02 квітня 2024 рокусправа № 380/23634/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника відповідача Паїк М.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові (в порядку спрощеного провадження з викликом сторін) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним рішення, неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), від імені якого діє представник ОСОБА_2 , звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі - ГУ НП у Львівській області, відповідач) з такими вимогами:
- визнати протиправним рішення Головного управління Національної поліції у Львівській області у формі листа від 22.06.2023 №318/05/17-2023, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поліцейським захворювання, пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
- визнати неправомірними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області, що виразилися у не складанні та незатвердженні висновку про призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поліцейським захворювання, пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області скласти та затвердити висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поліцейським захворювання, пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що проходив службу в Національній поліції України та 18 лютого 2022 року був звільнений з посади начальника сектору кримінальної поліції відділення поліції №1 ЛРУП №2 ГУНП у Львівській області, за підпунктом 2 частини першої статті 77 (через хворобу) з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні 19 років 01 місяців 04 дні, згідно наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 18 лютого 2022 року № 80 о/с «По особовому складу». За результатом медичного огляду 03.05.2022 позивачу встановлено ступінь втрати працездатності 25%, захворювання пов'язане з проходженням служби в поліції. 29.03.2023 звернувся з письмовою заявою (рапортом) до начальника ГУНП у Львівській області про виплату ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності додавши до неї всі визначені порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського. Листом ГУ НП у Львівській області від 22.06.2023 №318/05/17-2023 відмовило позивачу у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності. Позивач не погоджується з рішенням відповідача про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач позов не визнає з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 21-23), просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зазначив, що часткова втрата працездатності позивача, без визначення інвалідності, настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції. Проте наголосив, що положеннями статті 97 Закону №580-VIII передбачено можливість призначення поліцейському ОГД внаслідок отриманого ним захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, однак виключно за умови встановлення при цьому інвалідності.
Позивач подав відповідь на відзив, де навів аргументи аналогічні наведеним у позовній заяві.
Суд ухвалою від 19.02.2023 перейшов з розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін до розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
26.02.2023 до суду через систему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення від представника позивача, де він уточнив позовні вимоги та виклав їх у такій редакції:
- визнати протиправним рішення Головного управління Національної поліції у Львівській області у формі листа від 22.06.2023 №318/05/17-2023, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поліцейським захворювання, пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
- визнати неправомірними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області, що виразилися у не складанні та незатвердженні висновку про призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поліцейським захворювання, пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області скласти та затвердити висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням поліцейським захворювання, пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності на підставі пункту 4 статті 4 розділу 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» № 4 від 11.01.2016.
Суд заслухав аргументи учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи копії письмових доказів та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:
ОСОБА_1 , проходив службу в Національній поліції України та 18 лютого 2022 року був звільнений з посади начальника сектору кримінальної поліції відділення поліції № 1 ЛРУП № 2 ГУНП у Львівській області, за підпунктом 2 частини першої статті 77 (через хворобу) з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні 19 років 01 місяців 04 дні, згідно наказу Головного управління Національної поліції у Львівській області від 18 лютого 2022 року № 80 о/с «По особовому складу» (а.с. 9 зворот).
Відповідно до Свідоцтва про хворобу № 37 від 18 лютого 2022 року медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» встановлено причинний зв'язок захворювання (поранення, травми, контузії, каліцтва), а саме - захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби в поліції (а.с. 12).
Відповідно до акту огляду МСЕК № 638 позивачу видана довідка від 03.09.2022 серія 12ААА № 012258, в якій зазначено, що захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в поліції. Ступінь втрати професійної працездатності становить 25 відсотків (а.с. 11).
29.03.2023 позивач звернувся до начальника ГУ НП у Львівській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності у зв'язку із тим, що йому встановлено 25% втрати працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції (а.с. 10).
Листом від 22.06.2022 № 318/05/17-2023 (а.с. 7) позивачу відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги з таких мотивів:
«Повідомляємо, що робоча група з оформлення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського Головного управління Національної поліції у Львівській області розглянула Ваші матеріали на призначення одноразової грошової допомоги щодо встановлення Вам часткової втрати працездатності від захворювання, отриманого під час проходження служби в поліції.
Звертаємо Вашу увагу на те, що умовою для призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 6 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» є отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Отже, відповідно до наведеної норми, підставою для призначення одноразової грошової допомоги є отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) пов'язаного із проходженням служби в поліції.
При розгляді поданих Вами документів робочою групою було встановлено, що Ви отримали часткову втрату працездатності внаслідок захворювання пов'язаного із проходженням служби в поліції.
З врахуванням викладеного, робоча група з оформлення і виплати одноразової грошової допомоги Головного управління Національної поліції у Львівській області розглянула матеріали справи і прийняла рішення "Відмовлено” у зв'язку з відсутністю підстав для виплати.»
При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України № 580-VIII від 02.07.2015р. «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Відповідно до положень статті 1 вказаного Закону Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом убезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
У статті 3 Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» визначено, що у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України а постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина 1 статті 59 Закону № 580-VIII).
З метою забезпечення виконання повноважень, покладених на поліцію, Законом №580-VIII передбачено гарантії професійної діяльності поліцейського; зокрема, держава гарантує поліцейському право на отримання соціального і правового захисту, передбаченого Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Одним із заходів соціального захисту поліцейського є виплата одноразової грошової допомоги як у разі загибелі (смерті) поліцейського, так і у випадку визначення втрати поліцейським працездатності, в т.ч. інвалідності (стаття 97 Закону № 580-VIII).
Частиною 1 статті 97 Закону врегульовано, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у випадках, передбачених у вказаній частині.
Згідно з частиною 1 статті 97 Закону № 580-VIII одноразова грошова допомога, що є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави виплачується особам, які мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті працівника поліції внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016 № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
За змістом пункту 4 розділу І цього Порядку та умов випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського:
1) під час виконання службових обов'язків (пункт 1 частини першої статті 97 Закону) - випадок, пов'язаний з виконанням службових обов'язків, спрямованих на реалізацію повноважень та основних завдань поліції, у тому числі під час участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
2) під час виконання службових обов'язків (пункти 3, 5 частини першої статті 97 Закону) - випадок, пов'язаний із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
3) під час проходження поліцейським служби (пункт 2 частини першої статті 97 Закону) - випадок, який не пов'язаний із безпосереднім виконанням службових обов'язків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту;
4) пов'язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту;
5) пов'язаного з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 6 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності, крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2 цього пункту.
Відповідно до абзацу 2 пункту 3 розділу IV Порядку № 4 у разі відмови у призначенні ОГД чи повернення документів на доопрацювання (документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) заявника письмово інформують про прийняте рішення з обґрунтуванням підстав відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Здійснюючи оцінку аргументів сторін та досліджених доказів суд при вирішенні цього спору керується такими мотивами:
ОСОБА_1 проходив службу у Національній поліції України, 18.02.2022 звільнений зі служби в поліції через хворобу. Після звільнення із служби 03.05.2022 МСЕК встановила ОСОБА_1 часткову втрату працездатності (25%) внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції. 29.03.2023 позивач звернувся до начальника ГУ НП у Львівській області із рапортом про виплату йому одноразової грошової допомоги та отримав відмову, мотивована тим, що подані позивачем документи та зазначений діагноз не відповідають вимогам пункту 6 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» (Закону № 580-VIII). Не погоджуючись із даною відмовою позивач звернувся до суду.
Вирішення спору між сторонами потребує відповіді на таке питання: чи є наявність часткової втрати працездатності (у відсотку, недостатньому для встановлення інвалідності) внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, підставою для виплати одноразової грошової допомоги на підставі ст. 97 Закону № 580-VIII?
Відповідаючи на ці питання, суд керується такими мотивами щодо обрання та застосування релевантних норм права до спірних правовідносин:
позивач як на правову підставу позову посилається на пункт 4 статті 4 розділу І Порядку № 4, котрий прийнятий на реалізацію пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» (Закону № 580-VIII). Аналіз пункту 4 частини 1 статті 97 Закону № 580-VIII дозволяє зробити висновок, що для отримання одноразової грошової допомоги поліцейський повинен відповідати таким умовам:
а) наявність інвалідності внаслідок захворювання чи поранення;
б) захворювання чи поранення пов'язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції.
Позивач внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, частково втратив працездатність, проте йому не була встановлена інвалідність (відсоток втрати працездатності був недостатнім для цього). Оскільки визначення інвалідності є необхідною умовою для отримання грошової допомоги згідно пункту 4 частини 1 статті 97 Закону № 580-VIII, суд дійшов висновку, що позивач не має підстав для отримання одноразової грошової допомоги на підставі цієї норми закону (як і на підставі прийнятого на її реалізацію пункту 4 статті 4 розділу І Порядку № 4).
Відповідач у листі від 22.06.2023 № 318/05/17-2023 відмовив позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із невідповідністю вимогам пункту 6 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».
Аналіз пункту 6 частини 1 статті 97 Закону № 580-VIII дозволяє зробити висновок, що для отримання одноразової грошової допомоги поліцейський повинен відповідати таким умовам:
а) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в поліції;
б) часткова втрата працездатності внаслідок від отриманого поранення без визначення інвалідності.
Відповідно до встановлених обставин справи, позивач отримав часткову втрату працездатності (25%) внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням служби в поліції (а.с.12), а не внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в поліції. Тому позивач не має підстав для отримання одноразової грошової допомоги на підставі цієї норми закону.
Оскільки позивач, відповідно до наданих ним документів та діагнозу, не відповідає умовам, визначеним для отримання одноразової грошової допомоги як у пункті 4, так і у пункті 6 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», тому відповідач прийняв законне та обґрунтоване рішення про відмову у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги. Отже, позовні вимоги про скасування цього рішення є безпідставними та не підлягають до задоволення. Аналогічний висновок суд робити і щодо похідних позовних вимог ОСОБА_1 .
Підсумовуючи наведені мотиви, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, в задоволенні його позову слід відмовити.
Враховуючи висновок суду по суті позову та керуючись встановленими ст. 139 КАС України правилами розподілу судових витрат суд покладає усі понесені позивачем судові витрати на нього.
Повний текст рішення виготовлений 05.04.2024 року.
Керуючись ст.ст. 19-22,25-26,90,139,241-246, 250-255,262,295 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Понесені позивачем судові витрати покласти нього.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяМоскаль Ростислав Миколайович