Постанова від 04.04.2024 по справі 200/6229/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2024 року справа №200/6229/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 січня 2024 року у справі № 200/6229/23 (головуючий І інстанції Дмитрієв В.С.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та виплати з 01.03.2022 ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий захист окремих категорій осіб”;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.03.2022 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не виплати з 01.03.2022 ОСОБА_1 до пенсії за вислугу років в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму на кожну неповнолітню (непрацездатну) дитину згідно ст.16 п. “а”3акона України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;

- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.03.2022 виплату ОСОБА_1 щомісячної надбавки до пенсії за вислугу років в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму на кожну неповнолітню (непрацездатну) дитину згідно ст. 16 п. “а” Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не виплати індексації (підвищення) до пенсії за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження у межах максимального розміру пенсії починаючи:

-- з 01.03.2022, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1.140;

--з 01.03.2023, згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення ( коефіцієнт збільшення), у розмірі 1.197 без обмеження максимальним розміром 1500,00 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження у межах максимального розміру пенсії починаючи:

-- з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1.140, у розмірі її фактичного нарахування в повному обсязі без будь яких обмежень;

-- з 01.03.2023 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” із застосуванням коефіцієнта збільшення 1.197 у розмірі її фактичного нарахування без обмеження максимальним розміром 1500,00 грн, з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі № 200/4851/22, яким зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 у розмірі 85% грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 22/6-2628, виданій Департаментом Персоналу МВС України в Донецькій області без обмеження її максимальним розміром.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач, після проведення перерахунку пенсії позивача за вислугу років, призначеної відповідно до Закону № 2262 на підставі судового рішення безпідставно припинив нарахування і виплату щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000 грн згідно з постановою №713.

Крім того, з березня 2022 року відповідач протиправно обмежив розмір пенсії та не виплачує соціальну надбавку до пенсії на двох неповнолітніх дітей, що була призначена відповідно до пункту “а” ст. 16 Закону України № 2262-ХІІ, як непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні дитину до 18 років, в розмірі 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Також відповідач протиправно з березня 2022 року не виплачує індексацію (підвищення) до пенсії з основного розміру 85% грошового забезпечення у розмірі 23 362,35 грн, з урахуванням базового ОСНП 2022 р. (23 362,35*0,140) або 3270,73 грн, відповідно до Постанови № 118, а також обчислену індексацію (підвищення) до пенсії з урахуванням базового ОСНП 2023 р.(26 633,08*0,197), або 5246,71 грн, відповідно Постанови № 168.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 січня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.03.2022 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" без обмеження максимального розміру пенсії.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 шляхом не включення у суму пенсії до виплати надбавки до пенсії на двох неповнолітніх дітей; повної суми індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,140, та з 01.03.2023 встановленим пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату загального розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням щомісячної надбавки до пенсії за вислугу років в розмірі 50% прожиткового мінімуму на кожну неповнолітню (непрацездатну) дитину згідно ст. 16 п. “а” Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”; підвищення (індексації) з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,140, та з 01.03.2023 встановленим пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, із розрахунку 85% грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 15.06.2021 № 22/6-2628, виданій Департаментом персоналу МВС України в Донецькій області, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Вирішено питання судових витрат по справі.

Не погодившись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

Позивач пропустив строк звернення до суду з цим позовом, визначений ч.ч. 1, 2 ст. 122 КАС України.

Пенсійним органом нараховується та виплачується позивачу надбавка на двох неповнолітніх дітей у розмірі, визначеному абз. 8 ст. 7 Закону України “Про державний бюджет” № 2710-IХ від 03.11.2022 та з урахуванням положень статті 16 Закону № 2262, а саме в розмірі 1046,50 грн на кожну дитину (50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: з 01.01.2023 - 2093 грн).

Нормативно-правовими актами, що є дійсними на теперішній час, визначено, що розмір пенсії із врахуванням надбавок та інших доплат, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

На виконання рішення суду у справі № 200/11250/21 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки, на підставі якого розмір пенсії позивача збільшився більш, ніж на 2000 грн. Таким чином, розмір пенсії позивача переглянуто після 01.03.2018, підстави для встановлення надбавки відповідно до постанови КМУ № 713 відсутні.

Позивачем рішення суду не оскаржується.

Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

З огляду на зазначене, суд надає оцінку законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції тільки в межах доводів апеляційної скарги відповідача.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 від 01.03.1996.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, з серпня 2009 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262, яка призначена із розрахунку 85% грошового забезпечення.

ОСОБА_1 має двох неповнолітніх дітей, а саме: сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 06.04.2018 у справі № 805/1127/18-а, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей”, статтями 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 6830 від 23.06.2017 наданої Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 25.05.2019 у справі № 200/3711/19-а, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за вислугу років із розрахунку підвищення до пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам” на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою у сумі 9855,11грн, відповідно до довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області від 13.03.2018 № 4729 лк виходячи із 85% грошового забезпечення з 13.03.2018.

З 01.08.2021 позивачу до пенсії встановлено щомісячну доплату до 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14 липня 2021 року № 713 у розмірі 521,74 грн.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08.11.2021 у справі № 200/11250/21, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 15.06.2021 № 22/6-2628, відповідно до якої розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії становить 27 485,12 грн.

