Ухвала від 02.04.2024 по справі 757/14520/24-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/14520/24-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2024 року

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 ,

захисника-адвоката: ОСОБА_4 ,

підозрюваного: ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_6 , погоджене Прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 2 ст. 364 КК України, у кримінальному провадженні № 42021000000002322 від 15.11.2021 року, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_6 , за погодженням прокурора відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 2 ст. 364 КК України, у кримінальному провадженні № 42021000000002322 від 15.11.2021 року.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021000000002322 від 15.11.2021 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом керівника державного підприємства «Укрветсанзавод» від 19.09.2016 № 202к/16 ОСОБА_5 призначено на посаду директора Сквирської філії Державного підприємства «Укрветсанзавод».

Відповідно до п. 1.2 Положення про Сквирську філію державного підприємства «Укрветсанзавод» затвердженого наказом в.о. генерального директора ДП «Укрветсанзавод» від 17.11.2017 № 104-П/17 (далі - Положення), Сквирська філія ДП «Укрветсанзавод» (далі - Філія) створена на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29.10.2012 року № 1147 «Деякі питання вдосконалення роботи підприємств, діяльність яких пов'язана з утилізацією та переробкою відходів тваринного походження, неякісних харчових продуктів та продовольчої сировини», наказів Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України від 17.12.2012 № 446 «Про утворення державного підприємства «Укрветсанзавод» та № 447 «Про реорганізацію державних підприємств», як відокремлений підрозділ Державного підприємства «Укрветсанзавод» (далі - Підприємства) без статусу юридичної особи.

Так, Філія, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» є відокремленим підрозділом оператора ринку, що вчиняє будь-які дії з побічними продуктами тваринного походження, не призначеними для споживання людиною, та бере участь у їх обігу.

Згідно з п. 1.1 розділу І Посадової інструкції директора Філії від 22.06.2020 (далі - Посадової інструкції) директор Філії відноситься до категорії «Керівники».

Положеннями п. 2.1 розділу ІІ Посадової інструкції, директор Філії керує відповідно до законодавства України та нормативно-розпорядчих документів Підприємства виробничо-господарською і фінансово-економічною діяльністю в межах повноважень, наданих йому Підприємством, та несе персональну відповідальність за наслідки прийнятих рішень, збереження і ефективне використання майна Підприємства, а також фінансово-господарські наслідки діяльності філії.

Пунктом 2.11 розділу ІІ Посадової інструкції визначено, що директор вирішує питання, що стосуються фінансово-економічної і виробничо-господарської діяльності філії, у межах наданих йому прав та повноважень, доручає ведення окремих напрямків діяльності іншим посадовим особам філії - заступникам, керівникам структурних підрозділів філії.

Відповідно до п. 2.15 Посадової інструкції директор забезпечує дотримання в діяльності філії вимог нормативних документів з охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту та дотримання вимог законодавства з охорони навколишнього середовища та інших передбачених законом вимог.

Пунктом п. 5.6 розділу V Посадової інструкції визначено, що директор несе персональну відповідальність за наслідки прийнятих ним рішень, що виходять за межі його повноважень, встановлених законодавством, Положенням про філію, Довіреністю, іншими нормативними правовими актами; за організацію та забезпечення охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії та пожежної безпеки на філії; за дотримання філією норм діючого законодавства України. Директор філії не звільняється від відповідальності, якщо дії, що тягнуть відповідальність були здійснені особами, яким він делегував свої повноваження.

Згідно з п. 4.1 розділу ІV Посадової інструкції директор Філії повинен знати законодавчі, нормативні, методичні, інші документи з питань організації та здійснення діяльності філією; перспективи, вітчизняні і світові тенденції технологічного, технічного, економічного і соціального розвитку галузі утилізації та переробки відходів тваринного походження, неякісних харчових продуктів та продовольчої сировини; можливості ефективного використання технічних та трудових ресурсів; сучасні методи господарювання та управління, організацію складського господарства і реалізації продукції; збутові потужності, технологію постачання та збуту на підприємстві; правила на норми охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, пожежної безпеки та інші встановлені правила та вимоги пов'язані із діяльністю філії; вимоги посадової інструкції.

Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора Філії, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто, відповідно до ст. 18 КК України та положень п. 1 Примітки до ст. 364 КК України, є службовою особою.

Філія на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, серії НОМЕР_1 від 25.10.2001, має у своєму користуванні земельну ділянку з кадастровим номером 3224085600:06:006:0009 розташовану на території Фурсівської об'єднаної територіальної громади (Пищиківська сільська рада) Білоцерківського району Київської області, яка використовується для утилізації та переробки відходів тваринного походження, неякісних харчових продуктів та продовольчої сировини. На вказаній земельній ділянці розташовані виробничі потужності Філії.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Разом з тим, відповідно до п. б ч. 1 ст. 91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов'язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Статтею 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що громадяни України зобов'язані зокрема берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів, а також не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб'єктів та компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Одночасно, ст. 35 Закону України «Про охорону земель» встановлено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, крім іншого, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям, уживати заходів щодо запобігання негативному і еколого небезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про охорону земель» та ст. 167 Земельного кодексу України господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Статтею 46 Закону України «Про охорону земель» визначено, що при здійсненні господарської діяльності, пов'язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними; максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об'єктів поводження з відходами; запобігання негативному впливу об'єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що забруднення земель це накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін, а псування земель - порушення природного стану земель, яке здійснюється без обґрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених в установленому законодавством порядку, забруднення їх хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, в тому числі тими, що викидаються в атмосферне повітря, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, неочищеними стічними водами, порушення родючого шару ґрунту, невиконання вимог встановленого режиму використання земель, а також використання земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість.

Згідно з п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» (далі - Закону) побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною (далі - побічні продукти тваринного походження), - це туша або частини туш забитих, загиблих тварин, сировина та продукти тваринного походження, що не призначені або визнані непридатними для споживання людиною.

Відповідно доч. 1 ст. 10 Закону побічні продукти тваринного походження належать до категорій I-III залежно від ступеня ризику для здоров'я людини та тварини.

Частиною 2 ст. 10 Закону визначено, що поводження з побічними продуктами тваринного походження, що належать до категорій I-III, здійснюється згідно з порядком, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Положеннями абз. 4 п. 5 ч. 1 ст. 20 Закону передбачено, що оператори ринку у сфері поводження з побічними продуктами тваринного походження незалежно від форми власності зобов'язані забезпечувати створення належних санітарних умов на потужностях (об'єктах) з оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження під час поводження з такими продуктами та роздільне збирання даних продуктів.

Відповідно ч. 2 ст. 23 Закону, оператори ринку повинні забезпечити, щоб побічні продукти тваринного походження та продукти оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, які не відповідають вимогам цього Закону, не залишали межі їхніх потужностей (об'єктів), крім випадків, коли це здійснюється з метою видалення, зокрема якщо: 1) на потужності, на яких здійснюється оброблення, переробка побічних продуктів тваринного походження, що належать до категорії II або III, потрапили побічні продукти тваринного походження, що належать до категорії I; 2) на потужності, на яких здійснюється оброблення, переробка, утилізація чи видалення побічних продуктів тваринного походження, потрапили побічні продукти тваринного походження або продукти оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, радіаційне забруднення яких перевищує максимально допустимий рівень відповідно до законодавства.

Окрім цього, відповідно до п. «з» ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Також, згідно п. «і» ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи» із метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів.

Згідно з п. 2.1.4. «Державних санітарних правил та норм. Комунальна гігієна. 2.7. Ґрунт, очистка населених місць, побутові та промислові відходи, санітарна охорона ґрунту. «Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення» (ДСанПіН 2.2.7.029-992), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України № 29 від 01.07.1999, промисловий майданчик для тимчасового зберігання відходів повинен розташовуватися на території підприємства з підвітряного боку, бути покритий неруйнівним та непроникним для токсичних речовин матеріалом (керамзитбетоном, полімербетоном та ін.) з автономним зливовідводом і нахилом у бік очисних споруд; концентрація шкідливих речовин у ґрунті санітарно-захисної зони не повинна перевищувати допустимих рівнів (Методичні вказівки № 4266-87), а в ґрунтових та поверхневих водах ГДК (СанПіН 4630-88).

Проте, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора Філії, у не встановлені точно дату та час, перебуваючи на робочому місці в адміністративному приміщенні Філії за адресою: АДРЕСА_1 , будучи обізнаним про категорії побічних продуктів тваринного походження які надходять до Філії, достовірно знаючи вимоги законодавства про відходи, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у виді створення загрози життю та здоров'ю людей чи довкіллю, діючи умисно, з метою забезпечення діяльності підприємства та мінімізації витрат на заходи з утилізації побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відходів виробництва, надавав вказівки необізнаним із його злочинним умислом працівникам Філії на здійснення систематичного, неодноразового розміщення, а також захоронення ними побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною у непризначених для цього місцях.

Так, на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, на суміжній земельній ділянці, яка не має твердого покриття та розташована за межами виробничих потужностей Філії, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки, із кадастровим номером 3224085600:06:006:0008 загальною площею 0,0407 га., яка на праві приватної спільної часткової власності належить ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,0407 га, чим заподіяно шкоду на суму 3459 грн. 50 коп., а також її псування шляхом засмічення, чим заподіяно шкоду на суму 48840 грн.

Також на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки із кадастровим номером 3224085600:06:006:0009, площею 0,2561 га, яка не має твердого покриття та розташована на території виробничих потужностей Сквирської філії ДП «Укрветсанзавод», що за адресою: АДРЕСА_1 , яка на підставі Державного акту на право постійного користування серія та номер НОМЕР_1 від 25.10.2001, перебуває у постійному користуванні Філії.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,2561 га, чим заподіяно шкоду на суму 70493 грн. 87 коп., а також її псування шляхом засмічення, чим заподіяно шкоду на суму 203837 грн.

Далі на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки із кадастровим номером 3224085600:06:006:0009, площею 0,2263 га, яка не має твердого покриття та розташована на території виробничих потужностей Сквирської філії ДП «Укрветсанзавод», що за адресою: АДРЕСА_1 , яка на підставі Державного акту на право постійного користування серія та номер НОМЕР_1 від 25.10.2001, перебуває у постійному користуванні Філії.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,2263 га, чим заподіяно шкоду на суму 59289 грн. 17 коп., а також її псування шляхом засмічення, чим заподіяно шкоду на суму 180118 грн. 96 коп.

Також, на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, на суміжній земельній ділянці, яка не має твердого покриття та розташована за межами виробничих потужностей Філії, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0,0552 га.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,0552 га чим заподіяно шкоду на суму 15194 грн. 31 коп., а також її псування шляхом засмічення, чим заподіяно шкоду на суму 43935 грн. 34 коп.

Також, на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, на суміжній земельній ділянці, яка не має твердого покриття та розташована за межами виробничих потужностей Філії, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0, 2213 га.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,2213 га чим заподіяно шкоду на суму 19081 грн. 77 коп., а також її псування шляхом засмічення, чим заподіяно шкоду на суму 176139 грн. 31 коп.

Також, на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, на суміжній земельній ділянці, яка не має твердого покриття та розташована за межами виробничих потужностей Філії, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0, 0160 га.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,0160 га чим заподіяно шкоду на суму 902 грн. 05 коп., а також її псування шляхом засмічення, чим заподіяно шкоду на суму 12734 грн. 88 коп.

Також, на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, на суміжній земельній ділянці, яка не має твердого покриття та розташована за межами виробничих потужностей Філії, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0, 4182 га.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,4182 га. чим заподіяно шкоду на суму 77666 грн. 85 коп.

Також, на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, на суміжній земельній ділянці, яка не має твердого покриття та розташована за межами виробничих потужностей Філії, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0, 1418 га.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось псування шляхом засмічення вищевказаної земельної ділянки площею 0,1418 га., чим заподіяно шкоду на суму 112862 грн. 87 коп.

Отже, ОСОБА_5 допущено порушення природоохоронного законодавства, а саме ст.12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 35, 45, 46 Закону України «Про охорону земель», п. «з» ч. 1 ст. 17 та п. «і» ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи», абз. 4 п. 5 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною», у зв'язку із забрудненням та псуванням шляхом засмічення вищевказаних земельних ділянок побічними продуктами тваринного походження, не призначеними для споживання людиною у складі яких наявні речовини (складники) із різними ступенями небезпеки, а їх фактичні концентрації (масові частки речовин) перевищують затверджені нормативи гранично допустимих концентрацій цих речовин у ґрунті та контрольні (фонові) вмісти речовин у ґрунті, що є фактом настання негативних кількісних та якісних змін у ґрунті, а саме - перевищення допустимого вмісту показників речовин сірки (S), суперфосфату (P2O5), хрому (Cr2O3), міді (Cu), цинку (Zn) відносно їх затверджених гранично допустимих концентрацій, внаслідок чого навколишньому природному середовищу заподіяно шкоду на загальну суму 1 024 562 грн. 55 коп. (за яких 246 087 грн. 21 коп. у зв'язку із забрудненням та 778 475 грн. 03 коп. у зв'язку із псуванням), та виявлено загальну ознаку настання імовірних тяжких наслідків для довкілля, що може призвести до загибелі та захворювання об'єктів тваринного і рослинного світу, погіршення відтворення їх потомства, навколишніх умов існування.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у забрудненні та псуванні земель відходами, шкідливими для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого, ч. 1 ст. 239 КК України.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що наказом керівника державного підприємства «Укрветсанзавод» від 19.09.2016 № 202к/16 ОСОБА_5 призначено на посаду директора Сквирської філії Державного підприємства «Укрветсанзавод».

Відповідно до п. 1.2 Положення про Сквирську філію державного підприємства «Укрветсанзавод» затвердженого наказом в.о. генерального директора ДП «Укрветсанзавод» від 17.11.2017 № 104-П/17 (далі - Положення), Сквирська філія ДП «Укрветсанзавод» (далі - Філія) створена на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29.10.2012 року № 1147 «Деякі питання вдосконалення роботи підприємств, діяльність яких пов'язана з утилізацією та переробкою відходів тваринного походження, неякісних харчових продуктів та продовольчої сировини», наказів Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України від 17.12.2012 № 446 «Про утворення державного підприємства «Укрветсанзавод» та № 447 «Про реорганізацію державних підприємств», як відокремлений підрозділ Державного підприємства «Укрветсанзавод» (далі - Підприємства) без статусу юридичної особи.

Пунктом 3.1 Положення визначено, що метою діяльності Філії є забезпечення екологічного, епізоотичного та ветеринарно-санітарного благополуччя України шляхом утилізації та переробки відходів тваринного походження, неякісних харчових продуктів та продовольчої сировини, а також підвищення якості та збільшення обсягів реалізації продукції, отриманої в результаті утилізації та переробки (борошно м'ясне, кісткове, м'ясо-кісткове, кров'яне, рибне, пір'яне, жир, тощо).

Також, у п. 3.2.1 Положення зазначено, що основним напрямком діяльності Філії є забезпечення здійснення протиепізоотичних заходів: збір, заготівля, перевезення, утилізація та переробка туш загиблих тварин, кісток інших відходів м'ясо- та птахопереробних підприємств, ферм, вилученої з обігу неякісної або небезпечної продукції, іншої сировини тваринного походження.

Відповідно до п. 3.1. статуту Підприємства (далі - Статут), затвердженого наказом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 23.12.2016 № 516, Підприємство утворено з метою забезпечення екологічного, епізоотичного та ветеринарно-санітарного благополуччя в Україні шляхом збирання, перевезення, зберігання, оброблення, переробки, знешкодження, утилізації та видалення побічних продуктів тваринного походження, небезпечних і непридатних харчових продуктів та кормів, а також для підвищення якості та збільшення обсягів реалізації продуктів оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження.

Згідно з п. 9.2.7. Статуту визначено, що Підприємство зобов'язано виконувати норми і вимоги щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.

Крім того, п. 4.4. Статуту визначено, що Підприємство за погодженням із Уповноваженим органом управління може створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи. Такі Філії діють відповідно до положення про них, затвердженого наказом генерального директора Підприємства.

Таким чином, Філія, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» є відокремленим підрозділом оператора ринку, що вчиняє будь-які дії з побічними продуктами тваринного походження, не призначеними для споживання людиною, та бере участь у їх обігу.

Згідно з п. 1.1 розділу І Посадової інструкції директора Філії від 22.06.2020 (далі - Посадової інструкції) директор Філії відносить до категорії «Керівники».

Положеннями п. 2.1 розділу ІІ Посадової інструкції, директор Філії керує відповідно до законодавства України та нормативно-розпорядчих документів Підприємства виробничо-господарською і фінансово-економічною діяльністю в межах повноважень, наданих йому Підприємством, та несе персональну відповідальність за наслідки прийнятих рішень, збереження і ефективне використання майна Підприємства, а також фінансово-господарські наслідки діяльності філії.

Пунктом 2.11 розділу ІІ Посадової інструкції визначено, що директор вирішує питання, що стосуються фінансово-економічної і виробничо-господарської діяльності філії, у межах наданих йому прав та повноважень, доручає ведення окремих напрямків діяльності іншим посадовим особам філії - заступникам, керівникам структурних підрозділів філії.

Відповідно до п. 2.15 Посадової інструкції директор забезпечує дотримання в діяльності філії вимог нормативних документів з охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту та дотримання вимог законодавства з охорони навколишнього середовища та інших передбачених законом вимог.

Пунктом п. 5.6 розділу V Посадової інструкції визначено, що директор несе персональну відповідальність за наслідки прийнятих ним рішень, що виходять за межі його повноважень, встановлених законодавством, Положенням про філію, Довіреністю, іншими нормативними правовими актами; за організацію та забезпечення охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії та пожежної безпеки на філії; за дотримання філією норм діючого законодавства України. Директор філії не звільняється від відповідальності, якщо дії, що тягнуть відповідальність були здійснені особами, яким він делегував свої повноваження.

Згідно з п. 4.1 розділу ІV Посадової інструкції директора Філії повинен знати законодавчі, нормативні, методичні, інші документи з питань організації та здійснення діяльності філією; перспективи, вітчизняні і світові тенденції технологічного, технічного, економічного і соціального розвитку галузі утилізації та переробки відходів тваринного походження, неякісних харчових продуктів та продовольчої сировини; можливості ефективного використання технічних та трудових ресурсів; сучасні методи господарювання та управління, організацію складського господарства і реалізації продукції; збутові потужності, технологію постачання та збуту на підприємстві; правила на норми охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, пожежної безпеки та інші встановлені правила та вимоги пов'язані із діяльністю філії; вимоги посадової інструкції.

Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду директора Філії, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто, відповідно до ст. 18 КК України та положень п. 1 Примітки до ст. 364 КК України, є службовою особою.

Філія на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, серії НОМЕР_1 від 25.10.2001, має у своєму користуванні земельну ділянку з кадастровим номером 3224085600:06:006:0009 розташовану на території Фурсівської об'єднаної територіальної громади (Пищиківська сільська рада) Білоцерківського району Київської області, яка використовується для утилізації та переробки відходів тваринного походження, неякісних харчових продуктів та продовольчої сировини. На вказаній земельній ділянці розташовані виробничі потужності Філії.

Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Разом з тим, відповідно до п. б ч. 1 ст. 91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов'язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Статтею 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що громадяни України зобов'язані зокрема берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів, а також не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб'єктів та компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Одночасно, ст. 35 Закону України «Про охорону земель» встановлено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані, крім іншого, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям, уживати заходів щодо запобігання негативному і еколого небезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про охорону земель» та ст. 167 Земельного кодексу України господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Статтею 46 Закону України «Про охорону земель» визначено, що при здійсненні господарської діяльності, пов'язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними; максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об'єктів поводження з відходами; запобігання негативному впливу об'єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.

Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що забруднення земель це накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін, а псування земель - порушення природного стану земель, яке здійснюється без обґрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених в установленому законодавством порядку, забруднення їх хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, в тому числі тими, що викидаються в атмосферне повітря, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, неочищеними стічними водами, порушення родючого шару ґрунту, невиконання вимог встановленого режиму використання земель, а також використання земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість.

Згідно з п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» (далі - Закону) побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною (далі - побічні продукти тваринного походження), - це туша або частини туш забитих, загиблих тварин, сировина та продукти тваринного походження, що не призначені або визнані непридатними для споживання людиною.

Відповідно доч. 1 ст. 10 Закону побічні продукти тваринного походження належать до категорій I-III залежно від ступеня ризику для здоров'я людини та тварини.

Частиною 2 ст. 10 Закону визначено, що поводження з побічними продуктами тваринного походження, що належать до категорій I-III, здійснюється згідно з порядком, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Положеннями абз. 4 п. 5 ч. 1 ст. 20 Закону передбачено, що оператори ринку у сфері поводження з побічними продуктами тваринного походження незалежно від форми власності зобов'язані забезпечувати створення належних санітарних умов на потужностях (об'єктах) з оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження під час поводження з такими продуктами та роздільне збирання даних продуктів.

Відповідно ч. 2 ст. 23 Закону, оператори ринку повинні забезпечити, щоб побічні продукти тваринного походження та продукти оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, які не відповідають вимогам цього Закону, не залишали межі їхніх потужностей (об'єктів), крім випадків, коли це здійснюється з метою видалення, зокрема якщо: 1) на потужності, на яких здійснюється оброблення, переробка побічних продуктів тваринного походження, що належать до категорії II або III, потрапили побічні продукти тваринного походження, що належать до категорії I; 2) на потужності, на яких здійснюється оброблення, переробка, утилізація чи видалення побічних продуктів тваринного походження, потрапили побічні продукти тваринного походження або продукти оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження, радіаційне забруднення яких перевищує максимально допустимий рівень відповідно до законодавства.

Окрім цього, відповідно до п. «з» ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи» суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Також, згідно п. «і» ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи» із метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів.

Згідно з п. 2.1.4. «Державних санітарних правил та норм. Комунальна гігієна. 2.7. Ґрунт, очистка населених місць, побутові та промислові відходи, санітарна охорона ґрунту. «Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення» (ДСанПіН 2.2.7.029-992), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України № 29 від 01.07.1999, промисловий майданчик для тимчасового зберігання відходів повинен розташовуватися на території підприємства з підвітряного боку, бути покритий неруйнівним та непроникним для токсичних речовин матеріалом (керамзитбетоном, полімербетоном та ін.) з автономним зливовідводом і нахилом у бік очисних споруд; концентрація шкідливих речовин у ґрунті санітарно-захисної зони не повинна перевищувати допустимих рівнів (Методичні вказівки № 4266-87), а в ґрунтових та поверхневих водах ГДК (СанПіН 4630-88).

Проте, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора Філії, будучи особою наділеною організаційно-розпорядчими повноваженнями та особою, уповноваженою дотримуватись спеціальних правил щодо запобігання забрудненню земель, реалізовуючи умисел спрямований на одержання неправомірної вигоди для Філії, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, у не встановлені точно дату та час, зловживаючи своїм службовим становищем під час реалізації наданих йому повноважень щодо здійснення контролю за господарською діяльністю Філії, діючи всупереч інтересам служби, у порушення ст.12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 35, 45, 46 Закону України «Про охорону земель», п. «з» ч. 1 ст. 17 та п. «і» ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи», абз. 4 п. 5 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною», перебуваючи на робочому місці в адміністративному приміщенні Філії за адресою: АДРЕСА_1 , з метою одержання неправомірної вигоди у вигляді мінімізації витрат Філії на утилізацію та переробку побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, надавав вказівки необізнаним із його злочинним умислом працівникам Філії на здійснення систематичного, неодноразового розміщення, а також захоронення ними побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною у непризначених для цього місцях.

Так, на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, на суміжній земельній ділянці, яка не має твердого покриття та розташована за межами виробничих потужностей Філії, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки, із кадастровим номером 3224085600:06:006:0008 загальною площею 0,0407 га., яка на праві приватної спільної часткової власності належить ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 .

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,0407 га, чим заподіяно шкоду на суму 3459 грн. 50 коп., а також її псування шляхом засмічення, чим заподіяно шкоду на суму 48840 грн.

Також на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки із кадастровим номером 3224085600:06:006:0009, площею 0,2561 га, яка не має твердого покриття та розташована на території виробничих потужностей Сквирської філії ДП «Укрветсанзавод», що за адресою: АДРЕСА_1 , яка на підставі Державного акту на право постійного користування серія та номер НОМЕР_1 від 25.10.2001, перебуває у постійному користуванні Філії.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,2561 га, чим заподіяно шкоду на суму 70493 грн. 87 коп., а також її псування шляхом засмічення, чим заподіяно шкоду на суму 203837 грн.

Далі на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки із кадастровим номером 3224085600:06:006:0009, площею 0,2263 га, яка не має твердого покриття та розташована на території виробничих потужностей Сквирської філії ДП «Укрветсанзавод», що за адресою: АДРЕСА_1 , яка на підставі Державного акту на право постійного користування серія та номер НОМЕР_1 від 25.10.2001, перебуває у постійному користуванні Філії.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,2263 га, чим заподіяно шкоду на суму 59289 грн. 17 коп., а також її псування шляхом засмічення, чим заподіяно шкоду на суму 180118 грн. 96 коп.

Також, на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, на суміжній земельній ділянці, яка не має твердого покриття та розташована за межами виробничих потужностей Філії, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0,0552 га.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,0552 га чим заподіяно шкоду на суму 15194 грн. 31 коп., а також її псування шляхом засмічення, чим заподіяно шкоду на суму 43935 грн. 34 коп.

Також, на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, на суміжній земельній ділянці, яка не має твердого покриття та розташована за межами виробничих потужностей Філії, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0, 2213 га.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,2213 га чим заподіяно шкоду на суму 19081 грн. 77 коп., а також її псування шляхом засмічення, чим заподіяно шкоду на суму 176139 грн. 31 коп.

Також, на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, на суміжній земельній ділянці, яка не має твердого покриття та розташована за межами виробничих потужностей Філії, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0, 0160 га.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,0160 га чим заподіяно шкоду на суму 902 грн. 05 коп., а також її псування шляхом засмічення, чим заподіяно шкоду на суму 12734 грн. 88 коп.

Також, на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, на суміжній земельній ділянці, яка не має твердого покриття та розташована за межами виробничих потужностей Філії, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0, 4182 га.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось забруднення вищевказаної земельної ділянки площею 0,4182 га. чим заподіяно шкоду на суму 77666 грн. 85 коп.

Також, на виконання незаконних рішень ОСОБА_5 , працівники Філії, які не знали про протиправність дій ОСОБА_5 у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 15.06.2023 здійснили розміщення та в подальшому захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, на суміжній земельній ділянці, яка не має твердого покриття та розташована за межами виробничих потужностей Філії, що призвело до їх накопичення та підсумкового зайняття частини земельної ділянки комунальної власності загальною площею 0, 1418 га.

Внаслідок незаконного розміщення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, відбулось псування шляхом засмічення вищевказаної земельної ділянки площею 0,1418 га., чим заподіяно шкоду на суму 112862 грн. 87 коп.

Внаслідок протиправних дій ОСОБА_5 охоронюваним закономдержавним інтересам завдано тяжкі наслідки у вигляді забруднення та засмічення земель, що спричинило шкоду довкіллю на загальну суму 1 024 562 грн. 55 коп., що з огляду на примітки до ст. 364 КК України, є тяжкими наслідками, оскільки у 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 2 ст. 364 КК України.

29.03.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у забрудненні та псуванні земель відходами, шкідливими для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 1 ст. 239 КК України, а також у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 2 ст. 364 КК України.

З урахуванням зазначених відомостей у сукупності вважаю, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, окрім застави, не зможе запобігти ризикам, передбаченим ч. 1 ст. 177 КПК України, та забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного ОСОБА_5 .

Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України, під час розгляду клопотання здійснювалось фіксування судового процесу технічними засобами.

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді застави з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.

Захисник - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечував, просив відмовити в його задоволенні.

Підозрюваний в судовому засіданні щодо задоволення клопотання заперечував, підтримав свого захисника.

Заслухавши пояснення прокурора, захисника, підозрюваного, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021000000002322 від 15.11.2021 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 2 ст. 364 КК України.

В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження, 29.03.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у забрудненні та псуванні земель відходами, шкідливими для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 1 ст. 239 КК України, а також у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 2 ст. 364 КК України.

Обставини, що дають підстави підозрюватиОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих злочинів, повністю підтверджуються зібраними матеріалами досудового розслідування, а саме:

- протоколом проведення огляду земельних ділянок із кадастровими номерами 3224085600:06:006:0008, 3224085600:06:006:0009 та суміжних із ними земельних ділянок від 15.06.2023, яким зафіксовано факт їх забруднення та засмічення побічними продуктами тваринного походження, не призначеними для споживання людиною;

- протоколом проведення обшуку території Сквирської філії ДП «Укрветсанзавод», розташованої на земельній ділянці із кадастровим номером 3224085600:06:006:0009, де, між іншим, зафіксовано факт її забруднення та засмічення побічними продуктами тваринного походження, не призначеними для споживання людиною;

- висновками за результатами проведення судових експертиз матеріалів, речовин та виробів № 19537/23-34 від 11.07.2023, № 20199/23-34 від 11.07.2023, № 20200/23-34 від 11.07.2023, № 20201/23-34 від 11.07.2023, № 20198/23-34 від 11.07.2023, якими зафіксовано, що зразки ґрунту відібрані під час проведення вищевказаних обшуку та огляду містять перевищення допустимого вмісту показників небезпечних речовин, а саме сірки (S), суперфосфату (P2O5), хрому (Cr2O3), міді (Cu), цинку (Zn) відносно їх затверджених гранично допустимих концентрацій та не відповідають вимогам Постанови Кабінету Міністрів України № 1325 від 15.12.2021 «Про затвердження нормативів гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах, а також переліку таких речовин»;

- розрахунками Державної екологічної інспекції Столичного округу, якими визначено розмір шкоди внаслідок забруднення та засмічення відходами земельних ділянок із кадастровими номерами 3224085600:06:006:0008, 3224085600:06:006:0009 та суміжних із ними земельних ділянок;

- висновком експерта за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи № 25350/23-63 від 13.02.2024, яким підтверджено нормативно та документально розмір збитків (шкоди), розрахований Державною екологічною інспекцією Столичного округу та встановлено недотримання вимог природоохоронного законодавства під час здійснення виробничої діяльності Філії;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_10 , який вказав на те, що під час надання послуг ТОВ «Житомирський м'ясокомбінат» із перевезення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, які утворились в результаті їх діяльності на утилізацію до Філії здійснив їх розвантаження за межами території зазначеного підприємства;

- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Копія клопотання та доданих до нього матеріалів, відповідно до ч. 2 ст. 184 КПК України, підозрюваному надана.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 КПК України, застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків під умовою звернення внесених коштів у дохід держави в разі невиконання цих обов'язків.

Згідно ч. 4 ст. 182 КПК України, розмір застави визначається слідчим суддею з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, інших даних про його особу, ризиків, передбачених ст.177 цього Кодексу.

Статтею 177 КПК України визначено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Під час досудового розслідування стороною обвинувачення встановлені ризики, передбачені ст. 177 КПК України, які дають підстави вважати, що ОСОБА_11 може переховуватись від органів досудового розслідування або суду; незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; знищити речові докази та документи, які мають значення для розслідуваного кримінального провадження.

Як визначено ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві України, тому, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України та позиції Європейського суду з прав людини, відображеної у п. 175 рішення від 21.04.2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року), також вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року).

Так, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, що підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.

Разом з тим, слідчий суддя вважає, що клопотання органу досудового розслідування та додані до нього матеріали не містять достатніх даних, які б вказували на безумовну необхідність обрання підозрюваному такої міри запобіжного заходу як застава.

Слідчим не зазначено, які слідчі та процесуальні дії необхідно вчинити у кримінальному провадженні, а посилання слідчого у клопотанні на наявність ризиків мають характер припущення, оскільки належним чином не обґрунтовані та не підтверджені належними доказами.

Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку про відсутність передбачених ст. 182, ст. 194 КПК України обставин, які б вказували на наявність підстав для застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави.

Відтак, оцінивши у сукупності тяжкість покарання, що може загрожувати підозрюваному за вчинення інкримінованого кримінального правопорушення, його характер, а також дані про особу підозрюваного, його матеріальний стан, слідчий суддя приходить до висновку, що запобіжний захід у вигляді застави є непропорційним меті, яка ставиться до застосування запобіжних заходів, а тому враховуючи позитивні характеристики підозрюваного ОСОБА_5 , його спосіб життя та соціальні зв'язки, наявність сталих родинних зв'язків, постійного місця проживання, стан здоров'я, процесуальну поведінку підозрюваного, який жодним чином не перешкоджає здійсненню досудового розслідування у кримінальному провадженні, яслідчий суддя вважає, що клопотання слідчого не підлягає задоволенню.

Разом з тим, як визначено у ч. 4 ст. 194 КПК України, якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.

Враховуючи, що слідчим доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого йому кримінального правопорушення, з метою забезпечення виконання підозрюваним процесуальних обов'язків та запобігання ризикам, слідчий суддя вважає за необхідне застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в період часу з 23 год. 00 хв. по 05 год. 00 хв. наступної доби строком до 28.05.2024 року включно, заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та необхідності прямувати до зони укриття від надзвичайних ситуацій воєнного, техногенного чи природного характеру.

Крім цього, обираючи відносно ОСОБА_5 запобіжний захід у виді домашнього арешту, слідчий суддя вважає за необхідне відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України покласти на нього такі обов'язки:

- прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожним їхнім викликом, вимогою та визначеною ними періодичністю;

- повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідком ОСОБА_10 ;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Питання щодо доведеності вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення та правильності кваліфікації його дій слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 182, 184, 193-196, 205, 309, 376, 395 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання Старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_6 , погоджене Прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої екологічної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239, ч. 2 ст. 364 КК України, у кримінальному провадженні № 42021000000002322 від 15.11.2021 року - відмовити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; уродженця с. Галаганівка, Чигиринського р-ну, Черкаської обл.; українця, громадянина України; зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 ; проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в період часу з 23 год. 00 хв. по 05 год. 00 хв. наступної доби строком до 28.05.2024 року включно, заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та необхідності прямувати до зони укриття від надзвичайних ситуацій воєнного, техногенного чи природного характеру.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

- прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожним їхнім викликом, вимогою та визначеною ними періодичністю;

- повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;

- утримуватися від спілкування зі свідком ОСОБА_10 ;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Роз'яснити підозрюваному, що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України, працівники органу Національної поліції з метою контролю за поведінкою підозрюваного, обвинуваченого, який перебуває під домашнім арештом, мають право з'являтися в житло цієї особи, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов'язаних із виконанням покладених на нього зобов'язань, використовувати електронні засоби контролю.

Визначити строк дії ухвали слідчого судді тривалістю - до 28.05.2024 року включно.

Виконання ухвали доручити органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваного.

Відповідно до ч. 4 ст. 535 КПК України, прокурору повідомити слідчого суддю, який постановив ухвалу, про її виконання.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали буде оголошено о 08 год. 10 хв. 05.04.2024 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1