465/6283/23
2/465/183/24
Іменем України
(заочне)
08.04.2024 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова у складі :
головуючого - судді Мартьянової С.М.,
при секретарі - Сеньків А.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , яка також діє в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , за участю третіх осіб Львівської міської ради, Франківської районної адміністрації Львівської міської ради як органу опіки та піклування про надання дозволу на знаття з місця реєстрації дітей та здійснення реєстрації без згоди батька за місцем реєстрації матері, -
Позивач, в особі свого представника, звернулася до суду із позовною заявою до відповідача про надання дозволу на знаття з місця реєстрації дітей та здійснення реєстрації без згоди батька за місцем реєстрації матері.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 17.09.2012 року Жидачівським районним судом розірвано шлюб між ОСОБА_1 ( ОСОБА_5 ) та ОСОБА_4 .
У шлюбі у сторін народилися діти: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після припинення шлюбних відносин, позивач придбала 19.04.2023 року квартиру у АДРЕСА_1 , та разом з дітьми переїхала на постійне місце проживання.
Відповідач проживає за своїм місцем реєстрації, а саме за адресою: АДРЕСА_2 .
Діти зареєстровані за адресою матері позивача - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_3 .
Після припинення шлюбних відносин сторони не проживають разом, сімейні стосунки не підтримують, також відповідач не сплачує аліментів та є боржником, незважаючи навіть на ті обставини, що їх спільні діти є інвалідами. Дітям потрібен постійний нагляд та належний медичний огляд. Діти з мамою проживають в належних побутових умовах та повністю знаходяться на її матеріальному забезпеченні. Відповідач жодних контактів з дітьми не підтримує, відповідно і не надає дозвіл на зняття з реєстрації дітей з житла їхньої бабусі та на реєстрацію за місцем проживання позивача.
Позивач зверталась із заявою до Управління адміністративних послуг Львівської міської ради, щодо зняття з реєстрації дітей, на що їй було надано відмову, у зв'язку з відсутністю дозволу батька.
У зв'язку з вищевикладеним позивач і була вимушена звернутися до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 11.09.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у цивільній справі.
З метою виконання вимог ч.1ст.189 ЦПК України розпочато підготовче провадження у справі. Призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 21.12.2023 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач в судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечувала.
Представник Франківської районної адміністрації Львівської міської ради як органу опіки та піклування в судове засідання не з'явилась, надала заяву в якій просила суд проводити слухання справи за відсутності представника, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, оскільки діти на сьогоднішній день зареєстровані у помешканні, яке належить на праві власності не батькам чи дітям, а третій особі. Помешкання в якому діти будуть зареєстровані належить на праві власності матері дітей ОСОБА_1 (майнові та житлові права не порушуються). Також не заперечувала щодо ухвалення заочного рішення.
Представник Львівської міської ради в судове засідання не з'явився, надав заяву в якій просив суд розгляд справи проводити без участі Львівської міської ради, проти заочного рішення не заперечувала та просила прийняти законне та обґрунтоване рішення по справі.
Відповідач по справі в судове засідання не з'явився, про день, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, причина неявки суду не відома. Клопотання про відкладення справи до суду не надходили. Відзив на позовну заяву до суду також не надходив. У зв'язку з цим, суд, згідно вимогам ч. 4 ст. 223 та ст. ст. 280, 281 ЦПК України, вважає можливим провести заочний розгляд справи, проти чого не заперечувала і позивач по справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, який рішенням Жидачівського районного суду Львівської області від 17.09.2012 року було розірвано. (а.с.22)
Під час шлюбу у сторін народилися діти - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (копій свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 18.06.2008 року) та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 18.06.2008 року) (а.с. 8,9)
Діти ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідами. (а.с.10,11)
Згідно Витягів з реєстру територіальної громади від 02.09.2022 року ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_3 . (а.с.14,15)
Позивач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.16)
Позивач просить зареєструвати дітей за своїм місце проживання, дана квартира належить їй на праві власності, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав від 19.04.2023, відповідно до якого квартира за адресою АДРЕСА_1 належить на підставі договору купівлі-продажу, серія та номер 730, виданий 19.04.2023, видавник ОСОБА_8 , приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Львівської області на праві приватної власності ОСОБА_1 (а.с.21)
З акту який складено ЛКП «Південне» від 14.08.2023 року вбачається, що із слів сусідів квартир АДРЕСА_4 та АДРЕСА_5 ОСОБА_3 , 2008 р.н. та ОСОБА_6 , 2008 р.н. проживають за адресою АДРЕСА_1 без реєстрації. (а.с.24)
Позивач зверталась із заявами до Управління адміністративних послуг Львівської міської ради, щодо зняття з реєстрації дітей, на що їй було надано відмову, у зв'язку з відсутністю дозволу батька. (а.с.17-18, 19-20)
Згідно довідки від 25.07.2023 року яка видана Жидачівським відділом державної виконавчої служби у Стрийському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_4 станом на 25.07.2023 року має заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання та становить 132266,00 грн. (а.с.23)
Відповідно до ч.3 ст. 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків ( усиновлювачів ) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками ( усиновлювачами, опікуном ) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.
Згідно ч. 1 ст. 242 ЦК України, батьки є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
Батько і мати мають рівні права та обов'язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини. Відповідно до вимог ст.ст.150, 155 СК України, здійснюючи свої права та виконуючи обов'язки, батьки повинні передусім дбати про інтереси дитини, усупереч яким не можуть здійснюватись батьківські права. З аналізу вище зазначених норм та з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, в рішеннях стосовно дітей їх найкращі інтереси повинні мати першочергове значення.
Відповідно до частини першої статті 3 Конвенції про права дитини у всіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Згідно ч. 1, 2 ст. 160 СК України, місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно з ч.1 ст. 242 ЦК України батьки є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
У ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вказано, що батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Згідно зі статтею 10 Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні» правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.32 Постанови КМУ №265 від 07.02.2022 року про «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» у разі подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особою, яка не досягла 18-річного віку, реєстрація місця проживання (перебування) здійснюється за згодою батьків або інших законних представників такої особи. Згода не надається у разі коли особа є здобувачем освіти та здійснює реєстрацію свого місця проживання (перебування) в гуртожитку, що належить до сфери управління закладу освіти.
Відповідно до п. 3 ст. 87 Постанови Кабінету Міністрів від 07.02.2022р. № 265 Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад орган реєстрації відмовляє в декларуванні/реєстрації місця проживання (перебування), знятті із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) у разі, коли: особа не подала або подала не в повному обсязі необхідні документи або відомості.
Отже, з матеріалів справи вбачається, що спору між сторонами щодо місця проживання дітей немає, діти фактично проживають разом із матір'ю ОСОБА_1 у її власній квартирі за адресою АДРЕСА_1 . В той же час, позивач позбавлена можливості зареєструвати місце проживання дітей за своєю адресою, оскільки відповідач не надає згоди з невідомих причин.
Таким чином, враховуючи вимоги чинного законодавства України, єдиним способом захисту у даному випадку є надання відповідного дозволу на зняття з реєстрації та реєстрації в іншому місці малолітньої дитини судом.
Суд, дослідивши докази, якими обґрунтовується позов, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Крім того, вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд приходить до висновку, що на підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача в користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в розмірі 1073,60 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 81, 89, 141, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд -
Позов ОСОБА_1 , яка також діє в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , за участю третіх осіб Львівської міської ради, Франківської районної адміністрації Львівської міської ради як органу опіки та піклування про надання дозволу на знаття з місця реєстрації дітей та здійснення реєстрації без згоди батька за місцем реєстрації матері - задовольнити.
Надати дозвіл на зняття з реєстрації неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_3 без згоди батька дітей - ОСОБА_4 та надати дозвіл ОСОБА_1 на здійснення реєстрації неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за місцем реєстрації та проживання матері - ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 без згоди батька дітей - ОСОБА_4 .
Стягнути з відповідача ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1073,60 гривень (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про його перегляд, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів до Львівського апеляційного суду з дня його проголошення.
Суддя Мартьянова С.М.