справа № 619/2117/24
провадження № 3/619/542/24
Постанова
іменем України
08 квітня 2024 року,
суддя Дергачівського районного суду Харківської області Нечипоренко І.М. розглянула у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харків, з середньо-спеціальною освітою, розлученого, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124, 122-4 КУпАП,
установила:
17.03.2024 о 21 год 30 хв у Харківській області, Харківському районі, с-ще Солоницівка, вул. Сумський шлях, буд. 11 водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом KIA CERATO р.н. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Він продуття газоаналізатора DRAGER 6820 ARLS-0190 № 1014866734 та проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5. Правил дорожнього руху.
Крім того, 17.03.2024 о 20 год 05 хв у Харківській області, Харківському районі, с-ще Вільшани, вул. Центральна, буд. 2-Б водій транспортного засобу KIA CERATO р.н. НОМЕР_2 ОСОБА_1 , під час руху заднім ходом, не переконався що рух буде безпечним, внаслідок чого здійснив зіткнення з транспортним засобом ВАЗ 2106 р.н. НОМЕР_3 , який стояв поряд, унаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим порушив вимоги п. 10.9. Правил дорожнього руху.
Крім того, 17.03.2024 о 20 год 05 хв у Харківській області, Харківському районі, с-ще Вільшани, вул. Центральна, буд. 2-Б водій транспортного засобу KIA CERATO р.н. НОМЕР_2 ОСОБА_1 , скоївши дорожньо-транспортну пригоду, а саме здійснив наїзд на транспортний засіб ВАЗ 2106 р.н. НОМЕР_3 , що стояв, після чого залишив місце пригоди, чим порушив вимоги п.п. «а» п. 2.10 Правил дорожнього руху.
У судове засідання ОСОБА_1 з'явився, вину визнав повністю.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень доказана у повному обсязі та підтверджується: протоколами про адміністративне правопорушення серії ААД № 328403 від 17.03.2024, серії ААД № 328400 від 18.03.2024 та серії ААД № 014157 від 18.03.2024, підписаними особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та зазначено, що вину визнає; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, де зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції із зазначенням, що ОСОБА_1 відмовляється від проходження огляду, наявні ознаки сп'яніння: різкий запах алкоголю із ротової порожнини, нестійка хода, почервоніння очей; довідкою начальника сектора АП ХРУП № 3 ГУНП в Харківській області, згідно якої водійське посвідчення на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в базі даних значиться; відеозаписом, схемою наслідків ДТП; поясненнями ОСОБА_1 , у яких він пояснив, що 17.03.2024 ввечері перебував за адресою: смт Вільшани, вул. Центральна, буд. 2-Б, біля магазину «Тандем», біля його транспортного засобу KIA CERATO р.н. НОМЕР_2 стояв транспортний засіб ВАЗ, коли від'їжджав з місця стоянки, не замітив як зачепив інший транспортний засіб, тому поїхав з місця ДТП; письмовими поясненнями ОСОБА_2 , у яких зазначив, що 17.03.2024 він припаркував свій транспортний засіб ВАЗ 2106 р.н. НОМЕР_3 біля магазину «Тамдем» в смт Вільшани, вул. Центральна, буд. 2-Б, коли паркував свій транспортний засіб поряд, з лівого боку стояв транспортний засіб KIA CERATO сірого кольору р.н. НОМЕР_2 , пізніше від невідомих йому осіб дізнався, що транспортний засіб KIA CERATO виїжджаючи, скоїв зіткнення з його транспортним засобом, який був припаркований, коли підійшов до свого транспортного засобу то виявив пошкодження лівої задньої бокової частини транспортного засобу, до його приходу транспортний засіб KIA CERATO з місця ДТП поїхав в невідомому напрямку, при ДТП транспортний засіб отримав механічні пошкодження; рапортом.
Як установлено пунктом 2.5. Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 10.9. Правил дорожнього руху передбачено, що під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
Відповідно до пп.«а» п. 2.10. Правил дорожнього руху, у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення:
-передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме: відмова особи, яка керує транспортним
засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння;
-передбачене ст. 124 КУпАП, а саме: порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів;
-передбачене ст. 122-4 КУпАП, а саме: залишення водіями транспортних засобів на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Як передбачено ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Пунктом 6 розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України передбачено, що у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою. Відповідно до постанови (ухвали) суду вноситься інформація в АСДС під номером об'єднаної справи (матеріалів кримінального провадження) та відмітки про об'єднання справ (матеріалів кримінального провадження) із зазначенням номера нової судової справи (матеріалів кримінального провадження).
Враховуючи, що до суду надійшли справи щодо декількох адміністративних правопорушень (№ 619/2117/24, № 619/2119/24, №619/2120/24), вчинених однією особою, які розглядаються одночасно одним суддею та з метою всебічного та повного з'ясування усіх обставин справи, вони підлягають об'єднанню в одне провадження, з присвоєнням об'єднаній справі єдиного унікального номеру «619/2117/24».
Згідно зі ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно ст. 34, 35 КУпАП, обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, загальні основи накладення адміністративних стягнень, вимоги ч. 2 ст. 36 КУпАП, суддя дійшла висновку, що на ОСОБА_1 необхідно накласти стягнення відповідно до санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, за більш серйозне правопорушення, що буде необхідним та достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Частиною другою статті 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, на яку накладено таке стягнення справляється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
Керуючись ст. 36, 40-1, 283, 284 КУпАП, суддя
постановила:
Об'єднати в одне провадження адміністративну справу стосовно ОСОБА_1 за фактом вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП (справа №619/2117/24, провадження 3/619/542/24) з адміністративною справою щодо ОСОБА_1 за фактом вчинення правопорушення передбаченого ст. 124 КУпАП (справа № 619/2119/24, провадження 3/619/543/24) та з адміністративною справою щодо ОСОБА_1 за фактом вчинення правопорушення передбаченого ст. 122-4 КУпАП (справа № 619/2120/24, провадження 3/619/544/24).
Об'єднаній справі присвоїти єдиний унікальний номер «619/2117/24».
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ст. 124, ст. 122-4 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 1 ст.130, ст. 124, ст. 122-4 КУпАП, у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного суду через Дергачівський районний суд Харківської області.
Суддя І. М. Нечипоренко