Справа № 458/141/24
3/458/229/2024
05.04.2024 м. Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Ференц Р.І., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції № 2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Кривка Турківський район Львівська область, громадянин України, місце реєстрації та проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП, -
Обставини справи.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.02.2024 року у провадження судді Турківського районного суду Львівської області Ференц Р.І. передана справа № 458/141/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.278 КУпАП справа про адміністративне правопорушення, що посягає на громадський порядок і громадську безпеку підвідомча Турківському районному суду Львівської області. Відповідно до ст.221 КУпАП судді районних судів розглядають справи про вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування, передбачені ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Постановою судді Турківського районного суду Львівської області від 12.02.2024 року матеріали справи про адміністративне правопорушення, порушені на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №949743 від 04.02.2024 року, складеного поліцейським сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області старшим сержантом поліції Пацканом І.М., про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення 04.02.2024 року адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП, повернено відділенню поліції № 2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області для належного оформлення з підстав, зазначених в мотивувальній частині постанови.
Згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 04.04.2024 року у провадження судді Турківського районного суду Львівської області Ференц Р.І. передана справа № 458/141/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Згідно супровідного листа відділення поліції № 2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області за вихідним № 1992/01/60-2024 від 28.03.2024 року на адресу Турківського районного суду Львівської області було скеровано матеріали на 14 арк. про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП, які надійшли в Турківський районний суд Львівської області 12.02.2024 року за вхідним № 590/24.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №949743 від 04.02.2024 року, складеного поліцейським сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області старшим сержантом поліції Пацканом І.М., вбачається, що 04.02.2024 року біля 19.00 год ОСОБА_1 вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство, під час якого обзивав її нецензурними словами, шарпав за верхній одяг, виганяв із житлового будинку та чинив психологічний тиск на неї, чим міг завдати шкоди її психологічному здоров'ю, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Зі складеними з приводу виявленого адміністративного правопорушення з протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ознайомився, було роз'яснено права, передбачені ст.63 Конституції України, а також ст.268 КУпАП, повідомлено, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені ст.277 КУпАП, про що зроблено відмітка та поставлено підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Поліцейський, складаючи відносно згаданої особи протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП, вбачав в діях такої особи порушення.
ОСОБА_1 при складанні працівником поліції протоколу про адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП був присутній, йому роз'яснено права, передбачені ст.63 Конституції України, а також ст.268 КУпАП, повідомлено, що справу про адміністративні правопорушення буде розглянуто у строки, визначені ст.277 КУпАП, про що зроблено відмітка.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, в адміністративних протоколах, складених відносно такої особи, ознайомилася, та поставила свій підпис у них.
Дослідивши матеріали адміністративної справи стосовно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що відсутні обставини, що виключають розгляд справи, оскільки складений протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали свідчать про подію та склад адміністративного правопорушення, про осудність особи, яка вчинила протиправну дію, вчинення дій собою не в стані крайньої необхідності, на момент розгляду справи не закінчилися строки, передбачені ст.38 КУпАП.
Об'єктами правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП є суспільні відносини в сфері громадського порядку і громадської безпеки.
04.02.2024 року поліцейським сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області старшим сержантом поліції Пацканом І.М., а також матеріалами справи встановлено, що 04.02.2024 року біля 19.00 год ОСОБА_1 вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство, під час якого обзивав її нецензурними словами, шарпав за верхній одяг, виганяв із житлового будинку та чинив психологічний тиск на неї, чим міг завдати шкоди її психологічному здоров'ю, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.
З приводу виявленого порушення було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №949743 від 04.02.2024 року.
Відтак, вбачаючи в діях ОСОБА_1 ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП, уповноваженою особою складено протокол про адміністративне правопорушення, в якому зафіксовано виявлені факти.
Водночас у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.02.2024 за №12024142340000011, до суду 07.02.2024 року направлено обвинувальний акт про обвинувачення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 126 КК України, що підтверджується витягом з ЄРДР від 14.02.2024 року, долученим до матеріалів справи згідно рапорту поліцейського сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області Пацкана І.М. за фактом вчинення ОСОБА_1 04.02.2024 року о 19.00 год насильницьких дій стосовно ОСОБА_2 , які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень.
У зв'язку із тим, що вказані дії ОСОБА_1 уже кваліфіковані за ч.1 ст.126 КК України, до суду 07.02.2024 року направлено обвинувальний акт про обвинувачення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 126 КК України, вони не підлягають повторній кваліфікації, оскільки це суперечитиме статті 61 Конституції України.
Так, відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається та діє принцип верховенства права.
Згідно з ст. 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Вказане конституційне положення, яке є нормою прямої дії, знайшло своє відображення у п. 8 ст. 247 КУпАП, згідно з яким, як зазначено вище, наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту, - є підставою для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Принцип юридичної відповідальності, який означає, що особа не може бути притягнута до юридичної відповідальності двічі за одне й те саме правопорушення, знайшов своє відображення і у практиці ЄСПЛ, зокрема у справі «Ігор Тарасов проти України» (Заява № 44396/05) від 16 червня 2016 року (Остаточне від 16.09.2016 року).
Статтею 4 Протоколу № 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що нікого не може бути вдруге притягнено до суду або покарано в порядку кримінального провадження під юрисдикцією однієї і тієї самої держави за правопорушення, за яке його вже було остаточно виправдано або засуджено відповідно до закону та кримінальної процедури цієї держави.
Разом із тим у рішенні Franz Fischer v. Austria ЄСПЛ встановив, що головна мета ст. 4 Протоколу № 7 полягає в забороні повторного кримінального процесу, який вже був завершений прийняттям остаточного рішення.
Тобто мета статті 4 Протоколу № 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод полягає у забороні повторення кримінальних проваджень (принцип ne bis in idem), рішення за результатами яких «набрали законної сили».
Non bis in idem (лат.) принцип юридичної відповідальності, який полягає в тому, що особа не може бути притягнута до юридичної відповідальності двічі за одне й те саме правопорушення.
Також, враховуючи практику Європейського суду з прав людини, яка висловлена у рішеннях «Надточій проти України», «Озтюрк проти ФРН», «Енгель та інші проти Нідерландів», «Равнсборг проти Швеції», «Путц проти Австрії», гарантії прав людини, передбачені Конвенцією щодо кримінального провадження, розповсюджуються у тому числі і на інше публічне переслідування особи, якщо таке переслідування можливо визначити карно кримінально-правовим за національним правом; колом адресатів та правовими наслідками для адресатів.
Тобто, гарантії, передбачені ст. 4 Протоколу №7, стосуються не лише кримінального провадження у розумінні законодавства України, а й будь-якого публічного переслідування, яке здійснюється державою, а тому поширюються і на провадження у справах про адміністративні правопорушення.
На підставі пункту 8 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за наявності по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту.
Відтак, з огляду на те, що до суду 07.02.2024 року направлено обвинувальний акт про обвинувачення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 126 КК України, то провадження за ч.2 статті 173-2 КУпАП слід закрити на підставі пункту 8 частини першої статті 247 КУпАП, оскільки воно випливає із того самого факту, стосується тих же подій та часу.
Стосовно відшкодування шкоди.
Якщо при вирішенні питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення органами (посадовими особами), переліченими у п.п.1-4 ст.213 КУпАП одночасно вирішується питання про відшкодування винним майнової шкоди, то в постанові по справі зазначаються розмір шкоди, що підлягає стягненню, порядок і строк її відшкодування.
Оскільки адміністративне стягнення на ОСОБА_1 не накладається, а провадження у справі закривається, суд не вирішує питання про відшкодування винним майнової шкоди, що підлягає стягненню, порядок і строк її відшкодування. Окрім цього, на думку суду, така шкода не заподіяна по причині відсутності в матеріалах справи доказів заподіяння такої шкоди.
Стосовно вирішення питання про вилучені речі і документи.
Частиною 4 ст.283 КУпАП передбачено, що постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.
Судом не вирішується питання вилучених документів, оскільки такі не вилучалися.
Стосовно стягнення судового збору.
Згідно із ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, а розмір і порядок сплати встановлюється Законом.
Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Згідно з п.5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VІ від 08.07.2011 року (зі змінами), особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» № 3460-IX від 09.11.2023 року, який набрав чинності з 01.01.2024 року, прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2024 року становить 3028 гривень.
У зв'язку з чим з 01.01.2024 року розмір судового збору за накладене адміністративне стягнення становить 605,60 грн (3028 ? 0,2 = 605,60).
Оскільки адміністративне стягнення на ОСОБА_1 не накладається, а провадження у справі закривається, то судовий збір по справі про адміністративне правопорушення, відповідно до приписів ст.40-1 КУпАП не сплачується.
Керуючись ст.ст.22, 33, 40-1, 173-2, 221, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №949743 від 04.02.2024 року, складеного поліцейським сектору реагування патрульної поліції відділення поліції №2 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області старшим сержантом поліції Пацканом І.М. - закрити на підставі пункту 8 частини першої статті 247 КУпАП у зв'язку із повідомленням про підозру у кримінальному провадженні по даному факту.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілою особою.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Р.І.Ференц