Постанова від 09.04.2024 по справі 643/3185/24

Справа № 643/3185/24

Провадження № 3/643/1629/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.04.2024 Суддя Московського районного суду м. Харкова Мельникова І.Д. розглянувши матеріали, що надійшли від начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, місце служби: ІНФОРМАЦІЯ_3 , солдат, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

16.03.2024 року о 22 год. 10 хв., під час виконання службових обов'язків, за адресою: АДРЕСА_2 , солдат ОСОБА_1 перебував з ознаками алкогольного сп'яніння, де його було виявлено представниками Військової служби правопорядку.

В подальшому солдата ОСОБА_2 було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 та проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу АЛКОНТ-М (№00253 результат огляду 2.01 проміле).

Своїми діями солдат ОСОБА_1 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст.172-20 КУПАП.

ОСОБА_1 у судовому засідання провину не визнав, просив закрити провадження у справі у зв'язку з тим, що на час складення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення 16.03.2024 року він не виконував службових обов'язків, а перебував у відпустці.

Суд, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, приходить до наступного висновку.

Згідно вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введений воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Цей Указ затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2402-ІХ, який неодноразово продовжувався та триває дотепер.

Таким чином, на даний час в Україні діє особливий період.

За змістом ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Як вбачається з матеріалів справи, 16.03.2024 року ОСОБА_1 вчинив дії, передбачені ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Суд не ставить під сумнів тест на алкоголь за допомогою приладу «Алконт-М» № 00253 - тест № 5697, складений 16.03.2024 року, який пройшов ОСОБА_1 та за результатом якого виявлено - 2,01‰.

Разом з цим, згідно відомостей відпускного квитка від 28.02.2024 року №1796, солдат ОСОБА_1 звільнений у щорічну відпустку терміном на п'ятнадцять діб та дві доби на проїзд з 01 березня 2024 по 17 березня 2024. Після закінчення строку відпустки ОСОБА_1 зобов'язаний з'явитися до місця служби у ІНФОРМАЦІЯ_3 18 березня 2024.

За приписами КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення, а розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.

Частиною 1 статті 172-20 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Частиною 3 цієї статті передбачено вчинення вказаних дій в умовах особливого періоду.

Тобто, суб'єктами даного адміністративного правопорушення є військовослужбовці.

Згідно ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби: 1) на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника); 4) під час виконання державних обов'язків, у тому числі у випадках, якщо ці обов'язки не були пов'язані з військовою службою; 5) під час виконання обов'язку з урятування людського життя, охорони державної власності, підтримання військової дисципліни та охорони правопорядку.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого частиною статтею 172-20 КУпАП, полягає, в тому числі, у виконанні військовослужбовцями своїх службових обов'язків в стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду.

Отже, враховуючи надані ОСОБА_1 документи, зокрема відпускний квиток від 28.02.2024 року, згідно якого солдата ОСОБА_1 звільнено у щорічну відпустку з 01.03.2024 року по 17.03.2024 року, станом на 16.03.2024 року ОСОБА_1 не був при виконанні своїх службових обов'язків, не слідував до місця служби та вважався таким, що не виконує (не несе) обов'язків військової служби, а тому він не може бути притягнений до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Вказані обставини унеможливлюють кваліфікацію дій ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, оскільки відсутні ознаки складу цього правопорушення, а саме його об'єктивної сторони - «перебування військовослужбовця в стані алкогольного сп'яніння при виконанні ним своїх службових обов'язків».

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що провадження у справі стосовно ОСОБА_1 належить закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 7, 172-20, 247, 252 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до апеляційного суду через місцевий суд протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.

Суддя І.Д. Мельникова