Справа № 466/11320/23
Провадження № 3/466/46/24
10 квітня 2024 року м. Львів
Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Білінська Г.Б., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Львівській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП,-
ОСОБА_1 18 жовтня 2023 року о 12 год. 35 хв. у м. Львів по вул. Б. Хмельницького, 199, керував транспортним засобом «ВАЗ 21093», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, неприродна блідність. Від проходження огляду у медичному закладі з метою підтвердження стану сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився, що підтверджується висновком лікаря 002477 від 18.10.2023 р. Такі дії є порушенням вимоги п.2.5 ПДР України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП. Дана подія зафіксована на нагрудні відеореєстратори №471903, 471799.
При розгляді адміністративної справи в суді свою вину ОСОБА_1 заперечив та заявив, що він не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку в медзакладі, про що свідчить відеозапис, де видно що останній неодноразово намагався здати біологічний матеріал для аналізу, а саме сечу. Однак надати такі зразки він не зміг, пояснюючи це відсутністю фізіологічного поклику.
В судове засідання викликався лікар ОСОБА_2 , який проводив огляд та склав висновок 002477 від 18.10.2023.
На адресу суду 01 лютого 2024 року (вх. №ЕП780) надійшов лист, в якому зазначається, що просять провести с/з без участі лікаря-нарколога медичного центру ОСОБА_2 враховуючи його повну зайнятість та неможливою заміною. Додатково долучили копію Акту медичного огляду з метою виявлення ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №002477 від 18.10.23 ОСОБА_1 (надалі Акт) та відтворену копію засобом машинописного тексту, направлення на огляд водія.
Відповідно до Акту: зіниці звужені, шкірні покриви бліді, тремтіння пальців рук. Заключний діагноз - відмова від огляду, від здачі біологічного матеріалу(сеча).
Згідно вищезазначеного акту ОСОБА_1 не було здано біологічного матеріалу, передбаченого п.12 Інструкції та його дії лікар оцінив як відмову від проходження медичного огляду.
У зв'язку з наданими правопорушником поясненнями в попередніх судових засіданнях, а також відсутністю будь-якого змісту клопотань, вважаю за можливе та у відповідності до ст. 268 КУпАП, провести розгляд справи у його відсутності.
Беручи до уваги пояснення ОСОБА_1 , оглянувши долучені до протоколу про адміністративне правопорушення відеозаписи з нагрудних камер працівників поліції в приміщенні медичної установи, вважаю, що заперечення ОСОБА_1 не відповідають фактичним обставинам справи, спростовуються наявними та дослідженими доказами, відтак, відхиляються судом, оскільки відеозаписи, які знаходиться в матеріалах справи, підтверджують обставини правопорушення та на них чітко зафіксовано, як працівники медзакладу роз'яснюють останньому порядок та процес проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, порядок надання біологічного матеріалу на дослідження. Водночас з відеозапису слід зробити висновок, що громадянин ОСОБА_1 не заперечував сам факт керування транспортним засобом та не намагався вчинити реальні дії для проходження тесту на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку. Він лише імітував виконання інструкцій працівників медзакладу щодо проходження цього тесту, всією своєю поведінкою свідомо затягуючи час проходження такого огляду. Такі дії ОСОБА_3 правомірно розцінені медичними працівниками як фактична відмова від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в медичному закладі.
З'ясувавши обставини справи, оцінивши зібрані у справі докази, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, з наступних підстав.
У відповідності до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.
Положеннями ч.1 ст.130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.5 ПДР України - водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2 Інструкції “Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції” (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п. 4 Інструкції, ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Дослідженими доказами встановлено, що у ОСОБА_1 були наявні ознаки наркотичного сп'яніння і він відмовився від проходження в установленому законом порядку проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у медичному закладі.
Факт вчинення адміністративного правопорушення гр. ОСОБА_1 стверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 567581 від 18.10.2023, письмовими поясненнями, відеофіксацією з нагрудної камери, висновком №002477 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18 жовтня 2023 року та рапортом.
Згідно постанови серії БАБ №527598 від 18.10.2023 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 121 КУпАП, а саме за те, що він 18 жовтня 2023 року о 12 год. 35 хв. у м. Львів по вул. Б. Хмельницького, 199, керував транспортним засобом, який обладнаний засобами пасивної безпеки, не був пристебнутим ременем безпеки, чим порушив вимогу п.2.3.в ПДР України. Інформація щодо оскарження даної постанови чи оплати штрафу в суді відсутня.
З огляду на це, оцінюючи докази, які долучені до протоколу про адміністративне правопорушення і які не викликають обґрунтованого сумніву в їх достовірності, приходжу до висновку про їх допустимість і відповідно, про наявність в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відтак, на переконання суду, в матеріалах справи є достатні та належні докази, які за своїм змістом є логічними й послідовними, та такими стверджується факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом з ознаками наркотичного сп'яніння та його відмову від проходження медичного огляду з метою встановлення наркотичного сп'яніння.
При обранні адміністративного стягнення враховуються обставини та характер правопорушення, ступінь провини та дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважаю що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавлення права керування транспортними засобами.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Згідно з ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
У відповідності до вимог п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи стягується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 33, 40-1, 130, 221, 279, 280, 283, 284, 287, 294 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) та позбавити права керування транспортними засобами строком на 1 /один/ рік.
Реквізити для сплати штрафу: Отримувач коштів ГУК у Львівській області 21081300, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Банк отримувача ГУ ДКСУ у Львівській області, Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA268999980313040149000013001, Код класифікації доходів бюджету 21081300.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь державного бюджету України (Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача ПА908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя Г. Б. Білінська