Справа №587/1260/23 Головуючий у суді 1-ї інстанції - Черних О. М.
Номер провадження 33/816/100/24 Суддя-доповідач Рунов В. Ю.
Категорія 130 КУпАП
Іменем України
28 березня 2024 року суддя Сумського апеляційного суду Рунов В. Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу про адміністративне правопорушення № 587/1260/23 за апеляційною скаргою захисника МАХОВИКА Р. В. на постанову судді Сумського районного суду Сумської області від 29.06.2023, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець АДРЕСА_1
визнаний винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
учасників провадження в справі про адміністративне правопорушення:
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2 ,
захисника - адвоката Маховика Р. В.,
установив:
У поданій апеляційній скарзі захисник МАХОВИК Р. В. просить скасувати постанову судді та закрити провадження в справі у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_2 складу правопорушення, оскільки у працівників поліції не було жодних підстав для зупинки водія, тому і наступні дії інспектора поліції не відповідають вимогам закону, а отримані внаслідок таких дій докази є неналежними та недопустимими. Працівники поліції порушили правила використання Drager при огляді ОСОБА_2 , що могло вплинути на результат огляду, у справі відсутні документи, що підтверджують можливість використання поліцейськими технічного засобу Drager Alcotest 6820 та його належний стан, акт огляду на стан сп'яніння працівниками поліції не складався, а в постанові не міститься відомостей щодо допиту свідка ОСОБА_3 суддею під час розгляду протоколу.
Постановою судді Сумського районного суду Сумської області від 29.06.2023 ОСОБА_2 визнаний винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, і на нього накладене стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн із позбавленням права керування т/з на строк 1 рік. Стягнуто на користь держави 536,80 грн судового збору.
Згідно постанови, 22.05.2023 близько 07:10 в м. Суми вул. Харківська ОСОБА_2 керував т/з Volkswagen Bora, д. н. з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився із застосуванням приладу газоаналізатор Алкотест 6820 Драгер, проба позитивна, результат склав 0,69 проміле, чим порушив п 2.9а ПДР.
Вислухавши доводи ОСОБА_2 та його захисника Маховика Р. В., які підтримали апеляційну скаргу, просили скасувати постанову судді, перевіривши матеріали справи і дослідивши доводи поданої апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 167363 від 22.05.2023, суддя суду першої інстанції цілком вірно дійшла висновку, що водій ОСОБА_2 керував т/з в стані алкогольного сп'яніння, що відповідає фактичним обставинам справи, належним чином умотивовано та об'єктивно підтверджується доказами у справі, зокрема:
- роздруківкою показників огляду ОСОБА_2 на стан сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу Drager Alcotest 6820, результат тесту - 0,69 0/00;
- відеозаписами з технічних засобів працівників поліції, на яких зафіксовано, що водій ОСОБА_2 погодився пройти огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння та погодився з результатом такого огляду.
Оцінюючи кожен наведений вище доказ із точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність цих зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, апеляційний суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин справи, керуючись законом і правосвідомістю (ч. 1 ст. 251, ст. 252 КУпАП), не убачає будь-яких підстав не довіряти цим доказам.
Диспозиція ч. 1 ст. 130 КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових чи підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки учасників дорожнього руху, у тому числі осіб, які керують т/з, і встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України, тому у протоколі та у постанові присутнє посилання на порушення ОСОБА_2 вимог п. 2.9а ПДР, згідно яких водієві забороняється керувати т/з у стані сп'яніння, а сама процедура огляду на стан сп'яніння закріплена у ст. 266 КУпАП, розділі Х «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», розділах І-ІІІ «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» і «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду».
Згідно визначеної процедури огляд водія, зокрема на стан сп'яніння, проводиться: 1) поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення; 2) у закладі охорони здоров'я (в тому числі у разі незгоди водія на проведення огляду на стан сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами), не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення в присутності поліцейського. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан сп'яніння затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан сп'яніння в інших закладах забороняється.
Вище наведене підтверджує не лише факт перебування ОСОБА_2 в стані алкогольного сп'яніння під час керування т/з, а й дотримання працівниками поліції самої процедури огляду, яка була проведена на місці зупинки з відео фіксацією подій, що повністю відповідає вимогами законодавства України про адміністративні правопорушення, а тому доводи апеляційної скарги з цього приводу задоволенню не підлягають.
