вул. Солом'янська, 2-а, м. Київ, 03110
inbox@kia.court.gov.ua
Унікальний номер справи № 362/475/24 Апеляційне провадження № 33/824/1699/2024Головуючий у суді першої інстанції - Попович О.В. Доповідач у суді апеляційної інстанції - Оніщук М.І.
08 квітня 2024 року Київський апеляційний суд в складі судді Оніщук М.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Ничик Аліни Валеріївни на постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 12 лютого 2024 року про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності передбаченої статтями 124, 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 12.02.2024 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушень, передбачених статтями 124, 130 ч. 1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення: за статтею 124 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп.; за ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП остаточно накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. 00 коп., з позбавлення права керування транспортними засобами на строк один рік.
Як встановлено судом, 26.12.2023 о 16:00 в м. Василькові, Обухівського району, Київської області по вул. Квітки-Основ'яненко водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Volkswagen Transporter», д.н.з. НОМЕР_2 , не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати рух автомобіля, не врахував дорожньої обстановки, внаслідок чого здійснив наїзд на металевий паркан, в результаті чого автомобіль отримав механічні пошкодження, чим завдано матеріальної шкоди, травмованих немає, порушив пункти 12.1, 12.3 ПДР України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Крім того, 26.12.2023 року о 16:00 в м. Василькові, Обухівського району, Київської області по вул. Квітки-Основ'яненко водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Volkswagen Transporter», д.н.з. НОМЕР_2 , із явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів), від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків, від керування відсторонений шляхом евакуації транспортного засобу, чим порушив пункт 2.5 ПДР України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Не погоджуючись з постановою суду захисник подала апеляційну скаргу, в якій, уточнивши її вимоги, просить скасувати оскаржувану постанову в частині визнання винним ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП та провадження в цій частині закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, а в іншій частині постанову суду залишити без змін.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги вказує на неврахування судом першої інстанції того, що, як вбачається з відеофайлу, який розміщений на CD диску, що долучений до матеріалів справи, відеозйомка не проводилася безперервно, що є порушенням п. 5 розділу ІІ Інструкції, тобто працівниками поліції безперервна відеофіксація не проводилася. При цьому, на відео не вбачається факту керування транспортним засобом, а отже у працівників поліції не було підстав для проведення його огляду на стан сп'яніння. Також, у матеріалах справи взагалі відсутнє направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, що свідчить про те, що поліцейський у встановленому законом порядку не направляв водія у заклад охорони здоров'я для проходження огляду на стан сп'яніння. Більш того, з відеозапису не вбачається, що особі пропонували пройти огляд у лікаря нарколога, як того вимагає закон.
У судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник Ничик А.В. підтримали апеляційну скаргу з викладених в ній підстав та просили її задовольнити.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення учасників справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Насамперед слід зазначити, що постанова Васильківського міськрайонного суду Київської області в частині визнання винним ОСОБА_1 та притягнення його до адміністративної відповідальності за статтею 124 КУпАП не оскаржується, а отже в цій частині в апеляційному порядку не переглядається.
Що ж стосується притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП, слід зауважити наступне.
Положеннями статті 1 КУпАП передбачено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з вимогами статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Вимогами статті 8 КУпАП передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а орган чи посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення, з урахуванням положень, викладених у статтях 251, 252 КУпАП, зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, керуючись законом та правосвідомістю, оцінити докази за своїм внутрішнім переконанням в їх сукупності.
Зміст постанови судді має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283, 284 КУпАП.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, як це визначено у ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 26.12.2023 року о 16:00 в м. Василькові, Обухівського району, Київської області по вул. Квітки-Основ'яненко водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Volkswagen Transporter», д.н.з. НОМЕР_2 , із явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів), від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків.
Відповідно до пункту 2.9.а ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом пункту 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно частини першої статті 130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому згідно положень статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 № 1103.
Проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я i оформлення його результатів визначено «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом МВС України, МОЗ України від 09 листопада 2015 року №1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за №1413/27858 (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 9 розділу ІІ «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі - Інструкція) з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Зі змісту відеозапису з нагрудних камер працівників поліції, що надійшли разом з матеріалами справи, вбачається, що ОСОБА_1 працівниками поліції було повідомлено про те, що у нього вбачаються ознаки алкогольного сп'яніння і запропоновано пройти огляд на місці з використанням спеціального технічного приладу, на що ОСОБА_1 погодився. За декілька спроб, пройти огляд не вдалося у зв'язку з несправністю приладу. Надалі працівники поліції віднайшли інший прилад з іншого патрульного автомобіля і запропонували ОСОБА_1 все ж таки пройти огляд на місці. ОСОБА_1 знову погодився пройти огляд на місці, проте у подальшому у зв'язку з тим, що працівник поліції не надав йому в руки газоаналізатор і сказав, що він сам буде його тримати, а ОСОБА_1 повинен видихнути у нього повітря, останній, засумнівавшись у справності і цього газоаналізатора та, як наслідок у дійсності його результатів, категорично відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу.
Після відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою спеціального приладу, працівники поліції почали складати протокол про адміністративне правопорушення за частиною першою статті 130 КУпАП у зв'язку з відмовою від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Протягом усього часу фіксування події технічними засобами, на відеозаписі не вбачається (відсутня) пропозиція (роз'яснення) поліцейських пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі.
Більш того, у матеріалах справи й відсутнє відповідне направлення для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Натомість у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 486961 зазначено про відмову водія ОСОБА_1 від проходження саме медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до пунктів 6-8 «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 № 1103, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
З наведеного вбачається, що працівниками поліції не дотримано визначеної законодавством процедури огляду особи на стан алкогольного сп'яніння та, як наслідок, зазначено у протоколі відомості, що не відповідають фактичним обставинам справи.
Частина п'ята статті 266 КУпАП імперативно визначає, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
При цьому, слід зазначити, що суд не вправі самостійно відшуковувати докази винуватості у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З урахуванням частини першої статті 6 згаданої Конвенції, Європейський суд з прав людини у справі «Малофеєва проти росії» (рішення від 30.05.2013) зазначив, що у випадку, коли викладена у протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист.
На указане вище суд першої інстанції уваги не звернув та помилково дійшов висновків про доведеність винуватості ОСОБА_1 та притягнення його до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 130 КУпАП.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги є обґрунтованими, а відтак постанова суду першої інстанції в частині визнання винним та притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною першою статті 130 КУпАП підлягає скасуванню, а провадження у справі в цій частині підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення, у відповідності до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП.
Враховуючи викладене, керуючись статтею 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Ничик Аліни Валеріївни - задовольнити.
Постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 12 лютого 2024 року в частині визнання винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортним засобом строком на один рік - скасувати, а провадження у справі в цій частині закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
В іншій частині постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 12 лютого 2024 року відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя М.І. Оніщук