Ухвала від 05.04.2024 по справі 344/4833/24

Справа № 344/4833/24

Провадження № 2-о/344/162/24

УХВАЛА

05 квітня 2024 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Кіндратишин Л.Р., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб : Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, зобов'язання до вчинення дій -

ВСТАНОВИЛА:

Заявниця звернулася із заявою в порядку окремого провадження, у якій просить : встановити, що вона, яка 10.11.1986 і станом на 24.08.1991 постійно проживала на території України, набула громадянства з 24.08.1991; зобов'язати відділ ДРАЦС у м. Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни в актовий запис про народження її доньки - ОСОБА_2 - №182 від 30.10.2001, а в графі «мати» в рядку громадянство зазначити громадянство - «громадянка України»; встановити, що її донька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась в м. Авдіївка Донецької області є громадянкою України з народження; зобов'язати УДМС України в Івано-Франківській області видати документ про набуття громадянства України - ОСОБА_1 , з 24.08.1991 і перебування нею в громадянстві України станом на 13.09.2001, тобто на день народження її доньки.

14.03.2024 справа надійшла до суду та згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана судді Кіндратишин Л.Р.

19.03.2024- ухвалою суду позовна заява залишена без руху, зокрема, з тих підстав, що долучені до заяви докази не засвідчені належним чином; не зазначено, де знаходяться оригінали доказів; а також через відсутність належних доказів про зареєстроване місце проживання, перебування.

29.03.2024, отримано судом 01.03.2024 - заявником та її представником - адвокатом Боднарук С.І. подано заяви про усунення недоліків. Зокрема, на виконання ухвали суду про залишення позову без руху, подано засвідчені копії доказів; зазначено, де знаходяться оригінали доказів.

Що стосується дотримання правил підсудності, то стороною заявника зазначено, що заявник звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області за орендованим місцем проживання - по АДРЕСА_1 . На час подачі нею заяви, Авдіївський суд Донецької області не працював. Зареєструватись як ВПО в м. Івано-Франківську вона немає можливості.

Перевіривши матеріали заяви, слід зазначити наступне :

Територіальна підсудність - це підсудність цивільної справи загальному суду залежності від території, на яку поширюється юрисдикція даного суду. За її допомогою вирішується питання, яким з однорідних судів підсудна для розгляду відповідна справа.

Заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання (ч.1 ст.316 ЦПК України).

У ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що місцем проживання є житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), у яких особа отримує соціальні послуги.

Місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги.

За положеннями ст. 4 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» Єдиний державний демографічний реєстр, зокрема, використовується для обліку інформації про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи.

Декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою. Особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування) - ст. ст. 3, 4 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».

Ураховуючи наведене, законодавством чітко встановлений порядок декларування/реєстрації як місця проживання, так і місця перебування фізичної особи на території України, яке вимагає обов'язкового внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи.

Водночас, суд наголошує, що терміни «місце проживання (перебування, знаходження)» чинне законодавство пов'язує саме з зареєстрованим у встановленому Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» порядку проживанням особи, а не за її фактичним перебуванням.

Звертаючись до суду з даною заявою, заявник вказує, що проживає за адресою : АДРЕСА_1 , на підтвердження чого надає договір оренди житла від 14.02.2024 з терміном дії до 14.08.2024. Проте, як зазначає заявник, і це вбачається з матеріалів заяви, вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ; а заінтересована особа - ОСОБА_2 - АДРЕСА_3 .

З відповіді №495288 від 15.03.2024 з Єдиного державного демографічного реєстру - адреса реєстрації місця проживання заявника - АДРЕСА_2 .

Разом з тим, як вбачається з долучених документів до матеріалів заяви, заявником надано дозвіл на тимчасове проживання в м. Тюнгерсгайм, виданий 17.03.2022 та дійсний до 16.03.2024.

Так, місцем проживання (перебування) заявника в даному випадку є зареєстроване у встановленому законом порядку місце його проживання, що кореспондується з положеннями ст. 29 ЦК України та Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».

Договір про оренду житла не є документом, що офіційно підтверджує зареєстроване місце проживання чи перебування особи. Сама по собі наявність договору оренди не може свідчити, що вказана у договорі адреса є зареєстрованим місцем перебування заявника. Заявником не надано належних та допустимих доказів проходження передбаченої Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», а також Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 265 від 07.02.2022 процедури реєстрації місця перебування.

Так, фізична особа може мати декілька місць проживання, проте, реєстрації підлягає тільки одне місце проживання або перебування фізичної особи, саме тому законодавець визначив, що підсудність цивільних справ залежить від реєстрації у встановленому законом порядку місця проживання/перебування фізичної особи.

Відтак, заявником не надано належних доказів свого зареєстрованого місця проживання на території, що підсудна Івано-Франківському міському суду Івано-Франківської області.

Твердження заявника про неможливість реєстрації місця проживання в м. Івано-Франківську, нічим не підтверджена.

Покликання щодо окупації м. Авдіївка і неможливості розгляду Авдіївським міським судом Донецької області, слід зазначити, що ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», редакція якої діє з 7 травня 2022 року, визначено, що у разі неможливості здійснення правосуддя судами, розташованими на тимчасово окупованих територіях, територіальна підсудність судових справ, що розглядаються у таких судах, визначається в порядку, передбаченому частиною сьомою статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

При цьому, Авдіївський міського суд Донецької області здійснює свою роботу.

Відтак, так як справа не підсудна Івано-Франківському міському суду Івано-Франківської області, її слід передати за підсудністю до Авдіївського міського суду Донецької області за зареєстрованим у встановленому порядку місцем проживання заявника.

Одночасно слід звернути увагу на можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку ст.212 ЦПК України чи заявити клопотання про розгляд справи за відсутності учасника справи, як це передбачено ч.3 ст .211 ЦПК України. До того ж заявник користується професійною правничою допомогою адвоката.

Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

Інтерпретація суті конструкції «суд, встановлений законом» викладена Європейським судом з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) у рішенні у справі «Сокуренко і Стригун проти України». Так, ЄСПЛ наголосив, що фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом (ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453-VI).

Недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч. 1 ст. 378 ЦПК України).

Постановлення даної ухвали жодним чином не порушує право заявника доступу до правосуддя, оскільки передача справи до належного суду не обмежує процедуру вирішення заяви.

Згідно статті 32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

Керуючись ст.ст. 95, 175, 177, 185, 260 ЦПК України, суддя,-

ПОСТАНОВИЛА:

Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованих осіб : Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, зобов'язання до вчинення дій передати за підсудністю до Авдіївського міського суду Донецької області .

Передачу справи здійснити не пізніше п'яти днів після закінчення строку на оскарження даної ухвали, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Згідно з ст.261 ЦПК України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду.

Суддя Івано-Франківського міського суду Кіндратишин Л.Р.