Рішення від 05.04.2024 по справі 300/7327/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" квітня 2024 р. справа № 300/7327/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боброва Ю.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Романків І.М. в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідачі) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 11.08.2023 №926100139960 про відмову у переведенні на пенсію за іншим законом, визнання дій протиправними щодо застосування при призначенні пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 та зобов'язання призначити з 07.08.2023 пенсію за віком, згідно статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням вказаного показника.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу протиправно відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Позивач зазначив, що переведення з одного виду пенсії на інший відбувається у межах одного закону, а він звернувся 07.08.2023 за призначенням пенсії згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” вперше, а тому його слід перевести на пенсію за новим законом та для визначення розміру пенсії необхідно враховувати середню заробітну плату (дохід), з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2020-2022 роки у розмірі 12236,71 грн.. Просила позов задовольнити повністю.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представники відповідачів скористалися правом на подання відзиву на позовну заяву, згідно яких просили в задоволенні позову відмовити, оскільки позивач з 09.08.2014 отримує пенсію за віком за Списком №2 відповідно до п.2 ч.1 прикінцевих положень Закону №1058 зі зменшенням пенсійного віку згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення”, розмір пенсії обчислюється відповідно до положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. 07.08.2023 позивач звернувся із заявою до пенсійного органу про перехід на інший вид пенсії, однак у зв'язку із ненаданням додаткових документів підстав для перерахунку пенсії не було. Тому, Головним управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області правомірно прийнято оскаржуване рішення від 11.08.2023 №926100139960. Вказали, що оскільки позивачу вже було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, то підстави застосовувати показник середньої заробітної плати за 2020-2022 роки відсутні.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, установив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 09.08.2014 призначено пенсію за віком на пільгових умовах (Робота за списком №2).

07.08.2023 позивачем подано заяву про перехід на пенсію за іншим законом (а.с. 22).

Одночасно позивачем подано заяву від 07.08.2023 про застосування при обчисленні пенсії показника середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки (а.с. 23).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 11.08.2023 №926100139960 позивачу відмовлено у переході на пенсію за іншим Законом та зазначено, що він отримує пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у зв'язку із ненаданням додаткових документів - підстав для переходу не має (а.с. 21).

Листом від 30.08.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомлено позивача, шо йому 09.04.2014 призначено пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, застосування іншого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, не передбачено (а.с. 18).

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, з урахуванням норм матеріального права, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України “Про пенсійне забезпечення” №1788-ХІІ від 05.11.1991 (далі Закон №1788-ХІІ) та Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон №1058-IV).

Згідно з частиною першою статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Положеннями статті 2 Закону №1788-XII визначено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

З наведених положень законодавства вбачається, що пенсія за віком може призначатися як за Законом № 1788-XII та і за Законом № 1058-IV.

Згідно з протоколом № 8305 від 12.09.2017 позивачу з 20.12.2016 була призначена пенсія, а саме: вид пенсії - за віком, умови призначення - робота за Списком №2 (а.с. 41).

Відповідно до пункту 2 розділу Прикінцевих положень Закону №1058-IV (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України “Про пенсійне забезпечення”.

Статтею 27 Закону №1058-IV встановлено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп, Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Згідно статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Положеннями частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходиться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством.

Як свідчать матеріали справи, позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 згідно пункту 2 розділу Прикінцевих положень Закону №1058-IV. З рішень про перерахунок пенсії позивача за 2018-2023 роки також вбачається, що умовами призначення пенсії є: ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; ЗУ №1058-VI Прик.полож, п.2,ч.1; ЗУ №1788, ст.13,б (Робота за списком 2),

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що заява позивача від 07.08.2023 про перехід на пенсію за віком стосувалась призначення того ж виду пенсії (пенсії за віком), призначеної йому з 09.08.2014, а тому такий самий вид пенсії не може бути призначений повторно на підставі положень одного й того ж Закону №1058-ІV та, відповідно, не може бути застосований при обчисленні пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три останні роки.

З урахуванням викладеного, у задоволенні адміністративного позову - слід відмовити повністю.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;

відповідачі:

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код в ЄДРПОУ - 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018;

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, код в ЄДРПОУ - 20490012, проспект Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69057.

Суддя /підпис/ Бобров Ю.О.