Справа № 438/79/24
Провадження № 3/438/145/2024
іменем України
05 квітня 2024 року суддя Бориславського міського суду Львівської області Слиш А.Т., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №1 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушень, передбачених ч.4 ст. 121, ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
у провадженні Бориславського міського суду Львівської області перебувають матеріали адміністративної справи за № 438/79/24, провадження № 3/438/145/2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.130 КУпАП, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №652693 від 07 січня 2024 року.
Крім цього, у провадженні перебувають також матеріали адміністративної справи за № 438/80/24, провадження № 3/438/146/2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.121 КУпАП, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 667496 від 07 січня 2024 року.
Крім цього, у провадженні перебувають також матеріали адміністративної справи за № 438/81/24, провадження № 3/438/147/2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 КУпАП, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 667486 від 07 січня 2024 року.
Відповідно до ст.36 КУпАП: при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи, що справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), вказані матеріали взаємопов'язані та спільний їх розгляд є доцільним, відповідно справи про притягнення ОСОБА_1 за ч. 4 ст.121, ч.5 ст.126 та ч.2 ст.130 КУпАП слід об'єднати в одне провадження, присвоївши об'єднаній справі номер № 438/79/24, провадження № 3/438/145/2024.
07 січня 2024 року о 09 год 55 хв в м. Бориславі по вул. В. Великого гр. ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Volvo V50» д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (завужені зіниці ока, які не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці). Від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився, чим повторно вчинив правопорушення протягом року та порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
07 січня 2024 року о 09 год 55 хв в м. Бориславі по вул. В.Великого гр. ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Volvo V50» д.н.з. НОМЕР_1 у якого в зоні дії склоочисників присутня тріщина вітрового скла, чим порушив вимоги п.31.1 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.4 ст.121 КУпАП.
07 січня 2024 року о 09 год 55 хв в м. Бориславі по вул. В.Великого гр. ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Volvo V50» д.н.з. НОМЕР_1 будучи позбавленим права керувати транспортними засобами, чим вчинив порушення повторно протягом року, чим порушив вимоги п.2.1 «а» ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП.
У судове засідання особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , будучи повідомленим про день, час та місце розгляду справи, згідно положень ст.ст. 268, 277-2 КУпАП, не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Відповідно до положень ст.268 КУпАП визначний вичерпний перелік справ про адміністративні правопорушення, під час розгляду яких участь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, а справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.121, ч. 5 ст. 126 ,ч.2 ст.130 КУпАП до таких не відносяться, тому вважаю можливим проводити розгляд справ у відсутність ОСОБА_1 , оскільки право останнього не порушується, в тому числі і на захист.
Крім цього, Європейський суд з прав людини в п. 41 рішення від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (див. mutatismutandis, рішення у справі «Олександр Шевченко проти України», заява № 8371/02, п. 27, рішення від 26.04.2007 та «Трух проти України», заява № 50966/99 від 14.10.2003).
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Розумність тривалого судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмета позову для заявника у справі. Європейський суд з прав людини в рішенні від 10 липня 1984 року у справі «Гінчо проти Португалії» передбачив, що держави - учасниці Ради Європи зобов'язані організовувати свою правову систему таким чином, щоб забезпечити додержання положень п.1 ст. 6 Конвенції та вимог щодо судового розгляду упродовж розумного строку. При цьому вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух. Слід зазначити, що Європейський суд у своїх рішеннях наголошує на тому, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави. Кожна з сторін, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу цікавитись провадженням у її справі.
Аналіз наведених норм дає підстави дійти висновку, що наведене положення відповідає практиці Європейського суду з прав людини, і не може автоматично вважатись порушенням п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Тому вважаю можливим розгляд справи проводити у відсутність правопорушника.
Таким чином, вважаю за можливе провести розгляд справ за відсутності ОСОБА_1 , на підставі наявних матеріалів справи.
Оглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до статей 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Згідно з п.1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Наявність події і складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч. 4 ст.121 КУпАП, відповідність настає за вчинене повторно протягом року одного з правопорушень, передбачених ч. 1 - ч. 3 ст. 121 КУпАП.
Відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, зокрема ч.2 ст.126 КУпАП, особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП, передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 2 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених ч.1 ст. 130 КУпАП.
З метою повного з'ясування усіх обставин справи, було оглянуто та проаналізовано протоколи про адміністративне правопорушення серії ААД №652693 від 07 січня 2024 року, серії ААД № 667496 від 07 січня 2024 року, серії ААД № 667486 від 07 січня 2024 року та додані до них матеріали, зокрема направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння, підтверджується відмова ОСОБА_1 від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан наркотичного сп'яніння у медичному закладі від 07 січня 2024 року, копія постанови Бориславського міського суду Львівської області від 18 грудня 2023 року про притягнення ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 та накладено штраф 17 000 гривень з позбавленням права керувати транспортними засобами, постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД №589836 від 27 грудня 2023 року ОСОБА_1 було притягнено до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121 КУпАП, постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД №778683 від 03 січня 2024 року ОСОБА_1 було притягнено до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП та накладено штраф, що підтверджує повторність вчинення правопорушення, а також підтверджується відеозаписом з нагрудних камер працівників патрульної поліції.
Зокрема відеозаписом, оглянутого судом, на якому зафіксовано зупинку транспортного «Volvo V50» д.н.з. НОМЕР_1 , як у зв'язку з виявленими ознаками наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 було запропоновано проїхати в заклад охорони здоров'я для проходження огляду щодо встановлення наявності чи відсутності стану наркотичного сп'яніння, на що останній відмовився, водія обуло відсторонено від керування транспортним засобом та було роз'яснено про складання стосовно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП у зв'язку з порушенням п. 2.5 ПДР - відмову від проходження огляду на стан сп'яніння.
Аналізуючи зазначені докази, вважаю, що вина ОСОБА_1 доведена повністю та в його діях наявні усі ознаки адміністративних правопорушень передбачених ч.4 ст. 121, ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП.
Таким чином, ураховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд вважає, що з метою виправлення правопорушника та запобіганню вчинення ним нових правопорушень слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами, яке в даному випадку є безальтернативним.
Оскільки, транспортний засіб марки ««Volvo V50», державний номерний знак НОМЕР_1 , відповідно до даного протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 652693 від 07 січня 2024 року належить іншій особі гр. ОСОБА_2 , відповідно відсутні підстави для застосування адміністративного стягнення у виді конфіскації та оплатного вилучення предмета, який став безпосередньо знаряддям вчинення адміністративного правопорушення.
Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється Законом України «Про судовий збір». Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 гривень 60 копійок.
Керуючись ст.ст.40-1, 126, 130, 266, 279, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя, -
матеріали адміністративної справи № 438/79/24, провадження № 3/438/145/2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, матеріали адміністративної справи за № 438/80/24, провадження № 3/438/146/2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.121 КУпАП, та матеріали адміністративної справи за № 438/81/24, провадження № 3/438/147/2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.126 КУпАП, об'єднати в одне провадження та присвоїти об'єднаній справі № 438/79/24, провадження № 3/438/145/2024.
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.4 ст. 121, ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення:
- за ч.4 ст.121 КУпАП - у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 3 (три) місяці.
- за ч.5 ст.126 КУпАП - у виді штрафу в розмірі 2400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
- за ч.2 ст.130 КУпАП - у виді штрафу в розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на строк 3 (три) роки та без оплатного вилучення транспортного засобу.
У порядку ч.2 ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного суду через Бориславський міський суд Львівської області.
Суддя: Андрій СЛИШ