Справа №: 716/534/24
04.04.2024 суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В. , розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від відділення поліції №3 (м.Заставна) ЧРУП в Чернівецькій області стосовно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , не працюючої, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 173-4 КУпАП,-
Неповнолітня донька ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 20.12.2023 о 15:00 год, перебуваючи за місцем проживання у АДРЕСА_1 будучи учасником освітнього процесу систематично здійснювала булінг, що полягало у психологічному насильстві, а саме: приниженні честі та гідності неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , учениці 11 класу Ржавинецької ОЗ, за допомогою застосування засобів електронних комунікацій, а саме соціальної мережі «Інстаграм», внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю гр. ОСОБА_3 .. Відповідальність за вчинене правопорушення передбачена ч.3 ст. 173-4 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, хоча про час та місце була повідомлена у встановленому законом шляхом направлення рекомендованого повідомлення за місцем її проживання, розміщення судової повстки про виклик до суду в електронному додатку «Viber». Про причини неявки суду не повідомила, клопотання про відкладення розгляду справи не подавала, правом на захист не скористалася.
З врахування вищенаведених обставин та вимог ст. 268 КУпАП розгляд справи проведено у відсутності ОСОБА_1 .
Допитана в судовому засіданні в присутності законної представниці ОСОБА_4 неповнолітня ОСОБА_2 свою вину не визнала. Пояснила, що навчається з ОСОБА_5 в одній школі, вони особисто знайомі, але не підтримують жодних стосунків. В соціальній мережі «Інстаграм» учнями школи створена група «Inna Hot», в якій вона публікувала дописи образливого характеру стосовно батька ОСОБА_6 . Однак, в її діях будь якого цькування саме ОСОБА_7 не було.
Потерпіла неповнолітня ОСОБА_3 , допитана в судовому засіданні в присутності законного представника ОСОБА_8 показала, що учнями 9-10 класів Ржавинецького ОЗ в соціальній мережі «Інстаграм» створена група «Inna Hot», в якій учениця 10 класу ОСОБА_2 неодноразово відправляла нецензурні висловлювання та погрози всій її сім'ї, які вона сприймає як особисту образу та приниження, оскільки це стосується її честі та гідності, а також репутації її батьків. Така поведінка ОСОБА_2 призвела до завдання шкоди її психічному здоров'ю, що проявляється у хронічному пригніченому настрої, відсутності сну, небажанні відвідувати школу. Заслухавши пояснення учасниць судового засідання, дослідивши в сукупності наявні в матеріалах справи докази, прихожу до наступних висновків.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративні правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч.1 ст.173-4 КУпАП встановлює відповідальність за булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до ч.3 ст.173-4 КУпАП відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років несуть батьки, або особи, які їх замінюють.
Відповідно до абз. 3-1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про освіту» булінг (цькування) - діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про охорону дитинства» всі діти на території України, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального походження, майнового стану, стану здоров'я та народження дітей і їх батьків (чи осіб, які їх замінюють) або будь-яких інших обставин, мають рівні права і свободи, визначені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №946194 від 08.02.2024 знайшли своє підтвердження під час судового розгляду даної справи про адміністративне правопорушення.
Крім показань неповнолітньої потерпілої ОСОБА_3 , винуватість ОСОБА_1 - матері неповнолітньої ОСОБА_2 , яка не досягла віку адміністративної відповідальності у вчиненні інкримінованого правопорушення підтверджується дослідженими під час судового розгляду належними та допустимими доказами, зокрема:
- повідомленням директора Ржавинецького ОЗЗСО О.Колодрівської начальнику ВП №3 (м.Заставна ЧРУПГУНП в Чернівецькій області про виявлення факту створення учнями закладу закритого чату в соціальній мережі «Інстаграм», в якому шляхом поширення дописів образливого характеру принижуються честь і гідність учениці 11 класу ОСОБА_3 ; (а.с.4)
- письмовими заявами тітки ОСОБА_9 та матері ОСОБА_10 , а також їх письмовими поясненнями, відповідно до яких систематичні образливі висловлювання ОСОБА_2 в соціальних мережах призвели до глибокої психологічної травми ОСОБА_11 у вигляді плачу, замкнутості в собі, відсутності сну, небажанні відвідувати школу; ( а.с.5-7);
- скріншотами шкільного чату «Inna Hot» в соціальній мережі «Інстаграм», де відображено образливі нецензурні вислови ОСОБА_12 (maya.s034) в бік батька ОСОБА_3 та всієї її сім'ї з побажаннями їх смерті (а.с.20-27);
- протоколом №2 засідання комісії з розгляду випадків боулінгу(цькування) Ржавинецького ОЗ від 05.02.2024, зі змісту якого вбачається, що комісія, розглянувши заяву ОСОБА_10 - матері учениці 11 класу ОСОБА_3 про цькування в соціальних мережах її доньки, виявили факт поширення дописів образливого характеру у закритому чаті соціальної мережі «Інстаграм», а також у групі «Телеграм» , на яких висвітлено останню в негативному форматі. Комісія підтвердила, що дана ситуація є булінгом, тому що було зафіксовано неодноразовий факт цькування в інформаційному просторі ученицею ОСОБА_13 з метою приниження честі та гідності ОСОБА_3 (а.с.12-13);
- протоколами групової соціально-педагогічної консультації, групової психологічної діагностики, анкетами «Моє життя в сім'ї та школі», «Я та булінг» здобувачів освіти Ржавинецького ОЗ ( а.с. 14-19).
Таким чином вищенаведеними доказами підтверджується, вчинення неповнолітньою ОСОБА_2 булінгу по відношенню до неповнолітньої ОСОБА_3 , що виразилося у поширенні дописів образливого характеру із застосуванням засобів електронних комунікацій з участю інших спостерігачів, що призвело до публічного приниження потерпілої ОСОБА_3 спричиненню шкоди її психічному здоров'ю та самоутвердження ОСОБА_2 серед своїх однолітків.
За таких обставин вважаю, що в діях неповнолітньої ОСОБА_2 , яка не досягла шістнадцятирічного віку вбачається склад правопорушення, передбачений ч.1 ст.173-4 КУпАП, проте, за приписами ч.3 ст.173-4 КУпАП відповідальність повинна нести її мати ОСОБА_1 - особа, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення
Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Приписами ч.2 ст.38 КУпАП ( в редакції чинній на момент вчинення інкримінованого адміністративного правопорушення 20.12.2023) передбачено, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Дослідивши всі матеріали справи, вважаю, що провадження у даній справі слід закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, оскільки з дня вчинення правопорушення пройшло більше трьох місяців.
На підставі викладеного та керуючись ч.2 ст.38, ч.1,3 ст.173-4, 247, 283, 284 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 173-4 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Чернівецького апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя О.Пухарєва