На виконання рішення у справі № 200/11250/21 Головним управлінням в лютому 2022 року проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області”.

Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022 проведено перерахунок основного розміру пенсії у розмірі 70% від суми грошового забезпечення (27 485,12 грн).

Основний розмір пенсії склав 19 239,58 грн (27 485,12 х 70%), з урахуванням індексації - 21 933,12 грн. Індексація базового ОСНП (19 239,58*0,140) - 2693,54 грн. Також, встановлена надбавка до пенсії на двох неповнолітніх дітей по 967 грн. Підсумок пенсії з надбавками склав 23 867,12 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії з 01.03.2022 - 19 340 грн.

Оскільки розмір пенсії позивача переглянуто після 01.03.2018, виплату щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ №713 припинено з 01.03.2022.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2022 у справі № 200/4851/22, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 28.03.2023, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі нової довідки, виданої Департаментом персоналу МВС України № 22/6-2628 від 15.06.2021, з урахуванням 85% відповідних сум грошового забезпечення, без обмеження її максимальним розміром та провести виплату (доплату) різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром.

12.04.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо виплати надбавки відповідно до Постанови № 713 та надання копій протоколів про перерахунок пенсії.

Листом від 12.05.2023 відповідач повідомив про припинення виплати щомісячної доплати відповідно до Постанови № 713 з 01.03.2022, оскільки після перерахунку пенсії на підставі рішення суду по справі № 200/11250/21 від 08.11.2021 (проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019) розмір пенсії збільшився більш ніж на 2000 грн.

Копії протоколів про перерахунок пенсії позивачу надані не були з посиланням на воєнний стан та відсутністю доступу до паперової пенсійної справи.

11.05.2023 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про добровільне виконання судового рішення по справі № 200/4851/22 та зняття обмеження з розміру пенсії з березня 2022 року, індексацію в розмірі 3270,73 грн, призначену індексацію з березня 2023 року в розмірі 1500 грн і призначену на двох неповнолітніх дітей соціальну надбавку до пенсії, та виплату заборгованості з березня 2022 року; проведення перерахунку з 01.12.2019 по 30.04.2023 заборгованості по пенсії в основному розмірі 85% від усіх сум грошового забезпечення з урахуванням індексації за 2022-2023 роки.

Листом від 08.06.2023 повідомлено позивача про проведення в квітні 2023 року перерахунку пенсії на підставі рішення суду по справі № 200/4851/22 з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням 85% грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром.

В листі зазначено, що в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплати за рішенням суду продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача. При виконанні рішення суду Головним управлінням враховано, що пенсія без обмеження максимальним розміром встановлюється на дату, з якої судом зобов'язано провести перерахунок, та її розмір не переглядається до того часу, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії відповідно до законодавства.

Таким чином, розмір пенсії позивача станом на 01.03.2022 та з травня 2023 року визначено в розмірі 25 000,35 грн (без обмеження максимального розміру, визначеного станом на 01.12.2019). Доплата за період з 01.12.2019 по 30.04.2023 складає 266 844,35 грн.

Відповідно до протоколу від 10.05.2023 про перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду Головним управлінням проведено перерахунок основного розміру пенсії у розмірі 85% від суми грошевого забезпечення (27 485,12 грн) без обмеження перерахованої та виплачуваної пенсії максимальним розміром.

Основної розмір пенсії склав 23 362,35 грн (27 485,12 х 85%).

Визначено індексацію базового ОСНП за 2022 рік з коефіцієнтом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України 1,140 в наслідок чого сума індексації склала 3270,73 грн (23362,35 х 0,140);

індексацію базового ОСНП за 2023 рік з коефіцієнтом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України 1,197 (26 633,08 х 0,197) в розмірі 1500 грн;

надбавка на двох неповнолітніх дітей по 1046,50 грн.

Загальний розмір нарахованої пенсії склав 30 226,08 грн.

До виплати щомісячно призначена пенсія у розмірі 25 000,35 грн ( з обмеженням розміру).

12.05.2023 позивач звернувся зі скаргою до Пенсійного фонду України, яка листом від 14.06.2023 залишена без задоволення.

24.05.2023 ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про роз'яснення судового рішення від 02.12.2022 у справі № 200/4851/22, а саме:

- чи обмежується перерахунок та виплата призначена до пенсії індексація з березня 2022 року в сумі 3270,73 грн, індексація пенсії з березня 2023 року в сумі 1500,00 грн, а також призначена соціальна надбавка до пенсії на двох неповнолітніх дітей, яка не виплачується з березня 2022 року, яка з грудня 2022 року становить 2093,00 грн;

- в якому основному розмірі 85% чи 70% грошового забезпечення повинна бути обчислена заборгованість пенсії з 01.12.2019, згідно судового рішення від 02.12.2022 по справі № 200/4851/22.

Ухвалою суду від 01.06.2023 відмовлено у роз'яснені судового рішення, ухвала набрала законної сили відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 22.08.2023.

