Справа 688/915/24
№ 2/688/445/24
Рішення
Іменем України
05 квітня 2024 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Козачук С.В.,
з участю секретаря судового засідання - Гошовської О.О.,
прокурора - Полякової К.Ю.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в місті Шепетівці в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом керівника Шепетівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Національної служби здоров'я України, Шепетівської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілих від кримінального правопорушення,
встановив:
Короткий зміст та обґрунтування позовних вимог, позиція позивача
27.02.2024 року керівник Шепетівської окружної прокуратури звернувся до суду із позовою заявою, вимоги якої уточнив 14.03.2024 року, в інтересах держави в особі Національної служби здоров'я України, Шепетівської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілих від кримінального правопорушення.
В обгрунтування позову посилається на те, що вироком Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 23.01.2023 року у справі № 688/883/22 1-кп/688/25/23 ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України та призначено покарання у виді 4 років позбавлення волі з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 2 роки, на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування призначеного покарання з випробуванням з встановленням іспитового строку тривалістю 2 роки. Вироком, який набрав законної сили 03.04.2023 року, встановлено, що 22.02.2022 року близько 09 год 25 хв ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «ВАЗ» моделі «21053», д.н.з. НОМЕР_1 , виїхала на зустрічну смугу руху, по якій рухався автомобіль марки «ЗАЗ» моделі «110558», д.р.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 із пасажиром на передньому сидінні ОСОБА_3 , внаслідок чого допустила зустрічне зіткнення, під час якого ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження, які за своїм характером відносяться до категорії тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості, як такі, що спричиняють тривалий розлад здоров'я та легкого ступеня тяжкості, як такі що спричиняють короткочасний розлад здоров'я. Пасажир автомобіля марки «ЗАЗ» моделі «110558» ОСОБА_3 отримав тілесні ушкодження, які за своїм характером відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень, як такі, що були небезпечними для життя в момент заподіяння і в клінічному перебігу спричинили загрозливі для життя явища.
Відповідно до листа КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради №20 від 11.12.2023 року потерпілий ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні у закладі охорони здоров'я у травматологічному відділенні з 22.02.2022 року по 26.02.2022 року, тобто 4 ліжко - дні, у зв'язку із чим лікарня понесла витрати на лікування потерпілого від кримінального правопорушення у сумі 6611 грн 76 коп, з них затрачено за рахунок коштів місцевого бюджету 1120 грн 60 коп, за рахунок коштів Національної служби здоров'я України 5491 грн 16 коп; потерпілий ОСОБА_3 перебував на стаціонарному лікуванні у закладі охорони здоров'я у травматологічному відділенні з 22.02.2022 року по 07.03.2022 року тобто 13 ліжко - днів, у зв'язку із чим лікарня понесла витрати на лікування потерпілого від кримінального правопорушення у сумі 28664 грн 62 коп, з них затрачено за рахунок коштів місцевого бюджету 4983 грн 45 коп, за рахунок коштів Національної служби здоров'я України 23681 грн 17 коп.
Також вказує на те, що під час досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження позов про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілих від кримінального правопорушення прокурором не заявлявся. Станом на 27.02.2024 року витрати на стаціонарне лікування ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в сумі 35276 грн 38 коп в добровільному порядку ОСОБА_1 не відшкодовано.
А тому, просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Національної служби здоров'я України витрати на стаціонарне лікування потерпілих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від кримінального правопорушення в сумі 29172 грн 33 коп; стягнути з ОСОБА_1 на користь Шепетівської міської ради Хмельницької області витрати на стаціонарне лікування потерпілих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від кримінального правопорушення в сумі 6104 грн 05 коп.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_4 заявлений позов підтримала з підстав, викладених у ньому, просила його задовольнити.
Представник позивача Національної служби здоров'я України у судове засідання не з'явився. Директор Юридичного департаменту Карачук С.В. надіслав на адресу суду клопотання про проведення розгляду справи без участі представника Національної служби здоров'я України, позовні вимоги підтримав.
Представник позивача Шепетівської міської ради Хмельницької області у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового розгляду.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового розгляду.
Позиція відповідача
Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні позов визнала, не заперечувала проти стягнення з неї 35276 грн 38 коп витрат на стаціонарне дікування потерпілих. Вказала, що такі кошти нею добровільно не відшкодовані, оскільки з неї вже проводяться стягнення за вироком суду про відшкодування моральної шкоди потерпілим.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі
Ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 11.03.2024 року відкрито провадження в справі та призначено судовий розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 09 год. 00 хв. 05.04.2024 року.
Виклад встановлених судом обставин, зміст спірних правовідносин та докази на їх підтвердження
Судом встановлено, що вироком Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 23.01.2023 року у справі № 688/883/22 1-кп/688/25/23 за результатами розгляду обвинувального акта у кримінальному провадженні №12022244000000187 від 22.02.2022 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України та призначено покарання у виді 4 років позбавлення волі з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 2 роки. На підставі ст. 75 КК України звільнено останню від відбування призначеного основного покарання з випробуванням з іспитовим строком 2 роки з покладенням відповідних обов'язків відповідно до п.п. 1,2 ч. 1 ст. 76 КК України. Вирок набрав законної сили 03.04.2023 року.
Вказаним вироком встановлено, що 22 лютого 2022 року близько 09:25 год. ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «ВАЗ», моделі «21053», д.н.з. НОМЕР_1 , який на праві власності належить ОСОБА_5 , по дорозі Т-23-09 сполученням «Шепетівка-Чуднів-Бердичів», зі сторони м. Полонне Шепетівського району Хмельницької області в напрямку м. Шепетівка Хмельницької області, зі швидкістю близько 60 км/год., в порушення вимог п.п. 1.5, 2.3 (б), 10.1, 11.3, 12.1 та вимог дорожнього знаку 3.29 «Обмеження максимальної швидкості (50 км/год.)» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року (далі Правила дорожнього руху), не переконавшись, що перед зміною напрямку руху це буде безпечним та не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху, не вибрала безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати рух транспортного засобу та безпечно керувати ним, не маючи наміру здійснювати обгін чи об'їзд перешкоди, не врахувала дорожню обстановку, не впоравшись із керуванням, на 7 км+785м автодороги Т-23-09 сполученням «Шепетівка-Чуднів-Бердичів», виїхала на зустрічну смугу руху, по якій рухався автомобіль марки «ЗАЗ» моделі «110558», д.р.з. НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 із пасажиром на передньому сидінні ОСОБА_3 , внаслідок чого допустила зустрічне зіткнення, під час якого в момент первинного контактування автомобіль марки «ВАЗ», моделі «21053», д.н.з. НОМЕР_1 своєю правою передньою бічною частиною контактував із лівою передньою частиною автомобіля марки «ЗАЗ» моделі «110558», д.р.з. НОМЕР_2 .
Внаслідок вказаної дорожньо-транспортної пригоди, що сталася з вини водія автомобіля «ВАЗ» моделі «21053» ОСОБА_1 , водій автомобіля марки «ЗАЗ» моделі «110558» ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження у вигляді закритого перелому заднього краю лівої кульшової западини таза, відкритого перелому правого надколінка з раною правого колінного суглобу, які за своїм характером відносяться до категорії тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості, як такі, що спричиняють тривалий розлад здоров'я, а також рани лобної ділянки голови, струсу головного мозку, рани лівого ліктьового суглобу, які за своїм характером відносяться до категорії тілесних ушкоджень легкого ступеня тяжкості, як такі що спричиняють короткочасний розлад здоров'я. Пасажир автомобіля марки «ЗАЗ» моделі «110558» ОСОБА_3 отримав тілесні ушкодження у вигляді скальпованої рани обличчя та волосяної частини голови, тупої закритої травми живота та поперекової ділянки із забоєм лівої нирки та заочеревинної гематоми зліва, вивиху лівого кульшового суглобу з переломом задньої колони лівої вертлюгової западини таза, множинних саден лівої нижньої кінцівки, що супроводжувались травматичним шоком важкого ступеня та крововтратою, які за своїм характером відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень, як такі, що були небезпечними для життя в момент заподіяння і в клінічному перебігу спричинили загрозливі для життя явища.
Невиконання ОСОБА_1 вимог пунктів 1.5, 2.3 (б), 10.1, 11.3, 12.1 та вимог дорожнього знаку 3.29 «Обмеження максимальної швидкості (50 км/год.)» Правил дорожнього руху перебувають у прямому причинному зв'язку із скоєнням зазначеної дорожньо-транспортної пригоди та наслідками, що настали - спричинення потерпілому ОСОБА_2 тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості, що спричиняють тривалий розлад здоров'я та потерпілому ОСОБА_3 тяжких тілесних ушкоджень, як такі, що були небезпечними для життя в момент заподіяння і в клінічному перебігу спричинили загрозливі для життя явища. Згідно даних вироку під час досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження позов про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілих від кримінального правопорушення прокурором не заявлявся.
