Рішення від 04.04.2024 по справі 440/2524/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/2524/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костенко Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в відмови у перерахунку з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, індексації грошового забезпечення зазначеної у довідці військової частини НОМЕР_1 про нарахування індексації;

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок та виплату мені пенсії з 01.10.2023 року з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, індексації грошового забезпечення зазначеної у довідці військової частини НОМЕР_1 про нарахування індексації.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з 03.05.2023. Вказує, що при призначенні пенсії за вислугу років відповідачем не була врахована індексація грошового забезпечення, яку позивач отримував за останні 24 повних календарних місяців перед звільненням, тому 18.07.2023 він звернувся із заявою до військової частини НОМЕР_2 з проханням надати довідку про виплачену позивачу індексацію грошового забезпечення помісячно за 24 повних календарних місяці перед звільненням з військової служби. Військова частина НОМЕР_2 надала позивача довідку, яку позивач 29.09.2023 подав до ГУ ПФУ в Полтавській області разом із заявою про перерахунок пенсії з 03.05.2023 з врахуванням індексації грошового забезпечення. ГУ ПФУ в Полтавській області листом від 11.10.2023 відмовило позивачу у такому обчисленні пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення, чим, на думку позивача, порушило вимоги Закону та право позивача на належне соціальне забезпечення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження задоволено, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

До суду надійшов відзив на позовну заяву у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що у статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 визначено вичерпний перелік надбавок, доплат, підвищень, які враховуються у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії, та серед цього переліку відсутня індексація грошового забезпечення.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

ОСОБА_1 з 03.05.2023 призначено пенсію за вислугу розмірі 70% грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що підтверджується протоколом за пенсійною справою від 03.05.2023.

При обрахунку пенсії при її призначенні враховано посадовий оклад, оклад за військове звання, процентну надбавку за вислугу років 50% та середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці в розмірі 14156,90 грн.

У довідці, виданій військовою частиною НОМЕР_2 , від №505 про розміри щомісячних додатковий видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 (зі змінами), яка міститься у пенсійній справі позивача, зазначено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби 65% (абз. 4 п.п. 1 п. 5 ПКМУ №704) в загальній сумі 151632,00 грн.; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 10% (ПКМУ №704) в загальній сумі 12168,00 грн; доплати, премії (розп.Департаменту фінансів МОУ №248/1479 від 26.03.18) в загальній сумі 15300,00 грн; премія в загальній сумі 160465,50 грн.

Вказана довідка не містить індексації грошового забезпечення та така індексація грошового забезпечення не була врахована при обрахунку пенсії за вислугу років.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Військовою частиною НОМЕР_2 видано позивачу довідку про нарахування індексації ОСОБА_1 за період з 01.05.2021 по 02.05.2023, згідно якої сума нарахованої індексації за цей період становить 3530,97 грн.

29.09.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою, у якій просив здійснити обчислення пенсії з 03.05.2023 із врахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 про нарахування індексації ОСОБА_1 за період з 01.05.2021 по 02.05.2023, яку додав до своєї заяви.

Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 11.10.2023 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що індексація грошового забезпечення не може бути врахована у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Не погодившись із діями Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у донарахуванні та виплаті пенсії з 01.10.2023 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, індексації грошового забезпечення, зазначеної в довідці військової частини НОМЕР_2 , позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами 2 та 3 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Частиною 1 статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною 3 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Системний аналіз наведених положень дає змогу дійти висновку, що при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 (провадження № 11-806апп18).

Велика Палата Верховного Суду у вказаному рішенні вирішила, зокрема, відступити від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10.03.2015 у справі № 21-70а15.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-ХІІ).

Згідно статті 1 вказаного Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її включення у довідку не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку №1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Такий висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10.03.2015 (справа №21-70а15). Разом з тим, питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі №522/2738/17.

Вказаний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №638/9697/17 та 16.11.2022 у справі № 826/6282/18.

Таким чином, колишні військовослужбовці мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів.

За приписами частин 1, 2 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно з частиною 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Питання призначення і виплати головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - орган, що призначає пенсію) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (членам їх сімей), пенсії згідно із Законом регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1) (надалі - Порядок №3-1 у редакції, чинній на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою від 14.04.2023).

Пунктом 11 розділу І Порядку №3-1 передбачено, що днем звернення, зокрема, за перерахунком, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів)).

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, військовою частиною НОМЕР_2 видано позивачу довідку про нарахування індексації ОСОБА_1 за період з 01.05.2021 по 02.05.2023, згідно якої сума нарахованої індексації за цей період становить 3530,97 грн, яка не була врахована відповідачем при обчисленні пенсії за вислугу років ОСОБА_1

29.09.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою, у якій просив здійснити обчислення пенсії з 03.05.2023 із врахуванням індексації грошового забезпечення відповідно до довідки військової частини НОМЕР_2 про нарахування індексації ОСОБА_1 за період з 01.05.2021 по 02.05.2023, яку додав до своєї заяви.

Однак, відповідачем відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, індексації грошового забезпечення, зазначеної в довідці військової частини НОМЕР_2 , чим порушено вимоги частини 2 статті 19 Конституції України, Закону № 2017-ІІІ, Закону №1282-ХІІ, та Порядку №1078.

Суд зауважує, що нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, встановлено алгоритм дій державних органів щодо порядку виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу.

Разом з тим, в силу положень частин першої та другої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ та членів їх сімей, можуть бути подані пенсіонером додаткові документи.

Зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 03 травня 2023 року з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, індексації грошового забезпечення, зазначеної в довідці військової частини НОМЕР_2 про нарахування індексації ОСОБА_1 за період з 01.05.2021 по 02.05.2023 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити (з урахуванням проведених виплат) ОСОБА_1 пенсію з 03 травня 2023 року з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, індексації грошового забезпечення, зазначеної в довідці військової частини НОМЕР_2 про нарахування індексації ОСОБА_1 за період з 01.05.2021 по 02.05.2023.

Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 03 травня 2023 року з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, індексації грошового забезпечення, зазначеної в довідці військової частини НОМЕР_2 про нарахування індексації ОСОБА_1 за період з 01.05.2021 по 02.05.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити (з урахуванням проведених виплат) ОСОБА_1 пенсію з 03 травня 2023 року з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, індексації грошового забезпечення, зазначеної в довідці військової частини НОМЕР_2 про нарахування індексації ОСОБА_1 за період з 01.05.2021 по 02.05.2023.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Г.В. Костенко