Справа № 646/1045/24
№ провадження 2-а/646/10/2024
09.04.24 м.Харків
Червонозаводський районний суд м. Харкова в складі
головуючого судді Янцовської Т.М.,
з участю секретаря Григоренко І.Б.,
представника відповідача Сороколіт І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу № 646/1045/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
Представник позивачки ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом про скасування постанови Державної служби України з безпеки на транспорті серії АА№00010088 від 21.06.2023 р. про накладання адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 51 000 гривень, закриття провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності. В обґрунтування позову зазначила, що 21.06.2023 р. оскаржуваною постановою позивачку притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що вона нібито допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, передбачених п. 22.5 ПДР України, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 132-1 КУпАП, та накладено штраф у розмірі 51000, 00 грн. Згідно викладеної в постанові інформації, 17.05.2023 р. автоматичним приладом фіксації адміністративних правопорушень зафіксовано належний позивачці транспортний засіб - DAF XF 95.430 д.н.з. НОМЕР_1 з перевищенням навантаження га одинарну вісь транспортного засобу на 32,574% при дозволеному максимальному навантаженню на вісь 11,5 т. У постанові також зазначено посилання на інтернет-адресу https://wim.dsbt.gov.ua/r/a/АА00010088/ для ознайомлення із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент учинення правопорушення та постановою в електронній формі. Постанова АА № 00010088 від 21.06.2023 р. не містить інформації про смугу руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь; - марка, модель, державний номерний знак транспортного причепу, заднього державного номерного знаку транспортного засобу, категорія транспортного засобу, тип транспортного засобу, повна маса транспортного засобу, за умов, що автомобіль DAF XF 495.430 д.н.з. НОМЕР_1 рухався з причепом SAMRO CN 26RAPE д.н.з. НОМЕР_2 . Також, хоча в постанові і вказана загальна кількість вісей-5, але не має відомостей скільки саме вісей було на тягачі, а скільки на причепі, а також не розраховано окремо де саме було перевантаження у абсолютних та відносних показниках окремо на автомобілі та не причепі. У постанові відсутні відомості щодо марки, моделі, державного номерного знаку причепу, категорії транспортного засобу, типу транспортного засобу, повної маси транспортного засобу, ширини, висоти, довжини, розподілу навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей), фактичної міжосьової відстані, фактичної шинності (кількості коліс) на вісі. Таким чином, оскаржувана постанова серії АА №00010088 від 21.06.2023 р. не містить даних, які б мали бути в ній відображені у відповідності до вимог Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України № 512 від 27.09.2021 р. Під час події руху автотранспорту, яка зафіксована приладом автоматичної фіксації, позивачка не перебувала за кермом транспортного засобу і не здійснювала перевезення ним вантажів. При цьому позивачці належить тільки автомобіль DAF XF 495.430 д.н.з. НОМЕР_1 , але їй не належить на праві власності причеп SAMRO CТ 26RAPE д.н.з. НОМЕР_2 .
В судове засідання представник позивачки ОСОБА_2 не з'явилась, належним чином повідомлена про місце, дату та час розгляду справи, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, вимоги, викладені у позові, підтримала у повному обсязі.
Неприбуття в судове засідання учасника справи, належним чином повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи (ч. 3 ст. 268 КАС України).
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3 заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на те, що за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, згідно статті 132-1 КУпАП, передбачено адміністративну відповідальність. Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно телекомунікаційної системи у вигляді метаданих (пункт 14 Порядку фіксації адміністративних правопорушень). Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі унеможливлює механічне втручання в роботу системи. Суб'єкт відповідальності за частиною 2 статті 132-1 КУпАП визначається відповідно до статті 143 КУпАП, адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частиною 2 статті 122, частинами 2 і 3 статті 132-1 КУпАП, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи. При цьому, невнесення відомостей до ЄДРТЗ щодо належного користувача транспортного засобу, незалежно від підстав такого невнесення викликає автоматичне визначення відповідальною особою за вчинення адміністративних правопорушень саме особу, за якою зареєстрований транспортний засіб або ж керівника юридичної особи, за якою він зареєстрований (Позивача). Відповідно до постанови серії АА 00010088 від 21.06.2023 та картки габаритно - вагового контролю зафіксовано фактичні параметри транспортно засобу. кількість вісей - 5 шт.; спарені колеса - 2 вісь; 3 вісь;4 вісь;5 вісь; Документ сформований в системі «Електронний суд» 28.02.2024 14 відстань між вісями 1-2: 5330 мм, 2-3: 6610 мм, 3-4: 1290 мм; 4-5: 1290 мм; навантаження на вісь 1 - 7300 кг, 2 - 18150 кг, 3 - 6350 кг, 4 - 6650 кг; 5 - 6450 кг; загальна маса - 44900 кг. висота - 4.11 м.; ширина - 2.662 м.; довжина - 17.379 м. Перевищення нормативних габаритних параметрів транспортного засобу, визначених пунктом 22.5 ПДР України, встановлено із врахуванням допустимої похибки вагового комплексу, як передбачено ДСТУ OIML R 134-1:2010 (OIML R 134-1:2006, IDT). Таким чином, перевищення навантаження на одинарну вісь транспортного засобу складає 32.574% (3.746 тон), при дозволеному максимальному навантаженню на вісь 11.5 тон.
Вислухавши представника відповідача, перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Встановлено, що 21.06.2023 р. головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаметну державного нагляду за безпекою на наземному транспорті складено постанову серії АА 00010088, згідно з якою встановлено, що 17.05.2023 о 17 год 49 хв. за адресою М-03, км 534+863, Харківська обл. автоматичним пунктом фіксації адміністративних порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб DAF XF 95.430, ДНЗ AX9513KA. Відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України: навантаження на одинарну вісь транспортного засобу на 32.574% (3.746 тон), при дозволеному максимальному навантаженню на вісь 11.5 тон, відповідальність за яке передбачена частиною 2 статті 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. До позивачки застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у дохід держави в розмірі 51000 гривень.
Матеріали справи містять сертифікат перевірки типу: UA.TR.113-0619-21, тип - прилад автоматичний для зважування дорожніх ТЗ в русі. Дата видачі 13.04.2021 р., чинний до 12.04.2031;
- сертифікати відповідності: UA.TR.113-0619/13F-22. Тип приладу: прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі. Номер сертифіката повірки типу: UA.TR.113-0619-21 від 13.04.2021 р.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини 5 статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
У частині 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» закріплено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів не перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною-22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах- до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Статтею 132-1 КУпАП визначено відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.
Так, ч. 2 ст. 132-1 КУпАП врегульовано, що перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами-тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян-у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 %; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян-у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 %, але не більше 30 %; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян-у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 %.
Підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої частинами першою і другою цієї статті, є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1174, передбачено, що автоматичний пункт фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті - комплекс технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу в русі, визначених пунктом 12 цього Порядку, з одночасною його фотозйомкою, відеозаписом (за наявністю) та ідентифікацією за державним реєстраційним номером.
Відповідно до п. 12 цього Порядку автоматичний пункт може забезпечувати, зокрема: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей).
Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих (п.14 Порядку №1174).
Пунктом 15 Порядку №1174 передбачений перелік даних, які повинні міститися у метаданих, зокрема: про засоби вимірювальної техніки; місце фіксації; найменування автомобільної дороги; дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь, державний номерний знак транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), категорію транспортного засобу, тип транспортного засобу, повну масу транспортного засобу, ширину, висоту, довжину, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на вісі); фотографії транспортного засобу; за наявності відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт.
Посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли, сформовані системою.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 9 КАС України в якості одного з принципів адміністративного судочинства вказує диспозитивність та змагальність сторін, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Стаття 77 КАС України обов'язок доказування обставин, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, покладає на сторону, яка на такі обставини посилається. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Пположення пункту 22.5 Правил дорожнього руху визначають різні нормативи допустимої фактичної маси транспортних засобів в русі.
Досліджена у судовому засіданні постанова по справі про адміністративне правопорушення, скасування якої є предметом позову, не містить інформації про тип транспортного засобу, рух якого зафіксовано, з перевищенням параметрів, встановлених у п.22.5 ПДР, відсутня інформація про наявність причепа, напівпричепа, тягача.
Суд приходить до висновку, що відповідачем правомірність винесення оспорюваної постанови про адміністративне правопорушення не доведена, а тому вимоги позивача про скасування постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 241-246, 286 КАС України,
Позов ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення задовольнити.
Постанову серії АА№00010088 від 21.06.2023 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення скасувати, справу про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 гривень.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Відомості щодо учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ,
відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті, м. Київ, просп. Перемоги, буд. 14, код ЄДРПОУ 39816845.
Суддя: Т.М. Янцовська