Відповідно п. 10 розділу ІІ «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», результати огляду на стан сп'яніння водія т/з, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану сп'яніння. Якщо технічними характеристиками спеціального технічного засобу передбачається роздрукування на папері його показників, ці результати долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Таким чином, у акті огляду на стан сп'яніння відбувається тільки фіксація вже отриманих результатів на підставі роздруківки зі спеціального технічного засобу, тобто цей акт є похідним, а не першочерговим джерелом доказів, і не може бути виданий окремо без наявності на те відповідного юридичного факту, встановленого з дотриманням правової процедури. При цьому за своєю структурою акт огляду на стан сп'яніння, окрім показників огляду, містить лише додаткові відомості щодо обставин правопорушення, як-то підстава огляду (ознаки сп'яніння), ПІБ свідків, їх місце проживання та позицію особи, щодо якої проводився огляд.
Так, за результатами огляду на місці зупинки т/з був встановлений стан сп'яніння водія ОСОБА_2 - 0,690/00 і саме цей результат огляду був зазначений поліцейським у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 167363, а показник спеціального технічного засобу Drager Alcotest 6820 був роздрукований на папері та підписаний власноруч ОСОБА_2 .
Таким чином, зважаючи на наявність показників огляду ОСОБА_2 на стан сп'яніння, що фактично і стало підставою для складання протоколу, сама по собі відсутність в матеріалах справи акту огляду на стан сп'яніння, хоч і є певним порушенням норм процесуального права, але істотно не впливає на встановлення фактичних обставин вчинення правопорушення, не спотворює змісту протоколу та автоматично не створює ситуацію, за якої процесуальний документ є недійсним, а усі докази - недопустимими. Апеляційний суд зауважує, що при вирішенні цього питання необхідно виходити насамперед з істотності порушення прав, законних інтересів і свобод ОСОБА_2 , оскільки не усі порушення процесуального закону, допущені під час оформлення документів та збирання доказів стороною провадження у справі є підставою для визнання цих доказів недопустимими, враховуючи при цьому те, що стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_2 встановлений на підставі сукупності належних і допустимих доказів.
Не заслуговують на увагу і доводи апеляційної скарги про відсутність документів, що підтверджують можливість використання поліцейськими технічного засобу «Drager Alcotest 6820» та його належний стан, оскільки згідно чек-тесту Драгеру, за допомогою якого було здійснено огляд ОСОБА_2 остання процедура його калібрування проведена 13.04.2023, а міжповірочний інтервал для категорії законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки «Вимірювачі вмісту алкоголю в крові та повітрі, що видихається» встановлений наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747 і складає один рік, внаслідок чого поліцейські мали право використовувати цей засіб упродовж одного року з цієї дати, не ставлячи під сумнів його справність.
У разі ж наявності яких-небудь сумнівів в законності проведеного щодо нього огляду ОСОБА_2 не був позбавлений можливості пред'явити вимоги працівнику поліції надати йому сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки, але таким правом не скористався.
Доводи апеляційної скарги про відсутність у поліцейських підстав зупинки т/з спростовуються матеріалами справи, оскільки 22.05.2023 поліцейськими була винесена постанова серії БАД № 314695 про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП, а саме за порушення ОСОБА_2 вимог п. 2.3в ПДР, що надає поліцейському право відповідно ст. 35 ЗУ «Про національну поліцію» зупиняти т/з (зокрема, у разі, якщо водій порушив ПДР).
Не заслуговують на увагу й доводи апеляційної скарги захисника ОСОБА_4 про порушення поліцейськими вимог щодо порядку проведення огляду, порушення правил використання Драгера, оскільки матеріали провадження не містять відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Суддя суду першої інстанції не вийшла за межі зазначених у протоколі обставин, розглянувши справу на підставі наданих сторонами (у тому числі й уповноваженою особою національної поліції, яка склала протокол про адміністративне правопорушення ч. 2 ст. 251, ст. 255 КУпАП) та досліджених у судовому засіданні доказів, достатніх у своїй сукупності і взаємозв'язку для доведення вини ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. При розгляді справи в повному обсязі дотримані положення ст. 268, 279, 280 КУпАП, постанова судді є законною, обґрунтованою і належним чином умотивованою, тому вона підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга без задоволення.
Керуючись ст. 294 КУпАП,
постановив:
Постанову судді Сумського районного суду Сумської області від 29.06.2023 відносно ОСОБА_5 залишити без змін, а апеляційну скаргу захисника Маховика Р. В. на цю постанову - без задоволення.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя В. Ю. Рунов