Відповідно до розрахунків КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області потерпілий ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні у закладі охорони здоров'я у травматологічному відділенні з 22.02.2022 року по 26.02.2022 року, тобто 4 ліжко - дня, у зв'язку із чим лікарня понесла витрати на лікування потерпілого від кримінального правопорушення у сумі 6611 грн 76 коп, з них затрачено за рахунок коштів місцевого бюджету 1120 грн 60 коп, за рахунок коштів Національної служби здоров'я України 5491 грн 16 коп; потерпілий ОСОБА_3 перебував на стаціонарному лікуванні у закладі охорони здоров'я у травматологічному відділенні з 22.02.2022 року по 07.03.2022 року тобто 13 ліжко - днів, у зв'язку із чим лікарня понесла витрати на лікування потерпілої від кримінального правопорушення у сумі 28664 грн 62 коп, з них затрачено за рахунок коштів місцевого бюджету 4983 грн 45 коп, за рахунок коштів Національної служби здоров'я України 23681 грн 17 коп
Відповідно до п.п. 1.2., 1.3. Розділу І «Загальні положення» Статуту Комунального некомерційного підприємства «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області, останнє є лікарняним закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним, неприбутковим підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги будь-яким особам в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом.
Підприємство перейменоване за рішенням ІV сесії Шепетівської міської ради Хмельницької області VIІІ скликання від 24 грудня 2020 року № 44 відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в України» шляхом перейменуванням Комунального некомерційного підприємства «Шепетівська центральна районна лікарня». Майно підприємства є спільною власністю Шепетівської міської територіальної громади Хмельницької області в особі Шепетівської міської ради. Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов'язків Комунального некомерційного підприємства «Шепетівська центральна районна лікарня».
Згідно п. 1.5 Розділу І «Загальні положення» Статуту Комунального некомерційного підприємства «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області засновником, власником та органом управління майном підприємства є Шепетівська міська територіальна громада Хмельницької області в особі Шепетівської міської ради Хмельницької області.
Згідно відповіді Шепетівської міської ради Хмельницької області за вих. №03-08/4229 від 22.11.2023 року, бюджетом Шепетівської міської територіальної громади на 2023 рік, не передбачені витрати по оплаті судового збору в частині стягнення витрат на стаціонарне лікування, тому остання просить Шепетівську окружну прокуратуру самостійно вжити заходів представницького характеру в інтересах КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області.
З договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №0721-Е122-Р000 від 15.02.2022 року слідує, що послуги КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області пов'язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій, оплачуються Національною службою здоров'я України як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до листа Національної служби здоров'я України №212/2-16-24 від 03.01.2024 року заходів претензійно-позовного характеру, спрямованих на стягнення з ОСОБА_1 витрат на лікування ОСОБА_2 , ОСОБА_3 остання не вживала, зазначаючи, що відповідно до норм Положення про Національну службу здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року №1101, НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у справах про відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від злочину. Одночасно не заперечувала щодо звернення до суду в інтересах держави прокуратурою стосовно відшкодування витрат на лікування потерпілих від кримінального правопорушення.
Вказані обставини визнаються відповідачем та підтверджуються письмовими доказами: копією вироку Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 23.01.2023; копією листа директора КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області В. Савчук №20/1821 від 24.11.2023 року разом із розрахунками вартості ліжко-днів перебування хворих у стаціонарі; копією листа Шепетівського міського голови В. Бузиля №03-08/4229 від 22.11.2023 року; копією листа директора КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області В. Савчук №20/18 від 12.12.2023 року разом із розрахунками вартості ліжко-днів перебування хворих у стаціонарі; копією листа голови Національної служби здоров'я України №212/2-16-24 від 03.01.2024 року; копією договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №0721-Е122-Р000 від 15.02.2022 року та додаток № 1 до договору; копією статуту КНП «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області, який є додатком №2 до рішення ХХХV сесії міської ради VІІІ скликання від 14 лютого 2023 року № 1.
Застосовані норми права
Згідно ч. 1 ст. 1206 ЦК України особа, яка вчинила злочин, зобов'язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Частиною 3 цієї статті визначено, якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.
Відповідно до ч. 2 ст. 1166 ЦК України, особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Згідно ч. 7 ст. 128 КПК України особа, яка не пред'явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред'явити його в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Верхового Суду України «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» №11 від 07 липня 1995 року питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16 липня 1993 року (далі Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку, сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров'я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу.
Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання.
Пунктом 3 Порядку зазначено, що визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров'я або прокурора. У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб.
Згідно з п. 4 зазначеного Порядку стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров'я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров'я.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про основи законодавства України про охорону здоров'я» закладом охорони здоров'я є юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації.
Відповідно до ч. 3 ст. 1206 ЦК України, якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. З Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення» (КПКВК 2308060) визначено «Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1086 від 24.12.2019 року.
НСЗУ є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми, зокрема на 2021, 2022, 2023 роки.
Згідно з Положенням про Національну службу здоров'я України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1101 від 27.12.2017 року (далі - Положення), Національна служба здоров'я України (НСЗУ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
Основними завданнями НСЗУ є:
1) реалізація державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій);
2) виконання функцій замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій;
3) внесення на розгляд Міністра охорони здоров'я пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
НСЗУ відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення та договори про реімбурсацію; здійснює заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій; здійснює оплату згідно з тарифом за надані пацієнтам медичні послуги (включаючи медичні вироби) та лікарські засоби за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Відповідно до п. 5 п. п. 14 Положення НСЗУ з метою організації своєї діяльності забезпечує в установленому порядку самопредставництво НСЗУ в судах та інших органах через осіб, уповноважених діяти від її імені, у тому числі через посадових осіб юридичної служби НСЗУ, а також забезпечує представництво інтересів НСЗУ в судах України та інших органах через представників.
Згідно зі ст. 28 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до положень ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно зі ст. 16 зазначеного Закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Статтею 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з ч. 4 ст. 56 ЦПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обгрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Мотиви та висновки суду
Заслухавши вступне слово прокурора, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку позов задовольнити з наступних підстав.
Прокурор у позовній заяві довів визначені законом підстави для звернення до суду в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Кошти з бюджету вказаним вище лікувальним закладом витрачено внаслідок вчинення ОСОБА_1 злочину у зв'язку з чим підлягають стягненню в дохід бюджету з особи, яка його вчинила.
Оскільки відсутні обставини, що виключають обов'язок відповідача ОСОБА_1 відшкодувати витрати закладу охорони здоров'я, які передбачені ч. 1 ст. 1206 ЦК України, а також те, що відповідач не довів, що шкода завдана не з його вини, тому у суду є достатньо підстав для задоволення позову в заявленому розмірі, оскільки вимоги ґрунтуються на законі, підтверджені належними та допустимими доказами.
Судові витрати
Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
При зверненні до суду Шепетівська окружна прокуратура відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору, як позивач - за подання позовів про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення, а тому із ОСОБА_1 в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі, визначеному ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» (за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою) станом на 01 січня 2024 року у сумі 3028 грн.
На підставі ст. 1206 ЦК України, ст.ст. 22, 89 Бюджетного кодексу України, ст. 128 КПК України, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-82, 141, 263-265, 273-279 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов керівника Шепетівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Національної служби здоров'я України, Шепетівської міської ради Хмельницької області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області про стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілих від кримінального правопорушення - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Національної служби здоров'я України витрати на стаціонарне лікування потерпілих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від кримінального правопорушення в сумі 29172 (двадцять дев'ять тисяч сто сімдесят дві) гривні 33 копійки, які перерахувати в дохід державного бюджету на номер рахунку: UA978999980313080115000026011; код ЄДРПОУ 37993783, отримувач ГУК у м. Київ/Шевченківський р-н/24060300, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.).
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Шепетівської міської ради Хмельницької області витрати на стаціонарне лікування потерпілих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від кримінального правопорушення в сумі 6104 (шість тисяч сто чотири) гривні 05 копійок, які перерахувати в дохід місцевого бюджету на розрахунковий рахунок: НОМЕР_3 , АТ КБ «Приватбанк», код ЄДРПОУ 02004812.
Стягнути із ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається учасниками справи протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Хмельницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи
Шепетівська окружна прокуратура, адреса місцезнаходження: 30405, вул. Сергія Оврашка, 43, м. Шепетівка Хмельницької області; код ЄДРПОУ 02911102.
Позивач: Національна служба здоров'я України, адреса місцезнаходження: 04073, вул. Степана Бандери, 19, м. Київ, код ЄДРПОУ 42032422.
Позивач: Шепетівська міська рада Хмельницької області, адреса місцезнаходження: 30405, вул. Соборності, 4, м. Шепетівка, Хмельницька область; код ЄДРПОУ 34175421
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає по АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_4 , виданий 18 вересня 2018 року органом 6831, РНОКПП НОМЕР_5 .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Комунальне некомерційне підприємство «Шепетівська багатопрофільна лікарня» Шепетівської міської ради Хмельницької області адреса місцезнаходження: 30400, вул. Захисників України, 85, м. Шепетівка, Хмельницька область; код ЄДРПОУ 02004812.
Суддя: Світлана КОЗАЧУК