Рішення від 08.04.2024 по справі 120/15414/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

08 квітня 2024 р. Справа № 120/15414/23

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представниця позивачки зазначила, що 07 серпня 2023 року її довірителька звернулася із заявою до пенсійного органу, у якій просила призначити їй пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Проте рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 16 серпня 2023 року № 025350008748 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком. Зі змісту такого рішення слідує, що до страхового стажу позивачки зараховано всі періоди її роботи, а право на пенсію заявниця набуде після досягнення 63-річного віку, тобто з 28 березня 2026 року.

Водночас представниця позивача стверджує, що до страхового стажу її довірительки зараховано не всі періоди роботи, оскільки відповідно до інформації, що міститься у формі РС-право до страхового стажу не зараховано періоди її роботи на посаді продавця Хлібокомбінату Бершадської райспоживспілки з 16 серпня 1982 року по 05 вересня 1982 року, з 15 грудня 1992 року по 15 січня 1994 року, з 01 лютого 1994 року по 14 березня 1994 року, з 01 квітня 1994 року по 14 травня 1994 року та з 16 червня 1997 року по 14 серпня 1997 року.

Відтак представниця позивача вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 16 серпня 2023 року № 025350008748 протиправним, тому і звернулася до суду з цим позовом з вимогою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до страхового стажу періоди її роботи з 16 серпня 1982 року по 05 вересня 1982 року, з 15 грудня 1992 року по 15 січня 1994 року, з 01 лютого 1994 року по 14 березня 1994 року, з 01 квітня 1994 року по 14 травня 1994 року та з 16 червня 1997 року по 14 серпня 1997 року.

Ухвалою від 10 жовтня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Цією ж ухвалою встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву.

Згідно з частиною 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.

Відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Так, копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 10 жовтня 2023 року надіслано Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області на офіційну електронну адресу 10 жовтня 2023 року о 17 год. 57 хв., що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, яка міститься в матеріалах справи.

Проте у встановлений судом строк цей відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.

При цьому 25 жовтня 2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому зазначено, що відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років за наявності страхового стажу, зокрема, в період з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років. У разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу в період з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років.

Як зазначає представник цього відповідача далі вік заявниці становить 60 років 04 місяці, а страховий стаж ОСОБА_1 складає 28 років 05 місяців 28 днів. При цьому, як стверджує представник цього відповідача, за результатами розгляду заяви про призначення пенсії та долучених до такої заяви документів до страхового стажу позивачки зараховано всі періоди трудової діяльності з урахуванням актів перевірки довідок про заробітну плату (довідки від 03 серпня 2023 року № 130, довідки від 13 квітня 2023 року № 58 та довідки від 13 липня 2023 року № 116).

Відтак право на пенсійну виплату заявниця набуде після досягнення 63-річного віку, тобто з 28 березня 2026 року.

За наведених обставин представник цього відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

07 серпня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За принципом екстериторіальності таку заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

16 серпня 2023 року цим пенсійним органом прийнято рішення № 025350008748, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком. Зі змісту такого рішення слідує, що відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років за наявності страхового стажу зокрема в період з 01 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років. У разі відсутності страхового стажу право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки за наявності страхового стажу в період з 01 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - від 23 до 33 років.

Також оскаржуваним рішенням встановлено, що вік ОСОБА_1 складає 60 років 4 місяці, а страховий стаж 28 років 05 місяців 28 днів. При цьому за результатами розгляду поданої заяви до страхового стажу заявниці зараховано всі періоди трудової діяльності з урахуванням актів перевірки довідок про заробітну плату (довідки від 03 серпня 2023 року № 130, довідки від 13 квітня 2023 року № 58 та довідки від 13 липня 2023 року № 116). Водночас страхового стажу заявниці недостатньо для призначення пенсії за віком, а тому право на призначення пенсії вона набуде після досягнення 63-річного віку, тобто з 28 березня 2026 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон).

Статтею 44 Закону, зокрема частиною 1, визначено, що звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону).

Водночас постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (надалі - Порядок № 22-1).

Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

При прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (пункт 4.2 Порядку № 22-1).

Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

За приписами пункту 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що рішення пенсійного органу, зокрема, про відмову в призначенні пенсії має бути обґрунтованим, тобто із зазначенням конкретних причин відмови, а такі причини мають бути зазначені у такому рішенні.

