Рішення від 08.04.2024 по справі 360/7432/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

08 квітня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/7432/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження справу за позовом адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому представник позивача просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01 липня 2021 року № 122950001708 «Про відмову в призначенні пенсії»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 24 червня 2021 року призначення та виплату дострокової пенсії ОСОБА_1 відповідно до підпункту 4 пункту 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу період участі ОСОБА_1 у бойових діях за період з 14 червня 1985 року по 26 червня 1986 року з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяці.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01 липня 2021 року № 122950001708 позивачу відмовлено у призначенні пенсії. Позивач не згоден з таким рішенням, оскільки пенсійний орган зазначає, що позивачу відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності, однак позивач не звертався до пенсійних органів із заявою про призначення пенсії по інвалідності. Позивач згідно з посвідченням від 29 серпня 1998 року серії НОМЕР_1 є учасником бойових дій, тому до відповідача по справі звертався із заявою про призначення пенсії як учаснику бойових дій.

Оскаржуване рішення мотивоване тим, що у позивача недостатньо страхового стажу для призначення пенсії як учаснику бойових дій за нормами пункту 4 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, у зазначеному рішенні пенсійний орган вказує, що у «по батькові» в архівній довідці від 06 квітня 2021 року № 2 125773, виданою центральним архівом Міністерства оборони Російської Федерації, не відповідає даним паспорту, а саме в довідці ОСОБА_2 , а в паспорті ОСОБА_1 .

Відповідач отримав з архіву Міністерства оборони Російської Федерації довідки від 07 квітня 2021 року № 11/128116, від 09 квітня 2021 року № 2/128116 та від 14 квітня 2021 року № 2/128116 про проходження позивачем строкової військової служби, у тому числі у Республіці Афганістан.

Однак у довідці від 07 квітня 2021 року № 11/128116 інформація надана відносно рядового ОСОБА_2 . У довідці від 09 квітня 2021 року № 2/128116 зазначено, що у наказі командира військової частини НОМЕР_2 від 04 липня 1985 року № 0133 наявний запис щодо направлення до Афганістану 14 червня рядового ОСОБА_2 у якості водія, що прибув із Прибалтійського військового округу строком на 1 рік, а у наказі Військової частини НОМЕР_2 від 27 червня 1985 року вже вказано, що 26 червня визнано таким, що повернувся з Афганістану рядовий ОСОБА_1 . Дата видачі наказу від 04 липня 1985 року є помилковою, так як наказ не може бути виданий пізніше, ніж направлення рядового ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 до Афганістану.

Тобто Військовою частиною НОМЕР_2 у наказі від 04 липня 1985 року № 0133 допущено помилку щодо особи, яку направлено до Афганістану, а саме неправильно зазначено по батькові « ОСОБА_4 » замість правильного - « ОСОБА_5 ».

Зазначення у довідці від 09 квітня 2021 року № 2/128116 інформації про відсутність у наказі Військової частини НОМЕР_2 за травень - липень 1985 року інформації щодо ОСОБА_1 є помилковою, оскільки архівна довідка від 09 квітня 2021 року № 2/128116 містить інформацію про виданий Військовою частиною наказ від 27 червня 1985 року № 0128, у якому мова йде про повернення з Афганістану рядового ОСОБА_1 .

Довідка від 14 квітня 2021 року № 2/128116 містить інформацію про недійсність довідки від 09 квітня 2021 року № 2/128116. Так у довідці від 14 квітня 2021 року № 2/128116 зазначено, що наказом Військової частини від 04 липня 1985 року № 0133 до Афганістану вибув 14 червня рядовий ОСОБА_2 у якості водія, а згідно з наказом Військової частини НОМЕР_2 від 27 червня 1986 року з Афганістану повернувся 26 червня рядовий ОСОБА_1 . Зокрема, довідка від 14 квітня 2021 року № 2/128116 підтверджує, що військовослужбовці, які зазначені у архівній довідці, вважаються учасниками бойових дій у Афганістані.

Також суперечливою є інформація у довідці від 14 квітня 2021 року № 2/128116 щодо особи, яка вибула до Афганістану 1985 року та потім прибула у 1986 році. У наказі від 04 липня 1985 року № 0133 помилково зазначено по батькові рядового ОСОБА_3 , а саме замість правильного « ОСОБА_5 » помилково вказано « ОСОБА_4 », через таку помилку довідка від 14 квітня 2021 року № 2/128116 містить інформацію про відсутність наказів Військової частини за травень-липень 1985 року відносно ОСОБА_1 .

Згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_3 (записи № 6-7) позивач проходив службу у лавах ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується військовим квитком від 20 травня 1984 року № НОМЕР_4 .

Відповідно до військового квитка від 20 травня 1984 року № 9292653 (аркуші № 6-7) позивач у період з 14 червня 1985 року по 26 червня 1986 року брав участь у бойових діях, що підтверджується наказом Військової частини № НОМЕР_2 від 27 червня 1986 року. Інформація на сторінках 6-7 військового квитка від 20 травня 1984 року № 9292653 підтверджує обставини перебування в Афганістані ОСОБА_1 у період з 14 червня 1985 року по 26 червня 1986 року на підставі наказів військової частини.

Обставини перебування позивача в Афганістані та приймання останнім участі у бойових діях у період з 14 червня 1985 року по 26 червня 1986 року також підтверджується грамотою командира 2-ї піхотної дивізії полковника ОСОБА_6 , командира політичного відділу полковника ОСОБА_7 , згідно з якою рядового ОСОБА_1 за високу професійну майстерність і надійну організацію зв'язку у період виконання інтернаціонального боргу у колективі радників 2-ї піхотної дивізії армії ДРА було нагороджено. Вищевказана грамота була видана 15 червня 1986 року у м. Джелалабад, тобто у час, коли позивач перебував у Афганістані.

Згідно з листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 28 травня 2021 року № 1200-0304-8/12885 для обчислення страхового стажу за період військової служби 1 місяць за 3 місяці необхідно підтвердження трудового стажу відповідною довідкою про підтвердження періоду участі у бойових діях, виданою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. Заява про отримання зазначеної довідки була направлена до ІНФОРМАЦІЯ_3 і відповідь буде надано позивачем додатково під час розгляду справи.

Тобто, відповідач не зараховує позивачу період його участі у бойових діях в Афганістані за період з 14 червня 1985 року по 26 червня 1986 року з урахуванням положень статті 57 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», внаслідок чого не призначає пенсію на пільгових умовах. Якщо позивачу зарахувати період участі у бойових діях за період з 14 червня 1985 року по 26 червня 1986 року з урахуванням положень статті 57 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхового стажу у позивача буде достатньо для призначення позивачу дострокової пенсії відповідно до підпункту 4 пункту 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою від 29 листопада 2021 року серед іншого відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 28 січня 2022 року:

- вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 17 лютого 2022 року о 09 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18, І поверх, зала судових засідань № 3;

- зобов'язано адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича у строк до 11 лютого 2022 року надати суду письмові пояснення щодо одночасного звернення позивача до суду з позовною заявою про призначення пенсії за віком на підставі заяви від 24 червня 2021 року та до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з новою заявою від 01 грудня 2021 року про призначення пенсії за віком;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у строк до 11 лютого 2022 року надати суду документально підтверджену інформацію щодо територіального органу Пенсійного фонду України, визначеного відповідно до абзацу тринадцятого пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, для розгляду заяви ОСОБА_1 від 01 грудня 2021 року, зареєстрованої за № 3461, а також щодо дати, з якої ОСОБА_1 призначено пенсію за віком (22 листопада 2021 року);

- продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів.

Ухвалою від 17 травня 2023 року:

- запропоновано учасникам справи до 26 травня 2023 року подати до суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) заяви про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження;

- зобов'язано представника позивача до 26 травня 2023 року подати до суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) письмові пояснення щодо одночасного звернення позивача до суду з позовною заявою про призначення пенсії за віком на підставі заяви від 24 червня 2021 року та до відділу обслуговування громадян № 7 (сервісного центру) Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з новою заявою від 01 грудня 2021 року про призначення пенсії за віком та додатковими документами;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у строк до 26 травня 2023 року подати до суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» або в електронній формі на офіційну електронну адресу суду зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) додаток до заяви позивача від 01 грудня 2021 року про призначення пенсії за віком, зареєстрованої за № 3461, за порядковим номером 8, а саме довідку про період бойових дій № СД/2/155-д.

Ухвалою від 28 лютого 2024 року у справі призначено підготовче засідання на 11 березня 2024 року о 10 год. 30 хв. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: вул. Академіка Янгеля, буд. 4, м. Дніпро та роз'яснено сторонам їхнє право подати суду через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» зі скріпленням електронним підписом учасника справи (його представника) заяви про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження.

Ухвалою від 11 березня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 25 березня 2024 року об 11 год. 00 хв. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, буд. 4.

Ухвалою від 25 березня 2024 року відмовлено в задоволенні клопотання адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою від 01 квітня 2024 року відмовлено в задоволенні клопотання адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні суду.

Позовну заяву з додатками та ухвалу від 29 листопада 2021 року відповідач отримав 24 листопада 2021 року та 29 листопада 2021 року відповідно, про що свідчать довідки про доставку електронного документа до Електронного кабінету учасника процесу.

23 лютого 2022 року засобами поштового зв'язку за вхідним реєстраційним № 7655/2022 відповідач подав відзив на позовну заяву від 15 лютого 2022 року № 0400-010903-7/25839. Проте, при розгляді справи суд не враховує наданий відповідачем відзив, оскільки такий відзив подано поза межами встановленого судом строку (останній день на подання відзиву з урахуванням вихідних та святкових днів - 14 грудня 2021 року, дата складання - 15 лютого 2022 року, дата надходження до суду - 23 лютого 2022 року, тобто з пропуском встановленого судом 15-ти денного строку) без заяви про поновлення пропущеного процесуального строку.

Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У судове засідання учасники справи не прибули, про дату, час і місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчать довідки про доставку процесуального документа в електронній формі та довідки про доставку електронного документа до Електронного кабінету учасника процесу.

Судове засідання, призначене на 25 березня 2024 року об 11 год. 00 хв. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, буд. 4, згідно з пунктом 2 частини другої статті 205 КАС України відкладено до 08 квітня 2024 року до 10 год. 30 хв. внаслідок першої неявки в судове засідання представника позивача з причин, які судом визнано поважними.

Клопотанням від 03 квітня 2024 року представник позивача просить відкласти розгляд справи № 360/7432/21 за позовом адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії на іншу дату та час у зв'язку з участю адвоката ОСОБА_8 о 10 год. 30 хв. 08 квітня 2024 року у розгляді апеляційної скарги на ухвалу Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 19 березня 2024 року по справі № 398/1491/23 в Кропивницькому апеляційному суді.

Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.

Оскільки неявка в судове засідання адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича є повторною, суд не відкладає розгляд справи, а згідно з пунктом 2 частини третьої статті 205 КАС України розглядає справу за відсутності представника позивача, який був належним чином повідомлений про судове засідання.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки учасники справи про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином і відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) 24 червня 2021 року звернувся до відділу обслуговування громадян № 7 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення пенсії за віком, зареєстрованою за № 1726, додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01 липня 2021 року № 122950001708 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на підставі підпункту 4 пункту 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки станом на дату звернення з заявою про призначення пенсії у позивача відсутній необхідний страховий стаж - 25 років. За розрахунком відповідача стаж ОСОБА_1 складає 24 роки 08 місяців 26 днів. Також у рішенні зазначено, що по батькові позивача в архівній довідці від 06 квітня 2021 року № 2 125773, виданій Центральним архівом Міністерства оборони Російської Федерації, не відповідає даним паспорту, а саме в довідці зазначено « ОСОБА_2 », а в паспорті « ОСОБА_1 ».

До заяви від 24 червня 2021 року, зареєстрованої за № 1726, позивач серед іншого додав такі документи:

трудову книжку від 23 вересня 1983 року серії НОМЕР_3 ;

посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 29 серпня 1998 року, виданого Попаснянським райвійськкоматом Луганської області;

військовий квиток серії НОМЕР_6 від 20 травня 1984 року;

архівну довідку від 06 квітня 2021 року № 2/125773, видану Федеральною державною казенною установою «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації»;

архівну довідку від 15 квітня 2021 року № 3/130154, видану Федеральною державною казенною установою «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації».

Відповідно до записів у трудовій книжці від 23 вересня 1983 року серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 у період з 20 травня 1984 року по 26 червня 1986 року проходив службу в лавах Радянської Армії відповідно до військового квитка від 20 травня 1984 року № 9292653 (записи №№ 6, 7).

Згідно з записами у військовому квитку серії НОМЕР_6 від 20 травня 1984 року позивач у період з 14 червня 1985 року по 26 червня 1986 року приймав участь у бойових діях на підставі наказу командира Військової частини НОМЕР_2 від 27 червня 1986 року № 0128.

Відповідно до архівної довідки від 15 квітня 2021 року № 3/130154, виданої Федеральною державною казенною установою «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації»:

«В алфавітній книзі обліку рядового та сержантського складу військової частини НОМЕР_7 призиву 1984 року значиться:

«1. ст. водій РМО, рядовий ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Призваний 20 травня 1984 року Первомайським МВК Ворошиловградської обл., …» (скорочення так в книзі).

Підстава: ЦА МО, фонд 4085, опис 988473с, справа 73, аркуш 33 (зв).

В наказі командира військової частини НОМЕР_7 (по стройовій частині) від 26 травня 1984 року № 152 значиться:

«…§ 4.

Нижчепойменованих призовників, які прибули з військових комісаріатів для проходження дійсної строкової військової служби, з 26 травня 1984 року зарахувати до списків особового складу частини, на всі види забезпечення, присвоїти військове звання «рядовий» та призначити на посади водія:

… 2. ОСОБА_1 ” (виписка з наказу надана з повним дотриманням тексту оригіналу документа).

Підстава: ЦА МО, фонд 4085, опис 988473с, справа 77, аркуш 1 (зв.).

В наказі командира військової частини НОМЕР_7 (по стройовій частині) від 08 червня 1985 року № 157 значиться:

«§ 1.

Вважати вибулими з 08 червня 1985 року:

1. … - рядового ОСОБА_1 , водія НОМЕР_8 артилерійної батареї, до військової частини НОМЕР_9 АДРЕСА_2 з подальшим вибуттям в закордонвідрядження.

Вибулих військовослужбовців строкової служби виключити з котлового забезпечення, видати продатестати, сухий пайок на 3 доби.

Видати військові перевізні документи до ст. Москва» (виписка з наказу надана з повним дотриманням тексту оригіналу документа).

Підстава: ЦА МО, фонд 4085, опис 988473с, справа 85, аркуш 9.

В наказі командира військової частини НОМЕР_7 (по стройовій частині) від 04 червня 1986 року № 157 значиться:

«… § 3.

Нижчепойменованих військовослужбовців, що вислужили встановлений Законом СРСР «Про загальний обов'язок» строк дійсної військової служби, з 04 червня 1986 року виключити зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення та направити на облік:

… - рядового ОСОБА_1 , старшого водія роти матеріального забезпечення, - в Первомайський РВК Ворошиловградської області.» (виписка з наказу надана з повним дотриманням тексту оригіналу документа).

Підстава: ЦА МО, фонд 4085, опис 988473с, справа 93, аркуш 9.

В наказах командира військової частини НОМЕР_7 (по стройовій частині) з січня 1986 року по 03 червня 1986 року прибуття ОСОБА_1 із закордонвідрядження не відображено.».

Відповідно до архівної довідки від 06 квітня 2021 року № 2/125773, виданої Федеральною державною казенною установою «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації»:

«В наказі командира військової частини НОМЕР_2 від 04 липня 1985 року № 0133 записано:

«… § 2. Нижчепойменованих військовослужбовців та службовців вважати вибулими до соціалістичних країн, що розвиваються: в Афганістан 14 червня п.р., що прибули з Прибалтійського військового округу, строком до 1 року, оклад 109/12 інвалютних рублів. Рядового ОСОБА_2 (по батькові так в документах) - водієм.».

Підстава: ЦА МО, фонд 487, опис 40, справа 33, аркуш 394.

В наказі командира військової частини НОМЕР_2 від 27 червня 1986 року № 0128 записано:

«… § 18 Нижчепойменованих військовослужбовців строкової служби, які знаходилися в Афганістані, вважати 26 червня п.р. такими, що повернулися з відрядження, та 27 червня п.р. відкомандированими на 2 пересильний пункт Московського військового округу для подальшого звільнення у запас: рядового ОСОБА_1 ;

вищеперерахованих військовослужбовців вважати учасниками бойових дій в Афганістані. Підстава: Наказ МО СРСР № 0030-1983 р.

Військовослужбовцям, які повернулися з Афганістану, с 26 червня п.р. припинити пільги, встановлені постановою ЦК КПРС та РМ СРСР № 59-27 1983 р. та підпунктом «в» пункту 1 ПРМ СРСР № 313-134 1961 р.».

Підстава: ЦА МО, фонд 487, опис 40, справа 39, аркуш 470.».

Також у архівній довідці від 06 квітня 2021 року № 2/125773, виданій Федеральною державною казенною установою «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації», зазначено, що виписки надані з дотримання тексту оригіналів документів. В наказах командира військової частини НОМЕР_2 за травень-липень 1985 р. ОСОБА_1 не значиться.

Таким чином, в наданій позивачем архівній довідці від 06 квітня 2021 року № 2/125773, виданій Федеральною державною казенною установою «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації», один раз неправильно зазначено по батькові позивача.

Клопотанням від 10 лютого 2022 року за № 1200-0903-7/8760 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило суд, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , 24 червня 2021 року вперше звернувся до відділу обслуговування громадян № 7 (м. Попасна, Луганська область) із заявою щодо призначення пенсії за нормами пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Звернення відпрацьовано за принципом екстериторіальності в порядку «єдиної черги», рішенням відділу призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01 липня 2021 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за нормами статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю довідки про підтвердження періоду проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій та необхідного 25-річного страхового стажу. 22 листопада 2021 року ОСОБА_1 вдруге звернувся до відділу обслуговування громадян № 7 (м. Попасна, Луганська область) із заявою про призначення пенсії. Рішенням відділу перерахунків пенсій № 4 Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду Україну в Донецькій області від 24 листопада 2021 року заявнику відмовлено у призначенні пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки до заяви не надано довідку про період проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій та відсутності необхідного 25-річного страхового стажу. 01 грудня 2021 року ОСОБА_1 втретє звернувся до відділу обслуговування громадян № 7 (м. Попасна, Луганська область) із заявою про призначення пенсії та долучив довідку про період проходження військової служби у складі діючої армії в період бойових дій від 05 листопада 2021 року № СД/2/155-д, видану ІНФОРМАЦІЯ_5 . Головними спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області за принципом екстериторіальності ОСОБА_1 призначено пенсію за віком за нормами пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 22 листопада 2021 року відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

01 грудня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до відділу обслуговування громадян № 7 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення пенсії за віком, зареєстрованою за № 3461, додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи.

Серед іншого до цієї зави позивач додав довідку про період бойових дій від 05 листопада 2021 року № СД/2/155-д, видану ІНФОРМАЦІЯ_6 , відповідно до якої ОСОБА_1 , 1965 року народження, проходив військову службу в складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, перебування в партизанських загонах і з'єднаннях) з 14 червня 1984 року по 26 червня 1985 року проходив службу у ДРА. Також у довідці зазначено, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 03 грудня 2021 року № 129950001708 про призначення пенсії ОСОБА_1 з 22 листопада 2021 року призначено пенсію за віком відповідно до абзацу шостого пункту 3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (учасник бойових дій).

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком складає 26 років 09 місяців 22 дні. Період з 14 червня 1985 року по 26 червня 1986 року - служба в період інших бойових дій, зараховано до страхового стажу у трикратному розмірі - 03 роки 01 місяць 09 днів.

Також позивачем до позовної заяви додано копії архівних довідок від 07 квітня 2021 року № 11/128116, від 09 квітня 2021 року № 2/128116, від 14 квітня 2021 року № 2/128116, видані Федеральною державною казенною установою «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації».

Означені довідки отримані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області на запит до Федеральної державної казенної установи «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації» за наслідками звернення ОСОБА_1 до заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з питання визначення права на призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій за нормами пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та направлені на адресу позивача, про що свідчить лист Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 28 травня 2021 року № 1200-0304-8/12885.

Разом з цим, суд не враховує інформацію, викладену у цих довідках, оскільки під час звернення з заявою про призначення пенсії від 24 червня 2021 року, зареєстрованою за № 1726, позивач до територіального органу Пенсійного фонду України ці довідки не подавав, про що свідчить розписка-повідомлення до заяви від 24 червня 2021 року.

Cпірним у цій справі є питання про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 24 червня 2021 року.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано позовні вимоги, суд виходить з такого.

Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 115 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо пенсійного забезпечення окремих категорій громадян.

Згідно з абзацом першим пункту 4 частини першою статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають право військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок;

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Приписами підпункту «к» частини першої пункту 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 (далі - Положення № 590), крім роботи в якості робочого або службовця в загальний стаж роботи зараховується також служба у складі Збройних сил СРСР.

Пунктом «в» частини третьої статті 56 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) передбачено, що до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується: військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби.

Згідно з пунктом 1 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393 в редакції, чинній на час первинного звернення позивача за призначенням пенсії) для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, дійсна військова служба у Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР та інші види служби і періоди роботи, які відповідно до законодавства колишнього СРСР зараховувалися до вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям, а також особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Вислуга років (у тому числі на пільгових умовах) у цьому випадку обчислюється у порядку, встановленому законодавством колишнього СРСР, якщо цією постановою не передбачено більш пільгових умов зарахування до вислуги років часу служби для призначення пенсій військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

За приписами підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - участь у бойових діях у воєнний час.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку. При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Частиною четвертою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр). Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (пункт 1.3 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку 22-1).

Відповідно до абзаців першого, четвертого, п'ятого пункту 1.9 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) (абзац шостий пункту 1.9 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку 22-1).

Абзацом першим пункту 2.7 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Абзацами першим, третім підпункту 5 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій, довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, або довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637), а для осіб з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», або яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (у разі призначення пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абзац другий пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзаців першого, сьомого пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Згідно з абзацом першим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (абзаци другий-четвертий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу шостого пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637 у редакції, чинній на час звернення позивача з первинною заявою про призначення пенсії), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідківків (пункт 2 Порядку № 637).

Абзацами першим-четвертим пункту 6 Порядку № 637 встановлено, що для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.

Час перебування в партизанських загонах і з'єднаннях у період Другої світової війни встановлюється за довідками штабів партизанського руху або архівів (за місцем діяльності партизанських загонів і з'єднань) (абзац п'ятий пункту 6 Порядку № 637).

Згідно з абзацом шостим пункту 6 Порядку № 637 військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).

Відповідно до Додатку № 2 до Порядку № 637 у довідці вказується, що особа проходила військову службу у складі діючої армії в період бойових дій (в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, перебування партизанських загонах та з'єднаннях), із зазначенням загальної кількості років, місяців і днів, а також зазначається про те, що така служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Отже, для зарахування до страхового (трудового) стажу військової служби у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, та зарахування такої військової служби до страхового (трудового) стажу на пільгових умовах (один місяць служби за три місяці), пенсіонер має додати до заяви про призначення пенсії довідку, передбачену абзацом шостим пункту 6 Порядку № 637, форма та зміст якої визначені у Додатку № 2 до Порядку № 637.

Суд зауважує, що оскільки до заяви про призначення пенсії від 24 червня 2021 року, зареєстрованої за № 1762, позивач не додав довідку про військову службу у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, передбачену абзацом шостим пункту 6 Порядку № 637, а у архівній довідці від 06 квітня 2021 року № 2/125773, виданій Федеральною державною казенною установою «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації», наявні розбіжності щодо по батькові позивача « ОСОБА_5 » та « ОСОБА_4 », відповідачем правомірно прийнято оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії за віком з 24 червня 2021 року.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими і у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивач є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 , видане Попаснянським райвійськкоматом Луганської області 29 серпня 1998 року.

Частиною другою статті 22 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що ветерани війни, до яких належать учасники бойових дій, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від усіх судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Конституційне право позивача на отримання пенсії є складовою частиною права на соціальний захист, у зв'язку з чим означений спір з територіальним органом Пенсійного фонду України виник щодо питань, пов'язаних з соціальним захистом позивача.

Таким чином, питання про розподіл судових витрат по сплаті судового збору відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач у спірних правовідносинах згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позову адвоката Старовойтова Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49094) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська