Справа № 2-842/10
15 жовтня 2010 року смт. Нижньогірський
Суддя Нижньогірського районного суду АР Крим Чернецька В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Нижньогірської райдержадміністрації АР Крим про зобов'язання відповідача здійснити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоплаченого розміру допомоги при народженні дитини та недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення боргу.
Дослідивши матеріали справи, вважаю за необхідне відмовити позивачу у відкритті провадження у праві, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленному цим кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушенних, невизнанних, або оспорюванних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до положень п.2 ч.1 ст. 15 ЦПК України в редакції Закону України № 1691 від 18.02.2010 року „ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплати” (далі - Закон №1691), суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту пільг, речового майна, пайків та грошової компенсації замість них.
При цьому, згідно п.10 ч.1 розділу ХІІ „Прикінцеві Положення” Закону України „ Про судоустрій та статус суддів” від 07.07.2010 року, справи з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту пільг, речового майна, пайків та грошової компенсації замість них, з 01 січня 2011 року підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Однак, положеннями пунктів 1,2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 09.09.2010 року №19-рп/2010 визнано такими, що не відповідають Конституції України, норми Закону України № 1691 від 18.02.2010 року „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплати” (далі - Закон №1691) та п.2 ч.1 ст. 15 ЦПК України, якими справи, пов'язані із соціальними виплатами, що підлягали розгляду адміністративним судам, було передано місцевим загальним судам для розгляду в порядку цивільного судочинства.
Пунктом 3 резолютивної частини названого Рішення Конституційного Суду України встановлено, що положення Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплати” № 1691 від 18.02.2010 року та ЦПК України, визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційними Судом України цього Рішення.
За таких обставин із 09.09.2010 року відновлено дію положення КАС України, що діяло до набрання чинності Законом України від 18.02.2010 року №1691-VІ, зокрема, положення п.3 ч.1 ст. 18КАС України, якою встановлювалось, що вся адміністративні справи у спорах фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат на загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та іншим соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Виходячи з викладеного, з 09 вересня 2010 року розгляду справ, пов'язаних із соціальними виплатами, віднесено до юрисдикції адміністративних судів.
Зазначені обставини свідчать про те, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, що відповідно до п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України є підставою для відмови у відкритті провадження у справі.
Виходячи з наведеного, керуючись ст. ст.122, 210 ЦПК України,
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження у справі за позовом до управління праці та соціального захисту населення Нижньогірської райдержадміністрації АР Крим про зобов'язання відповідача здійснити певні дії..
Роз'яснити позивачу його право на звернення до суду з відповідними позовом в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала може бути оскаржене до Апеляційного суду АР Крим у м. Феодосія шляхом подачі апеляційної скарги через Нижньогірський районний суд АР Крим протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.В. Чернецька