Рішення від 08.04.2024 по справі 340/170/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/170/24

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61000, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов, код ЄДРПОУ 14099344)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що у жовтні - листопаді 2023 року він звертався до ГУ ПФУ в Кіровоградській області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №110130014041 від 22.11.2023 року йому відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з непідтвердженням пільгового стажу за Списком №2. Позивач не погоджується з цим рішенням та наполягає на тому, що періоди його роботи електрогазозварником та електрозварником, підтверджені записами у трудовій книжці та уточнюючими довідками, дають йому право на призначення пенсії на пільгових умовах. З цих підстав позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №110130014041 від 22.11.2023 року про відмову у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до його пільгового стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 професій та робіт, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення періоди роботи електрозварником та газоелектрозварником: з 27.03.1996 року по 11.08.1997 року та з 01.07.2010 року по 01.07.2015 року, та призначити пенсію за віком як працівнику, зайнятому повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими роботами умовами праці за Списком №2, відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з дня звернення із заявою про призначення пенсії, з 17.11.2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити та виплачувати з 17.11.2023 року йому пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Ухвалою судді від 15.01.2024 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Від відповідача-1 до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що позивач не має 12 років 6 місяців стажу на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, необхідних для призначення пенсії за пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а надані ним уточнюючі довідки про пільговий стаж складені з недоліками. Доводячи правомірність оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №110130014041 від 22.11.2023 року, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Відповідач-2 відзив на позовну заяву до суду не подав.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, зокрема на посадах електрогазозварника та електрозварника ручного зварювання у різних підприємствах.

У листопаді 2023 року позивач, досягнувши 56-річного віку та продовжуючи працювати у ПП "Арт-Салонбуд" на посаді електрогазозварника, звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком.

Для підтвердження права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 позивач надав уточнюючі довідки підприємств про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, а також документи про проведення атестації на відповідних робочих місцях за час роботи у ВАТ "Кіровоградський завод дозуючих автоматів", ПВКФ "Жемчуг", ПП "ДЦ Арт-Салон", ПП "Арт-Салонбуд".

Вказана заява прийнята, зареєстрована 17.11.2023 року за №13053 за принципом екстериторіальності спрямована для розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

За результатами розгляду заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняло рішення №110130014041 від 22.11.2023 року про відмову у призначенні пенсії з підстав відсутності пільгового стажу, передбаченого пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Страховий стаж заявника становить 32 роки 3 місяці 24 дні. Пільговий стаж за Списком №2 не підтверджений.

Позивач, не погодившись з таким рішенням, звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року (надалі Закон №1058-IV)

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: 1) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Умови призначення пенсії за віком наведені у статті 26 Закону №1058-IV, частиною 1 якої передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах передбачене статтею 114 розділу XIV-1 ("Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян") Закону №1058-IV.

Відповідно до частини 1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. (абзаци 24 - 26)

Відповідно до частин 1, 2, 3, 4 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії унормований статтею 44 Закону №1058-IV, а строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії - статтею 45 цього Закону.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Частиною 3 статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно з частиною 5 статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок №22-1), який містить такі норми:

1.1 Заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) ….. подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

1.7. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

1.8. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

2.1. До заяви про призначення пенсії за віком додаються зокрема такі документи:

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:

- довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105. Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;

- документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року №442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).

2.23. При поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

4.1. Заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

4.2. Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

4.3. Створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).

4.6. При підрахунку страхового стажу у період до 01 січня 2004 року до одержаної тривалості зазначеного стажу за кожним випадком звільнення додається один день.

4.7. Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок №637). Цей Порядок містить такі норми:

1. Основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

3. За відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

20. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

23. Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).

24. Для підтвердження стажу роботи приймаються лише ті відомості про період роботи, що внесені до довідки на підставі документів, або відповідно до вимог цього Порядку.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731, затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (надалі - Порядок №383).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 10 Порядку №383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. 4.1. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації. 4.2. Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника. 4.3. У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. 4.4. Якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.

Суд зазначає, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи особи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (до 1 липня 2000 року). У разі відсутності трудової книжки або відсутності у ній відповідних записів, що не дозволяє з'ясувати відомості про періоди роботи, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Підтвердження спеціального трудового стажу шляхом подання уточнюючої довідки має проводитися тоді, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право особи на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років. Зокрема, підтвердження спеціального трудового стажу на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, що дають право на пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", має здійснюватися шляхом подання уточнюючої довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (додаток №5 до Порядку №637), яка видається підприємством або його правонаступником. У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Позивач разом із заявою від 17.11.2023 року про призначення пенсії на пільгових умовах серед інших документів для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці подав такі уточнюючі довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній:

- № 71 від 15.11.2017 року, видану ТОВ "Завод дозуючих автоматів", згідно з якою ОСОБА_1 працював повний робочий день у Кіровоградському заводі дозуючих автоматів з 27.03.1996 року по 11.08.1997 року та виконував зварювальні роботи на напівавтоматі типу А-825М за професію електрогазозварник, зайнятий на автоматичних та напівавтоматичних машинах, яка передбачена Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року (розділ ХХXІІІ, позиція 23200000-19756), пільговий стаж за Списком №2 склав 1 рік 4 місяці 14 днів;

- № 4 від 15.11.2023 року, видану ПВКФ "Жемчуг", згідно з якою ОСОБА_1 працював повний робочий день у ПВКФ "Жемчуг" з 01.07.2010 року по 01.07.2015 року виконував електрозварювальні роботи за професію електрозварник, зайнятий різанням та ручним зварюванням, яка передбачена Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року (розділ ХХXІІІ, позиція 33), пільговий стаж за Списком №2 склав 5 років;

- № 15 від 14.12.2020 року, видану ПП "ДЦ Арт-Салон", згідно з якою ОСОБА_1 працював повний робочий день у ПП "ДЦ Арт-Салон" та з 16.05.2018 року по 14.12.2020 року виконував електрогазозварювальні роботи за професію електрогазозварник, зайнятий різанням та ручним зварюванням (трансформатор ТДМ-252 (220+380) та зварювальний апарат інверторний ММА 260), яка передбачена Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016 року (розділ ХХXІІІ), пільговий стаж за Списком №2 склав 2 роки 7 місяців;

- № 3 від 03.10.2023 року, видану ПП "Арт-Салонбуд", згідно з якою ОСОБА_1 працював повний робочий день у ПП "Арт-Салонбуд" та з 01.12.2021 року по теперішній час виконував електрогазозварювальні роботи за професію електрогазозварник, зайнятий різанням та ручним зварюванням (трансформатор ТДМ-252 (220+380) та зварювальний апарат інверторний ММА 260), яка передбачена Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016 року (розділ ХХXІІІ), пільговий стаж за Списком №2 склав 1 рік 4 місяці.

Відповідач-2, який за принципом екстериторіальності розглядав заяву позивача від 17.11.2023 року та додані до неї документи, не врахував ці періоди роботи позивача до пільгового стажу роботи на посадах, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, пославшись в оскаржуваному рішенні на те, що:

- у довідці №71 від 15.11.2017 року зазначена посада, яка не передбачена Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994,

- у довідці №4 від 23.10.2023 року зазначена посада, яка не відповідає атестованій посаді елетрогазозварника,

- довідки №15 від 14.12.2020 року та №3 від 03.10.2023 року засвідчені підписом однієї особи, що не відповідає пункту 20 Порядку №637, оскільки довідка повинна бути засвідчена трьома підписами.

Суд зазначає, що у вказані періоди роботи позивача буди чинними Списки №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року, №36 від 16.01.2003 року, №461 від 24.06.2016 року

До Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року, у розділі ХХXІІІ "Загальні професії" включені посади: електрогазозварники, зайняті на різанні і ручному зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу (позиція 23200000-19756).

До Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року, у розділі ХХXІІІ "Загальні професії (у всіх галузях господарства" включені посади: електрозварники ручного зварювання (позиція 33).

До Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 від 24.06.2016 року, у розділі ХХXІІІ "Загальні професії (у всіх галузях господарства" включені посади: електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням, на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки.

За даними, наявними у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, періоди роботи позивача у ПВКФ "Жемчуг" за 2011 - 2015 роки обліковані за кодом ЗПЗ013Б1, за яким згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (Додаток 3 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного соціального внеску органам Пенсійного фонду України) враховується трудовий стаж працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників і за результатами атестації робочих місць.

За таким же кодом обліковані періоди роботи позивача у 1999 - 2001 роках, коли він працював у Кіровоградському обласному державному комунальному підприємстві теплових мереж "Кіровоградтеплокомуненерго" на посаді електрогазозварника, про що свідчить його трудова книжка.

Зауваження відповідача-2 щодо недоліків наданих позивачем уточнюючих довідок суд визнає безпідставними.

Так, у довідці № 71 від 15.11.2017 року про роботу у ВАТ "Кіровоградський завод дозуючих автоматів" вказані посада "електрогазозварник" і відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, які передбачені Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року.

Зазначена у довідці ПВКФ "Жемчуг" № 4 від 15.11.2023 року посада "електрозварник ручного зварювання" передбачена Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року, і ця посада включена до переліку атестованих посад згідно з наказами ПВКФ "Жемчуг" №19 від 31.05.2007 року, №93-А від 23.05.2012 року. Ця довідка видана замість довідки № 4 від 23.10.2023 року та подана позивачем разом із заявою від 17.11.2023 року, що відповідач-2 не врахував.

Щодо довідки ПП "ДЦ Арт-Салон" № 15 від 14.12.2020 року та довідки ПП "Арт-Салонбуд" № 3 від 03.10.2023 року, то вони підписані керівниками (директорами) цих підприємств і засвідчені печатками, як того вимагає пункт 23 Порядку №637. Відсутність підписів начальника відділу кадрів та головного бухгалтера підприємства не є порушенням вимог пункту 20 Порядку №637 та не може бути підставою для неврахування цих періодів до пільгового стажу. Ба більше, у трудовій книжці позивача про його роботу в ПП "ДЦ Арт-Салон" та в ПП "Арт-Салонбуд" містяться записи про право позивача на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2, які зроблені на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, як це передбачено пунктом 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року №58. Тому, зважаючи на подання позивачем документів про проведення атестації робочих місць за умовами праці на цих підприємствах, подання уточнюючих довідок про роботу на цих підприємствах для підтвердження права позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах взагалі не є обов'язковим.

Отже, наданими позивачем документами підтверджено безпосередню зайнятість позивача повний робочий день на посадах зі шкідливими і важкими умовами праці, які передбачені Списком №2, тому ці періоди роботи позивача, підтверджені записами у трудовій книжці, уточнюючими довідками, документами про проведення атестації робочих місць за умовами праці, індивідуальними відомостями про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб, враховуються до стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Позивач на час звернення із заявою від 17.11.2023 року про призначення пенсії досягнув віку 56 року, мав 32 роки страхового стажу та заявляв про пільговий стаж на посадах зі шкідливими і важкими умовами праці, які передбачені Списком №2.

Відповідач безпідставно не врахував до пільгового стажу періоди роботи позивача у ВАТ "Кіровоградський завод дозуючих автоматів" з 27.03.1996 року по 11.08.1997 року, у ПВКФ "Жемчуг" з 01.07.2010 року по 01.07.2015 року, у ПП "ДЦ Арт-Салон" з 16.05.2018 року по 14.12.2020 року, у ПП "Арт-Салонбуд" з 01.12.2021 року по 03.10.2023 року.

Відповідач-2 не обчислював цей пільговий стаж на предмет того, чи є він достатнім для призначення пенсії позивачу на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV, зокрема зі зменшенням пенсійного віку, встановленого частиною 1 статті 26 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців пільгового стажу, як це передбачено абзацами 24 - 25 пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV.

Суд прийшов до висновку, що оскаржуване рішення ГУ ПФУ в Харківській області №110130014041 від 22.11.2023 року про відмову у призначенні позивачу пенсії з підстав непідтвердження пільгового стажу прийнято необґрунтовано, невмотивовано та нерозсудливо, що призвело до порушення права позивача на призначення пенсії. Відтак це рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

За правилами частини 4 статті 245 КАС України суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Суд вважає, що право позивача, порушене незаконним рішенням відповідача-2, має бути відновлено шляхом зобов'язання цього відповідача повторно розглянути заяву позивача від 17.11.2023 року про призначення пенсії за віком, включивши до пільгового стажу спірні періоди роботи, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у цій справі. При розгляді питання призначення позивачу пенсії відповідач-2 повинен врахувати надані позивачем документи, які підтверджують пільговий стаж, здобутий під час роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, а також індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб про спеціальний стаж за кодом ЗП3013Б1.

Щодо вимог до відповідача-1, то суд відмовляє у їх задоволенні, оскільки цей суб'єкт владних повноважень не приймав щодо позивача оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на задоволення позову, на користь позивача слід стягнути витрати на сплату судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2, який прийняв незаконне рішення.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №110130014041 від 22.11.2023 року про відмову у призначенні пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 на посадах, зайнятість на яких дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, періоди роботи з 27.03.1996 року по 11.08.1997 року, з 01.07.2010 року по 01.07.2015 року, з 16.05.2018 року по 14.12.2020 року, з 01.12.2021 року по 03.10.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.11.2023 року про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду у цій справі.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211, 20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