Справа № 344/802/24
Провадження № 3/344/1205/24
08 квітня 2024 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , непрацюючого, РНОКПП не встановлено, за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 будучи особою, яка керує транспортним засобом, вчинив відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, за наступних обставин.
Так, 10.01.2024 о 03 год 14 хв у м. Івано-Франківськ по вул. Петлюри, 15б водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Jeep» моделі «Compass», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі - відмовився.
05 квітня 2024 року на адресу суду надійшло клопотання про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , який звертав увагу, що у працівників поліції не було законних підстав для зупинки транспортного засобу, а тому подальші дії працівників поліції вважає незаконними, вказує, що до всіх наступних дій має застосовуватись принцип «плодів отруєного дерева». Додав, що працівниками поліції не було додержано процедури розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності, обмежено у правах, що є грубим порушенням законодавства. Звертав увагу, що відеозйомка була фрагментарна, повних подій та процесу розгляду працівниками поліції притягнення його до адміністративної відповідальності не було зафіксовано, видно лише як поліція їде за автомобілем. Також, не роз'яснено права особи, як такій, що інкримінується адміністративна відповідальність, що є грубим порушенням норм чинного законодавства. На підставі викладеного, просить провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно себе, ОСОБА_1 , закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Ознайомившись з матеріалами справи, клопотанням про закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення, вважаю наступне.
Враховую, що ОСОБА_1 перебував на свободі; його справа була відносно простою; між складанням протоколу про правопорушення та слуханням у суді минуло більше двох місяців. Таким чином, ОСОБА_1 мав повну можливість підготувати свій захист, і немає жодних ознак того, що існувала будь-яка проблема з тим, щоб він був належним чином поінформований про «характер і причину обвинувачення» проти нього, як це було представлено в протоколі про адміністративне правопорушення, або йому було надано «достатній час і умови» для підготовки свого захисту від звинувачень, сформульованих у протоколі про адміністративне правопорушення. 19 січня 2024 року ОСОБА_1 ознайомився з матеріалами справи №344/802/24 про адміністративне правопорушення, фото- та відеокопії отримав, відповідна заява міститься у матеріалах справи. Звертаю увагу, що справа стосувалася незначного порушення правил дорожнього руху, за яке не передбачено покарання у вигляді позбавлення волі, категорії правопорушень, до яких гарантії кримінальної відповідальності за статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не застосовуються з повною суворістю (Марчан проти Хорватії, № 40820/12, § 37, 10 липня 2014 року, і порівняти, наприклад, Озеров; Кривошапкін; ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 ; ОСОБА_4 та інші; Гусейнлі та інші; Гасанов і Маджидлі; Карелін; і Михайлова).
При розгляді даної справи враховую також рішення Європейського Суду з прав людини від 16 листопада 2023 року у справі «Фігурка проти України».
Підсумовуючи, у цій справі ОСОБА_1 не вказав на жодні конкретні обставини, які могли б змусити засумніватися в неупередженості працівників поліції під час процедури огляду на стан алкогольного сп'яніння та складання протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №612061. Тому він не зміг продемонструвати, що існували будь-які об'єктивно виправдані сумніви щодо неупередженості працівників поліції.
Отже, порушення пункту 1 статті 6 Конвенції не було.
Згідно з ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно з ч.1 ст.130 КУпАП, відповідальність особи наступає у випадку керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №612061 від 10.01.2024, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10.01.2024, відеоматеріалами.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №612061 від 10.01.2024, 10.01.2024 о 03 год 14 хв у м. Івано-Франківськ по вул. Петлюри, 15б водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки «Jeep» моделі «Compass», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі - відмовився.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою - працівником поліції із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП, протокол підписаний уповноваженою особою. ОСОБА_1 від підпису відмовився.
В протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі "дата, час, місце вчинення і суть вчиненого адміністративного правопорушення" викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у ч.1 ст.130 КУпАП, за якою складено протокол.
Матеріали провадження не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час зупинки та складанні протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Відповідно до змісту ст.266 КУпАП та «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858, якщо поліцейський уповноваженого підрозділу НПУ виявляє ознаки стану алкогольного сп'яніння у водія транспортного засобу (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів; порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці), у зв'язку з чим є законні підстави вважати, що останній перебуває у такому стані, то має право вимагати пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння.
Як вбачається з направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10.01.2024, у ОСОБА_1 виявлено ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини роту, поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до вказаного протоколу, правопорушник з наявними ознаками алкогольного сп'яніння відмовився від проходження огляду у встановленому законом порядку.
Встановлено наступний порядок огляду водія на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП, огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч.3 цієї статті, у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Тобто, зі змісту протоколу слідує, що працівниками поліції були виконані зазначені вимоги закону.
Враховую, що доказове значення має не саме визнання або заперечення ОСОБА_1 своєї вини, а та конкретна інформація про обставини, що мають значення для справи, тобто фактичні дані щодо відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно з п.п. 6,8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 року №1103, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Тобто, зі змісту протоколу слідує, що працівниками поліції були виконані зазначені вимоги закону.
Як вбачається з відеозаписів з нагрудних камер працівників поліції, водій ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції через порушення комендантської години (clip 0, 02 хв 09 сек). Відеозаписом зафіксовано рух транспортного засобу, д.н.з. НОМЕР_1 , з якого після зупинки вийшов ОСОБА_1 (clip 3). Поліцейським було встановлено ознаки алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 : запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, внаслідок чого запропоновано пройти огляд за допомогою приладу «Драгер» або у медичному закладі (clip 0, 06 хв 56 сек). ОСОБА_1 під час спілкування з поліцейськими казав: «Штраф 17000 гривень, п'яний за кермом, пиши», «Стан сп'яніння підтверджую», «Немає сенсу, я підтверджую» (clip 0 , 02 хв 33 сек, 02 хв 42 сек, 02 хв 57 сек). ОСОБА_1 вказував працівникам поліції, що не відмовляється від огляду, однак на пропозиції поліцейських пройти огляд за допомогою приладу «Драгер» або у медичному закладі - не погоджувався. Також, відеозаписи містять фіксацію агресивної поведінки ОСОБА_1 , який вказував «Нехай мене пацани в'яжуть» (clip 0, 20 хв 45 с).
Таким чином, встановлено, що причиною зупинки транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 було порушення ним комендантської години.
Відеозаписи досить інформативні, позбавлені упередження і суб'єктивного ставлення, є послідовними, мають безсторонній характер, містять у хронологічній послідовності відомості про обставини, які мають значення для правильного розгляду справи, підтверджують наявність ознак алкогольного сп'яніння, а саме поведінки, що не відповідає обстановці у ОСОБА_1 (clip 0, 02 хв 33 сек, 20 хв 45 сек тощо).
Вказаними відеозаписами зафіксовані реальні дані, які не можуть бути спотворені та мають істотне значення для розгляду справи, оскільки дозволяють встановити психологічне ставлення ОСОБА_1 до вчиненого правопорушення та додаткові обставини, які прямо вказують на нього як на правопорушника, який керував транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння. Зафіксовані відеозаписом обставини стосуються вчиненого правопорушення, що надає можливість повно та об'єктивно дослідити їх, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку поліцейських та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Відеозапис отриманий у встановленому законом порядку і здійснений працівником поліції за допомогою наявних в нього технічних засобів, а тому є належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення.
ОСОБА_1 неодноразово наголошувалось на те, що він порушив комендантську годину, але не визнав керування транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння (clip 1, 20 хв 49 с, 21 хв 08 с).
Відеозаписом зафіксовано роз'яснення прав та обов'язків ОСОБА_1 , ознайомлення останнього з протоколом про адміністративне правопорушення, роз'яснення прав та обов'язків, подальшого порядку розгляду справи в суді та відмову особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від надання пояснення та отримання копії протоколу (clip 1, 10 хв 00 с, clip 0, 42 хв ).
Наголошую, що водій транспортного засобу повинен не тільки погодитись на проходження огляду на стан сп'яніння, а і своєю процесуальною поведінкою забезпечити можливість проведення такого огляду, і не створювати перешкод щодо реальної можливості його проведення в установленому законом порядку.
Поведінка ОСОБА_1 свідчила про те, що останній не бажав проходити огляд на стан алкогольного сп'яніння.
Також слід зауважити, що відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння становить самостійний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Перевіривши сукупність доказів в справі, вважаю, що викладеними матеріалами справи поза всяким розумним сумнівом доведено факт відмови ОСОБА_1 пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.130 КУпАП як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, ставлення до скоєного правопорушення та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9, 33, 130, 221, 251, 268, 283-285 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 605 грн 60 коп судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО