Постанова від 08.04.2024 по справі 308/4343/24

Справа № 308/4343/24

3/308/2565/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2024 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Шепетко І.О., розглянувши матеріали справи, які надійшли з відділу поліції №1 Ужгородського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, особу встановлено на підставі паспорта громадянина України з безконтактним носієм № НОМЕР_1 , виданого 10.05.2019, орган, що видав 2123, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , фізичної особи-підприємця, документ, РНОКПП - невідомий, -

за ч.1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Як випливає з протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД №041917 від 21.02.2024, 21.02.2024 близько 12 год. 25 хв. за адресою АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 будучи ФОП, здійснювала торгівлю тютюновими виробами, а саме сигаретами марки «COMPLIMENT» та «LD» за ціною 45 грн. за 1 пачку без марок акцизного податку. Дії гр. ОСОБА_1 за порушення абз. 3 ч.4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» кваліфіковані за ч.1 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).

У судове засідання ОСОБА_1 з'явилася, вину у вчиненому не визнала, зазначила, що вилучені тютюнові вироби не продавала, вони знаходились у її будинку та були призначені для ЗСУ.

У письмових поясненнях ОСОБА_1 зазначає, що у її власності знаходиться магазин, який розташований на першому поверсі двоповерхової будівлі: перший поверх - торгове приміщення, другий - приватна власність не розрахована для бізнесу. Вказала, що 21.02.2024 вона отримала для передачі військовим 208 пачок цигарок, оскільки разом з іншими односельчанами організовує допомогу для відправки військовим на ЗСУ. Вказані цигарки розмістила на сходах до другого поверху будівлі. Цього ж дня в торгове приміщення магазину ввійшла група працівників поліції, які знайшли вищевказані цигарки на сходах і склали протокол про незаконну торгівлю без акцизу. Зазначає, що її пояснення працівникам поліції, що вказані цигарки не призначені для продажу, що вони знаходились не в торговому, а в приватному приміщенні і будуть передані на потреби ЗСУ, поліцією до уваги не взято.

Заслухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до вимог ст.280 КУпАП при розгляді справи суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Склад адміністративного правопорушення - це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.

Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування відносно неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.

Аналіз змісту диспозиції ч.1 ст. 156 КУпАП дає підстави дійти висновку про те, що на законодавчому рівні передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Частина 1 ст.156 КУпАП є бланкетною нормою, і при кваліфікації дій правопорушника за цією статтею необхідно керуватися спеціальними Законами.

Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними та тютюновими виробами, а також у сфері охорони здоров'я населення. Зазначені відносини врегульовані на законодавчому рівні, зокрема -Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, полягає у здійсненні роздрібної або оптової, зокрема, імпорт або експорт, торгівлі спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору.

Торгівля зазначеними виробами може бути оптовою або роздрібною.

Відповідно до абзацу 3 ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництві обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п. 226.5 ст. 226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Приписами ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Відтак, суб'єктами даного правопорушення можуть бути суб'єкти господарювання всіх форм власності за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Відтак, до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156 КУпАП можливо притягнути особу, яка є суб'єктом господарської діяльності, тобто є специфічним суб'єктом, який наділений законом спеціальними, властивими йому ознаками.

Відповідно до ч.1, п.1 ч.2 ст. 55 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Відтак, суб'єктами правопорушень, передбачених ч.1 ст. 156 КУпАП, можуть бути лише спеціальні суб'єкти, а саме - суб'єкти підприємницької діяльності.

Як випливає з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №041917 від 21.02.2024, о 12 год. 25 хв. 21.02.2024 за адресою АДРЕСА_2 гр. ОСОБА_1 будучи ФОП, здійснювала торгівлю тютюновими виробами, а саме сигаретами марки «COMPLIMENT» та «LD» за ціною 45 грн. за 1 пачку без марок акцизного податку, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 с. 156 КУпАП.

Відповідно до ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів, про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.

В той же час, з матеріалів справи не видається можливим встановити, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання, до матеріалів справи не додано витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України чи інших доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем.

Крім того, об'єктивна сторона правопорушення за ч.1ст.156 КУпАП передбачає дії суб'єкта підприємницької діяльності щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без марок акцизного збору.

Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 041917 від 21.02.2024 вбачається, що ОСОБА_1 здійснювала торгівлю тютюнових виробів без марок акцизного збору.

Разом із цим, до матеріалів справи не надано жодних належних та допустимих доказів того, що в зазначені день, час та місце ОСОБА_1 дійсно здійснювала торгівлю тютюновими виробами.

В матеріалах справи відсутні дані про свідків, які могли б підтвердити здійснення продажу тютюнових виробів ОСОБА_1 , у протоколі не зазначено, яку виручку вона отримала від продажу, адже така відповідно до санкції ч. 1 ст. 156 КУпАП підлягає конфіскації у разі визнання особи винною у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення, протокол вилучення коштів за реалізований товар не складався. Із запису фіксації обставин вчинення правопорушення не вдається можливим встановити факт торгівлі тютюновими виробами. Інші докази, які б підтверджували торгівлю ОСОБА_1 тютюновими виробами, відсутні.

Факт зберігання чи вилучення тютюнових виробів не становлять об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП.

Зазначене виключає об'єктивну сторону даного адміністративного правопорушення та унеможливлює його склад.

Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що вина гр. ОСОБА_1 у інкримінованому їй правопорушенні не доведена належними та допустимими доказами, а тому провадження в справі про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч. 6 ст. 283 КУпАП, постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.

Відповідно до ст. 265 КУпАП, вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилучені речей - реалізують.

Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 041917 від 21.02.2024 було вилучено: сигарети марки «Compliment» без марок акцизного збору в кількості 120 пачок; сигарети марки «LD» без марок акцизного збору в кількості 108 пачок загальною вартістю 10 260,00 грн.

Враховуючи те, що наслідком розгляду справи про адміністративне правопорушення є закриття провадження по справі, вилучені речі слід повернути володільцю.

Керуючись ст. ст. 156, 245, 247 251-252, 268, 280, 283-284, 287-291 КУпАП, ст. 62 Конституції України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 156 КУпАП - закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Вилучені речі, а саме:

- сигарети марки «Compliment» без марок акцизного збору в кількості 120 пачок;

- сигарети марки «LD» без марок акцизного збору в кількості 108 пачок

загальною вартістю 10 260,00 грн. - повернути власнику - ОСОБА_1 .

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.

Суддя І.О. Шепетко