Справа № 636/1688/24 Провадження 3/636/1344/24
Дата 04.04.2024
Суддя Чугуївського міського суду Харківської області Бунін Є.О., розглянувши матеріал, який надійшов з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , директора комунального закладу «Андріївський ліцей Великобурлуцької селищної ради»,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП,
встановив:
В провадження суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, за протоколами про адміністративне правопорушення № 203 та № 204 від 28.02.2024.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, регламентують розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Враховуючи те, що матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 перебувають в провадженні одного судді, призначені на один час та стосуються однієї особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тому зазначені матеріали належить об'єднати в одне провадження.
ОСОБА_1 , займаючи посаду директора комунального закладу «Андріївський ліцей Великобурлуцької селищної ради», будучи згідно з п. п. а п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII об'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, діючи умисно, на власну користь, усупереч службовим повноваженням, маючи приватний інтерес, що суперечить службовим повноваженням, 01.12.2022 в умовах реального конфлікту інтересів, вчинила дії та прийняла рішення, а саме: підписала та видала наказ від 01.12.2022 № 36 а-к про призначення на посаду вчителя фізичної культури ліцею близької особи - свого зятя ОСОБА_2 .
Крім того, ОСОБА_1 , займаючи посаду директора комунального закладу «Андріївський ліцей Великобурлуцької селищної ради», будучи згідно з п. п. А п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII об'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, діючи умисно, на власну користь, усупереч службовим повноваженням, маючи приватний інтерес, що суперечить службовим повноваженням, перед підписанням та видачею наказу від 01.12.2022 № 36 а-к про призначення на посаду вчителя фізичної культури ліцею близької особи - свого зятя ОСОБА_2 не повідомила у встановленому цим Законом порядку безпосереднього керівника, а саме: начальника Великобурлуцької селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області, про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
ОСОБА_1 надала письмову заяву, в якій просила розгляд справи проводити за її відсутності, свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнає повністю, щиро кається, просить її суворо не карати.
Прокурор Шуляк О.В. надав заяву про розгляд справи за його відсутності, вказує, що ОСОБА_1 порушила вимоги Закону України «Про запобігання корупції» та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності призначивши покарання у вигляді штрафу.
Суд вивчив матеріали справи, оцінив докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку.
На підставі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається противоправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Процесуальна форма та зміст протоколу відповідають вимогам ст. 256 КУпАП.
Статтею 1 ЗУ «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до п. 9 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 ЗУ «Про запобігання корупції», за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, визнається неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, визнається вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 Європейський суд з прав людини постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
У рішенні ЄСПЛ від 21 липня 2011 року по справі «Коробов проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення вини «поза розумним сумнівом». Одночасно, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. The United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту».
У справі «Barbera, Messeguand Jabardo v. Spain» від 06.12.1998 (п. 146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих їй адміністративних правопорушень підтверджується належними і допустимими доказами:
-листами 7-го Управлінням Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 21.12.2023 № 4699/55/119/02-2023 (т. 1 а.с. 14-16, т. 2 а.с. 15-17);
-листами КЗ «Андріївський ліцей Великобурлуцької селищної ради» (т. 1 а.с. 17-18, т. 2 а.с. 18-19);
-копією наказу КЗ «Андріївський ліцей Великобурлуцької селищної ради» від 03.10.2022 про призначення директором ліцею ОСОБА_3 у період дії воєнного стану (т. 2 а.с. 20);
-копією строкового трудового договору (т. 1 а.с. 20-26);
-заявою ОСОБА_4 про прийняття його на посаду вчителя фізичної культури в КЗ «Андріївський ліцей Великобурлуцької селищної ради» (т. 1 а.с 27);
-статутом КЗ «Андріївський ліцей Великобурлуцької селищної ради» (т. 1 а.с. 29-51);
-копією наказу № 36 а-к від 01.12.2022 КЗ «Андріївський ліцей Великобурлуцької селищної ради» про прийняття на роботу ОСОБА_2 (т. 2 а.с. 29);
-листом Великобурлуцької селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області № 04-22/77 від 20.02.2024 (т.1 а.с. 56, т. 2, а.с. 57)
-іншими матеріалами справи у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII, приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом любим та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
За змістом ст. 172-7 КУпАП, особистий інтерес - це користь, вигода, яка стосується (або цікавить) особу, і які вона бажає отримати для себе особисто або близьких осіб.
При цьому, близькі особи - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у частині першій статті З цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.
Згідно з повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб встановлено, що 03.07.2021 зареєстровано шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_2 . Після реєстрації шлюбу ОСОБА_5 змінено прізвище з ОСОБА_6 на Шатова, тому відповідно ОСОБА_2 є зятем ОСОБА_1 .
Тобто у ОСОБА_1 виник приватний інтерес, який зумовлений особистим немайновим інтересом у вигляді уникнення проведення стосовно неї перевірки на предмет дотримання вимог Закону України «Про запобігання корупції» та уникнення адміністративної відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Вказаний приватний інтерес впливає на об'єктивність і неупередженість вчинення ОСОБА_1 дій та прийняття рішення під час реалізації службових повноважень, у зв'язку з чим у даному випадку має місце реальний конфлікт інтересів.
Суддя проаналізував докази, що містяться в матеріалах справи, і приходить до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, її дії необхідно кваліфікувати:
-за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП - неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів;
-за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП - вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , суд вважає щире каяття.
Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , не встановлені.
Враховуючи дані про особу правопорушника та ступінь його вини, наявність обставини, що пом'якшує відповідальність та відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, характер вчиненого правопорушення та ступінь його суспільної небезпеки, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП, в межах, передбачених санкцією ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, у виді штрафу, що вважає достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 36, 40-1, 279-280, 283-284, 294 КУпАП, суддя,-
постановив:
Справи про адміністративне правопорушення № 636/1688/24 (провадження № 3/636/1344/24), та № 636/1690/24 (провадження № 3/636/1345/24) стосовно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, об'єднати та присвоїти єдиний номер № 636/1688/24 (провадження № 3/636/1344/24).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення:
-за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП - штраф у розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 (одна тисяча сімсот) гривень.
-за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП - штраф в дохід держави у розмірі в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400,00 (три тисячі чотириста) гривень;
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто штраф у розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400,00 (три тисячі чотириста) гривень.
Штраф необхідно сплатити за такими реквізитами: р/р UA478999980313060106000020651, отримувач коштів ЕУК Харків обл/МТГ Чугуїв/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в дохід держави у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня її проголошення. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається через Чугуївський міський суд Харківської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя