вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
09 квітня 2024 рокуСправа № 912/839/24
Суддя Господарського суду Кіровоградської області Глушков М.С., розглянувши матеріали позовної заяви Керівника Херсонської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону (пров. Пугачова, 5, м. Херсон, 73003) в інтересах держави в особі:
позивач 1: Херсонська обласна військова адміністрація (пл. Свободи, 1, м. Херсон, 73003)
позивач 2: Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської обласної державної адміністрації (просп. Ушакова, 47, м. Херсон, 73003)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий клєвєр" (вул. Бульварна, буд. 1, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000)
про стягнення 190 458,83 грн,
Керівник Херсонської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону в інтересах держави в особі Херсонської обласної військової адміністрації та Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Херсонської обласної державної адміністрації звернувся до Господарського суду Кіровоградської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Золотий клєвєр" про стягнення 190 458,83 грн, з покладенням на відповідача судових витрат.
Розглянувши зазначену позовну заяву, суддя дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено на рівні 3 028,00 грн.
За подання до господарського суду встановлено наступний розмір та порядок сплати судового збору: за позовними заявами майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за позовними заявами немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи майновий характер позову та суму позову, прокурор мав сплати 3 028,00 грн (1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб) судового збору.
Однак, прокурором не надано доказів сплати судового збору.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Водночас згідно з вимогами ст. 91 ГПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Поряд з цим, надані прокурором копії документів не засвідчені.
З огляду на викладене, такі копії документів не є доказами у розумінні ч. 2 ст. 91 ГПК України, оскільки не засвідчені належним чином.
Отже, прокурором не додержано процесуальних вимог ст. 162, 164 ГПК України, а саме: не надано доказів сплати судового збору та надані незасвідчені копії документів.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на вищенаведене, наявні підстави для залишення позовної заяви без руху, з наданням прокурору строку на усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст. 162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позовну заяву Керівника Херсонської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону - залишити без руху.
2. Керівнику Херсонської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону усунути, встановлені при поданні позовної заяви недоліки в строк не більше п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, а саме: надати суду докази сплати судового збору в установленому порядку та розмірі; належним чином завірені копії додатків до позову.
3. Роз'яснити позивачу, що у відповідності до ч. 3-4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймає до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
4. Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та не підлягає оскарженню.
5. Копію ухвали надіслати прокурору через систему "Електронний суд".
Суддя М.С. Глушков