04 квітня 2024 рокуЛьвівСправа № 140/21225/23 пров. № А/857/19989/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Ніколіна В.В.,
суддів - Гінди О.М., Гудима Л.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2023 року (суддя - Лозовський О.А., м. Луцьк) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 у липні 2023 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області, в якому просила: визнати бездіяльність протиправною щодо не включення до грошового атестату та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виданих ОСОБА_1 , суми грошового забезпечення за час вимушеного прогулу з 15.04.2020 по 14.02.2021 в розмірі 300497,19 грн та зобов'язати виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області оновлений грошовий атестат та довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виданих ОСОБА_1 , з обов'язковим включенням до них суми грошового забезпечення за час вимушеного прогулу з 15.04.2020 по 14.02.2021 з розбивкою по складових грошового забезпечення для здійснення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 . В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Головне управління Національної поліції у Волинській області при видачі довідки про грошове забезпечення не здійснило помісячної розбивки суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, виплаченого на виконання судового рішення, чим допустило бездіяльність щодо не включення всіх виплат у довідку для призначення пенсії, що в свою чергу, зумовило неправильний розрахунок її пенсії.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2023 року позов задоволено.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що здійснити розбивку зазначених сум не має можливості, тому що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2021 по справі №140/6869/20, сума грошового забезпечення за час вимушеного прогулу була обчислена судом в розмірі 300497,19 грн без розбивки по складових грошового забезпечення, у довідку про додаткові види грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням від 07.05.2021 №40 була включена окрема колонка, у якій була зазначена сума грошового забезпечення за час вимушеного прогулу в сумі 300497,19 грн. Однак, листом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 04.08.2021 за №0300-0307-8/31725, вказана довідка була повернута, мотивуючи тим, що ця довідка, зокрема включення до неї суми грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, не відповідає бланку довідки, затвердженої наказом МВС України від 17.09.2018 №760 «Про затвердження Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Враховуючи звернення ОСОБА_1 від 06.06.2022, з метою отримання роз'яснення, чи підлягає включенню сума грошового забезпечення за час вимушеного прогулу до складу додаткових видів грошового забезпечення для розрахунку пенсії, листом від 17.06.2022 №678/05/29-2022 Головним управлінням Національної поліції у Волинській області направлено відповідний запит до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області. Однак листом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 01.07.2022 №0300-0304-8/23403 не надано роз'яснення по суті цього запиту, зокрема щодо включення суми грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у довідку про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії.
Позивач правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), апеляційний суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження відповідно до положень пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що ОСОБА_1 , з 24.09.1993 по 06.11.2015 проходила службу в органах внутрішніх справ України, а в зв'язку із набранням чинності Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), з 07.11.2015 була прийнята на службу в Національну поліцію України, що підтверджується п ос лужним списком.
Наказом ГУ НП у Волинській області від 13.04.2020 №124 о/с, полковника поліції ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за п.7 ч. 1 ст.77 (за власним бажанням), з 14.04.2020. Вислуга на день звільнення складала: в календарному обчисленні - 26 років 06 місяців 19 днів. Для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні - 26 років 06 місяців 19 днів.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 у справі №140/6869/20 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання протиправними та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього розміру грошового забезпечення за час вимушеного прогулу відмовлено повністю.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2021 у справі №140/6869/20 рішення Волинського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 у справі №140/6869/20 скасовано: визнано протиправним та скасовано наказ від 13.04.2020 №124 о/с в частині звільнення зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (за власним бажанням) полковника поліції ОСОБА_1 , заступника начальника ГУ НП у Волинській області, з 14.04.2020; поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Головного управління Національної поліції у Волинській області з 15.04.2020; стягнуто з Головного управління Національної поліції у Волинській області на користь ОСОБА_1 300 497,19 грн грошового забезпечення за час вимушеного прогулу з 15.04.2020 по 04.02.2021.
На виконання Постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2021 у справі №140/6869/20, наказом ГУ НП у Волинській області від 05.02.2021 №38 о/с скасовано наказ ГУ НП від 13.04.2020 №124 о/с в частині звільнення полковника поліції ОСОБА_1 та поновлено її на посаді заступника начальника ГУ НП у Волинській області, з 14.04.2020.
