до контролюючих органів не проведений, про що податковий орган повідомлений.

18. По факту поставки вапнякового борошна позивач склав податкову накладну від 26.08.2023 №7 на суму 140760,00 грн, в тому числі ПДВ 23460,00 грн та надіслав її для реєстрації в Єдиний реєстр податкових накладних.

19. 07.09.2023 позивач отримав квитанцію та повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної від 26.08.2023 №7, у якій зазначено, що обсяг постачання товару/послуги 2521 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

20. 07.09.2023 позивач подав повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. Долучив договір поставки від 01.09.2022, договір поставки від 07.07.2022, договір про надання транспортно-експедиційних послуг від 08.08.2018 №080818-01, акт звірки з ТОВ "Агро-Овен" за період 01.08.2023-01.09.2023, акт звірки за період 01.08.2023 по 01.09.2023 з ТОВ "Західагросервіс" та з 01.07.2023 по 06.09.2023 з ТОВ "КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ ВАПНЯКОВИЙ ЗАВОД", акт надання послуг від 26.08.2023, видаткова накладна від 26.08.2023 №35, організація доставки ТОВ "ЗАХІДАГРОСЕРВІС" за серпень 2023 року, ОСВ по рах. 361 за період з 01.08.2023 по 07.09.2023 з ТОВ "АГРО-ОВЕН", ОСВ по рах. 631 за період з 01.08.2023 по 07.09.2023 з ТОВ"ЗАХІДАГРОСЕРВІС", рахунок від 26.08.2023, залізнична накладна від 26.08.2023, видаткова накладна від 26.08.2023, постачальник ТОВ "Кам'янець-Подільський вапнякових завод", вапнякове борошно, ОСВ 631 за період з 01.08.2023 по 24.08.2023, податкова накладна від 06.08.2023 №23.

21. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня надіслала позивачу повідомлення від 11.09.2023 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Реєстрі. В додатковій інформації зазначила, що платник не надав сертифікат або паспорт якості підприємства-виробника відповідно до пункту 2.4 договору поставки № 0109/22. За змістом залізничної накладної від 26.08.2023 № 32874091 вказана станція та залізниця відправлення: Гуменці, при цьому виробнича ділянка постачальника вапнякового борошна ТОВ "КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ ВАПНЯКОВИЙ ЗАВОД" знаходиться за адресою Хмельницька обл.,м. Кам'янець-Подільський, Хмельницьке шосе, 1а. Відсутні первинні документи щодо транспортування вапнякового борошна до с. Гуменці. Крім того, встановлено: заробітна плата працівників нижче встановленого законодавством рівня мінімальної заробітної плати.

22. На виконання вимог, викладених у повідомленні від 11.09.2023 позивач 14.09.2023 надав документи щодо підтвердження якості продукції, зокрема якісне посвідчення від 01.06.2023, видане ТОВ "КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ ВАПНЯКОВИЙ ЗАВОД", а також специфікацію № 2 від 31.07.2023 до договору поставки від 07.07.2022 № 070722/1, в якій вказані умови поставки у серпні 2023 року (FCA Інкотермс-2010, залізничний транспорт (напіввагон), станція Гуменці ПЗЗ (333007). Експедитор ТОВ "ЗАХІДАГРОСЕРВІС").

23. Рішенням від 19.09.2023 №9548957/41608300 комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовила в реєстрації податкової накладної від 26.08.2023 №7. Підстава відмови - надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

24. У додаткові інформації зазначено, що позивач не надав первинні документи щодо транспортування вапнякового борошна фр.0-1мм до станції Гуменці. Зокрема, встановлено, що у ТОВ "ЗАХІДАГРОСЕРВІС", яке є експедитором транспортних послуг, відсутні трудові ресурси та основні засоби для здійснення допоміжних послуг щодо транспортування

25. Позивач 25.09.2023 подав скаргу на Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.09.2023 №9548957/41608300 до комісії центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДПС. Пояснив, що відповідно до пункту 3. Специфікація №2 (додаток №2 до Договору від 07.07.2022 №070722/1) сторони визначили базис поставки. А тому позивач не має жодного стосунку до будь-яких переміщень товару ТОВ "КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ ВАПНЯКОВИЙ ЗАВОД" до моменту переходу права власності визначеного пунктом 4 специфікації №2, коли право власності на товар перейшло від ТОВ "КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ ВАПНЯКОВИЙ ЗАВОД" до позивач в момент оформлення залізничних накладних експедитором до станції відправлення Гуменці. Окрім того залізнична колія на якій фактично здійснюється навантаження товару ТОВ "КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ ВАПНЯКОВИЙ ЗАВОД" у вагон експедитора обслуговується залізничною станцією Гуменці, що підтверджується пунктами 3, 4 специфікації №2 та відображено у графі 16 залізничної накладної від 26.08.2023 №32874091. Відсутність первинних документів здійснення транспортування вапнякового борошна пояснюється тим, що позивач не здійснював транспортування вапнякового борошна до залізничної станції Гуменці, а отримав товар на умовах договору від 07.07.2022 №070722/1.

26. 02.10.2023 за результатами розгляду скарги Державна податкова служба України прийняла рішення № 71155/41608300/2 яким залишила скаргу без задоволення та Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.09.2023 №9548957/41608300 - без змін.

27. Вважаючи протиправним рішення від 19.09.2023 №9548957/41608300 відповідача-1, позивач звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ.ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

28. Частиною 2 статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

29. Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

30. Відповідно до пункту 201.1 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

31. Згідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

32. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

33. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

34. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

35. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

36. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

37. Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341) (далі - Порядок № 1246).

38. Відповідно до пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

39. Пунктами 13, 15 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

40. У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

41. Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

42. На виконання зазначеної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165 (набрала чинності 01 лютого 2020 року), якою серед іншого затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).

43. Відповідно до пункту 4 вказаного Порядку, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

44. За приписами пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

45. Згідно з пунктом 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

46. Пунктом 7 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

47. Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

48. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).

49. Відповідно до пункту 25 Порядку №1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

50. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої апеляційної скарги, Апеляційний Суд виходить з наступного.

51. Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

52. Згідно з пунктом 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

53. На виконання вимог контролюючого органу, позивач надіслав пояснення та копії документів щодо підтвердження реальності господарських операцій по зупинених податкових накладних.

54. Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).

55. Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

56. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.

57. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

58. Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

59. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

60. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

61. Відповідно до пункту 9 Порядку № 520, Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

62. За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

63. Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

64. За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

65. Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

66. На підтвердження здійснення господарської операції, передбаченої договором поставки від 01.09.2022 позивач 14.09.2023 при поданні пояснень на повідомлення податкового органу від 11.09.2023 документи щодо підтвердження якості продукції, зокрема якісне посвідчення від 01.06.2023, видане ТОВ "КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ ВАПНЯКОВИЙ ЗАВОД", а також специфікацію № 2 від 31.07.2023 до договору поставки від 07.07.2022 № 070722/1, в якій вказані умови поставки у серпні 2023 року (FCA Інкотермс-2010, залізничний транспорт (напіввагон), станція Гуменці ПЗЗ (333007). Експедитор ТОВ "ЗАХІДАГРОСЕРВІС"), тому вказані у рішенні від 19.09.2023 підстави для відмови щодо первинних документі транспортування вапнякового борошна є необгрунтованими.

67. Підстава щодо відсутності у експедитора ТОВ "ЗАХІДАГРОСЕРВІС" трудових ресурсів та основних засобів для здійснення допоміжних послуг щодо транспортування не висвітлена у повідомленні відповідача-1 від 11.09.2023, після яких позивач подав уточнені документи щодо конкретних недоліків вказаних податковим органом.

68. Зокрема, питання, пов'язані з перевезенням вантажу від постачальника до покупця безпосередньо не охоплюються правовідносинами по складанню податкової накладної від 26.08.2023 № 7, а лише свідчать про факт реального переміщення товару від постачальника до покупця відповідним транспортом (залізниця).

69. Колегія суддів відхиляє доводи апелянта щодо недоліків залізничної накладної від 26.08.2023, оскільки вказаний висновок сформований після винесення спірного рішення, а тому не входить до підстав, що слугували винесенню рішення від 19.09.2023.

70. Апелянт, на виконання контрольних функцій, за наявності рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості, зупинивши реєстрацію податкової накладної, запропонував платнику податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної у Реєстрі, без визначення переліку документів. При цьому, обсяг документів, які надаються платником податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складена податкова накладна, яка подана для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.

71. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, імовірним є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією. (Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 01.02.2023 у справі № 140/506/22).

72. У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в ЄРПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

73. Дослідивши подані позивачем документи, колегія суддів вважає їх достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної від 26.08.2023 №7 Позивач надав контролюючому органу первинну документацію, яка підтверджувала взаємовідносини з контрагентом, на підставі якої виписана податкова накладна.

74. Отже, за загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Обов'язок суб'єкта владних повноважень виносити лише належним чином вмотивовані рішення випливає із змісту статті 2 КАС України, яка є за своєю юридичною суттю нормою матеріального права і встановлює універсальні вимоги до змісту будь-якого управлінського акту, які має перевіряти адміністративний суд під час оцінки правомірності такого акту.

75. Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

76. Відповідачі жодним чином не спростували достовірності інформації, зазначеної в наданих позивачем первинних документах, а лише посилалися на відсутність певних документів, не обґрунтувавши їхню необхідність при винесенні оскаржуваного рішення. Відтак, оскаржуване рішення прийняте відповідачем-1 з порушенням принципу "належного урядування", без дотримання процедур, визначених законодавством. Надані позивачем документи є достатньою підставою для реєстрації податкової накладної, а реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків.

77. Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення від 19.09.2023 №9548957/41608300 відповідач-1 приняв з порушенням вимог Податкового кодексу України, а тому воно підлягає скасуванню.

78. Відповідно до частини 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

79. Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

80. Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. При цьому датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

81. Отже, реєстрація в ЄРПН ПН / розрахунку коригування, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

82. Відповідно до наказу Держаної податкової служби України від 28.08.2019 №36 повноваження щодо реалізації податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушенням під час застосування податкового законодавства з питань сплати єдиного внеску та законодавства з інших питань покладені на Держану податкову службу України.

83. Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, необхідно зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 26.08.2023 №7 датою її фактичного подання до реєстрації.

84. Доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана правильно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.

V. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.

85. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

86. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

87. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

88. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

89. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Мацький Є.М.

Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.