Так, судом установлено, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області від 16 серпня 2023 року № 025350008748 позивачці відмовлено в призначенні пенсії за віком.

Проте таке рішення є необґрунтованим з огляду на таке.

Так, цим рішення встановлено, що вік ОСОБА_1 складає 60 років 4 місяці, а страховий стаж 28 років 05 місяців 28 днів. При цьому, як стверджує пенсійний орган, до страхового стажу заявниці зараховано всі періоди трудової діяльності з урахуванням актів перевірки довідок про заробітну плату (довідки від 03 серпня 2023 року № 130, довідки від 13 квітня 2023 року № 58 та довідки від 13 липня 2023 року № 116).

Разом із тим представниця позивачки стверджує, що відповідно до форми РС-право, що міститься в матеріалах справи, до страхового стажу позивачки не зараховано періоди роботи ОСОБА_1 продавчинею в Хлібокомбінаті Бершадської райспоживспілки з 16 серпня 1982 року по 05 вересня 1982 року, з 15 грудня 1992 року по 15 січня 1994 року, з 01 лютого 1994 року по 14 березня 1994 року, з 01 квітня 1994 року по 14 травня 1994 року та з 16 червня 1997 року по 14 серпня 1997 року.

Водночас оскаржуване рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 16 серпня 2023 року № 025350008748 не містить обґрунтування підстав незарахування до страхового стажу позивачки згадуваних вище періодів роботи, що унеможливлює надання оцінки таким аргументам.

При цьому відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема й обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відтак суд доходить висновку, що оскаржуване рішення пенсійного органу не відповідає вимогам щодо його обґрунтованості, а тому таке рішення є протиправним і його належить скасувати.

Разом із тим суд позбавлений можливості зобов'язати відповідача як призначити позивачці пенсію за віком, так і зарахувати до її страхового стажу періоди роботи з 16 серпня 1982 року по 05 вересня 1982 року, з 15 грудня 1992 року по 15 січня 1994 року, з 01 лютого 1994 року по 14 березня 1994 року, з 01 квітня 1994 року по 14 травня 1994 року та з 16 червня 1997 року по 14 серпня 1997 року, оскільки в оскаржуваному рішенні не зазначено про підстави незарахування до страхового стажу заявниці саме цих періодів.

В той же час, обчислення страхового стажу належить до виключної компетенції пенсійного органу.

За таких обставин суд не може перебирати на себе функції органу Пенсійного фонду і вирішувати питання про призначення пенсії ОСОБА_1 , адже завданням адміністративного суду є здійснення контролю за правомірністю рішення суб'єкта владних повноважень, а не первинний його розгляд.

Тому з метою захисту порушених прав та інтересів позивачки Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (адже саме цим пенсійним органом розглядалася заява позивачки про призначення пенсії та саме цим органом відмовлено в призначенні пенсії) слід зобов'язати повторно розглянути заяву позивачки про призначення пенсії за віком від 07 серпня 2023 року із урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині цього судового рішення.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані представником позивача, суд доходить висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на те, що позивачкою при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в розмірі 1073 гривень, що підтверджується квитанцією від 02 жовтня 2023 року.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Водночас при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відтак з огляду на те, що позивачкою при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в розмірі 1073,60 гривень, а тому на її користь слід стягнути 536,80 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Визначаючись з приводу розміру судових витрат, які належить стягнути на користь позивачки, суд зважає на те, що позивачка звернулася до суду з позовними вимогами, які співвідносяться між собою як основна та похідна, сплативши при цьому судовий збір в розмірі 1073,60 гривень як за звернення до суду з позовом з однією немайновою вимогою.

А тому, задовольняючи позов частково, суд вважає, що половина від суми сплаченого судового збору і є пропорційною до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, на користь позивачки слід стягнути сплачений нею при поданні позовної заяви до суду судовий збір у розмірі 536,80 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області № 025350008748 від 16 серпня 2023 року про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 07 серпня 2023 року із урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині цього судового рішення.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області витрати, пов'язані з оплатою судового збору, в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 )

Відповідачі:

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (місцезнаходження: 25009, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Соборна, буд. 7А; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 20632802)

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21005, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13322403)

Рішення суду в повному обсязі складено 08.04.2024

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович