Справа №760/7115/24 1-кс/760/3510/24
27 березня 2024 року м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі: прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 (ордер, свідоцтво № 2787/10 від 31.03.2005р. про право на заняття адвокатською діяльністю), підозрюваної ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого детектива відділу детективів Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Буча, Київської області, громадянки України, з вищою освітою, заміжня, має на утриманні доньку ОСОБА_11. ІНФОРМАЦІЯ_2 , працює провідним економістом КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судима,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження № 72024110000000004 від 17.01.2024р., у рамках якого було подано клопотання, та, дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку прокурора, захисника та підозрюваної, -
До Солом'янського районного суду надійшло клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, подане в рамках кримінального провадження № 72024110000000004 від 17.01.2024р.
Подане клопотання обґрунтовується тим, що детективами відділу детективів Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області, в ході досудового розслідування встановлено, що Комунальне некомерційне підприємство «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, код ЄДРПОУ 26191575 (далі - КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області) створене відповідно до рішення Ірпінської міської ради Київської області від 26.07.2018 № 3955-54-VII шляхом перетворення Комунального закладу «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області в Комунальне некомерційне підприємство «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області. Місцезнаходження та юридична адреса юридичної особи визначена за адресою: Київська область, місто Ірпінь, вулиця Садова, 38 та перебуває на обліку у Ірпінської ДПІ ГУ ДПС у Київській області. Єдиним засновником КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області є Ірпінська міська рада.
Згідно Статуту КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, затвердженого рішенням сесії Ірпінської міської ради Київської області восьмого скликання від 08.04.2021 № 545-7- VIIІ: п. 1.1. КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (надалі - Підприємство) є закладом охорони здоров'я, що надає медичні послуги населенню; п. 4.1. Підприємство є юридичною особою публічного права; п. 4.7. Для закупівель товарів, робіт чи послуг Підприємство застосовує процедури закупівель, визначені Законом України «Про публічні закупівлі»; п. 4.9. Підприємство має самостійний баланс, рахунки в банках, органах Державного казначейства, печатку і штампи, а також бланки із своїм найменуванням.
Наказом виконуючого обов'язки директора КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області від 29.03.2019 № 295/1к «Про прийняття на роботу» ОСОБА_5 прийнято на посаду економіста 1 категорії з 01.04.2019.
Наказом директора КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області від 30.12.2021 № 366/ОД «Про визначення уповноваженої особи» та затвердження Положення про уповноважену особу» ОСОБА_5 призначено Уповноваженою особою КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (далі - Уповноважена особа), відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель товарів, робіт та послуг.
Так, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді провідного економіста КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, будучи службовою особою цього підприємства, призначеною уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції з 01 січня 2022 року, тому відповідно до частини 3 статті 18 Кримінального кодексу України, являлась службовою особою.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі - Закону) під процедурою закупівлі розуміється - відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог.
Статтею 5 Закону визначено принципи здійснення публічних закупівель, зокрема - максимальна економія, ефективність та пропорційність й інші.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, що закріплює принцип ефективності та результативності, - при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів;
З метою вдосконалення публічних закупівель Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 затверджена «Примірна методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» (далі Методика).
Відповідно до розділу 2 Методики, визначення замовником очікуваної вартості складається з таких етапів: визначення потреби в товарах, роботах, послугах, формування опису предмета закупівлі із зазначенням технічних і якісних характеристик, аналіз ринку, визначення вимог до умов поставки і оплати, визначення очікуваної вартості кожного окремого предмета закупівлі.
Зокрема, на етапі аналізу ринку доцільно використовувати як загальнодоступну інформацію щодо цін та асортименту товарів, робіт і послуг, яка міститься у відкритих джерелах (у тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних, тощо), так і інформацію, отриману шляхом проведення ринкових консультацій. Отримана замовниками під час ринкових консультацій інформація дозволить визначити оптимальні вимоги до предмета закупівлі з урахуванням актуальних пропозицій ринку та визначити обґрунтовану очікувану вартість.
Крім того, згідно розділу 3 Методики, визначення замовником очікуваної вартості предмета закупівлі може здійснюватися методом порівняння ринкових цін. Зокрема, уповноваженій особі для отримання інформації про ціну товарів та послуг рекомендується здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг, за результатом чого здійснити розрахунок очікуваної вартості предмета закупівлі.
Разом з цим, 06 січня 2022 року в невстановлений досудовим розслідуванням час ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області за адресою: Київська область, місто Ірпінь, вулиця Садова, 38, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, діючи як уповноважена особа відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, у порушення статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п.п. 1.3, 1.6, 3.8 Положення про уповноважену особу з публічних закупівель, розділу 2, 3 Примірної методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, не дослідила дійсну кон'юнктуру товарного ринку та чинники, які впливають на її формування, не встановивши достовірну ринкову вартість на території України фармацевтичної (наркотичної) продукції, яку планується закупити, Протокольним рішенням Уповноваженої особи від 06.01.2022 № 1 вирішила провести процедуру відкритих торгів та затвердити зміни до річного плану закупівель на 2022 рік (згідно додатку 1), про що оприлюднила у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2022-01-06-003998-c) про закупівлю КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (ДК 021:2015:3360000006-6): Фармацевтична продукція (Diazepam (Діазепам), Kеtamіпе (Кетамін), Morphine (Морфін), Fentanyl (Фентаніл) Clonidine (Клонідин), Сlonidine (Клонідин) з очікуваною вартістю закупівлі 1 100 900 грн.
У подальшому, упродовж січня-лютого 2022 року через систему публічних закупівель PROZORRO учасниками подано тендерні пропозиції.
ОСОБА_5 , діючи як уповноважена особа відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, допустила до участі в аукціоні ТОВ «Діаліз Медик» та Комунальне підприємство «Фармація».
15.02.2022 року ОСОБА_5 , продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, діючи як уповноважена особа відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, у порушення статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п.п. 1.3, 1.6, 3.8 Положення про уповноважену особу з публічних закупівель, розділу 2, 3 Примірної методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі не встановила, що ринкова вартість вказаного ТОВ «Діаліз Медик» у тендерній пропозиції фармацевтичної (наркотичної) продукції, є значно нижчою, протокольним рішенням Уповноваженої особи № 44 від 15.02.2022 визначила ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029) переможцем процедури відкритих торгів по указаній закупівлі та ухвалила рішення про намір укласти договір про закупівлю з вказаним підприємством.
За результатами злочинної діяльності ОСОБА_5 , між КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (Замовником) та ТОВ «Діаліз Медик» (Постачальником) укладено Договір про закупівлю № 119-Т від 01.03.2022 згідно якого визначено вартість фармацевтичної продукції, яка становить: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі вартістю 112 грн за ампулу, Morphine (Морфін) розчин для ін'єкцій 1 %, по 1 мл в ампулі вартістю 105 грн за ампулу, Diazepam (Сибазон) розчин для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі вартістю 85 грн за ампулу, Ketamine (Кетамін) розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі вартістю 15 грн за ампулу.
Відповідно до Договору про закупівлю № 119-Т від 01.03.2022 та додаткових угод до нього № 1 від 26.12.2022, № 2 від 27.12.2022, № 3 від 19.01.2023, кількість поставленого товару ТОВ «Діаліз Медик» в адресу КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області остаточно склала: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі 4595 шт., Morphine (Морфін) розчин для ін'єкцій 1 %, по 1 мл в ампулі 160 шт., Diazepam (Сибазон) розчин для ін'єкцій 5 мг/мл по 2 мл в ампулі 490 шт., Ketamine (Кетамін) розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі 70 шт.; на загальну суму 574 847,30 грн, у тому числі ПДВ.
Як вбачається з договору від 01.03.2022 № 119-Т та додаткових угод до нього, ціна за одиницю товару в період дії договору не змінювалась.
Видатковими накладними, документально підтверджується, що у період з 30.05.2022 по 13.03.2023 Постачальником - ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» на підставі договору від 01.03.2022 № 119-Т поставлено, а Замовником - КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області отримано товар (фармацевтична продукція) на загальну суму 574 847,30 грн, в т.ч. ПДВ.
Відповідно до виписаних платіжних доручень, у період з 30.05.2022 по 17.03.2023, з рахунку КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області № НОМЕР_2 на рахунок ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» № НОМЕР_1 , згідно договору від 01.03.2022 № 119-Т, перераховано грошові кошти на загальну суму 574 847,30 грн, в т.ч. ПДВ.
Під час досудового розслідування встановлено, що ринкова вартість на території України фармацевтичної (наркотичної) продукції, які були поставлені ТОВ «Діаліз Медик» на адресу КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області згідно договору № 119-Т станом на дату укладання договору 01.03.2022, за одиницю товару складає: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі 11,40 грн., Morphine (Морфін) розчин для ін'єкцій 1 %, по 1 мл в ампулі 9,60 грн., Ketamine (Кетамін) розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі 11,00 грн., Diazepam (Сибазон) розчин для ін'єкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі 13,46 грн.
Таким чином, розмір матеріальної шкоди, завданої КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області внаслідок придбання фармацевтичної (наркотичної) продукції, яка поставлена згідно договору про закупівлю № 119-Т від 01.03.2022 року, з урахуванням ринкової на території України фармацевтичної (наркотичної) продукції розрахунково становить 512 855,60 (п'ятсот дванадцять тисяч вісімсот п'ятдесят п'ять гривень шістдесят копійок).
Вказані діяння уповноваженої особи відповідальної за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області ОСОБА_5 призвели до перерахунку бюджетних грошових коштів за платіжними дорученнями у період з 30.05.2022 по 17.03.2023 на загальну суму 574 847,30 грн, в т.ч. ПДВ, з яких 512 855,60 (п'ятсот дванадцять тисяч вісімсот п'ятдесят п'ять гривень шістдесят копійок) є необґрунтовано перерахованими бюджетними коштами за договором № 119-Т від 01.03.2022 року на рахунок ТОВ «Діаліз Медик».
Продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, 13.01.2023, в невстановлений досудовим розслідуванням час, ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області за адресою: Київська область, місто Ірпінь, вулиця Садова, 38, діючи як уповноважена особа відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, у порушення статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п.п. 1.3, 1.6, 3.8 Положення про уповноважену особу з публічних закупівель, розділу 2, 3 Примірної методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі не дослідила дійсну кон'юнктуру товарного ринку та чинники, які впливають на її формування, не встановивши достовірну ринкову вартість на території України фармацевтичної (наркотичної) продукції, яку планується закупити, Протокольним рішенням Уповноваженої особи від 13.01.2023 № 16 вирішила провести процедуру відкритих торгів та затвердити зміни до річного плану закупівель на 2023 рік, про що оприлюднила у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2023-01-13-005673-a про закупівлю КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (ДК 021:2015:3360000006-6): Фармацевтична продукція (Diazepam (Діазепам), Kеtamіпе (Кетамін), Morphine (Морфін), Fentanyl (Фентаніл) Clonidine (Клонідин), Сlonidine (Клонідин) з очікуваною вартістю закупівлі 1 339 714 грн.
У подальшому, упродовж січня 2023 року через систему публічних закупівель PROZORRO учасниками подано тендерні пропозиції.
ОСОБА_5 , діючи як уповноважена особа відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, допустила до участі в аукціоні ТОВ «Діаліз Медик» та ТОВ «Дніпрофармація».
24.01.2023 року ОСОБА_5 , продовжуючи неналежно виконувати свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, діючи як уповноважена особа відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг, замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, у порушення статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», п.п. 1.3, 1.6, 3.8 Положення про уповноважену особу з публічних закупівель, розділу 2, 3 Примірної методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі не встановила, що ринкова вартість вказаного ТОВ «Діаліз Медик» у тендерній пропозиції фармацевтичної (наркотичної) продукції, є значно нижчою, протокольним рішенням Уповноваженої особи № 20 від 24.01.2023 визначила ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029) переможцем процедури відкритих торгів по указаній закупівлі та ухвалила рішення про намір укласти договір про закупівлю з вказаним підприємством.
За результатами злочинних дій ОСОБА_5 , КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (Замовником) та ТОВ «Діаліз Медик» (Постачальником) укладено договір про закупівлю № 58-Т від 30.01.2023, згідно якого визначено вартість фармацевтичної продукції, яка становить: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі вартістю 121 грн за ампулу.
Видатковими накладними, документально підтверджується, що у період з 13.02.2023 по 17.04.2023 Постачальником - ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» на підставі договору № 58-Т від 30.01.2023 поставлено, а Замовником - КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області отримано товар (фармацевтична продукція) Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі у кількості 1200 шт., на загальну суму 145 307 грн., в т.ч. ПДВ.
Відповідно до виписаних платіжних доручень, у період з 01.03.2023 по 28.03.2023, з рахунку КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області № НОМЕР_2 на рахунок ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» № НОМЕР_1, згідно від 30.01.2023 № 58-Т, перераховано грошові кошти на загальну суму 145 307 грн., в т.ч. ПДВ.
Під час досудового розслідування встановлено, що ринкова вартість на території України фармацевтичної (наркотичної) продукції, яка поставлена ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029) на адресу КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 26191575) згідно договору № 58-Т станом на дату укладання договору 30.01.2023, за одиницю товару складає: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі 11,40 грн.
Таким чином, розмір матеріальної шкоди, завданої КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області внаслідок придбання фармацевтичної (наркотичної) продукції: Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі 1200 шт., яка поставлена згідно договору про закупівлю № 58-Т від 30.01.2023 року, з урахуванням ринкової на території України фармацевтичної (наркотичної) продукції розрахунково становить 131 520 (сто тридцять одна тисяча п'ятсот двадцять) гривень.
Вказані діяння уповноваженої особи відповідальної за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, робіт та послуг замовником яких виступає КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області ОСОБА_5 призвели до перерахунку бюджетних грошових коштів за Fentanyl (Фентаніл) розчин для ін'єкцій 0,05 мг/мл, по 2 мл в ампулі 1200 шт. за платіжними дорученнями у період з 01.03.2023 по 28.03.2023 на загальну суму 145 307 грн., в т.ч. ПДВ., з яких 131 520 (сто тридцять одна тисяча п'ятсот двадцять) гривень є необґрунтовано перерахованими бюджетними коштами за договором № 58-Т від 30.01.2023 року на рахунок ТОВ «Діаліз Медик».
Таким чином, розмір матеріальної шкоди, завданої КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 26191575) внаслідок придбання фармацевтичної (наркотичної) продукції за завищеними цінами, поставленої згідно договорів про закупівлю № 119-Т від 01.03.2022, № 58-Т від 30.01.2023, внаслідок безпідставного перерахування грошових коштів на рахунки ТОВ «Діаліз Медик» становить 644 375,60 грн., яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину, тобто спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам в особі КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області.
25.03.2024р. ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме: у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що заподіяло тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
У клопотанні детективом, за погодженням з прокурором, поставлено питання про застосування до підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді застави в розмірі двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 60560грн., оскільки остання обґрунтовано підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, за яке передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк до п'яти років, та існують ризики, передбаченні ст. 177 КПК України: переховування від суду, незаконного впливу на свідків в даному кримінальному та перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.
Під час судового розгляду прокурор підтримав подане клопотання та просив його задовольнити з підстав, зазначених у клопотанні.
Захисник ОСОБА_4 та підозрювана ОСОБА_5 заперечували проти задоволення клопотання слідчого, зазначивши, що пред'явлена органами досудового розслідування ОСОБА_7 підозра є необґрунтованою та подав суду свої письмові заперечення.
Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання та надані в суді документи, слідчий суддя вважає, що клопотання детектива підлягає частковому задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
В ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме: у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що заподіяло тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Враховуючи, що слідчий суддя на даному етапі кримінального провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні прокурора та доданих до нього матеріалах дані, слідчий суддя приходить для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Більш того, якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», наведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Фактів і інформації, які переконливо свідчать про причетність ОСОБА_7 до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, в клопотанні слідчого та доданих до нього матеріалах міститься достатньо для висновку про обґрунтованість повідомленої їй підозри.
Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990).
На обґрунтування пред'явленої ОСОБА_5 підозри, слідчим надані зібрані під час досудового розслідування докази, зокрема, висновок експерта за результатами проведення комплексної товарознавчої та судово-економічної експертизи від 09.11.2023; протокол огляду від 27.10.2023; протокол огляду від 02.11.2023; протокол допиту свідка ОСОБА_8 від 24.10.2023; протокол допиту свідка ОСОБА_9 від 24.10.2023; протокол допиту свідка ОСОБА_10 від 19.10.2023; аналітичний продукт (висновком аналітика) від 13.03.2023; тендерна документація (протокольні рішення Уповноваженої особи); та інші матеріали кримінального провадження,які на думку слідчого судді, обґрунтовано свідчать про причетність підозрюваної ОСОБА_5 до вчинення кримінального правопорушення, яке розслідується.
Відповідно до ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.
Згідно ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 178 КПК України, слідчий суддя, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.
Під час судового розгляду клопотання, знайшли свого підтвердження доводи прокурора про існування ризику незаконного впливу на свідків, оскільки частина із них є колегами та знайомими ОСОБА_7 , тому остання з метою уникнення кримінальної відповідальності, може будь-яким чином здійснювати на них вплив, з метою зміни ними своїх показань.
Крім того, слідчий суддя вважає доведеним існування ризику переховування від органів досудового розслідування, оскільки з моменту повідомлення ОСОБА_5 про підозру пройшов незначний проміжок часу, остання має в наявності документи для виїзду за кордон, тому слідчий суддя вважає доведеним існування ризику переховування від органів досудового розслідування.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Згідно п. 1 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави визначається у таких межах, зокрема, щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні нетяжкого злочину, - від одного до двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Слідчий суддя, враховуючи наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, особу підозрюваної ОСОБА_5 , яка працює провідним економістом КНП «Ірпінська центральна міська лікарня» Ірпінської міської ради Київської області, заміжня, має на утриманні доньку ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також ту обставину, що органом досудового розслідування не надано доказів з приводу наявності у підозрюваної ОСОБА_5 значних статків та нерухомого майна, крім того, з моменту повідомлення про підозру ОСОБА_5 вчасно з'являлася на всі виклику органу досудового розслідування, тому не знаходить підстав для застосування відносно ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді застави.
Відповідно до ч. 1 ст. 179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Враховуючи вказане, слідчий суддя вважає обґрунтованим та достатнім задля забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваної ОСОБА_5 застосувати до неї запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання та зобов'язати її прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожною вимогою
Крім того, слідчий суддя вважає необхідним покласти на підозрювану ОСОБА_5 обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України, в межах строку досудового розслідування, тобто до 19.12.2023р. включно, наступні обов'язки: повідомляти детектива, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи,не відлучатися з м. Київ та Київської області без дозволу детектива, прокурора або суду,утримуватися від спілкування, що стосується обставин даного кримінального провадження, з свідками ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , поза межами процесуальних дій, здати на зберігання до відповідних органів держаної влади свої паспорти для виїзду за кордон, та інші документи, які дають право виїзду з України та в'їзду в Україну, які в сукупності із застосованим запобіжним заходом, повинні достатньою мірою гарантувати та забезпечити, у подальшому, належну її процесуальну поведінку у даному провадженні.
За таких обставин, слідчий суддя вважає, що клопотання детектива підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 177, 178, 179, 182, 194, 196, 202, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого детектива відділу детективів Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Київській області ОСОБА_6 - задовольнити частково.
У застосуванні запобіжного заходу у вигляді застави відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - відмовити.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжній захід у вигляді особистого зобов'язання та зобов'язати її прибувати до детектива, прокурора, суду за кожною вимогою.
Покласти на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 25.05.2024р. включно, наступні обов'язки:
- повідомляти детектива, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи,
- не відлучатися з м. Київ та Київської області без дозволу детектива, прокурора або суду,
- утримуватися від спілкування, що стосується обставин даного кримінального провадження, з свідками ОСОБА_8 , ОСОБА_10 та ОСОБА_9 , поза межами процесуальних дій,
- здати на зберігання до відповідних органів держаної влади свої паспорти для виїзду за кордон, та інші документи, які дають право виїзду з України та в'їзду в Україну.
Попередити підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що в разі невиконання покладених на неї обов'язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на неї може бути накладено грошове стягнення в розмірі, визначеному КПК України.
Контроль за виконанням ухвали покласти на Київську обласну прокуратуру.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 (п'яти) днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1