20.09.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії з 01.03.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", без урахування вимог установленого частиною другою пункту 10 цієї постанови обмеження розміру збільшення пенсії, отриманого в результаті перерахунку, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн. Провести виплати за перерахованою пенсією з урахуванням індексації з 01.03.2022 із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,140, згідно постанови КМ України (про індексацію пенсії та заходу щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році) від 16.02.2022 № 118 з урахуванням виплачених раніше сум.

Листом від 12.10.2023 відповідач повідомив про проведення індексації пенсії позивача відповідно до норм чинного законодавства.

Оцінка суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З приводу обмеження пенсії максимальним розміром суд зазначає наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) статтею 63 якого встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

08.07.2011 прийнято Закон України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011.

За правилами статті 2 Закону № 3668-VI, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, зокрема, Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 “Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України”, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.

Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, визнав таким, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43Закону № 2262, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.

Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XIIта положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ(у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано такими, що не відповідають статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.

При цьому положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є одно предметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом № 2262-XIIз урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону № 3668-VI.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових “прогалин” щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 16 грудня 2021 року, 27 січня 2022 року, 18 травня 2022 року, 14 грудня 2023 року(справи №№ 400/2085/19, 240/7087/20, 380/12337/20, 640/15298/20 відповідно).

Як свідчать матеріали справи, розмір пенсії позивача станом на 01.03.2022 визначено в розмірі 25 000,35 грн (без обмеження максимального розміру, визначеного станом на 01.12.2019).

Тобто, фактично відповідачем обмежено максимальний розмір пенсії позивача розміром 25 000,35 грн.

З огляду на вищевикладені приписи нормативно-правових актів, є протиправним обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262.

Щодо щомісячної надбавки до пенсії, передбаченої статтею 16 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” як непрацюючому пенсіонеру, який має на утриманні непрацездатних членів сім'ї, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту “а” частини першої статті 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до пенсії за вислугу років, що призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується:

а) надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30). - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім'ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям.

За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку на непрацездатного члена сім'ї до пенсії за вислугу років за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім'ї надбавку.

За наявності в сім'ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім'ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором.

Позивач має на утриманні 2-х непрацездатних членів сім'ї: сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 та сина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Протоколи за пенсійною справою позивача (№ 0503004441 (МВС), свідчать, що надбавка на непрацездатних двох дітей до 18 років ОСОБА_1 нараховується як станом на 01.03.2022 так і станом на 10.05.2023.

Проте, фактично така надбавка позивачеві не виплачується, оскільки основний розмір пенсії встановлений у розмірі 85% грошового забезпечення та з урахуванням індексації становить 28 133,08 грн. При цьому, розмір пенсії позивача обмежено максимальним розміром пенсії станом на 01.12.2019, що становить 25 000,35 грн.

З огляду на протиправність дій пенсійного органу щодо обмеження пенсії позивача розміром 25 000,35 грн, є протиправними дії відповідача щодо невиплати надбавки до пенсії на двох неповнолітніх дітей.

Щодо щомісячної доплати в сумі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 № 713 суд зазначає наступне.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” від 14.07.2021 № 713 (далі - Постанова № 713) установлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24.03.2022 № 2146-IX Про внесення змін до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб щодо пенсій в разі втрати годувальника), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.

Пунктом 3 Постанови № 713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Аналіз вищезазначених норм свідчить, що для осіб, яким призначено пенсію до 01.03.2018, встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акту з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018, було установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Разом з тим, перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акту компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Як свідчать матеріали справи, відповідач провів перерахунок пенсії позивача на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.07.2021 у справі № 200/11250/21.

Оскільки перерахунок пенсії позивачу проведений на виконання судового рішення, з метою усунення порушення його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого виникло до 01.03.2018, що не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом в постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22, в постанові від 02.03.2023 у справі № 600/870/22-а, від 18.04.2023 у справі № 560/6528/22.

Позивачу до фактичного перерахунку пенсії на виконання рішення у справі № 200/11250/21 щомісячна доплата до Постанови № 713 була встановлена з 01.08.2021, однак після проведеного перерахунку позивачу ця доплата не нараховувалася та не виплачувалася, що є протиправною бездіяльністю відповідача.

Щодо доводів апелянта про пропуск позивачем строку звернення до суду з цим позовом.

Матеріали справи свідчать, що позивач надав клопотання про поновлення строку звернення до суду з цим позовом з обґрунтуванням причин такого пропуску.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.01.2024 позивачу поновлено строк звернення до суду, як пропущений з поважних причин.

За матеріалами справи перерахунок позивачу відповідно до рішення суду у справі № 200/4851/22 пенсійним органом здійснено в квітні 2023 року, і з цим позовом ОСОБА_1 звернувся в жовтні 2023 року, тобто в межах шестимісячного строку, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Суд не надає оцінки іншим обставинам, встановленим рішенням суду першої інстанції, оскільки апеляційні скарга в цій частині доводів щодо неправильності рішення суду першої інстанції не містить.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Як визначено пунктом 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з пунктом 2 частини п'ятої 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Отже зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 січня 2024 року у справі № 200/6229/23 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 січня 2024 року у справі № 200/6229/23 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 04 квітня 2024 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 04 квітня 2024 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв