Вирок від 10.04.2024 по справі 337/6174/23

10.04.2024

ЄУН 337/6174/23

Провадження №1-кп/337/151/2024

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2024 року Хортицький районний суд міста Запоріжжя в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.08.2023 за №12023082190000277, за обвинуваченням

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Бурчак Михайлівського району Запорізької області, громадянки України, одруженої, раніше не судимої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1

у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Громадянка України ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Михайлівської селищної територіальної громади Василівського району Запорізької області, умисно, мотивовано, добровільно, без жодного фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо неї та членів її родини, вступила в злочинну змову з представниками російської окупаційної влади і надала добровільну згоду на співробітництво з ворогом шляхом вчинення спільних дій, направлених на нанесення шкоди суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.

Так, у травні 2022 року, більш точний час не встановлено, ОСОБА_5 , перебуваючи у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Михайлівської селищної територіальної громади Василівського району Запорізької області, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройним формуванням Російської Федерації, отримавши пропозицію від невстановлених представників окупаційної адміністрації Російської Федерації, т.зв «военно-гражданской администрации пгт. Михайловка Васильевского района Запорожской области», добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, а саме посаду «секретаря Бурчацкого поселкового совета», яку, усвідомлюючи про те, що здійснює колабораційну діяльність, займає по теперішній час.

Крім того, ОСОБА_5 , будучи посадовою особою у незаконно створеному на окупованій території України органі, у т.зв. «военно-гражданской администрации пгт. Михайловка Василевського района Запорожской области», обіймаючи посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, з метою популяризації та підтримки окупаційної влади, разом з керівництвом вищевказаного незаконно створеного органу влади організовувала видачу продуктів харчування населенню та приймала участь в публічних заходах організованих окупаційною владою країни-агресора.

Крім того, ОСОБА_5 безпосередньо приймала участь в проведенні та організації незаконного референдуму та виборів на тимчасово окупованій території с. Бурчак Василівського району Запорізької області.

Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_5 (in absentia), яка показань суду не давала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду не надходило.

При цьому суд враховує, що на підставі ухвали слідчого судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13.10.2023 у межах даного провадження проводилось спеціальне досудове розслідування.

Під час досудового розслідування повістки про виклик ОСОБА_5 та повідомлення про підозру публікувалися в засобах масової інформації - газеті «Урядовий кур'єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, копії процесуальних документів, що підлягали врученню ОСОБА_5 , на виконання вимог ч.2 ст.297-5 КПК України, направлялись та вручались захиснику - адвокату ОСОБА_4 , що був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях.

З огляду на зазначене, орган досудового розслідування вживав всіх можливих передбачених КПК України заходів для виклику та розшуку ОСОБА_5 , щоб забезпечити останній можливість безпосередньо та через захисника реалізовувати усі права підозрюваного на стадії досудового розслідування.

На підставі ухвали Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 16.01.2024 відносно ОСОБА_5 здійснювалось спеціальне судове провадження. У судовому засіданні приймав участь захисник ОСОБА_4 , який був захисником на стадії досудового розслідування і обізнаний з матеріалами кримінального провадження.

Судом також вживалися заходи про виклик обвинуваченої для забезпечення права на захист та доступ до правосуддя, у зв'язку із чим в судові засідання остання викликалась у порядку ст. 323 КПК України. Повістки про її виклик були опубліковані у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр» та шляхом здійснення публікації про виклик на офіційному веб-сайті суду.

Суд вважає, що наявні у справі чисельні документи свідчать про відмову ОСОБА_5 , належним чином повідомленої про проведення відносно неї досудового розслідування та здійснення судового розгляду, від користування своїм правом предстати перед судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.

В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_5 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п.«g» п.3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

Водночас, захисник обвинуваченої - адвокат ОСОБА_4 у судовому засіданні, активно реалізуючи право обвинуваченої на захист, висловив свою позицію з приводу пред'явленого обвинувачення. На думку захисника ОСОБА_4 винуватість ОСОБА_5 у вчиненні поставленого їй у провину кримінального правопорушення не доведена. Зазначив, що стороною обвинувачення не надано переконливих доказів добровільності зайняття ОСОБА_5 відповідної посади у незаконному органі, створеному на тимчасово окупований території. Покази допитних свідків, які особисто з обвинуваченою не спілкувалися, не містять достовірної та достатньої інформації, що на обвинувачену не здійснювався тиск з метою зайняття посади у незаконно створеному органі. Отже, її підзахисна підлягає виправданню.

При цьому суд вважає, що винуватість ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, підтверджується сукупністю зібраних у встановленому порядку і безпосередньо досліджених судом доказів.

Так, свідок ОСОБА_6 в судовому засіданні пояснила, що вона з ОСОБА_5 односельчанки, знає її з дитинства, до окупації села ОСОБА_5 ніде не працювала. Окупація села Бурчак Василівського району Запорізької області почалась з 28.02.2022. Далі окупаційною владою почалось створення владних органів. З тимчасово окупованої території вона виїхала 08.04.2022. Після цього з російських новин, які були опубліковані в Телеграм каналах, а також від односільчан, з якими вона спілкується та які наразі знаходяться на тимчасово окупованій території, їй відомо, що ОСОБА_5 пішла на співпрацю з окупаційною владою, а саме зайняла посаду секретаря Бурчацької сільради, яка була створена представниками РФ. Також від односельчан знає, що ОСОБА_5 приймала участь у проведенні незаконного референдуму у с.Бурчак, ходила по домам та роздавала мешканцям села бюлетені для голосування. Впевнена, що ОСОБА_5 ніхто не примушував співпрацювати з окупаційною владою. Під час досудового розслідування, вона впізнала ОСОБА_5 по фото та відео, які демонстрував їй слідчий.

Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснив, що знає ОСОБА_5 з дитинства, їх батьки разом працювали, вони односельчани. Село Бурчак Василівського району Запорізької області, де він мешкав, було окуповано першого або другого березня 2022 року. Після окупації села російські військові перевірили усі будинки та документи мешканців. У травні окупаційна влада вже сформувала свої органи влади. В подальшому, він дізнався, що чоловік ОСОБА_5 - ОСОБА_8 зайняв посаду дільничного, а сама ОСОБА_9 зайняла посаду секретаря сільської ради, яка була створена окупаційною владою. Вони сприяли у налагодженні окупаційної влади у селі, зокрема, роздавали мешканцям села продукти від окупаційної влади, розносили пенсії, які з літа 2022 року виплачувались у російських рублях. ОСОБА_5 особисто займалась цим питанням. Під час проведення у селі ОСОБА_10 незаконного референдуму про приєднання Запорізької області до складу РФ, ОСОБА_5 активно приймала в цьому участь, була членом комісії, заповнювала та роздавала бюлетені, особисто приносила їх мешканцям села. Виходячи з розмов з нею, він вважає, що вона зайняла вказану посаду добровільно. Фактів тиску на неї він не знає. Також йому не відомо про факти тиску на чоловіка або сина обвинуваченої. Виїхав він з окупованої території 01.08.2023.

Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні пояснила, що коли почалась війна вона була за кордоном у Чехії на заробітках. Повернулась у своє село Бурчак Василівського району Запорізької області на початку травня 2022 року. На той час в селі окупаційною владою вже була створена сільська рада, посаду секретаря у якій зайняла ОСОБА_5 , яку вона знає як односельчанку. Головою сільради став ОСОБА_12 . Чоловік ОСОБА_5 - ОСОБА_13 зайняв посаду у незаконно створеному окупаційною владою правоохоронному органі, мав кабінет у будівлі, де також була розташована сільрада. Коли він викликав її до себе, вона особисто бачила ОСОБА_5 в цій сільраді. Особисто бачила, як ОСОБА_5 ходила по мешканцям села та роздавала їм гуманітарну допомогу, яку надавали їй російські військові. Зі слів односельчан, які наразі перебувають на окупованій території, знає, що ОСОБА_5 активно агітувала перед референдумом, щоб усі прийшли та проголосували за приєднання Запорізької області до РФ. Вважає, що ОСОБА_5 добровільно зайняла посаду, оскільки ще до окупації села вона висловлювала свої проросійські погляди. Ніякого тиску на неї не було. Виїхала свідок з окупованої території 12.08.2022. Після цього, через мережу Інтернет на каналі «Михайловские новости» вона бачила, як ОСОБА_5 агітувала під час останніх виборів президента РФ за вибори та кандидатуру президента.

Допитаний свідок ОСОБА_14 судовому засіданні пояснив, що він був мешканцем АДРЕСА_1 та знає ОСОБА_5 , як мешканку цього села, їх діти разом ходили до школи. До окупації ОСОБА_5 ніде не працювала. Після того, як наприкінці лютого 2022 року до села зайшли російські війська, окупаційна влада почала створювати свої органи влади. Наприкінці квітня-початку травня 2022 року була створена сільська рада, яку очолив ОСОБА_15 , а ОСОБА_5 сала секретарем цієї сільради. Вона агітувала мешканців села, щоб усі виходи на роботу. Під час проведення незаконного референдуму, вона ходила по селу зі скринею для голосування, у тому числі приходила до нього та як член комісії пропонувала йому проголосувати, чи підтримує він РФ та щоб Запорізька область увійшла до складу РФ. Разом з нею були три жінки, два озброєних військових, супроводжував їх її чоловік - ОСОБА_16 , який став дільничним у селі. Він проголосував «проти», у зв'язку з чим через два тижня до нього приїхали працівники ФСБ, яким нібито повідомили що нього є вибухівка. Про будь-який примус ОСОБА_5 не знає та вважає, що вона добровільно зайняла посаду секретаря у сільраді. Такі висновки він робить з її поведінки. Виїхав з окупованої території 06.12.2022.

Крім того, в ході судового розгляду дослідженні письмові докази, які були зібрані в ході досудового розслідування, а саме:

- протокол огляду від 30.08.2023, відповідно до якого об'єктом огляду є інформація розміщена в публікаціях на інформаційному каналі, створеному у додатку «Telegram»: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відносно діяльності незаконно створеного органу «Бурчацкого сельского совета», зокрема, особи, яка займає посаду секретаря - ОСОБА_5 , а саме публікації за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 і, яка містить текст наступного змісту (мовою оригіналу): «Уважаемые жители с. Бурчак, продолжается приём граждан по вопросам: - социальных выплат, - регистрации пенсионеров, - регистрации детей на прием в школу и детский сад, - и другим вопросам, связанным с жизнедеятельностью поселка Адрес: АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до 17.00, перерыв с 12.00 до 13.00. Без выходных. График приема граждан: Вт, Чт с 09.00 до 11.00». В ході огляду слідчим зроблені знімки з екрану комп'ютера та встановлено, що на обох вказаних знімках зображено ОСОБА_5 ;

- протокол огляду від 22.09.2023 за участю свідка ОСОБА_7 , відповідно до якого об'єктом огляду є інформація розміщена в публікаціях на інформаційному каналі, створеному у додатку «Telegram»: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відносно діяльності незаконно створеного органу «Бурчацкого сельского совета», зокрема, особи, яка займає посаду секретаря - ОСОБА_5 , а саме публікацію за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 і, яка містить текст наступного змісту (мовою оригіналу): «Уважаемые жители с. Бурчак, продолжается приём граждан по вопросам: - социальных выплат, - регистрации пенсионеров, - регистрации детей на прием в школу и детский сад, - и другим вопросам, связанным с жизнедеятельностью поселка Адрес: АДРЕСА_2 , 32 График работы Бурчацкого сельского совета: с 08.00 до 17.00, перерыв с 12.00 до 13.00. Без выходных. График приема граждан: Вт, Чт с 09.00 до 11.00 ». В ході огляду слідчим зроблені знімки з екрану комп'ютера. Під час слідчої дії за участі свідка встановлено, що на обох знімках зображено ОСОБА_5 , яка перебуває на посаді секретаря так званого «Бурчацкого сельского совета» окупаційного органу влади у т.зв. «военно-гражданской администрации пгт Михайловка».

- протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.10.2023, відповідно до якого свідок ОСОБА_7 на фототаблиці серед чотирьох фотознімків осіб жіночої статі, які не мають різних відмінностей між собою за формою та іншими особливостями, впізнав особу на фотознімку під № 3 ( ОСОБА_5 ), яка перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Бурчак Василівського району, добровільно зайняла посаду секретаря «Бурчацкого поселкового совета», приймала участь у проведенні референдуму, складала списки виборців;

- протокол огляду від 23.09.2023 за участю свідка ОСОБА_11 , відповідно до якого об'єктом огляду є інформація розміщена в публікаціях на інформаційному каналі, створеному у додатку «Telegram»: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відносно діяльності незаконно створеного органу «Бурчацкого сельского совета», зокрема, особи, яка займає посаду секретаря - ОСОБА_5 , а саме публікації за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 і, яка містить текст наступного змісту (мовою оригіналу): «Уважаемые жители с. Бурчак, продолжается приём граждан по вопросам: - социальных выплат, - регистрации пенсионеров, - регистрации детей на прием в школу и детский сад, - и другим вопросам, связанным с жизнедеятельностью поселка Адрес: АДРЕСА_2 , 32 График работы Бурчацкого сельского совета: с 08.00 до 17.00, перерыв с 12.00 до 13.00. Без выходных. График приема граждан: Вт, Чт с 09.00 до 11.00 ». В ході огляду слідчим зроблені знімки з екрану комп'ютера. Під час слідчої дії за участі свідка встановлено, що на першому та другому фотозображені зображено ОСОБА_5 , яка перебуває на посаді секретаря так званого «Бурчацкого сельского совета» окупаційного органу влади у т.зв. «военно-гражданской администрации пгт Михайловка»;

- протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.10.2023, відповідно до якого свідок ОСОБА_11 на фототаблиці серед чотирьох фотознімків осіб жіночої статі, які не мають різних відмінностей між собою за формою та іншими особливостями, впізнав особу на фотознімку під № 2 ( ОСОБА_5 ), яка є мешканкою с. Бурчак та перебуваючи на тимчасово окупованій території добровільно зайняла посаду секретаря «Бурчацкого поселкового совета», приймала участь у проведенні референдуму;

- протокол огляду від 07.10.2023 за участю свідка ОСОБА_6 , відповідно до якого об'єктом огляду є інформація розміщена в публікаціях на інформаційному каналі, створеному у додатку «Telegram»: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відносно діяльності незаконно створеного органу «Бурчацкого сельского совета», зокрема, особи, яка займає посаду секретаря - ОСОБА_5 , а саме публікації за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 і, яка містить текст наступного змісту (мовою оригіналу): «Уважаемые жители с. Бурчак, продолжается приём граждан по вопросам: - социальных выплат, - регистрации пенсионеров, - регистрации детей на прием в школу и детский сад, - и другим вопросам, связанным с жизнедеятельностью поселка Адрес: АДРЕСА_2 , 32 График работы Бурчацкого сельского совета: с 08.00 до 17.00, перерыв с 12.00 до 13.00. Без выходных. График приема граждан: Вт, Чт с 09.00 до 11.00 ». В ході огляду слідчим зроблені знімки з екрану комп'ютера. Під час слідчої дії за участі свідка встановлено, що на першому та другому фотозображені зображено ОСОБА_5 , яка перебуває на посаді секретаря так званого «Бурчацкого сельского совета» окупаційного органу влади у т.зв. «Военно-гражданской администрации пгт Михайловка»;

- протокол огляду від 09.10.2023 за участю свідка ОСОБА_14 , відповідно до якого об'єктом огляду є інформація розміщена в публікаціях на інформаційному каналі, створеному у додатку «Telegram»: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відносно діяльності незаконно створеного органу «Бурчацкого сельского совета», зокрема, особи, яка займає посаду секретаря - ОСОБА_5 , а саме публікації за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 і, яка містить текст наступного змісту (мовою оригіналу): «Уважаемые жители с. Бурчак, продолжается приём граждан по вопросам: - социальных выплат, - регистрации пенсионеров, - регистрации детей на прием в школу и детский сад, - и другим вопросам, связанным с жизнедеятельностью поселка Адрес: АДРЕСА_2 , 32 График работы Бурчацкого сельского совета: с 08.00 до 17.00, перерыв с 12.00 до 13.00. Без выходных. График приема граждан: Вт, Чт с 09.00 до 11.00 ». В ході огляду слідчим зроблені знімки з екрану комп'ютера. Під час слідчої дії за участі встановлено, що на першому та другому фотозображені зображено ОСОБА_5 , яка перебуває на посаді секретаря так званого «Бурчацкого сельского совета» окупаційного органу влади у т.зв. «Военно-гражданской администрации пгт Михайловка»;

- довідку Управління ДМС України в Запорізькій області, відповідно до якої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

Судом визнається загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що починаючи з 24.02.2022 Указом Президента України, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжено. Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України, є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Починаючи з 28.02.2022 територія АДРЕСА_1 по теперішній час є тимчасово окупованою територією збройних формувань держави-агресора Російської Федерації. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України № 75 від 25.04.2022 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 06 грудня 2022 року» (з врахуванням редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України від 22.12.2022 року № 309), Михайлівська селищна територіальна громада Василівського району віднесено до переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Дослідивши всебічно, повно, об'єктивно та неупереджено всі обставини кримінального провадження, оцінивши кожний із зазначених вище доказів з точки зору їх належності, допустимості, достовірності та сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, знайшла своє повне підтвердження в ході судового провадження.

Так, з досліджених доказів судом встановлено, що громадянка України ОСОБА_5 , перебуваючи на окупованій території України, добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконному органі владі, створеному на тимчасово окупованій території України.

В даному випадку, суд бере до уваги показання свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , які підтверджують факт добровільного та свідомого зайняття ОСОБА_5 посади секретаря «Бурчацкого сельского совета»окупаційного органу влади у т.зв. «военно-гражданской администрации пгт. Михайловка» на тимчасово окупованій території України, а саме в АДРЕСА_1 , а також здійснення нею на вказаній посаді пропагандиських заходів, спрямованих на популяризацію та підтримку окупаційної влади держави-агресора, прийняття безпосередньої участі в проведення та організації незаконного референдуму/виборів на тимчасово окупованій території с.Бурчак Василіського району Запорізької області.

Покази цих свідків суд вважає логічними, послідовними, повними, конкретними та такими, що узгоджуються між собою, а також з письмовими доказами, які були досліджені судом під час судового розгляду, зокрема: з відомостями, які містяться у протоколах огляду інформації, розміщеної в публікаціях на інформаційному каналі, створеному у додатку «Telegram»: « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відносно діяльності незаконно створеного органу «Бурчацкого сельского совета» та особи, яка займає посаду секретаря - ОСОБА_5 , які були проведені за участю вказаних свідків; з протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , відповідно до яких свідки серед пред'явлених фото впізнали ОСОБА_17 , яка перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Бурчак Василівського району, добровільно зайняла посаду секретаря «Бурчацкого поселкового совета», приймала участь у проведенні референдуму.

Також суд враховує, що безпосередньо допитати в суді осіб, від яких свідок ОСОБА_6 дізналась про повідомлені нею в судовому засіданні обставини, не має можливості через те, що ці особа перебувають на тимчасово окупованій території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Водночас, такі покази свідка ОСОБА_6 не є єдиними вирішальними доказами у цій справі.

Посилання сторони захисту щодо відсутності доказів добровільності зайняття ОСОБА_5 посади у незаконному органі, суд відхиляє виходячи з того, що на свідомий і добровільний характер дій обвинуваченої вказує сам характер таких дій, їх послідовність, тривалість у часі та подальший розвиток.

Суд вважає, що обвинувачена усвідомлювала факт окупації та агресії з боку РФ, створення окупаційною владою незаконних органів, зайняття посади у незаконному органі, створеному на тимчасово окупованій території в умовах війни здійснювала свідомо, умисно, добровільно за власним волевиявленням.

В матеріалах провадження відсутні об'єктивні дані, які б давали обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_5 , вчиняючи вказані дії, діяла не добровільно, виконувала покладені окупаційною владою обов'язки, перебуваючи на посаді незаконного органу, під безпосереднім психічним впливом або фізичним примусом, такі дії були необхідними для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожувала їй чи охоронюваним законом правам її або інших осіб, або суспільним інтересам чи інтересам держави тощо.

Також суд враховує і те, що обвинувачена ОСОБА_5 , маючи достатній життєвий досвід та рівень знань не могла не розуміти незаконності вчинених нею дій та можливості завдання своїми умисними діями шкоди державі Україна, між тим, заходів, спрямованих на виїзд з тимчасово окупованої території України, обвинувачена не вживала.

При цьому, суд не покладає в обґрунтування даного вироку в якості доказів вини ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, наступні матеріали та процесуальні документи, що надані стороною обвинувачення: витяги з ЄРДР, повідомлення про підозру та виклики до слідчого ОСОБА_5 , постанови про оголошення у розшук підозрюваної ОСОБА_5 , постанову про призначення захисника, оскільки за своїм змістом вказані документи не містять ознак доказів, що мають значення для вирішення кримінального провадження, а лише засвідчують відповідність окремих проведених слідчих та процесуальних дій вимогам закону та належними особами.

В даному випадку суд вважає, що досудове розслідування по даному кримінальному провадженні було проведено уповноваженими посадовими особами з дотриманням правил та процедур, встановлених для проведення слідчих дій. У суду немає сумнівів в його об'єктивності та достовірності, а добуті в його ході докази є належними та допустимими, повністю узгоджуються між собою, і в достатній мірі підтверджують вину обвинуваченої в скоєнні вказаного кримінального правопорушення, у зв'язку з чим суд приймає їх за основу при постановленні даного вироку.

Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду, зокрема, зі сторони захисту, суду надано не було.

Таким чином, суд вважає встановленим та доведеним, що своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст. 111-1 КК України, а саме добровільне зайняття громадянином України посади пов'язаної з виконанням організаційно - розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора та участь в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території, у вчиненні якого суд визнає її винуватою.

При призначенні покарання обвинуваченій ОСОБА_5 суд, у відповідності до ст.65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, який належить до категорії тяжких злочинів проти основ національної безпеки України. Такі злочини є найбільш суспільно небезпечними посяганнями. Їх родовим об'єктом є суспільні відносини, які забезпечують державну безпеку, конституційний лад, суверенітет, територіальну недоторканість, обороноздатність, тобто основи національної безпеки України. Іншими словами, родовим об'єктом цих злочинів є суспільні відносини, що забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної, соціальної і правової держави.

Також суд враховує особу обвинуваченої ОСОБА_5 , яка раніше не судима, під наглядом лікарів психіатра та нарколога не перебуває, інформації про наявність на її утриманні неповнолітніх дітей або інших утриманців немає.

Обставини, які пом'якшують покарання обвинуваченої ОСОБА_5 , судом не встановлені.

Обставиною, що обтяжує покарання ОСОБА_5 , є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

З урахуванням вищевикладеного, дотримуючись принципу співмірності та індивідуалізації покарання, враховуючи ступінь тяжкості та суспільну небезпеку скоєного кримінального правопорушення, особу обвинуваченої, відсутність пом'якшуючих та наявність обтяжуючих покарання обставин, суд вважає необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої та попередження скоєння нею нових кримінальних правопорушень призначити покарання у вигляді позбавлення волі, яке слід обрати в межах строку, визначеного санкцією ч.5 ст.111-1 КК України, з позбавленням права обіймати будь-які посади в органах державної влади, державного управління та місцевого самоврядування, без конфіскації майна.

При цьому суд враховує правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 22.05.2018р. по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові Верховного Суду від 21.06.2022р. по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.

При цьому, з огляду на вчинення ОСОБА_5 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, суд, при призначенні покарання не вбачає підстав для застосування положень ст. 69, 75 КК України.

Призначення вказаного покарання ОСОБА_5 , на переконання суду, є необхідним та достатнім для її виправлення і попередження вчинення нею та іншими особами кримінальних правопорушень, а також буде відповідати загальним засадам кримінального провадження, тяжкості скоєного, обставинам кримінального правопорушення, особі обвинуваченої, а також не тільки меті покарання, а й меті правосуддя, невід'ємною частиною якого є справедливість та верховенство права.

Початок строку відбування покарання слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного взяття під варту.

Цивільний позов не заявлявся. Речові докази і процесуальні витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 368, 370, 374, 376 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_5 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання за даною статтеюу вигляді 8 (восьми) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, пов'язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських функцій строком на 13 (тринадцять) років, без конфіскації майна.

Строк відбування основного покарання ОСОБА_5 рахувати з моменту її затримання на виконання цього вироку.

Строк додаткового покарання у вигляді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування, слід рахувати з моменту відбуття основного покарання.

Вирок суду може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, якщо вирок не було скасовано, він набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку після проголошення негайно вручити учасникам розгляду справи.

Суддя ОСОБА_1