Наказом ГУ НП у Волинській області від 28.04.2020 №128 о/с, полковника поліції ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за п.4 ч.1 ст.77 (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з 30.04.2021. Вислуга на день звільнення складала: в календарному обчисленні - 27 років 07 місяців 05 днів. Для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні - 01 рік 00 місяців 28 днів.
Відповідно до наказу ГУ НП у Волинській області від 28.04.2021 №128 о/с ОСОБА_1 було повторно звільнено з поліції з 30.04.2021. Вислуга років у календарному обчисленні становила 27 років 07 місяців 05 днів.
Як вбачається з довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 07.05.2021 №40, з суми середнього грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у розмірі 300497,19 грн, яку стягнуто на користь ОСОБА_1 з ГУ НП у Волинській області на підставі рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2021 у справі №140/6860/20 сплачено єдиний соціальний внесок.
Однак, сума грошового забезпечення за період з 15.04.2020 по 14.02.2021 в розмірі 300 497,19 грн до вказаної довідки з помісячною розбивкою до таблиці надбавок не була включена.
У відповідь на адвокатський запит представника позивача щодо виготовлення і направлення до ГУ ПФУ у Волинській області довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 з включенням до неї суми грошового забезпечення в розмірі 300497,19 грн, яка виплачена на виконання судового рішення за час вимушеного прогулу, з помісячною розбивкою до таблиці надбавок, листом від 08.05.2023 ГУ НП у Волинській області, повідомлено, що оскільки постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2021 по справі №140/6869/20 сума грошового забезпечення за час вимушеного прогулу ОСОБА_1 була обчислена без розбивки по складових грошового забезпечення, у довідку про додаткові види грошового забезпечення була включена окрема колонка, в якій була вказана сума 300497,19 грн.
Вважаючи такі дії ГУ НП у Волинській області протиправними позивач звернулась з відповідним позовом до суду.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що отримання виплати, нарахованої ОСОБА_1 за час вимушеного прогулу, надає й право на зміну розміру пенсії за вислугу років, однак не може бути реалізоване до моменту виготовлення та направлення до ГУ ПФУ у Волинській області належної довідки про щомісячні суми грошового забезпечення з внесенням до неї суми грошового забезпечення в розмірі 300497,19 грн з помісячною розбивкою до таблиці надбавок.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
В статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII зазначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини у сфері пенсійного забезпечення є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262- XII (далі - Закон №2262- XII).
Згідно з частиною першою статті 1 Закону №2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Особи, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону визначені в статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до статті 12 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього закону мають звільнені зі служби особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом. Частиною першою статті 2 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії, відповідно до цього Закону, призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Відповідно до положень статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплата пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 94 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі Порядок № 260).
Пунктом 3 розділу І Порядку №260 встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 6 розділу 1 Порядку № 260 при виплаті поліцейським грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення за повний місяць на кількість календарних днів у місяці, за який здійснюється виплата.
Відповідно до пункту 6 розділу III Порядку №260 поліцейським, звільненим зі служби в поліції, а потім поновленим на службі у зв'язку з визнанням звільнення незаконним, за час вимушеного прогулу з дня звільнення виплачуються всі види грошового забезпечення (в тому числі премія), які були їм визначені на день звільнення. Підставою для нарахування та виплати грошового забезпечення є наказ керівника органу поліції про поновлення особи на службі або скасування наказу про його звільнення.
Згідно з пунктом 4 Розділу III Інструкція №760 підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення).
В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.
Згідно з пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, підготовку та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних документів, здійснюють уповноважені структурні підрозділи міністерств та інших органів. Органи Пенсійного фонду визначають розміри пенсій на підставі документів, наданих уповноваженими органами відповідних міністерств, зокрема. Національної поліції.
ОСОБА_1 виплачено середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 300497,19 грн відповідно до рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2020 у справі №140/6869/20, з якого також сплачено єдиний внесок.
У зв'язку з тим, що із стягнутої судом суми грошового забезпечення за час вимушеного прогулу не відокремлено основні і додаткові види грошового забезпечення та не включено такі в таблицю, відповідна сума не була врахована при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 .
Середній заробіток за час вимушеного прогулу за своєю правовою природою не є основною чи додатковою заробітною платою (винагородою, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу), а також не є заохочувальною чи компенсаційною виплатою, тобто середній заробіток за час вимушеного прогулу не входить до структури заробітної плати (грошового забезпечення), а є спеціальним видом відповідальності роботодавця за порушення трудових прав працівника.
Слід зазначити, що середній заробіток за час вимушеного прогулу обчислюється судом при вирішенні спору про поновлення на роботі на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати», виходячи із виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують звільненню. При цьому, відомості про виплати за останні два календарні місяці роботи надаються роботодавцем.
Відтак, ГУ НП у Волинській області, яке надавало довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за лютий - березень 2020 року, для обчислення судом середнього заробітку за час вимушеного прогулу у справі №140/6869/20, обізнане про розмір складових грошового забезпечення позивача, які увійшли до виплаченого середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 15.04.2020 по 04.02.2021 в сумі 300497,19 грн.
Враховуючи викладене, а також те, що вимушений прогул позивача у зв'язку з незаконним звільненням мав місце в період з 15.04.2020 по 04.02.2021, тобто в межах 24 останніх календарних місяців служби підряд перед звільненням (30.04.2021), середній заробіток за час вимушеного прогулу позивача повинен бути відображений в довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення при визначенні середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) га премії для призначення пенсії, а не включення такої суми призвело до того, що така сума не була врахована Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області при призначенні позивачу пенсії.
Як вбачається з довідки від 07.05.2010 №40 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, з суми середнього грошового забезпечення за час вимушеного прогулу у розмірі 300497,19 грн, яку стягнуто на користь ОСОБА_1 з Головного управління Національної поліції у Волинській області на підставі рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.02.2021 у справі № 140/6860/20 сплачено єдиний соціальний внесок. Однак, безпосередньо сама сума грошового забезпечення за період з 15.04.2020 по 14.02.2021 в розмірі 300 497,19 грн до довідки не включена та не була врахована при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 .
У цьому контексті суд зазначає, що Інструкцією про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.09.2018 №760, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за №1152/32604, не встановлено обмежень чи застережень щодо оформлення довідки з помісячною розбивкою суми середнього грошового забезпечення за час вимушеного прогулу.
Згідно з пунктом 11 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, поліцейські, особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Стаття 24 вказаного Закону передбачає, що період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, входить до страхового стажу такої особи.
Відповідно до статті 4 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску, зокрема є роботодавці військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейських, осіб рядового і начальницького складу.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до частини третьої статті 43 вказаного Закону пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з частиною другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Апеляційний суд погоджується, що отримання виплати, нарахованої ОСОБА_1 за час вимушеного прогулу, надає й право на зміну розміру пенсії за вислугу років, однак не може бути реалізоване до моменту виготовлення та направлення до ГУ ПФУ у Волинській області належної довідки про щомісячні суми грошового забезпечення з внесенням до неї суми грошового забезпечення в розмірі 300497,19 грн з помісячною розбивкою до таблиці надбавок.
Відповідно до частини першої статті 308 КАС суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
В іншій частині - стосовно стягнення витрат на правову допомогу, рішення суду першої інстанції фактично не оскаржується, тому суд апеляційної інстанції не має права робити правові висновки щодо цієї частини судового рішення.
Отже, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення про задоволення адміністративного позову.
В підсумку, апеляційний суд переглянув оскаржуване рішення суду і не виявив порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до ухвалення незаконного судового рішення, щоб його скасувати й ухвалити нове.
Міркування і твердження апелянта не спростовують правильності правових висновків цього рішення, у зв'язку з чим його апеляційна скарга на рішення суду не підлягає задоволенню.
Згідно із статтею 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає вимогам статті 242 КАС України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги колегією суддів не встановлено.
Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними.
Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2023 року у справі №140/21225/23 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя В. В. Ніколін
судді О. М. Гінда
Л. Я. Гудим