Ухвала від 08.04.2024 по справі 360/7323/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у заміні стягувача у виконавчому листі його правонаступником

08 квітня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/7323/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про заміну стягувача у виконавчому листі по справі № 360/7323/21 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25 березня 2024 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла сформована 22 березня 2024 року в підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» заява ОСОБА_1 (далі - заявник) про заміну у виконавчому листі по справі № 360/7323/21 за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі - стягувач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - боржник) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії стягувача з ОСОБА_2 на його правонаступника - ОСОБА_1 .

В обґрунтування заяви зазначено, що ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та який є стягувачем у справі № 360/7323/21, що розглянута у Луганському окружному адміністративному суді.

На день смерті ОСОБА_2 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у шлюбі, про що свідчить свідоцтво про укладання шлюбу серії НОМЕР_1 , видане Калиновською селищною радою Попаснянського району Ворошиловградської області 22 квітня 1989 року.

Разом з чоловіком вони зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , а фактично проживали як внутрішньо переміщені особи за адресою: АДРЕСА_2 , і вели спільне господарство, що підтверджується довідкою Авангардівської селищної ради від 30 січня 2024 року № 3.

23 лютого 2024 року заявник звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, якою просила виплатити їй нараховану, але не виплачену пенсію її померлого чоловіка, перераховану на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 січня 2022 року у справі № 360/7323/21.

Листом від 19 березня 2024 року № 1449-1178/Д-02/8-1200/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило заявника, що здійснити виплату недоодержаної ОСОБА_2 пенсії, облікованої після виконання рішення суду, буде можливо за умови заміни сторони виконавчого провадження.

З урахуванням викладеного, заявник просить заяву про заміну стягувача у виконавчому листі задовольнити.

Відповідно до частини першої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (частина друга статті 379 КАС України).

Згідно з частиною четвертою статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому, Законами України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, від 22 травня 2022 року № 2263-IX, від 15 серпня 2022 року № 2500-IX, від 16 листопада 2022 року № 2738-IX, від 07 лютого 2023 року № 2915-IX, від 02 травня 2023 року № 3057-IX, від 27 липня 2023 року № 3276-ІХ, від 08 листопада 2023 року № 3429-ІХ, від 6 лютого 2024 року № 3564-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено відповідні Укази Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 року № 573/2022, від 07 листопада 2022 року № 757/2022, від 06 лютого 2023 року № 58/2023, від 01 травня 2023 року № 254/2023, від 26 липня 2023 року № 452/2023, від 06 листопада 2023 року № 734/2023, від 5 лютого 2024 року № 49/2024, якими строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 годин 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 05 годин 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 05 годин 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 05 годин 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 05 годин 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Наказом голови Луганського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2022 року № 8/С-од «Про припинення роботи Луганського окружного адміністративного суду» у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя Луганським окружним адміністративним судом, який знаходиться у районі проведення Операції об'єднаних сил, та відповідно до статті 3 Конституції України, Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведення антитерористичної операції», з метою збереження життя і здоров'я суддів, працівників апарату суду та відвідувачів суду припинено роботу Луганського окружного адміністративного суду з 24 лютого 2022 року до вирішення питання щодо її відновлення у встановленому законодавством порядку.

Наказом голови Луганського окружного адміністративного суду від 02 травня 2022 року № 9/С-од «Про встановлення особливого режиму роботи в умовах воєнного стану» у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України та запровадженням воєнного стану згідно із Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до статті 3 Конституції України, статті 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», статті 24 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статей 34, 60-2 Кодексу законів про працю України, керуючись Рекомендаціями судам першої та апеляційної інстанцій, затверджених розпорядженням Голови Верховного Суду від 13 березня 2022 року № 6/0/9-22, рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів, відвідувачів і працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду: з 02 травня 2022 року установлено особливий режим роботи Луганського окружного адміністративного суду в умовах воєнного стану; зупинено, тимчасово, розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участю учасників судового процесу до усунення обставин, які в умовах воєнної агресії проти України зумовлюють загрозу життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів і працівників суду; запроваджено з 02 травня 2022 року роботу Луганського окружного адміністративного суду у віддаленому режимі.

Наказом керівника апарату Луганського окружного адміністративного суду від 02 травня 2022 року № 4/А-од «Про дистанційний режим роботи працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду на час особливого режиму роботи суду в умовах воєнного стану» з 02 травня 2022 року впроваджено дистанційний режим роботи працівникам апарату Луганського окружного адміністративного суду до закінчення особливого режиму роботи суду.

Враховуючи запроваджений дистанційний режим роботи, а також посилення ракетних обстрілів території України, задля збереження життя і здоров'я та убезпечення відвідувачів, суддів та працівників апарату суду, заяву про заміну стягувача у виконавчому листі суд ухвалою від 29 березня 2024 року призначив до розгляду в письмовому провадженні (без повідомлення учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи) на 08 квітня 2024 року.

02 квітня 2024 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» за вхідним реєстраційним № 2688/2024 надійшли заперечення від 02 квітня 2024 року № 1200-0902-7/8338 на заяву ОСОБА_1 про заміну стягувача у виконавчому листі по справі № 360/7323/21, в обґрунтування яких зазначено таке.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 січня 2022 року у справі № 360/7323/21 у жовтні 2022 року боржником проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01 грудня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 10 листопада 2021 року № 33/33-4033, та фактично сплачених сум.

При вирішенні питання обліку заборгованості, яка утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат за рішеннями суду, органи Пенсійного фонду України керуються, зокрема, Бюджетним кодексом України, Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), Законом України від 05 червня 2012 року № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон № 4901), Порядком розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09 грудня 2021 року № 35-1) (далі - Порядок № 21-2), Порядком виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року № 1165 (далі - Порядок № 1165).

04 жовтня 2022 року рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 січня 2022 року у справі № 360/7323/21 внесено до ІКІС ПФУ РСР, реєстраційний номер - С2101893. На виплатну відомість листопада 2022 року ОСОБА_2 нараховано пенсію у новому розмірі 12690,32 грн. З урахуванням раніше виплачених сум ОСОБА_2 доплата до пенсії за період з 01 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року склала 195916,85 грн. Отже, з 04 жовтня 2022 року заборгованість перед ОСОБА_2 , нарахована на виконання рішення у справі № 360/7323/21, за період з 01 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у розмірі 195916,85 грн обліковується у боржника та відповідно до Закону № 2262 може бути виплачена ОСОБА_2 після надходження коштів з Державного бюджету України.

Відповідно до Порядку № 1165 частина неотриманої пенсії, облікована в ІКІС ПФУ РСР, реєстраційний номер - НОМЕР_2 , зарахована на розрахунковий рахунок ОСОБА_2 , відкритий в АТ «Ощадбанк», а саме: у липні 2023 року у розмірі 557,32 грн; у вересні 2023 року у розмірі 2093,00 грн; у жовтні 2023 року у розмірі 1303,00 грн; у листопаді 2023 року у розмірі 4,10 грн; у грудні 2023 року у розмірі 0,62 грн, що разом складає 3958,04 грн. Отже, за 2023 рік ОСОБА_2 відповідно до Порядку № 1165 виплачено 3958,04 грн. Таким чином, з урахуванням фактично виплаченої заборгованості у розмірі 3958,04 грн, залишок невиплаченої заборгованості, нарахованої на виконання рішення у справі № 360/7323/21, складає 191958,81 грн.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зазначає, що у цьому конкретному випадку правонаступництво зумовлено смертю стягувача за виконавчим листом, тобто доказом такого правонаступництва має бути свідоцтво про право на спадщину. Заявником свідоцтво про право на спадщину разом з заявою про заміну стягувача не надано. З аналізу наведеного слідує, що ОСОБА_1 спадщину наразі не прийняла, а тому не може вважатись правонаступником померлого ОСОБА_2 . Таким чином, підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 про заміну стягувача у виконавчому листі відсутні.

Окрім того боржник зазначив, що питання отримання пенсії після смерті військового пенсіонера врегульовано статтею 61 Закону № 2262, відповідно якої суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера. В разі смерті пенсіонера членам його сім'ї або особі, яка здійснила його поховання, виплачується для цього допомога в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Допомога на поховання не виплачується, якщо поховання пенсіонера здійснено за рахунок держави.

За твердженням боржника, з аналізу наведеного слідує, що на відміну від пенсії за віком, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за вислугу років не входить до складу спадщини. Отже, право отримання пенсії після смерті військового пенсіонера не спадкується, разом з тим, норми наведеної статті передбачають, що належні померлому суми можуть бути отримані на підставі закону, в порядку ним передбаченому.

На підставі викладеного, боржник просить відмовити в задоволенні заяви про заміну стягувача у виконавчому листі.

Розглянувши заяву про заміну стягувача у виконавчому листі та дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, суд встановив таке.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28 січня 2022 року у справі № 360/7323/21 задоволено позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії повністю:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 17 листопада 2021 року № 941 ( ОСОБА_2 ), яким ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 10 листопада 2021 року № 33/33-4033;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 грудня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Луганській області» від 10 листопада 2021 року № 33/33-4033, та фактично сплачених сум.

29 вересня 2022 року позивачу за рішенням від 28 січня 2022 року у справі № 360/7323/21, яке набрало законної сили 01 березня 2022 року та підлягає примусовому виконанню, видано виконавчий лист.

В автоматизованій системі виконавчого провадження відсутня інформація про відкриті виконавчі провадження, стягувачем в яких виступає ОСОБА_2 , а боржником - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганської області.

Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 18567 ОСОБА_2 на виконання судового рішення нараховано до виплати заборгованість з пенсії за період з 01 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року у розмірі 195916,85 грн.

Відповідно до інформації з підсистеми «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України розділ «Реєстр судових рішень» органом Пенсійного фонду України, що виконує рішення та є боржником за рішенням, є 12001 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області; тип рішення суду - інші; реєстраційний номер рішення суду - С2101893; період, за який стягувачу перераховано пенсію на виконання рішення, - з 01 грудня 2019 року по 31 жовтня 2022 року в сумі 195916,85 грн; виплачено заборгованість: липень 2023 року - 557,32 грн, вересень 2023 року - 2093,00 грн, жовтень 2023 року - 1303,00 грн, листопад 2023 року - 4,10 грн, грудень 2023 року - 0,62 грн; залишок заборгованості - 191958,81 грн.

Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , виданого 22 квітня 1989 року Калинівською селищною радою Попаснянського району Ворошиловградської області, та паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого 11 березня 2010 року Первомайським МВ ГУМВС України в Луганській області на ім'я ОСОБА_1 , між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 22 квітня 1989 року укладено шлюб; після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_4 .

Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 22 січня 2024 року, виданим Авангардівською селищною радою Одеського району Одеської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 22 січня 2024 року у віці 63 роки помер у смт Авангард Одеського району Одеської області.

Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23 травня 2022 року № 5125-7001275363, виданої Авангардівською селищною радою Одеського району Одеської області, фактичним місцем проживання ОСОБА_2 як внутрішньо переміщені особи була адреса: АДРЕСА_2 .

Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 23 травня 2022 року № 5125-7001275122, виданої Авангардівською селищною радою Одеського району Одеської області, фактичним місцем проживання ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеної особи є адреса: АДРЕСА_2 .

Згідно з довідкою Авангардівської селищної ради від 30 січня 2024 року № 3 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно проживала разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та вела з ним спільне господарство за адресою: АДРЕСА_2 .

ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою від 23 лютого 2024 року, складеною в довільній формі, якою просила виплатити їй перераховану за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28 січня 2022 року по справі № 360/7323/21 і невиплачену пенсію за померлого чоловіка - ОСОБА_2 , на рахунок НОМЕР_5 , відкритий у відділенні Ощадбанку.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 19 березня 2024 року за № 1449-1178/Д-02/8-1200/24 повідомило ОСОБА_1 про те, що здійснити виплату недоодержаної ОСОБА_2 пенсії, облікованої після виконання рішення суду, буде можливо за умови заміни сторони виконавчого провадження в межах фінансування з державного бюджету для здійснення відповідних виплат.

Вирішуючи заяву про заміну стягувача у виконавчому листі, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до частини четвертої статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Процесуальним правонаступництвом є заміна сторони або третьої особи іншою особою (правонаступником) у зв'язку з вибуттям із процесу суб'єкта спірних правовідносин, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов'язки сторони або третьої особи.

Закон № 2262 визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 1-1 Закону № 2262 законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262 особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності (частина друга статті 1 Закону № 2262).

Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника (частина третя статті 1 Закону № 2262).

Питання виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера врегульовані статтею 61 Закону № 2262.

Згідно з частиною першою статті 61 Закону № 2262 суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера (частини друга, третя статті 61 Закону № 2262).

Отже, згідно з наведеними приписами чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Порядок подання відповідною особою заяви про виплату недоодержаної пенсії, її форма, а також перелік необхідних документів визначені нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 3 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 3-1 […] заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку) […] подається заявником до органу, що призначає пенсію.

Додатком 4 до Порядку № 3-1 затверджена форма заяви про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера та обсяг необхідної інформації, що має бути зазначений у ній.

Заява про […] виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436 (абзац перший пункту 4 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 3-1).

Згідно з абзацом четвертим пункту 11 розділу І «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку № 3-1 днем звернення […] за виплатою недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера […] вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів)).

Пунктом 9 розділу ІІ «Документи, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та виплати пенсії, допомог» Порядку № 3-1 визначено, що до заяви про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подаються такі документи: 1) свідоцтво про смерть пенсіонера; 2) документи, що підтверджують належність членів сім'ї до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника, які передбачені пунктом 3 цього розділу; 3) документи, що засвідчують родинні відносини з померлим пенсіонером, які передбачені пунктом 12 цього розділу, та відомості про проживання з пенсіонером на день його смерті (у разі неможливості надати такі документи факт проживання з пенсіонером встановлюється у судовому порядку) (для виплати членам сім'ї, що не належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника).

Відповідно до пункту 12 розділу ІІ «Документи, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та виплати пенсії, допомог» Порядку № 3-1 за документи про родинні відносини приймаються: 1) паспорт громадянина України; 2) свідоцтво про народження; 3) свідоцтво про шлюб; 4) рішення суду.

Зміст статті 61 Закону № 2262 узгоджується з положеннями Цивільного кодексу України.

Так, згідно зі статтею 1218, пунктом 4 частини першої статті 1219 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема, права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом.

Статтею 1227 Цивільного кодексу України, в свою чергу, визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Отже, Закон № 2262 визначає спеціальний правовий режим грошових коштів у вигляді пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю. Такий підхід до врегулювання цих правовідносин має соціальне спрямування через закріплення спеціального порядку переходу права на отримання зазначених сум до певного кола осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника або є членами сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті. У цьому випадку право вимоги у зазначених осіб виникає не внаслідок спадкового правонаступництва, а через інший юридичний склад та у спеціально визначений законом порядок. Зокрема, відповідно до частини третьої статті 61 Закону № 2262 зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Лише у разі відсутності у померлого пенсіонера з числа військовослужбовців (інших осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262) членів сім'ї, які належать до кола осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника або членів сім'ї, які проживали разом із ним на день його смерті, або у випадку, коли вказані особи у межах визначених законом строку не звернулися за отриманням сум пенсії, які належали померлому пенсіонерові, правовідносини, пов'язані з отриманням цих сум пенсії, що підлягали виплаті такому пенсіонерові за його життя, стають спадковими.

Суд зазначає, що вимоги зобов'язального характеру, заявлені стягувачем у справі № 360/7323/21, нерозривно пов'язані з особою спадкодавця і не допускають правонаступництва, а тому заміна сторони як у виконавчому провадженні, так і у виконавчому листі, у цьому випадку не є належним способом захисту прав заявника.

В свою чергу, відмова пенсійного органу у виплаті заявнику таких сум може бути підставою для звернення останньої до суду із позовом за захистом своїх прав.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 24 січня 2024 року у справі № 380/9537/21, від 30 січня 2024 року у справі № 420/8604/21, від 08 лютого 2024 року у справі № 420/5064/22, від 14 лютого 2024 року у справі № 462/3575/17, від 15 лютого 2024 року у справі № 560/14067/21, від 15 лютого 2024 року у справі № 420/25417/21, від 14 березня 2024 року у справі № 420/3331/21.

З огляду на вищенаведені висновки, враховуючи відповідне законодавче регулювання та судову практику, що склалася при вирішенні спірних правовідносин аналогічного характеру, а також беручи до уваги необхідність дотримання критерію ефективності у правовідносинах щодо захисту осіб, що наділені правом отримання нарахованих, але неодержаних за життя пенсіонера сум пенсії, вказане процесуальне питання не може бути вирішене за правилами статей 52, 379 КАС України, тобто з використанням інституту процесуального правонаступництва або заміни сторони у виконавчому провадженні/виконавчому листі, натомість підлягає вирішенню в позасудовому порядку.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для заміни стягувача у виконавчому листі, виданому Луганським окружним адміністративним судом 29 вересня 2022 року у справі № 360/7323/21, а отже, у задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну стягувача у виконавчому листі належить відмовити.

Разом з цим, суд вважає за необхідне роз'яснити заявнику право на звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (Додаток 4 до Порядку № 3-1) та усіма необхідними документами у позасудовому порядку протягом шести місяців з дня смерті ОСОБА_2 .

Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви про заміну стягувача у виконавчому листі по справі № 360/7323/21 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяТ.І. Чернявська